build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Дизел локомотиви

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 05-Sep-2010 at 18:06
WOOOOWMaster, 661-234 е многу убава вака офарбана.

Не се сеќавам дали 661-234 беше во возна состојба пред фарбањето или е „вратена од мртвите“Big%20smile?

Се работи ли и на други дизел локомотиви во моментов во депо Лисиче? Со дизел-маневарките и оваа 661-234 ќе имаме помирна зима!

Во текстот за штрајкот во Колска пишуваше дека се работи на два патнички вагони и дваесетина товарни вагони.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 05-Sep-2010 at 18:24
Ева во каква состојба беше пред да почне реновирањето (како велиш вратена од мртвите)Се надевам дека вработените во Колска ќе ги завршат вагоните кој ни се насушно потребни а во мегувреме ќе им се подмират платите.

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 05-Sep-2010 at 20:28
WOW најубава локомотива Оваа година возниот парк значително се подобрува, како што знам ова е 5та локомотива која е обновена, а дали е планирано или се знае каде ќе  сообраќа оваа локомотива?Naughty

Edited by Danielbtmk - 05-Sep-2010 at 21:41
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 06-Sep-2010 at 16:25
Па бидејќи ќе има парен генератор највероватно ќе биде на чело на патничките возови и тоа најчесто за Кичево и Битола...Како и да е една кенеди плус во сообраќај значи многу !
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 12-Sep-2010 at 11:29
Некој од дизелките на Македонски железници

МЖ 661-410

Edited by Vladimir P - 12-Sep-2010 at 11:30
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 12-Sep-2010 at 13:39
Според мене(можеби сум досаден со ова), но 661-410 е најубавата дизел-локомотива во Македонски железници, штета што ретко сообраќа со патнички возови.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 12-Sep-2010 at 17:32
Го делиме мислењето за најубава лок.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 25-Sep-2010 at 23:21
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 26-Sep-2010 at 09:42
Сеуште едини локомотиви, иако толку стари го издржуваат тој нагиб на превецот кон Битола.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 13-Oct-2010 at 15:11
МЖ 661-234 обноваСе е среденоПоследна проверка од страна на екипатаОстанува само проверка на кочиониот системСе е во редИ затутнува оној познат звук

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 13-Oct-2010 at 19:23
Браво за Владимир и за вредните мајстори од влеча на возови. 661-234 прекрасно изгледа.

Владимир, имам прашање во однос на дизел локомотивите. Како стои МЖ со парните генератори на дизел локомотивите за претстојнава грејна сезона која треба да започне наскоро?
Минатата година само 4 дизелки(ако не се лажам тоа беа 223, 235, 236 и 238) имаа парен генератор, дали бројот ќе биде зголемен за годинава?
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 13-Oct-2010 at 20:12
Bojane, со сигурност не би можел да ти одговорам, но се надевам барем четирите ќе бидат спремни ако не повеќе.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 15-Oct-2010 at 10:32
МЖ 642-404 и оваја убавица да ја регистрираме.

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 15-Oct-2010 at 17:55
Originally posted by BOJAN

Како стои МЖ со парните генератори на дизел локомотивите за претстојнава грејна сезона која треба да започне наскоро?
Минатата година само 4 дизелки(ако не се лажам тоа беа 223, 235, 236 и 238) имаа парен генератор, дали бројот ќе биде зголемен за годинава?


За оваа зима ќе бидат горенаведениве 4 локомотиви и плус 661-146 и би требало и новава 661-234...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3897
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 15-Oct-2010 at 18:43
Jas mislam deka vakvi dizel lokomotivi ne treba da ima povekje! pari kje se stedi !Neka stavat sekade elektronska mreza, navistina kje cini nesto ama kje bide investicija sto kje e dobro za site!

Dzabe nova boja, renovirana!Sto e staro, staro e!Videte go prvo izgledot na lokomotivata!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 15-Oct-2010 at 20:56
Originally posted by my Macedonia

Jas mislam deka vakvi dizel lokomotivi ne treba da ima povekje! pari kje se stedi !Neka stavat sekade elektronska mreza, navistina kje cini nesto ama kje bide investicija sto kje e dobro za site!Dzabe nova boja, renovirana!Sto e staro, staro e!Videte go prvo izgledot na lokomotivata!

Се слагам дека би било убаво да се електрифицираат сите пруги но и тогаш ке бидат потребни дизел локомотиви - стратешки.

А за маневарки секаде и секогаш ќе ги има, впрочем еве и во најригорозната ЕКО земја Швајцарија една дизелка.


Фото: Harry Stipkes
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3897
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 15-Oct-2010 at 21:04
Da da ama kaj nas vekje bez pauza rabotuvaat, a ova vo svajcarija recisi nikogas ne se gleda
Recisi se e vo svajcarija elektronsko!Mnogu pati sum patuval so ICE!!Da ne zboruvam kako bese
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 15-Oct-2010 at 23:52
Пред се, за да се исплати електрификација на една пруга, треба да има доволно сообраќај на нејзе. На пример линијата Велес-Кочани нема никаква логика да се електрифицира, ниту гледам таков потенцијал во било каква догледна иднина. За Скопје-Кичево исто така не верувам дека прави логика да се електрифицира доколку тоа не е во склоп на комплетирање на К8. Од она што досега е изнесено на форумов, сум добил впечаток дека Велес-Битола прави највеќе логика за електрификација, се разбира доколку е проследено со интензивирање на сообраќајот, за што мислам постојат реални предуслови и потреба. Во секој случај, како што кажа Владимир, дизелките се неизбежни од повеќе аспекти
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 16-Oct-2010 at 00:06
Originally posted by zookisk

Originally posted by BOJAN

Како стои МЖ со парните генератори на дизел локомотивите за претстојнава грејна сезона која треба да започне наскоро?
Минатата година само 4 дизелки(ако не се лажам тоа беа 223, 235, 236 и 238) имаа парен генератор, дали бројот ќе биде зголемен за годинава?


За оваа зима ќе бидат горенаведениве 4 локомотиви и плус 661-146 и би требало и новава 661-234...


Прекрасна информација, тоа би значело дека годинава ќе имаме 6 дизел локомотиви со парен генератор кои ќе може да сообраќаат на патничките возови. Ќе нема ладни вагони, а можеби и некој нов пар возови кон БитолаBig%20smile.


Edited by BOJAN - 16-Oct-2010 at 00:09
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 30-Oct-2010 at 20:31
превод од сајтот на CD - Maribor
Модернизација и ремонт на дизел локомотиви 642

Партнер: Македонски железници - Скопје АД Транспорт
Земја: Македонија
Тип на возило: дизел локомотиви
Година: 2010

Во 2009 година победи на меѓународниот тендер за реконструкција на дизел локомотиви 642/643 серија. Проектот за модернизација и ремонт, која се состоеше од четири дизел локомотиви тип 642, успешно е изведена во производството на Марибор. Целосно модернизација вклучени пескарење, боење, дополнително изолирање на кабината, со посебен звучна изолација, монтажа на нови уреди, уредите и инсталациите. Тој е целосно реставрирана нисконапонски и високонапонски електрични инсталации и заменува сите компоненти на високо-напонски кабинет. И сите нови електрични тела, од витално значење за сопирање производителот WEBTEC - МЗТ Скопје, нова опрема во кабината, и слично.

При ремонтот на локомотивите вградени се во нови дизел мотори на производителот Wartsila UD 30V12 R, адаптирана систем за ладење, издувен систем, систем за подмачкување, гориво систем и систем за напојување на дизел моторот со воздух. Ревидираниот мотор успешно помина сите тестови и мерења, и гордо беше предаден на користење на претплатникот.


http://www.sz-cd.si/modernizacija-in-remortorizacija-dizel-lokomotive-642
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.