build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Дизел локомотиви

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 22-Nov-2010 at 22:52
Зоки ме потсети дека ова беше сударот во близина на Непроштено, Скопје - Кичево.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 23-Nov-2010 at 00:16
разочарување... 
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 23-Nov-2010 at 10:34
Се надевам дека нема тешки повреди на персоналот од оваа сообраќајна несреќа.

Владимир, какви се првичните проценки за оштетувањата на маневарката, однадвор изгледа поприлично удрена, има голема штета или ќе може да се поправи?Back to Top
polval View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 177
  Quote polval Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 23-Nov-2010 at 10:42
Според сликата нема големи оштетувања и сигурно може да се поправи. Се надевам дека нема повредени.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12186
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 23-Nov-2010 at 10:54
@ polval и Bojan

Од пред месец и пол е тоа:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1018&PID=77657#77657
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 23-Nov-2010 at 12:31
Да, но за жал до мојата последна посета од пред некоја недела сеуште не беше поправена, иако во тој дел нема некои големи витални делови изгледа некоја „квака“ е во прашање !!!???

Edited by Vladimir P - 23-Nov-2010 at 12:32
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 26-Dec-2010 at 18:26
661-146, 234 и 236 се феноменална комбинација за возовите кон Битола, во текот на вчерашниот ден, не само што не доцнеа возовите, туку под водство на овие Кенедиевки пристигнуваа предвремеBig%20smile.
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 26-Dec-2010 at 22:47
Originally posted by BOJAN

661-146, 234 и 236 се феноменална комбинација за возовите кон Битола, во текот на вчерашниот ден, не само што не доцнеа возовите, туку под водство на овие Кенедиевки пристигнуваа предвремеBig%20smile.


661-146 беше на 4903...661-236 беше на Пелагонија 191 а 661-234 беше на 4905...
Back to Top
juventino View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 05-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote juventino Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 20-Jan-2011 at 00:27
Потребна ми е слика од локомотива МЖ 667 но сликата да е со челото на локомотивата.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 20-Jan-2011 at 08:50
Originally posted by juventino

Потребна ми е слика од локомотива МЖ 667 но сликата да е со челото на локомотивата.


Повели, МЖ 667-001

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
juventino View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 05-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote juventino Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 20-Jan-2011 at 15:14

Баш тоа што ми треба го нема Dunno овие машини имаат 2 вида на браници кајнас каква е?  

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 20-Jan-2011 at 21:17

Кај нас нема „браници“, само таа заштита која на сликата се искривени во десно од удар

Edited by Vladimir P - 20-Jan-2011 at 21:19
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7447
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 02-Feb-2011 at 00:18
еве од мене неколку, по ладново решив да наминам на железничака во Скопје Smile
ја фатив реновираната дизелка
1.

2.

3.

4.

5.

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 02-Feb-2011 at 08:11
Originally posted by zabegan

еве од мене неколку, по ладново решив да наминам на железничака во Скопје Smileја фатив реновираната дизелка1.

Одлични слики, мора да си се смрзнал на таја вертрометина
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 27-Feb-2011 at 01:42
Ознаката не е на Македонски Железници ???!! QuestionShocked
Edited by Danielbtmk - 27-Feb-2011 at 01:43
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12186
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 27-Feb-2011 at 02:38


Од сликава сум збунет колку и ти... зарем е можно ваква набавка да поминала толку неприметено, да не речам конспиративно  Confused
Локацијата дефинитивно не е Македонија кај ја најде сликава жити се???
Ако е фотошоп, треба да му се честита на авторот, но кој побогу кај нас прави фотошоп на локомотиви?

Инаку еве за кој тип на локомотива се работи:
http://en.wikipedia.org/wiki/EMD_Series_66


JT42CWR односно EMD серија 66

2.420 kW
Co'Co'
120 km/h

- Прилично се нови за наши поимања - почнале да се произведуваат во 1998
- Произведени се над 650 примероци
- Листата на оператори е прилично голема и шарена... многу лизинг компании ако тоа е некаква индикација.


Edited by Cloverstack - 27-Feb-2011 at 02:49
Back to Top
Goce View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 20-Dec-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Goce Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 27-Feb-2011 at 09:40
Еве една слика од истото место,истите вагони само дизајнот на локомотивата е различен овде е Катерпилар.Сигурно е фотомонтажа
CaterpillarEdited by Goce - 27-Feb-2011 at 09:46
Back to Top
Goce View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 20-Dec-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Goce Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 27-Feb-2011 at 09:48
Еве уште една иста
Back to Top
Goce View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 20-Dec-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Goce Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 27-Feb-2011 at 09:58

Кога ќе го отворите овој линк на првиот од 4 линкови за фотогалерии пишува дека е креирано со фотошопhttp://www.rmweb.co.uk/community/index.php/gallery/member/6899-ewsjo/

Edited by Goce - 27-Feb-2011 at 10:00
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12186
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 27-Feb-2011 at 10:55
Macedonia has a large fleet of GM built locos - what if when replacement is due they buy a load of off-lease 66s?

... тоа е резонирањето на авторот
патем, МЖ фотошопот мислам дека му е меѓу поуспешните

http://www.rmweb.co.uk/community/index.php/gallery/image/25093-macedonian-railways-class-66/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.