build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Изборни програми и најави 2009

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 15-Mar-2009 at 11:41
Незнам колку може да донесе на терен вадење на обеќавањата од нафталин секоја година редовно. Многу лесно може да се протолкува како притисок, чак и да биде контрапродуктивно. Добро е медиумски да се потсетува, па луѓе кај нас во "мирнодобски" услови нема основен интерес околу она што се случува во урбанизмот, единствено интерес доаѓа кога ќе мукне некоја афера за урбана мафија и толку. И дури тогаш прашањате се од типот "кај се парите", а отстапувања од маркица, отстапување од првичен проект, катност и слични прашања никој не ги дира посериозно. И сега кога нема основен интерес, очекување некој новинар да дише у врат на градската власт е само утопија. Башка и локалните власти не се нешто посебно расположени за разговор на оваа тема, па гледаме емисии од типот на урбани вести, кои се све само не урбани него комунални вести. Добро ја малце на страна отидов со муабетов ама целта ми е да потсетам на односот кој го има меѓу власт-медиуми, медиуми-јавност и слично. Јас ќе бидам среќен доколку некој новинар сега отиде и се распраша зашто толку ја закочија обиколница (неколку месеци нема напис), нешто околу ГУП-от, а не би ми било мерак да видам некој градоначалник направен од измет подолу во некоја емисија само зашто пред неколку години обеќавал некаде си два контињера или три клупи и не се поставиле.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 15-Mar-2009 at 12:07
Originally posted by lslcrew

Незнам колку може да донесе на терен вадење на обеќавањата од нафталин секоја година редовно. Многу лесно може да се протолкува како притисок, чак и да биде контрапродуктивно.
Чекај сега, мислам испомешани се малце работите. Ветувањата се сериозна работа, а не обична шминка во кампањите. Не би било тоа вадење на нешто банално од нафталин, туку потсетување врз база на која платформа некој ги добил народните гласови и бил избран. Тој избор носи голема одговорност со себе, целата поента е во тоа. НЕ може демократија (каква-таква) да имаме само на денот на изборите, а после кој ќи ебе граѓаните, ионака имаат кратко памтење...

Уште почудно ми е дека тоа наводно би било контрапродуктивно зашто некој би го протолкувал како притисок па ете би се заинатил у стилот - овие ме притискаат па затоа сега ја за инат нема да реализирам.
Всушност мислам дека овој начин на „потсетување“ би бил многу позитивен притисок, за избраните функционери помалце да спијат, помалце да се посветуваат на политиканство, а повеќе да работат принципиелно и во служба на општиот интерес, односно за тоа за што биле избрани!


а не би ми било мерак да видам некој градоначалник направен од измет подолу во некоја емисија само зашто пред неколку години обеќавал некаде си два контињера или три клупи и не се поставиле.
Далеку од тоа дека работите се така црно-бели. На крајот на краиштата тешко е дека било кој би си ја исполнил целата програма, но јасно дека најголем дел од луѓето може да извага колку е значаен исполнетиот дел, колку е значаен неисполнетиот дел, кои се околностите зошто нешто не било исполнето итн итн...
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 15-Mar-2009 at 14:42

сега оди емисијата НИЕ на сител, каде се "соочуваат" сите кандидати како и минатиот пат, но сега плус Страшо Ангеловски кандидат за градоначалник на СК од ТМОРО-ВЕП кој од она што го кажа до сега бар за урбаната мафија за разлика о ддругиве демагози, во корен  ја лоцира бељата и даде чисто решение.

интересни поенти за сега од сите кандидати, но ајде да видиме до крај како ќе одат работите...

изостанува кандидатот на ВМРО-НП Драги Колчаковски! 

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 15-Mar-2009 at 14:52
Сега малку ќе отстапам ама многу ми падна смешна една вест у контекст за муабетов со Велес. У Велес едниот од кандидатите делел вреќи цемент како рекламен материјал! Crazy Nuts LOL

Него бетон ај постирај фрагмент од изјавата на Страшо Ангеловски да видиме за што се работи.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 15-Mar-2009 at 15:03

прашањето на Драган беше што ќе сторите со урбаната мафија, и јасно сите почнаа да млатат празна политика, додека човеков прецизно пресече, вели за да нема мафија треба да нема корупција, а за да нема корупција треба сите ингеренции да ги преземе локалната власт, односно се додека министерството преку своите подрачни единици издава градежни дозволи, не може ефективно да и се застане на пат на урбаната мафија. вели значи фокусот нема да биде на ловење во матно туку чистка од внатре! 

малку карикирам но тоа е тоа многу чисто и прецизно, другиве се утепаа од вртење во место градоначалникот морал да биде подоследен, градот мора да добие нов закон,  градоначалникот требало да ги гони мафијашите итн.  

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 15-Mar-2009 at 15:16
Тоа е најголема грешка доколку комплетно одеднаш се преселат сите ингренции. Све ќе отиде по братучеди и пријатели. Си има процес на децентрализзација кој сеуште не е завршен целосно да може да почнеме да ги корегираме аномалиите кои настанале, освен кај законот за град Скопје кој треба да се централизира. Такво нешто ќе биде десеткување на градежното земјиште, катастрофа. Ингеренциите кај и да ги шеткараме пак ќе се злоупотребат, се додека не се прекинат "мрежите" на урбаните мафијаши. Па неможе министерството комплетно да биде изоставено во процесот, мора и тоа да биде дел од ланецот. Но урбаната мафија неможе туку така да ја гледаме како спаковано нешто. Урбаната мафија ја има во многу форми, дејствува на многу начини преку различни институции.

Еве јас имам поредлог. Еднаш колку што се сеќавам требаше да има некаков обвинител за организиран криминал. Ама благодарение на генералниот реизбор од пред неколку години, ај да не мешам сега имиња на партии, целиот план пропадна и со странски обвинители и со све. Еве предлог формирање на урбано обвинителство кое ќе гони урбана мафија. В секоја нормална држава обвинител се формира за тој домен за кој има потреба. Исто како министерство. Урбаната мафија е премногу запоседната за да ја третираме локално. Тоа е широк проблем низ цела држава и треба малкуи централизирано да го погледнеме.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 15-Mar-2009 at 16:26

па поентата е баш во тоа, вака сега додека ингеренциите се дуплираат и не се централизирани  само на локално или само на државно ниво, неможе ни да се најде чиста одговорност, ниту пак да се посочи на јасна аномалија. па од таму и постојаност во корупцијата која е главен инструмент на урбаната мафија. инаку истата како појава  мислам дека никогаш не е возможно да се скроти, освен на овој начин да и се исечат пипците во институциите...

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 17-Mar-2009 at 17:57
ЗБОРОВИ И ДЕЛА......www.on.net.mk
Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 17-Mar-2009 at 18:12
Vo vrska so slikava koja ja postirase lslcrew, bi dodadol deka so plakati e oblepena i novata klucka kaj kontinental, sto dovolno govori za politickata i opstata kultura na nasite kandidati i partii. Dovolno e da se vidi sto se sposobni da napravat od svojot grad za da stignat do gradonacalnickoto mesto, za se da stane jasno. Dodusa, Skopje i ne e niven grad....Taka da, se e kazano..
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 17-Mar-2009 at 18:47
Иво за клучката не сум сигурен дека е диво излепена. Град Скопје, колку што се сеќавам, излезе со список на локации каде слободно може да се лепи плакати, па можно е клучката да била дел од тој список. Како и да е, не изгледа убаво. Све што е надвор од паноата наменети за тоа е грдо.
Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 17-Mar-2009 at 19:06
Ako gradot ja proglasil kluckata za mesto za lepenje plakati, togas stvarno nemam komentar. Neka go proglasi uste i kameniot most i risticevata palata, pa da gi zalepime sekade prekrasnite faci na koce trajanovski i gjorgji ivanov. mislam deka na koja bilo tocka da zastane covek vo gradot, nema sansi da ne te gledaat odnekade. Nikogas ne sum videl poveke bilbordi zaposednati od edna partija. No, se pokaza deka i site tie bolbordi ne se dovolni, pa se prodolzi so sherifsko lepenje po javni i privatni povrsini.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 18-Mar-2009 at 07:24

Осуммина кандидати во трка за фотелјата на Кисела Вода

За челната функција претендираат и три жени, меѓу нив и најмладата кандидатка со само 22 години

Деспина Трајковска

Осум кандидати, меѓу кои три жени, ќе се борат за градоначалничката фотелја во Кисела Вода. Марјан Ѓорчев, како фаворит на ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде по втор пат да раководи со општината, на чие чело беше две години од 1996 година, кога замина поради трансфер на директорската функција во Агенцијата за приватизација. Народен пратеник, министер за земјоделство, претседател на Шаховската федерација, колумнист, се само дел од функциите на Ѓорчев по кои го препознава македонската јавност. Овој дипломиран економист очекува фер избори со надеж дека граѓаните ќе го изберат вистинскиот локален лидер, без оглед на која политичка опција припаѓа.

На таков исход се надева и Благоја Симоновски, кандидат на СДСМ, актуелен член на Советот на Општината и координатор на советничката група на СДСМ. Вели дека како советник и староседелец на Кисела Вода добро ги знае проблемите на неговите сожители и има разработени решенија. Од покрупните проекти ги наведува гасификацијата и топловодниот систем за целото подрачје на општината, што би го спровел преку јавно-приватно партнерство.

Решение за истите проблеми има и Оливер Поповски, фаворитот за градоначалник од редовите на ЛДП, приватен стопанственик, кој 25 години се занимава со изградба на инфраструктура. За разлика од другите противкандидати кои даваат приоритети на одредени делови во општината, за Поповски Кисела Вода била и ќе остане една целина.

„Единствено можеби приоритет би ставил на деловите кои досега немаат никаква урбанистичка подлога, односно би се заложил за легализација на дивоградбите преку донесување дополнителни урбанистички планови“, вели Поповски, кој нема да биде суетен, па доколку биде избран за градоначалник ќе ги продолжи започнатите проекти на Џорџе Арсов. Како дел од својата изборна програма ги наведува и затворањето на каналот во Драчево, проширувањето на „Првомајска“ и развојот на индустриската зона.

Кандидатот на НСДП, Љубиша Петковиќ, покрај решавање на комуналните проблеми, би се посветил и на развојот на младинскиот спорт. Како човек со спортски дух, кој е познат како еден од основачите на КК „Младинец“, вели дека ќе се обиде да изгради повеќе спортски игралишта, да ги осовремни училишните сали. „Моралните вредности, особено кај децата и младината се на незавидно ниво. Сметам дека преку спортот децата ќе ги вратам во колосек“, вели Петковиќ.

„Привилегија е да се живее во Кисела Вода, општина по мерка на граѓаните“, е мотото под кое ќе се води Кузман Цилков од ВМРО- НП доколку биде избран за градоначалник. Вели дека неговото образование, дипломиран инженер архитект, сега на постдипломски студии по урбанизам, ќе му помогне за создавање европски лик на општината.

Кисела Вода како таква ја гледа и Анита Јовановска од НДМ, најмладиот градоначалнички кандидат со само 22 години. Оваа студентка на Економскиот факултет смета дека младоста воопшто не би и' претставувала пречка да биде на највисоката општинска функција. „Напротив, сметам дека тоа е предност за мене“, вели Јовановска, која уште на првиот работен ден како градоначалник би се посветила на доизградба на атмосферската и на фекалната канализација.

Речиси на истите проблеми би се задржала и Билјана Цабрас, кандидат на ПОДЕМ. Иако од пред три години е вратена во Скопје, откако во меѓувреме градела кариера во неколку европски и прекуокеански држави, оваа специјалистка по психијатрија и кинеска медицина вели дека одлично ги познава потребите и проблемите на граѓаните. „Откако се вратив од странство, видов дека во општината ништо не е сменето од времето кога заминав“, потенцира Цабрас.

Третата жена која претендира на градоначалничката функција, Гордана Станојовска од СДУ вели дека нејзините ветувања пред граѓаните се скромни од објективни причини. „Сите зборуваат за европска општина, а таа ги нема решено основните проблеми. Нема канализации, светло по улиците, парковите се бројат на прсти“, смета Станојовска, која е без редовен работен ангажман и дел од времето го поминува со Активот на жените на СДУ како негов основач и претседател.


http://utrinski.com.mk/?ItemID=DF87CEF08FB94F4EB6FFD3607354AE33
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 21-Mar-2009 at 21:55

ова со поплавувањето на цел тој потег подземно малку е нереално, но истово ова го тврди во рекламната кампања за локалниве избори и Мила Искреновиќ за потегот на Карпош, т.е. нејзината забелешка е околу најавите за брани на вардар и колку тие позитивно ќе влијаат во контекст на оваа појава со поплавени подруми.

И двајцата кандидати предлагаат преградување на реката Вардар односно изградба на брани со што би се зголемило нивото на водата.Регулацијата на реката Вардар не е изградена само за заштита на Скопје од поплави туку за намалување на подземните води. Со изградба на брани ќе се зголеми нивото на подземните води, нашите подруми ќе почнат да пливаат во вода, ќе се наруши стабилноста на објектите а, со тоа и нивната безбедност

...

Нетпрес - 18.03.2009Edited by beTon - 25-Aug-2016 at 08:38
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 21-Mar-2009 at 22:24
Originally posted by beTon

ова со поплавувањето на цел тој потег подземно малку е нереално, но истово ова го тврди во рекламната кампања за локалниве избори и Мила Искреновиќ за потегот на Карпош, т.е. нејзината забелешка е околу најавите за брани на вардар и колку тие позитивно ќе влијаат во контекст на оваа појава со поплавени подруми.

И двајцата кандидати предлагаат преградување на реката Вардар односно изградба на брани со што би се зголемило нивото на водата.

Регулацијата на реката Вардар не е изградена само за заштита на Скопје од поплави туку за намалување на подземните води. Со изградба на брани ќе се зголеми нивото на подземните води, нашите подруми ќе почнат да пливаат во вода, ќе се наруши стабилноста на објектите а, со тоа и нивната безбедност

...

Нетпрес - 18.03.2009


beTon, денеска е молк, немој да те казнат Big%20smile
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 21-Mar-2009 at 22:36

  ме уапсија

добро муабетот е во сосем друг контекст, затоа и цитирам само пасус кој се однесува на можното поплавување од подземни води. инаку реално изборниот молк важи за партиите и медиумите во МКД, а бидејќи сајтов не е качен на МКД сервер истиот не подлежи  на тимарење од македонски закони. Edited by beTon - 22-Mar-2009 at 00:02
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 31-Mar-2009 at 06:04
Oпштина центар
 
 
 
 

ИНТЕРВЈУ

Итно е потребна измена на Генералниот план

Зелениот пазар ќе ги задоволи сите, смета кандидатот за градоначалник на Центар од ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Тодоровиќ

Деспина ТрајковскаИмате ли сознанија во каква состојба ќе ја наследите Општината и врз основа на тоа ќе ги определите приоритетите во првите месеци?

Се' уште постојат делови во општината во кои треба многу да се инвестира во инфраструктурни зафати, што сметам да го изведам за кусо време. Генерално, што поскоро треба да се реши проблемот со паркирањето и нехигиената. Има улици преполни со дупки, прекопани повеќе пати, населби во кои канализациите немаат капацитет, па неопходна е нивна надградба, или целосна нова мрежа. Недозволиво е и маџирмаалци да живеат со септички јами. Така што ќе инсистирам за пет-шест месеци да се изврши измена на ГУП на Скопје и во него да се дислоцира булеварот „Крушевска република“ предвиден со сегашниот план, а со кој не се согласуваат жителите на Маџир Маало. Потоа, општината ќе изработи нов ДУП усогласен со ГУП-от. Исто така, со Коце Трајановски ќе го смениме и планот кој предвидува проширување на „Илинденска“, оти нема простор за проширување од Владата до фонтаната, туку само од фонтаната кон Карпош.Покрај проектите што планирате да ги реализирате со помош на Владата и Градот, кои проекти би ги издвоиле како чисто општински?

За решавање на проблемите со паркирањето ќе поставиме монтажни катни гаражи, сразмерно на слободниот простор, пред „Лотарија“, кај „Холидеј ин“, во Капиштец, а има услови и за подземно паркирање под плоштадот во центарот. Со принципот на јавно - приватно партнерство, или преку приватно-приватно партнерство ќе ја разгледаме можноста за изградба на нова општинска зграда. Но, тоа не е во мојата приоритетна програма за работа.Што ќе правите со Зелениот пазар? Последниот ДУП предвидува негова дислокација, граѓаните се поделени!

Планот ќе го ставам на ревидирање со намера да се смени. И Советот ќе го убедам да има енергија и желба да го смени тоа, а ќе се бара согласност и од „Скопски пазар“, бидејќи земјиштето е негово. Зелениот пазар е проблем за жителите, почнувајќи од нехигиената, бучавата, оневозможениот пристап до нивните домови. Значи, трите страни, сопственикот „Скопски пазар“, тезгаџиите и жителите треба да се задоволат, а тоа е навидум тешко. Но, ќе имам средба со СП и ќе му понудам нешто да го привлече. Значи, во делот на пазарот една петтина да се ископа, ќе се направи подземен паркинг, а приземјето ќе се покрие и ќе се изгради парк. Сета работа ќе се изведе етапно, со цел да не се затвори пазарчето и тоа ќе трае со години. На крајот ќе добиеме паркинг низ цела основа, приземје на кое ќе бидат тезгите, а одозгора ќе има парк.Кога сме кај пазарите, и Цветен пазар треба да се дислоцира. Што ќе стане со тие пазарџии?

На местото на Цевтниот пазар има маркичка за објект со ознака дека постои пазар. На местото кај „Тинекс“, пак, спроти дирекцијата на „Макпетрол“, постои катна гаража. Јас не сум за гаража со висина од осум до девет ката, јас сум повеќе за катна гаража на четири до пет ката, а приземјето да се користи за некаква комерцијална содржина. Ако не успееме да го убедиме Советот да го врати планот, тоа што пишува пазар на Цветниот пазар, бидејќи е мал, можеби една третина од сегашниот Зелен пазар, да се зголеми кон „Тинекс“ и во целата таа должина да се обезбеди толкава површина во основа колку што е Зелениот пазар. Тој е од затворен тип.Размислувате ли да ја искористите можноста за формирање општински јавни претпријатија и дали постојното ЈП „Паркинзи на општина Центар“ функционира во интерес на граѓаните?

Сметам дека е неопходна реорганизација на претпријатието во поглед на неговата програма за работа. Паркинзи се прават и таму каде што нема техничка можност. Истовремено, сметам дека тоа треба да биде 95 отсто во функција на самите жители од зградите ако не и стопроцентно, што сега не е случај. Треба да се направи анализа на оправданоста на веќе отворените паркинзи. Од друга страна, пак, не сум застапник на идејата општините да отвораат свои ЈП бидејќи бараат значителни средства за плати, просторни услови, а тоа не може да се обезбеди, бидејќи ретко кое ЈП работи со голем профит. Сметам дека ЈП кои се во надлежност на Градот имаат доволен капацитет за сите потреби и услуги.Дали се согласувате со урбанистичката визија за плоштадот и неговата околина?

Апсолутно сметам дека на центарот му се потребни споменици, фонтани, нови градби кои ќе му дадат соодветен белег. Сегашниот лик на плоштадот нема душа, нема ништо препознатливо. И најавуваниот споменик на Александар Македонски и фонтаните во Вардар и десетиците скулптури ќе го заживеат Скопје во секоја смисла, и урбанистички, а особено ќе придонесат за развој на туризмот.Доколку бидете градоначалник, каква соработка очекувате со Советот, каде што мнозинството е во рацете на опозицијата? Очекувате ли опструкции?

Мора да бидам искрен и да кажам дека во прво време очекувам таква несоработка. Но, најважен е интересот на граѓаните. Не може никој, па ниту јас, да се однесува крајно нерационално на штета на граѓаните. Освен тоа, мојот стил на менаџирање и во приватна компанија е многу респектабилен спрема туѓите идеи и предлози. И ако му кажете некому дека ги респектирате неговите размислувања, ако покажете дека не сте вие од другата страна закоравен и затворен, тогаш и тој е подготвен на соработка. Сум работел и во многу невладини здруженија и луѓето ме прифатиле како контактибилен, флексибилен и подготвен за соработка. Очекувам така да биде и сега. Прво, верувам дека луѓето нема да се однесуваат нерационално, без разлика дали ме напаѓале или не. Ќе им дадам многу од работите да ги изградат сами. Јас ќе партиципирам за некои работи, затоа што тие ќе имаат некаква идеја која ќе мора да се поттикне од градоначалникот како иницијатива.

 
 
 
 
 
 
 
 

ИНТЕРВЈУ

Најважно е да се решат комуналните проблеми

Сите урбанистички планови треба да се ревидираат, вели кандидатот за градоначалник на Центар од СДСМ, Мирослав Вуиќ

Деспина ТрајковскаОд противничкиот табор Ве обвинуваат дека немате програма за работа, немате проекти и идеи за развој на Општината. Што може да им ветите на граѓаните доколку Ве изберат?


Точно е дека не им ветувам катни гаражи, изградба на станови, мостови..., но во никој случај тоа не се проекти кои може да ги реализира градоначалникот, бидејќи нема такви ингеренции. Од друга страна, срамота е на граѓаните да им ветувате грандиозни зданија кога во денешно време значителен дел од граѓаните на Центар користат септички јами, немаат доволен притисок за вода, шетаат по раскопани улици, а живеат не само во централната скопска општина, туку во општина која е центар на државата. Иако е неблагодарно да се прогнозира, сметам дека решавањето на основните комунални проблеми ќе одземе доста време, па дури потоа можеби ќе се посветам на изградба на катни гаражи, или други капитални објекти, и тоа со помош на средства од разни меѓународни фондови, преку облици на приватно-јавно партнерство или слично, бидејќи општинскиот буџет не го дозволува тоа. Приоритет ќе ми биде донесување урбанистички планови за Маџир Маало, Крњево и за делови од реонот на Кале, што би било основа за понатамошна урбанизација на овие реони.

Убеден сум дека од ден на ден ќе никнуваат проблеми со кои ќе се соочат граѓаните, кои сега не можеме да ги предвидиме, па за таа цел приоритет ќе ми биде и активирање на 17 урбани заедници во Општината. Директно преку нив ќе се лоцираат сите новоизродени проблеми со кои ќе се соочуваат граѓаните. Досега тие не функционираа, но не од навидум оправдани причини, туку тоа не им одговараше на општинарите. Просториите на месните заедници ги издаваа за нечии интереси и профити. Особено внимание ќе му посветам и на сообраќајот, онолку колку што ми дозволуваат ингеренциите. На неколку локации во Дебар Маало планирам изградба на кружни текови како делумно би го растовариле булеварот „Партизански одреди“ и „Илинденска“.Ревизија на урбанистичките планови е дел од Вашите приоритети. Кои планови сакате да ги „прочешлате“, зошто и кои други активности планирате да ги преземете на полето на урбанизмот?

Несомнено е неопходна ревизија на сите урбанистички планови со измени и дополнувања од понов датум, меѓу нив ДУП Мал ринг, Голем ринг, Зелено пазарче, Буњаковец, Капиштец. Тоа не значи нивно поништување, туку преиспитување на постапките со кои се донесени, бидејќи имам сознанија дека, притоа, грубо се прекршени законите. Значи, доколку се утврдат неправилности, автоматски од старт да ги пресечеме планираните градби, а не кога ќе стасаат до одредена фаза како постепено би биле принудени да ги легализираме. Недозволиво е од вцртани маркички за катни гаражи, преку ноќ, со непочитување на постапките да се планираат деловни објекти, хотели... Истовремено неопходно ќе биде и освежување и доекипирање на инспекцискиот надзор, нивна поголема ажурност и навремено реагирање, што сметам дека досега не беше случај. Таа инспекција веднаш ќе добие налог да ја утврди фактичката состојба со дивоградбите, кои навидум беа санкционирани во владината акција пред две години. Дел од нив веројатно ќе бидеме принудени да ги легализираме, а пак оние што се во почетна фаза на изградба ќе се урнат, нормално истовремено инвеститорите ќе треба да ги сносат сите неопходни санкции за незаконските постапувања.Имате ли решение за хаосот со летните тераси на улица „Македонија“ и на кејот? Сметате ли дека навистина поради совпаѓање и непрецизирање на надлежностите помеѓу Општина Центар и Градот Скопје во изминатите години пешачките зони неосновано се узурпираат?

И да постоеле навистина пропусти во регулативата, во ситуацијава тоа и' одеше во прилог на Општината, а од друга страна на кафеанџиите. Ќе инсистирам целосно ингеренциите да бидат во Општината, од издавањето дозволи до инспекцискиот надзор. Инаку, не сум против летните тераси, но неопходно е конечно да се стави ред на пешачките зони. Тие првенствено треба да се во функција на пешаците, а потоа да претставуваат зона за релаксација, забава...Доколку граѓаните Ви ја укажат довербата, каква соработка очекувате со Владата и со скопскиот градоначалник доколку биде од ВМРО-ДПМНЕ. Очекувате ли „сопки“ или, пак, координација без оглед на партиските припадности?

Ќе излажам доколку кажам дека не очекувам сопки. Очекувам и тоа на секое поле, па макар и Владата да немала директни или индиректни ингеренции во локалната политика. Се сомневам дека и градоначалникот и Владата, доколку имаме потреба од координација за одредени проекти, ќе работат совесно, без оглед на нашите различни политички припадности. Но, не се плашам од таквите можни блокади. Одлично ги познавам правните лекови и убеден сум дека со нивно искористување ќе го решам секој оној што недозволено ќе ми застане на патот. Ова не сакам да звучи како закана, туку симболично предупредување.Дали како градоначалник имате визија за интензивна урбанизација на централното градско подрачје, особено на плоштадот и неговата околина?

Апсолутно сум против задушување на централниот простор на Скопје и државата, воопшто. Досега поставените скулптури, а и создадените услови за изградба на грандиозниот споменик на Александар Македонски, десетици скулптури и црква на плоштадот, за мене е чист криминал и маркетиншки трик. Не сум против црква и спомен-обележја, но доколку се испочитуваат законските постапки за носење на урбанистичките планови, првенствено да се слушнат и испочитуваат желбите на граѓаните. Ова што ни се случува е вистински терор, кој, за жал, и да станам градоначалник, нема да можам да го спречам. Градежните дозволи веќе се издадени, а за законитоста на ДУП, Уставниот суд веќе се произнесе дека е донесен во согласност со регулативата.

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 01-Apr-2009 at 22:25
Какви се овие воздушни брани?

Јакимовски презентираше проект за воздушни брани на Вардар

Кандидатот за градоначалник на општина Карпош, Стевче Јакимовски, заедно со кандидатот за градоначалник на Град Скопје, Тито Петковски, денеска на Кејот на Вардар на вливот на Лепенец во најголемата наша река, пред присутните новинари и граѓани го претстави проектот : Трета фаза од реконструкција на Кејот на Вардар.

Станува збор, како што рече во својата изјава Јакимовски, за изградба на водни или воздушни брани во должина од 750 метри кои летно време ќе го подигнуваат нивото на водата за 1,75 метри, а зимно ќе се спуштаат. Тоа ќе овозможи поставување на сплавови и ресторани и други содржини кои ќе му дадат сосема нова слика и намена на Кејот, при што летно време ќе го направат рекреативен и забавен центар за сите граѓани како на Карпош, така и на целиот град.

“Нашиот концепт е летно време културно забавниот живот, спортот и рекреацијата целосно да се пресели на Кејот, покрај водите на реката Вардар.Освен тоа овој проект има двојна функција, прво стабилизирање на количеството на проток на водите на Вардар и можност за организирање разни рекреативни активности кои што придонесуваат за зголемена искористеност на хидропотенцијалот. Општина Карпош, а и градот Скопје, односно реката Вардар, долж целото течение треба да не претстават во едно ново урбанистичко и европско светло.Ова не е ново архитектонски и урбанистичко искуство, го има во нашето непосредно соседство во Србија, во Словенија, но и во многу други европски држави“, изјави кандидатот за градоначалник Јакимовски.

Тој,  исто така најави поставување на хидрантска мрежа и раззеленување на Кејот, изградба на спортски терени, изградба на базени, уредување и на левата страна на Кејот како и изградба на нова велосипетска патека.http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=53072&kategorija=3

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7655
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 02-Apr-2009 at 12:25
ваљда се мисли на некоја хидраулика
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 07-Apr-2009 at 12:58

ШТО ВЕТИЈА ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ

Трајановски: Чисто Скопје, без метеж

Трамвајот како можност ќе биде преиспитана зашто за негова реализација треба помош и од Владата и од странски фондови, вели новоизбраниот скопски градски татко


Заврши сечењето ленти, сега треба да се фатат за работа: Трајановски и Груевски при пуштање на употреба на плоштадот во Гази Баба

Чисто Скопје и решавање на проблемот со сообраќајниот метеж се главните приоритети на новоизбраниот градоначалник на Скопје, Коце Трајановски. Хигиената би се зголемила со воспоставување нови европски стандарди за управување со отпад во Скопје, купување нови контејнери, модернизација на депонијата Дрисла, но и на изработка на студија за поефикасно управување со јавните претпријатија. Трајановски ветува проект за згрижување на кучињата-скитници, како и формирање на јавно претпријатие за погребални услуги.

Сообраќајниот метеж, според него, би се решил со проширување и реконструкција на булевари меѓу кои на Србија, Цветан Димов, Првомајска и Илинденска. Меѓи капиталните проекти му се изградба на катни гаражи, подземен тунел од Партизанска до комплексот банки, подземно и надземно сообраќајно решение на Јужен булевар, како и нов пешачки мост на реката Вардар.

Трамвајот, за кој градоначалникот во заминување Трифун Костовски, остави аманет да се реализира, како можност ќе биде преиспитана. Трајановски смета дека за овој проект требаат многу средства кои во градската каса ги нема, па реализацијата ја гледа во соработка со Владата и со странските фондови. Тој смета дека воведувањето трамвајски сообраќај, како алтернатива, значително ќе влијае на растоварување на метежот во Скопје.

Тодоровиќ: Борба против урбанистичкото дивеење

Четириесет и три илјади избирачи во скопската општина Центар, кои на стотина метри од Собранието и од Владата газат во кал и се заглавени во сообраќаен метеж и задушени од смог го задолжија градежниот инженер Владимир Тодоровиќ, сопственик на синџирот маркети „Тинекс“. Тој за „Дневник“ изјави дека ургентно ќе бара чаре за нечистотијата и за дивеењето во урбанизмот. Капитален проект ќе му биде гасификацијата, односно да доведе евтин енергенс до секој стан или куќа.

- Тоа е огромна инвестиција, но брзо ќе се отплати, бидејќи граѓаните помалку ќе трошат струја. Ќе ги зајакнам инспекциските служби, постојано ќе надгледуваме како се градат објектите и нема да дозволам ниту еден нелегален кат - вели тој. Во програмата на Тодоровиќ стои дека градежниците веќе не ќе можат да го валкаат градот, дека ќе ги реновира седумте основни училишта во општина и оти ќе го поттикнува усовршувањето на талентираните ученици. Ветува дека по никоја цена нема да дозволи во општината да се градат нови објекти без обезбедени паркиралишта.

- Жителите во Дебар Маало нема каде да паркираат, а урбанистички населбата е уништена за наредните 200 години. Нема да дозволам да се повтори такво нешто. Има решение и за Зелено пазарче, со тоа што просторот ќе се подели на повеќе нивоа - паркиралиште во долниот дел, пазар во средниот и зелени површини на горниот дел. Во Маџир Маало ќе ги почитувам барањата на жителите - вели Тодоровиќ.

Јакимовски: Ефикасна администрација

Градоначалникот на Карпош Стевче Јакимовски, вторпат е избран на оваа функција, и тоа по шест години пауза, откако првиот мандат го напушти заради преземање министерска функција. Приоритети на кои веднаш по стапувањето на функцијата ќе обрати внимание му се хигиената во Карпош, како и подигање на ефикасноста на општинската администрација. Исто така, ќе го преиспита и досегашното финансиско работење во општината. Таа би работела во две смени, со цел да им служи граѓаните онака како што заслужуваат.

Меѓу поважните проекти, кои би се реализирале меѓу првите, се подобрување на водоснабдувањето во Козле и во Нерези, уредување на Кејот, кој му беше приоритет и во првиот мандат, уредување на булеварот Партизански одреди, како и обнова на фасадите на старите згради во Карпош. Поголем локален економски развој со привилегии за инвеститорите, а со тоа и отворање нови работни места се главните приоритети во кои се единствени избраните градоначалници на скопските општини во вториот круг на локалните избори.

Ѓорчев: Кисела Вода - слепо црево

Новиот градоначалник на Општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев, од ВМРО-ДПМНЕ ќе седне на градоначалничката фотелја на местото на досегашниот градоначалник Џорџе Арсов. Ѓорчев е поранешен градоначалник на ова општина и ексминистер за земјоделство, шумарство и водостопанство. Приоритети за Ѓорчев се сообраќајните проекти бидејќи, според него, оваа општина е слепо црево на градот и е недоволно поврзана со центарот.

- Ќе го прошириме булеварот Првомајска, на потегот од старата рампа кај Тутунскиот комбинат до населбата Драчево, истакна Ѓорчев. Легализацијата на околу 3.000 нелегални објекти, кои со децении не се опфатени со детаљните урбанистички планови ќе биде втората работа со која ќе се зафати Ѓорчев. Битно е и заживувањето на индустриската зона, вели тој. Поголемо внимание ќе обрне и на развојот на локалната економија, формирање на Совет на стопанственици, како и разрешување на проблемот со невработеноста.

- Ова ќе се постигне со помош на јавно-приватно партнерство. Со повластици, идните инвеститори ќе ги обврземе да вработуваат млад кадар од територијата на општината, објаснува Ѓорчев. Од капитално значење за Ѓорчев е и потребата итно да се заменат азбестните водоводни цевки, од Кисела Вода до Драчево, во должина од 3 километри.

Меџити - Проекти за Чаршијата и за Гази Баба

Втор мандат како градоначалник на Чаир доби Изет Меџити од ДУИ. Тој ќе ја ревитализира Старата скопска чаршија и ќе ја претвори во пешачка зона.

- Ќе се залагам за уредување на овој споменик на културата, за осветлување на сите улици во Чаршијата, но и за затворање на сите нејзини влезови - вели тој.Меџити најави изградба на меѓународен балакански универзитет во населбата Чаир, како и на повеќе спортски сали и терени. Парк-шумата Гази Баба треба да прерасне во спортско-рекреативен центар.

Митевски на Чело на Петровец

За новиот градоначалник на Општина Петровец од ВМРО-ДПМНЕ, Борче Митевски, од големо значење е изградбата на фекалната канализација заедно со пречистителната станица во селото Марино, која треба да биде пуштена во функција овој месец. И изградбата на водоводот Петровец - ‘Ржаничино - Огњанци ќе биде една од првите задачи. Во изградбата на канализација ќе помогне и Владата. Тој во програмата предвиде реновирање на сите основни училишта, изградба на спортска сала, привлекување инвеститори и отворање нови работни места. Досега актуелниот градоначалник на Општина Илинден, Жика Стојановски, од ВМРО-ДПМНЕ, со 5.270 добиени гласа ќе продолжи уште еден мандат. Тој останува и понатаму на максималната заложба за целосно разрешување на загадувањето на воздухот и водата од рафинеријата „Окта“.

- Ќе настојувам, заедно со Министерството за животна средина, со „Окта“ и со жителите да ја доведеме загаденоста на воздухот на дозволено ниво. Ќе градиме пречистителна станица за отпадните води и ќе ги отстрануваме последиците предизвикани од загадувањето, изјави Стојановски. Тој ќе настојува да постави цевковод за отпадните води и да го поттикне локалниот економски развој. Треба да изгради ново основно и средно училиште, културен дом, а градинката е речиси готова. Решавањето на инфраструктурните проблеми е од битно значење.http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=AFCCF30BB1E5B84C93E2B2D9128D01A6
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 07-Apr-2009 at 13:04
Еве веќе кога избориве завршија, честитки за изборот на сите до еден од градоначалниците, а да не заборавам и на претседателот. Што се однесува до локалните самоуправи, комплетно сите, очекувам почитување на веќе донесените планови и транспарентно носење на нови притоа да нема никави "авторитарни моменти" во плановите па да вцртуваме портали и споменици од ѓутуре. Очекувам ажурно објавување на сите материјали од јавен карактер вклучувајќи планови, а ако може и по некоја фотка од градилиште.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.