build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 19>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 02-Oct-2012 at 13:21
Со оглед дека голем дел од мојот фото-материјал од овогодинешното шетање го ставив во постов, секој што е заинтересиран за состојбата со железниците во централна Европа може да го посети овој линк

http://blogirame.mk/g/c5ab2e3a/

Во блиска иднина ќе ги објавам и остатокот од сликите.
23ka.wordpress.com
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 06-Oct-2012 at 12:31
Еве уште по некоја слика што не стигна да биде закачена во постот.

1. Унгарски вагон реновиран во Гредељ


2.Убацување што повеќе пластика и мрсна боја е спас и за нашите вагони


3. Уште нешто од станицата во Братислава, мошне симпатично место


4.Влез во Братислава


5.


6."Стандарден" лик на станица во Словачка


7. Мој совет за главната станица во Прага - ако имате слабо срце или не сте љубители на слика како од Реквием за еден сон, најдобро е до максимум 19 часот да ги користите услугите на оваа станица. Што после може да се види, е како од филм снимен во Бронкс (ако некој друг ја посетил станицава нека сподели искуство)


8.Пред главниот влез
 1.
 2.

9. Главната железничка станица во Дрезден


10. Спална кола (Чесите ги имаат едни од најудобните спални коли, со оглед дека имаат голем број на EN линии кон западна Европа и Скандинавија)


Ако некогаш се решите на пат низ Европа, а патот ве води преку Прага или било кој друг чешки град, ондак има одлична понуда наречена Sporotiket и која нуди сосема добри попусти на голем број линии кон Германија, Полска, Данска и сл.


23ka.wordpress.com
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 15-Oct-2012 at 11:56


Нешто интересно од Индија. Пругата Londa - Margaon поминува точно кај 310-метри високите „Dudhsagar“ водопади и глетката е навистина фантастична:


1


2


Edited by Cloverstack - 15-Oct-2012 at 11:56
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 15-Oct-2012 at 18:12
светот поседува знаење воглавном од америчките филмови,а што се случува во `третиот свет` и што све има таму слабо се знае.ќе се изненадуваме све повеќе и повеќе од вакви глетки.светот ни започнува ни завршува со Америка и Европа.Имаат и другите што да покажат,само немаат механизни за промовирање
Back to Top
tomo441 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Feb-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote tomo441 Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 16-Oct-2012 at 09:40
Originally posted by Cloverstack


Нешто интересно од Индија. Пругата Londa - Margaon поминува точно кај 310-метри високите „Dudhsagar“ водопади и глетката е навистина фантастична:12
"Place" za na maketa...
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 11-Nov-2012 at 16:02
Не е баш како во документарните емисии од типот на Destroyed in Seconds, но дефинитивно за само неколку секунди, милионска инвестиција од типот на тазе нова австралиска дизел локомотива EMD GT46C-ACe, наместо да билда километража на железничките пруги, првото искуство што го стекна при истоварување, беше бакнување на тврдиот бетон и тоа ептен силно.
 Edited by Dexter26 - 11-Nov-2012 at 18:26
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 11-Nov-2012 at 17:23
многу жално,мислат дека 200 тони ќе кренат со некои марами
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 23-Dec-2012 at 20:39

   

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 24-Dec-2012 at 00:32
браво,мада мислам дека патничката брзина сепак ќе биди околу 300 км/ќ
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 03-Mar-2013 at 01:03
Сонце повторно ја огрева британската железница. Очигледно дека сите оние што го мразат овој вид превоз, порано или подоцна сфаќаат дека е неопходен и во современото општество:

How Beeching got it wrong about Britain's railways

As rail companies struggle to meet growing demand, the legacy of 1960s cuts has been to hold back revitalisation of the network

The rail line from St Erth to St Ives is one of Britain's finest. Its tracks hug the cliffs that loom over the sands of Carbis Bay. In the early spring, Atlantic rollers pound the beach while gulls strut in rain-spattered tidal pools.

It is a breathtaking journey – with a flaw. It is over so quickly. The St Ives diesel railcar takes only 17 minutes to cover the line's four miles. Have a lengthy text chat and you will miss it.

And that would be unfortunate – for travellers should relish each mile of this railway gem. Fifty years ago this month, the little Cornish branch line was earmarked for closure as part of a railway restructuring that has become a byword for managerial savagery: the Beeching cuts. The story of the threatened closure of the St Ives line, and its subsequent reprieve, has much to tell us about the impact that British Rail chairman Richard Beeching had on Britain then – and today.

Published on 27 March 1963, Beeching's report, The Restructuring of British Railways, outlined plans to cut more than 5,000 miles of track and more than 2,000 stations. Dozens of branch lines that linked villages with market towns were rated egregious loss-makers to be culled, along with great chunks of mainline.

The railways that had helped Britain become an industrial power, but which were now haemorrhaging money, were to be cut back brutally. The car would replace the train, Beeching decreed. In doing so, he ushered in an era of vast motorway expansion and cheap motorised transport. The train, deemed dirty and smoky, was earmarked for extinction. If Beeching and other transport planners of the day had had their way, only a rump of inter-city lines would have been left.

Today the makeup of UK transport looks very different from the one envisaged by Dr Beeching. Rail passenger figures have almost doubled over the past 10 years; commuter trains are crammed; young people are deserting the car for the train; and Britain's railway bosses are struggling to meet soaring demands for seats. The legacy of Beeching – dug-up lines, sold-off track beds and demolished bridges – has only hindered plans to revitalise the network, revealing the dangers of having a single, inflexible vision when planning infrastructure.

"The crucial lesson to take from the Beeching anniversary is that you have to be flexible when planning transport infrastructure. Beeching was not," says Colin Divall, professor of rail history at York University. "Yes, many loss-making lines did need closing down, but nowhere near the number earmarked by Beeching, as we can now see with terrible hindsight."

Examples of the headaches imposed by Beeching's legacy include the Varsity line that used to link Oxford and Cambridge and which the government now wants to reopen to connect fast-growing Milton Keynes with Oxbridge's research centres. Rebuilding the disused western section between Oxford and Bedford will cost £270m and could be ready by 2017. But the track bed of the eastern section, between Bedford and Cambridge, was sold decades ago and has since been built on. How transport planners get round this problem remains to be seen.

Another example is the old Southampton to Dorchester line, which was closed between Brockenhurst and Hamworthy. Since then, the area has gone through a huge expansion and its roads are regularly jammed with commuters into Southampton. Reopening the Brockenhurst-Hamworthy line would certainly ease that congestion. Unfortunately, the line's western track bed was sold off and dug up.

"There are countless examples like these," says Christian Wolmar, author of Fire and Steam: How the Railways Transformed Britain. "Transport planners in the 60s simply could not conceive of the idea that a line, once closed, would need to be reopened. Their mindset saw trains as dirty and futureless. Reopening a closed rail line was simply not a possible option. So British Rail just sold off the land whenever it could, a policy that is costing us dearly today."

Not every reopening has been scuppered, however. Several examples are provided in Scotland, including work to reopen 30 miles of the Waverley line that once linked Edinburgh and Carlisle but which was closed by Beeching. Its replacement, the Borders railway, which will run south for 30 miles from Edinburgh as far as Tweedbank, will be the longest new domestic railway to be built in Britain for more than a century and should be complete in 2015. Crucially, there are no problems with dug-up track bed or demolished bridges on that part of the Waverley.

The fact that routes are being reopened and other rail relaunches being planned raises a key question. Why has rail become so popular? What factors have changed to make people want to return to the train? The answer, it transpires, has more to do with the UK's fading romance with the car than a refound love of the train.

"In the 60s, young people – when asked by pollsters – often said they would rather have a car than the vote," says Professor David Begg, chief executive of Transport Times. "Today they are more likely to say they would rather have an iPhone than a car."

Underlying factors for this disillusion with the car include road congestion and spiralling costs of driving, particularly for the young: car insurance has increased by 80% for young people in the past two years, for example, compared with a 20% rise for those aged 50, while numbers of those aged 17-19 who take the driving test have dropped by a fifth in the past five years. At the same time, rail companies have been aggressive in promoting cheap deals for the under-25s.

"Young people simply cannot afford to run cars and that has driven up rail passengers numbers at a rate of about 6% a year at a time when we are going through major financial depressions," adds Begg. "It is quite extraordinary."

Beeching's legacy has been to thwart plans to fulfil the country's renewed need for rail infrastructure, though there have been some benefits. There are now more than 1,500 miles of cycle pathway in Britain that have been built on old rail track, most of it generated by Beeching cuts.


A musical elegy to the lost stations from Flanders and Swann.
And then there are the preserved steam lines, including the North Yorkshire Moors and West Somerset railways. Many of these are built on track closed by Beeching and have become a key part of Britain's heritage industry. The European Federation of Museum and Tourist Railways includes 102 passenger-carrying preserved railways in Britain and Ireland. The total for the rest of Europe is 117. The British have a love for railways that Beeching never understood.

A sense of loss that was felt at the time of his cuts is revealed by Michael Flanders and Donald Swann in their song, Slow Train, a loving tribute to the nation's lost lines:

"No one departs and no one arrives
From Selby to Goole, from St Erth to St Ives
They've all passed out of our lives."

A few jewels survived, however, though this was often due more to luck than good management. The Heart of Wales line survived only because it ran through seven marginal parliamentary seats, for example. As for the St Erth-St Ives branch, its continued existence had much to do with the whims of the incoming transport minister, Labour's Barbara Castle, who inherited the Tory government's Beeching legacy. She decided closure "would have involved destroying the whole character" of St Ives and refused to sign the line's closure notice. Thus she saved a pearl of a line for the nation – and helped St Ives thrive as a trendy resort, a point that is hard to appreciate in winter inside the deserted railcar that shuttles along the palm-fringed tracks between St Ives and St Erth on the mainline.

But it is a different matter in summer, The train is filled with tourists who shun the frequently jammed road into the town. Thanks to Castle, the line has not passed out of our lives.

THE AXEMAN

There are few men more vilified in British history than Richard Beeching. In popularity rankings, the former ICI boss - who was, after all, responsible for axing 5,000 miles of UK rail network - usually ranks somewhere between Richard III and Robert Maxwell.

However, in recent years others have tried to resurrect his reputation and have argued that Beeching actually saved the railways by taking his axe to the lines that were losing the most money. Had he not done so, worse cuts would have followed in later years, it is claimed.

Certainly, Beeching looks an unlikely villain. With his trim moustache and rotund features, the Sheerness-born businessman looks anything but sinister.

But Richard Faulkner, co-author with Chris Austin of Holding the Line: How Britain's Railways Were Saved, will have no truck with any revisionist sympathy for the man. "Beeching had only one recipe for saving Britain's loss-making railways and that was to make the network smaller and smaller. He lacked vision and we are paying for that today. Of course, he was not the only public figure who completely misunderstood railways but he was certainly the most prominent."

http://www.guardian.co.uk/uk/2013/mar/02/beeching-wrong-about-britains-railways
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 05-Mar-2013 at 02:10
Originally posted by BOJAN

Сонце повторно ја огрева британската железница. Очигледно дека сите оние што го мразат овој вид превоз, порано или подоцна сфаќаат дека е неопходен и во современото општество:ApplauseДеновиве направив глупост, па наместо со воз, до Београд отидов со автобус (наводно порано да стигнам во Скопје, а всушност се вратив 4 саати покасно од времето кога би стигнал со воз). Мене и понатаму не ми е јасно како на некој му е подобро да патува со автобус, конкретно Ниш Експрес кој застанува во секоја вукоје*ина, а да го игнорира возот, кој ако ништо друго во зимски услови нуди греење и далеку поголем комфор за патниците. Од Белград до Скопје патував 9 и пол саати, време речиси идентично како да сум патувал со воз. Но, од друга страна користиш тоалет кога ти е потребен, а не кога шоферот ќе сака, седиштата се далеку поудобни, а што за патување со воз е најдобро, секогаш се наоѓа по некој нов интересен сопатник, а не мрцварење од Београд до Скопје само со една пауза од 5 минути во Ниш и тоа поради потребата да се "одмори" автобусот.
Статијава ме потсети на тоа колку овдешниот менталитет гледа со потценување на можеби најидеалното превозно средство. Точно е дека е малку поспор, дека возниот парк е поприлично застарен, но ако ништо друго, дефектите се многу поретки (у последни 6 месеци 2 пати се возев со автобус, два пати имаа квар/6 години континуирано користам воз, квар имало само еднаш), комофорот е далеку поголем, а доживувањето е неспоредливо.

23ka.wordpress.com
Back to Top
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 07-Mar-2013 at 00:00
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 07-Mar-2013 at 00:05
што бара овој во машината?овие се забегани(во позитивна смисла)
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 08-Mar-2013 at 10:44
Cooool човече . Сега ова си го поврзувам со Македонски железници и со сите оние вработени на станиците во земјава кои продаваат карти во моментов. И така има превработеност во тој сектор. Можат да воведат вакви автомати, а вработените да ги сместат внатре.
Back to Top
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 22-Apr-2013 at 11:42
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 17-May-2013 at 10:17
Франција од минатиот месец воведе нискобуџетни брзи возови. Следејќи го трендот на авиокомпаниите, на две релации во земјата се воведени пробни TGV возови, кои се реконструирани, со 20% повеќе седишта и без простор за ручање и со ограничена можност за носење багаж со себе. Картите се продаваат исклучиво преку интернет, а 25% од целокупниот број седишта се продаваат под 25 евра. Картата за деца е под 5 евра.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13335
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 18-May-2013 at 12:47
Една галерија од Он.нет.мк за возови... Има доста интересни фотографии.

http://on.net.mk/galerija/vozovi
За сè има вторпат
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 708
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 18-May-2013 at 20:27
Originally posted by Џоле

Една галерија од Он.нет.мк за возови... Има доста интересни фотографии.

http://on.net.mk/galerija/vozovi


Page Not Found
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 18-May-2013 at 20:32
Previous
 
Не е внесен линкот, затоа не работи.
 
Еве го линкот внесен:
 
http://on.net.mk/galerija/vozovi
Back to Top
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 25-May-2013 at 13:55
Фонтана во железничката станица во Осака===

Edited by zdravozivo - 25-May-2013 at 13:56
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.