build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 16171819>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9018
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 01-Jun-2017 at 21:43


Да, но така функционира светот. Секако дека Кинезите (или било кој друг) влегуваат во овие проекти поради нивни конкретен или стратешки интерес (или двата). И да ја поседуваат пола Момбаса тоа е сосема во ред, значи ќе имаат интерес да го развиваат карго транспортот во тој дел. Така да Кенија неможе а да нема бенефит.

Можеш да повлечеш паралела со прикаските за Вардарска долина каде што кинески капитал веќе е влезен во пристаништата во Солун и Пиреја, кинески капитал ќе ја финансира (во најава) брзата железница Белград-Будимпешта и кинески капитал се споменува за евентуална реализација на вардарската долина.

Ако Кенија (или Македонија) можат подобро супер. Само што очигледно неможат.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9018
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 01-Jun-2017 at 21:52


слична прикаска има во Мароко. Само замени ја Кина со Франција и нивното TGV. Секако, нивото на овој проект е друго, но и стартната позиција на Мароко е друга во споредба со Кенија

http://edition.cnn.com/2017/01/20/travel/morocco-high-speed-tgv-trains/

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 05-Aug-2017 at 20:19

Малку железнички тајмлапс порн од Лондон

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 16-Aug-2017 at 01:26

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 10-Nov-2017 at 01:40

по свет се откачени, ама ние терсене наопаку ...

http://vecer.mk/komentari/vecher-analiza/koj-kje-vladee-so-svetot-evroazija-i-zheleznicata

сад и канада нели заостануваат, веројатно со агитпропот, овие на харфи им свират народ пак чека у весник за тоа да прочита ..

https://www.usatoday.com/story/money/2017/07/20/elon-musk-hyperloop/495735001/]https://www.usatoday.com/story/money/2017/07/20/elon-musk-hyperloop/495735001/

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1711&PID=213431#213431

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 20-Jan-2018 at 11:27
Во железничката станица во Краков, Полска:

За сè има вторпат
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 29-Sep-2018 at 16:36
Железничка станица Халсберг Шведска 
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 29-Sep-2018 at 16:37
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 29-Sep-2018 at 16:38
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 29-Sep-2018 at 16:42
Поглед према пешачкиот мост над железничката станица кој се користи за премин помеѓу колосеците.
Edited by sase - 29-Sep-2018 at 17:13
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 29-Sep-2018 at 16:44
Поглед кон депото кое е во близина на железничката станица.


Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 29-Sep-2018 at 16:46
Една електрична гарнитура.


Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 29-Sep-2018 at 16:47
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 29-Sep-2018 at 16:50
Поглед од автомобилскиот мост кон железничката станица.


Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 29-Sep-2018 at 17:02
Поглед од истиот мост кон железничкото депо.Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 29-Sep-2018 at 17:12
Мала прошетка околу депото.


Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 302
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 07-Oct-2018 at 20:07
U-Bahn (Untergrundbahn) системот во Франкфурт слави 50 години постоење и вчера го прославија тоа со изложба на старите модели користени во текот на годините. Ги посетив за да ги разгледам возовите и направив неколку фокти во продолжение.

Еден од старите модели беше ставен во функција за забава на посетителите и заинтересираните можеа да се повозат со него.

На крајот ќе постирам и видео од линија U2 кое го снимив во периферијата на Франкфурт во правец накај Бад Хомбург. Нема нешто фантастично што може да се види на видеото, повеќе е за љубители на возови кои ги интересира возењето и околината

IMG_20181006_104124 by ironm, on Flickr

IMG_20181006_104233 by ironm, on Flickr

IMG_20181006_104327 by ironm, on Flickr

IMG_20181006_104358 by ironm, on Flickr

IMG_20181006_104414 by ironm, on Flickr

IMG_20181006_104427 by ironm, on Flickr

IMG_20181006_104436 by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 302
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 07-Oct-2018 at 20:09
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 302
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 07-Oct-2018 at 20:11
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 302
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 07-Oct-2018 at 20:12
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 16171819>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.