build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 19>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4617
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 09-Jun-2009 at 19:26


Еве една паметна идеја. Камионџиите спијат во вагонот, а нивните камиони се на возот. Снимено во Австрија.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 09-Jun-2009 at 20:08
Швајцарија „100 години“ го има тој закон, нема теорије да камиони трчаат по ниви патишта и да загадуваат. Од граница на воз или заборави ја Швајцарија Smile
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 14-Jun-2009 at 08:49
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 14-Jun-2009 at 16:23
Одлично, само ме интересира како кочат LOL
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
tomo441 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Feb-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote tomo441 Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 16-Jun-2009 at 23:34
I VIE se zalite od nasite zeleznici....HEH!
tomo441
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 20-Jun-2009 at 19:00

Еве некои стари локомотиве (Владимир можеби ќе ги препознаеш модлеите) сликани во техничкиот музеј во Берлин, каде што имаше огромен дел посветен на железницата и локомотивите од сите периоди

1.
 
2.


Edited by UrbanFreak - 20-Jun-2009 at 19:03
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 20-Jun-2009 at 21:26
UrbanFreak, првата локомотива тешко може да се препознае која е, освен личноста Smile

А втората локомотива е Пруска Т3 или германска ознака BR 89. Бидејќи од таблицата се чита Gaswerk Mariendorf од Deutschen Technikmuseum - Berlinu тоа е локомотивата наречена GASAG No. 1Тоа е слична ко нашата локомотива во Гевгелија 61-011

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 21-Jun-2009 at 19:14
Железничка станицата во Лисабон, лошо уснимано но прекрасна современа архитектура, вреди да се види.


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 21-Jun-2009 at 23:34
Архитектот е Сантијаго Калатрава. Еве уште едно видео за железничка станица во Франција, (има уште две видеа). Објект во Лион, Statolas TGV station. Ако имате време погледнете ги сите три дела... Многу се информативни.


Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 22-Jun-2009 at 08:34
Previous
Прекрасна градба - скулптура

 Само на тие градби едино ми смета немање топлина во „ентериерниот“ делSantiago Calatrava - Lisabon


Edited by Vladimir P - 22-Jun-2009 at 08:58
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12118
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 22-Jun-2009 at 17:04
Вистинска штета што Сатолас зјае практично неискористена. Прекрасно здание, но џабе кога не ја исполнува функцијата. Очигледно и во Лион немаат недостаток на мегаломани, а кога ќе се вложат толку пари непродуктивно, не менува ништо дали тие мегаломани имаат вкус за архитектура.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 23-Jun-2009 at 13:18

Nemci kupuju Slovenačke železnice

22. jun 2009. | 08:18
Slovenački ministar trgovine Patrik Vlačič najavio je da će se uskoro potpisati pismo namere sa "Dojče banom" oko preuzimanja Slovenačke železnice.

Država želi da Nemcima proda 49 odsto akcija, a Vlačič insistira na tome da infrastruktura ostane u vlasništvu države.

Vlačič je demantovao da država namerava da proda udeo u Luci Koper jer je ta kompanija zbog lučke infrastrukture "slatkiš" Slovenije.

Najavio je i skoro raspisivanje međunarodnog tendera za novu Upravu te kompanije. Upravu Darsa, tvrdi, nema nameru da menja.
Извор: B92
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 12-Jul-2009 at 20:29
Еве нешто што ме загрижуваMid term planning / X-24 information
The following pages aim on giving early information regarding important changes to European rail corridors with regard to a timeframe until Timetable of 2010. This shall enhance possibilities for strategic and mid term planning of both, Railway Undertakings as well as Rail Infrastructure Managers. X-24 is the synonym for planning 24 months in advance of the Timetable change.


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 30-Jul-2009 at 18:15

30.07.2009

Русија купува возови на „Сименс“ за 900 милиони евра

Германскиот индустриски концерн „Сименс“ прими две нарачки од руската железница во вкупна вредност од речиси 900 милиони евра. Шефот на „Сименс“, Петер Лешер изјави дека е потпишан купопродажниот договор за 200 возови со вагони за спиење во вредност од преку 320 милиони евра. Покрај тоа потпишана е и изјава за намери за испорака на 54 возови за превоз на куси дестинации наменети за Зимските олимписки игри што ќе се одржат во Сочи.

Извор: DW-World

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 16-Aug-2009 at 14:53
WIEN Austria
 

ВИЕНА Австрија
Благодарам на мојот колега Зоран Ристиќ, град.техн.
за снимениот материјал од кој направив прекрасна видео репортажа.
ПОЗДРАВ ОД ЖЕЛЕЗНИЧАРОТ
ПО ПРОФЕСИЈА И ПО ДУША
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 17-Sep-2009 at 14:09
 
GARE DE COLMAR


ПОЗДРАВ ОД ЖЕЛЕЗНИЧАРОТ
ПО ПРОФЕСИЈА И ПО ДУША
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 17-Sep-2009 at 14:12
GARE DE STRAZBOURG


ПОЗДРАВ ОД ЖЕЛЕЗНИЧАРОТ
ПО ПРОФЕСИЈА И ПО ДУША
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9093
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 01-Oct-2009 at 13:47
Еве ги плановите на Америка за брза железница (колку што јас сфатив МАГЛЕВ технологија). Импресивно. Верувам дека Тексас и Оклахома нема да останат онака отсечени од источниот брег. Исто така претпоставувам дека ако некогаш се случи поврзување на источниот и западниот брег тоа ќе иде преку јужната траса, на северниот дел навистина недостасуваат поголеми градови кои би направиле каква таква логика брза мрежа.

Секако ова не се планови за од денес до утре, зборуваме евентуално за парцијална реализација до кај 2050. До кај 2030 постојат реални прилики за такво нешто да се случи околу пошироката Лос Анџелес метро зона.


Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 01-Oct-2009 at 18:48
Америка почна да се освестува дека Европа, Јапан, Кина, ... отидоа далеку во брзи железници за разлика од нив. Калифорнија озбилно се спрема да влезе во тој нов технолошки напредок

Прекрасен краток филм за тоа каде се

http://www.cahighspeedrail.ca.gov/gallery.aspx


Edited by Vladimir P - 01-Oct-2009 at 18:53
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9093
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 01-Oct-2009 at 19:35


Интересно концизно филмче. Неверојатно е кога тргнал првиот Шинкансен а каде сме ние

Исто така забележав дека мапата на Европа која се појави на кратко во регионот беше обележана само линија Атина-Солун.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.140 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.