build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Илинден

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3233343536>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #661 Posted: 02-Jan-2013 at 16:22
Колку што сум информиран Булеварот Илинден треба да заврши во Волково, односно треба да се изгради мост на Вардар и преку улицата Шарпланинска во населба Даме Груев да се поврзе со Волково
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2053
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #662 Posted: 03-Jan-2013 at 10:56
Булеварот Илинден треба да се поврзе со обиколницата кај Волково, мапа
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
cako View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Nov-2012
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote cako Quote  Post ReplyReply #663 Posted: 03-Jan-2013 at 21:38
Како план постои но Градоначалникот на Скопје под чија надлежност се булеварите и мостовите изјави дека во новиот мандат тоа не му е приоритет и истото би го оставил за други времиња. Па затоа предлагам доколку постои интерес да се организираме да направиме некаква интернет петиција или ако имате друг предлог дајте со цел пред избори да се обидеме да извршиме притисок овој план да влезе во програмата за наредниот мандат.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #664 Posted: 03-Jan-2013 at 22:49
Пред да се направи било каква иницијатива, треба да се направи анализа за тоа колку е исплатлив овој проект. Во смисла колку возила би го користеле, што ќе значи тоа продолжување за искористеност на обиколницата потоа овие патаметри да се стават на вага со цената на чинење на овој проект. И на крај евентуално да се размисли дали скопје има поприоритетни проекти од овој.

Edited by kultuzin - 03-Jan-2013 at 22:51
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2053
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #665 Posted: 04-Jan-2013 at 09:34
Originally posted by kultuzin

Пред да се направи било каква иницијатива, треба да се направи анализа за тоа колку е исплатлив овој проект. Во смисла колку возила би го користеле, што ќе значи тоа продолжување за искористеност на обиколницата потоа овие патаметри да се стават на вага со цената на чинење на овој проект. И на крај евентуално да се размисли дали скопје има поприоритетни проекти од овој.


Не викам дека нетреба, НО доколку се размислуваше вака логично и рационална неше да имаме ни споменици ни барок, бродови и слични безвредни украси во Скопје

Edited by alexsend - 04-Jan-2013 at 20:47
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
cako View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Nov-2012
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote cako Quote  Post ReplyReply #666 Posted: 04-Jan-2013 at 20:04
Исплатливот проектов сигурно би имал бидејки би го користеле цело ГЕГЕ, Стопански Двор, Кисела Јабука, Новосело и Волково од една и Бардовци и Злокуќани од друга страна. Плус ако се земе во предвид дека во овој дел има премногу градежни парџели кои се двизат од 15-30еур м2 верувам дека следен дел од Ск за градежен бум би бил помеѓи овие населби.
Back to Top
RokkoMKD View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote RokkoMKD Quote  Post ReplyReply #667 Posted: 11-Jan-2013 at 19:29
јас сум за што поскоро да се изгради, бидејќи овие населби спаѓаат во најубавото место за живеење во Скопје, добро после ВодноLaugh
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2053
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #668 Posted: 12-Jan-2013 at 13:09
Не е секогаш битно колку близу живееш до центар, туку за колку време стигнуваш до таму.
Ајде што во програмата на едната партија го нема, но барем овие другиве да го актуелизираа...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #669 Posted: 07-Mar-2013 at 11:02
Дечки, што се случува со реконструкцијата на булеварот „Илинден“? Ми се чини дека и овој проект како временски да се оддолжува.
Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #670 Posted: 07-Mar-2013 at 11:37
изминативе две недели приметувам некоја мала активност на терен (најмногу околу припрема на шахтите, веројатно нивелирање). мислам дека темпираат отварање за изборите... така ми личи...
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #671 Posted: 07-Mar-2013 at 13:20
Изминативе 3 месеци нема никаква активност, освен ставање земја за подготовка на средишното зеленило.
Ако го отворат во ваква состојба, без да се реконструира и старата делница, тогаш за џабе ќе биде цело проширување, со оглед дека старата делница е во очајна состојба.
23ka.wordpress.com
Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #672 Posted: 07-Mar-2013 at 13:45
според висината на рабниците, ми личи како да се спремаат да стават уште еден слој асфалт над овој сега. Веројатно ќе го изгребат и стариот...
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #673 Posted: 03-Apr-2013 at 22:53
Денес поминав по целата траса на Илинденска и видов дека во фазата што се работи (незнам која е) активно се асфалтираат тротоарите (малку ми е нејасно бидејќи подобро е со бекатон)
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #674 Posted: 03-Apr-2013 at 23:31
Centarot na Skopje veke nemoze da gi izdrzi site ovie avtomobili, toj mora da se rastereti. Taka da dokolku se izgradat dobri vrski so obikolnicata stanbenite objekti ponatamu bi se gradele na tie prekrasni delovi od Skopje. Dokolku pak nekoj epten saka da zivee na asfaltot vo centarot na Skopje toa e veke drugo.
No znam dosta semjstva koj dokolku bi se napravila dobra vrska so gradot i obikolnicata vednaska bi se iselile od centarov, i ubavo bi si ziveele vo Villi so rajski dvorovi. Znaci toa ne se odnesuva samo za ovoj del. Mislam deka togas bi uspeal proektot Kupi kuka kupi stan... Ama vaka da zivees vo Gege ili Volkovo pa da se tumbas po ulickine dodeka stignes do Gorce, pa potoa od Gorce do nakaj centaroot toa e ubij boze... Samo se molit Grado Nacalnikot po navika da ne zapne da stava semaforii  

Edited by Portal - 03-Apr-2013 at 23:36
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #675 Posted: 04-Apr-2013 at 09:49
Булеварот „Илинден“ брзо ќе го завршат, остана уште завршниот асфалт да се постави, официјално доцнењето е поради зимата, неофицијално е знаете поради што...
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2053
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #676 Posted: 24-Apr-2013 at 14:33
Реконструкцијата заглави комплетно...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14322
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #677 Posted: 16-May-2013 at 15:02
Денес го гребеа асфалтот...За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2053
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #678 Posted: 16-May-2013 at 17:11
Конечно се одглави работата
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #679 Posted: 16-May-2013 at 18:38
уште во понеделникот се гребеше стариот асфалт,но додека го извадив мобилниот....последно време слабо палам
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14322
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #680 Posted: 19-May-2013 at 14:03
Ставен е асфалтот... Чудно ми е само тоа што во оние „џебовите“ за автобуси не ставиле асфалт.

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3233343536>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.