build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Илинден

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 33343536>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #681 Posted: 19-May-2013 at 14:07
Џоле, шампион си

Edited by UrbanFreak - 19-May-2013 at 14:07
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #682 Posted: 19-May-2013 at 18:08
Што се однесува на автобуските постојки таму асфалтот подоцна се ставаше и на Првомајска
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 819
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #683 Posted: 20-May-2013 at 00:26
Мене ако ме прашате во тоа џебовите за автобуси треба наместо асфалт да се става армиран бетон како за пошто таа подлога не е за возила кои се движат туку се стационарни и имаат релативно голема тежина, така што подлгогата треба да биде цврста.
Колку да не мислите дека измислувам работи, оваа пракса ја имам забележано во Германија.

Edited by mirakuliks - 20-May-2013 at 00:27
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #684 Posted: 20-May-2013 at 00:32
Originally posted by mirakuliks

Мене ако ме прашате во тоа џебовите за автобуси треба наместо асфалт да се става армиран бетон како за пошто таа подлога не е за возила кои се движат туку се стационарни и имаат релативно голема тежина, така што подлгогата треба да биде цврста.
Колку да не мислите дека измислувам работи, оваа пракса ја имам забележано во Германија.


Да и во Љубљана ја има таа практика, не се прават бранови заради запирање на возилата. Паметна работа ама кој да се сети. Сум видел низ Средна Европа дека дури и калдрма се става и не е проблем.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #685 Posted: 21-May-2013 at 14:05
Денешни фотки. Нов асфалт на едната лента.

Гледам дека ги асфалтирале и џебовите за автобусиСе работеше на другата лента (ставаа нов асфалт)За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1905
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #686 Posted: 29-May-2013 at 11:09

Денеска официјално ќе биде пуштен за сообраќај третиот- реконстриуиран дел од булеварот „Илинден“.

На отворањето ќе присуствува скопскиот градоначалник Коце Трајановски.

Реконструкцијата на овој дел од „Илинденска“ стартуваше на крајот на јули 2012 година. Проектот предвидуваше булеварот да добие четири коловозни ленти широки по 3,5 метри, средишен зелен појас, тротоари широки 2,5 метри од двете страни на булеварот и енергетски ефикасно улично осветлување.

ФОТО: Пулс24.мк

Скопје

http://www.press24.mk/oficijalno-otvoranje-na-tretiot-rekonstruiran-del-od-ilindenska
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #687 Posted: 29-May-2013 at 17:26
од интернет страницата на Град Скопје

За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #688 Posted: 29-May-2013 at 17:52
последниот дел до кривината на лево мислам дека е најкраток и најлесен за завршување
Back to Top
ammamm View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-May-2013
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote ammamm Quote  Post ReplyReply #689 Posted: 30-May-2013 at 08:16
Идеално би било кога би се поврзала Илинденска со Обиколницата, но прво треба да се стигна со реконструкција до Вардар каде треба да се направи мост кој заради распонот ќе треба да е челичен (тешко оти ќе може бетонски) идеално би било челичен ама во барок стил хаха.
Како и да е ова е можност да се направи еден репрезентативен мост, нешто што требаше да се направи на крајот на Обиколницата (кога се оди накај Тетово). Интересен мост кој ќе биде баш на влезот во градот, ама наместо тоа направија бетонска грдосија (мост/вијадукт) со 100 столба со 100 различни димензии. Дури и го имаше на реклама на Стопанска банка (не е тоа за фалење туку за срамење).
Арно ама стручнаците кај нас си тераат ист тип мостови/вијадукти/надпатници бетонски преднапрегнати или прости греди тоа си го знаат и не се замараат со нешто ново.
Прво нека најдат пари за делот до Вардар и мостот, па за до обиколницата после ќе му ја мислат.
И јас мислам дека со комплетна изградба на Илинденска тој дел ќе го искористи својот потенцијал за градба на Станбено/деловни објекти, но и објекти за рекреација на пример.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 793
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #690 Posted: 30-May-2013 at 09:54
Во право за мостот на Вардар, но се заборава дека на самата рута стои уште една пречка, а тоа е железницата, која исто така треба да се помине со мост/надпатник, така да доста пари се потребни за продолжувањето. Искрено мислам дека има многу поприоритетни проекти.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4188
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #691 Posted: 30-May-2013 at 12:43


Може некој конкретно да одговори што се планира со таа улица што е лево од сликата?Каде ќе излегува?Дали ќе има и таму некој мост?
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #692 Posted: 30-May-2013 at 13:22
Таму според ГУП треба да има мост преку Вардар, тоа што е интересно е дека планирано е улицата да биде извиткана пред да се спои со мостот, кој поприродно би дошол да се спои со ул.МАНАПО. Но, јас сум за мостот целосно да се помести кон запад и да си дојде природно како што оди текот на ул.Љубљанска. Дали е ова така планирано поради некои имотно-правни проблеми, незнам.

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #693 Posted: 31-May-2013 at 16:57
Originally posted by jyvationМоже некој конкретно да одговори што се планира со таа улица што е лево од сликата?Каде ќе излегува?Дали ќе има и таму некој мост?


Како е сега...преземено од ФБ профилот на Град Скопје
За сè има вторпат
Back to Top
micko_v View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Jun-2009
Location: Firenze, Italia
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote micko_v Quote  Post ReplyReply #694 Posted: 01-Jun-2013 at 15:14
Некој што не го познава местото, кога ќе се залета навечер право, ќе биде интересно....
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1867
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #695 Posted: 01-Jun-2013 at 16:11
short-cut за Косово )
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #696 Posted: 01-Jun-2013 at 17:00
Би морале да постават знак дека може да оди само десно или лево.
Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #697 Posted: 02-Jun-2013 at 07:47
ќе послужи како shortcut на недисциплинираните возачи на кои нема да им се чека на семафор... прашање на време е кога ќе се случи ова (се случува на семафорите кај воена болница)
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #698 Posted: 02-Jun-2013 at 10:48
Interceptor design
Back to Top
cako View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Nov-2012
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote cako Quote  Post ReplyReply #699 Posted: 17-Feb-2014 at 23:09
Decki, znae li nekoj za koga se planira povrzuvanje na Ilindenska s
o Volkovo t.e. Obikolnica?


Edited by cako - 17-Feb-2014 at 23:10
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #700 Posted: 18-Feb-2014 at 08:56
хех.. најверојатно откога ќе го преоблечат цел Центар (до Рузвелтова) во „барОк“.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 33343536>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.140 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.