build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Илинден

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 343536
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1924
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #701 Posted: 18-Feb-2014 at 23:26
Цако такво нешто засега не им е во план на градските власти, има многу „поприоритетни“ работи низ градот од поврзувањето иако треба да им биде еден од најголемите приоритети.
Back to Top
vladgv View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jul-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vladgv Quote  Post ReplyReply #702 Posted: 13-Jul-2016 at 12:07
Добро е што сепак нешто се прави. Но секој инженер мора да биде критичен со цел работите да се прават ПОДОБРО, секогаш може подобро, секогаш треба да се залагаме за подобро.

Во однос на ИЛИНДЕНСКА, мислам дека е страмота што улица од 2-3 километри ќе се реновира во многу фази, до сега 3 пати се сече лента. Мислам дека до крајот и комплетирањето барем уште едно 5-6 ленти ќе се сечат.... Е ТОЕ Е СРАМОТА толку ли глуп народ може на вакви однесувања да верува и да не ги осуди....

Реално во СКОПЈЕ НИТУ ЕДЕН булевар проектиран во времето на ЈУГОСЛАВИЈА кога имало стандарди и кога се правело прописно, до ден денес не е ДОВРШЕН, значи ниту една улица од крај до крај не е целосно комплетирана секаде нешто фали. Скопје нема главни булевари сите некаде СЛЕПО или во некаков теснец завршуваат. Многу тешко се напушта градот гледано од секоја населба, секаде има пречки стеснувања, лош асфалт, дупки тесни улици.

А замислете наеднаш да тргне економијата на земјата, наеднаш се повеќе и повеќе луѓе да купуваат возила и да се движат, па има да има ТОТАЛЕ застој. Апсурдно но реално, ние имаме среќа што имаме толку млади кои се невработени па спијат до 2-3 попладне и не прават гужви низ град.

Тоа е трагедијата која никој несака да ја каже и да си ја признае со цел да почнат од некаде да се решаваат ваквите сообраќајни проблеми.

П.С. Најдобро да си траеме, дека ако ги направат булеварите ќе им текне ПАТАРИНИ да стават, е тек тогаш од дома да не излезеш.
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #703 Posted: 14-Jul-2016 at 04:22
Денот кога младината што ни спие сега до 2 саат попладне ќе се разработи и ќе ја развие економијата, тој ден ќе има и пари и инжењери што ќе ја направат инфраструктурата џам. Тие работи се поврзани. Прост народ, квази стручњаци, мрзлива младина = шит економија.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #704 Posted: 19-Mar-2018 at 10:06
Крајот на бул. Илинден во Карпош 4. Сега и да го премостуваат Вардар, на другиот брег има куќи што сериозно пречат. Случајно налетав на фоткава на твитер, па си велам да ја споделам. Автор: @Giotto_mkdEdited by Џоле - 19-Mar-2018 at 10:06
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1924
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #705 Posted: 19-Mar-2018 at 17:08
Па и не баш мислам дека булеварот продолжува по течението на Лепенец а ги одбегнува куќите кој се на спротивната страна на сликава, едино мислам дека има два објекта на трасата токму после мостот на пресекот со улицата (мислам марк твен) да ми се отвори синтезниот план и ќе погледнам поубаво во ГУП.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 795
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #706 Posted: 19-Mar-2018 at 21:59
Па мислам дека за нашите власти и мост на Вардар е мисловна именка. Инаку, и јас мислам дека куќите во Влае не се проблем, затоа што трасата оди подесно од последните куќи. Сепак, не треба да заборави покрај овој мост над Вардар, за Илинден да се поврзе со Обиколницата потребен е и вијадукт над железничката станица Ѓорче Петров со 5-6 колосеци
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1867
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #707 Posted: 20-Mar-2018 at 17:20
Што и да е потребно мора да направат. Глупаво е градски булевар да звршува вака слепо. Сигурно е спако но исто така е и корисно и од некаде мора да почнат.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 819
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #708 Posted: 22-Mar-2018 at 03:34
treba da pochnat so bulevarsko reshenie od drugata strana (od Gjorche) za mostot potoa da bide samo ednistavno logichno povrzuvanje.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #709 Posted: 08-Oct-2018 at 21:04

Прв пат ја слушам оваа информација - за проолжување на Илинденска преку Вардар неопходна била изградба на висечки мост со должина од 350-400 метри за да се премостеле и бунарите кај Лепенец.
Edited by Cloverstack - 08-Oct-2018 at 21:05
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1561
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #710 Posted: 08-Oct-2018 at 21:52
Во елаборатов ја најдов оваа мапа. За жал нема ништо подетално.


Значи решението би требало да биде вакво нешто. Не знам колку простор има да се спојат висечкиот мост и Ацо Шопов.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 795
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #711 Posted: 08-Oct-2018 at 22:13
Тешко ова во нашиот животен век Да не го зборувам моментот со железничката во Ѓорче после тоа, па едно стотина експропријации, па што не има тука
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 343536

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.