build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Илинден

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 36>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 17-Jul-2009 at 14:16


незнам како можеш да кажеш дека не ти е жал за дрвата. Тоа е богатство за секој град особено кога е така добро вклопено и е дел од физиономијата на еден кварт. Илинденска без дрворедот е барем неколку пати погрда улица. За еколошкиот криминал и да не зборувам, дрво не израснува преку ноќ. Не е град само бетон и арматура, мора да има баланс од повеќе елементи, а вакви бахати потези не не водат во тој правец.

Инаку незнам што се фативте сите за извесно проширување на Илинденска? Дали шпекулирате дека тоа следува кога веќе ги искасапија дрвата? Бидејќи во сите информации се вели дека се работи за инсталација на атмосферска канализација.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 17-Jul-2009 at 14:23
Originally posted by La Linea

... Па свесни ли се колку простор ќе остане за тротоари!? Дека луѓето ќе немаат каде да паркираат за да дојдат дома и дека колки ќе им поминуваат на метар ипол од прозорот?!? Останува прашање каков ќе биде ефектот од ова проширување и дали ваква глупост беше потребна?

Ајде да ја свртиме работата овака:
- Каде ја ко пешак да одам по третоарот кога коли хаотично се паркирани.
- Каде да возам со точакот иако има патека кога се паркирани коли.
- Каде на друго место има паркинг под својот прозор а е во централно подрачје.

- Каде во светот во центарот на градот не поминува сообраќајот на метар ипол.
- Веќе е редно да нашиот народ разбере дека центарот на градот никаде не е погоден за живеење. (полека мора да прерасне во зона на бизнис и забава, затоа постојат зони и даноци за истите)

А за зеленилото - дрворедот, се надевам дека ќе го вратат, со мал помак, иначе потполно еколошки и естетски ќе изгубиме сите.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 17-Jul-2009 at 14:24
Атмосферска канализација веќе има на Илинденска на овој потег! А и да беше само за канализацијата може да се смести под тротарот и немора баш тука! Се чисти терен за проширување!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 17-Jul-2009 at 14:42


Можеби наивно ја примам информацијата но не ми се верува до толку да забегале со детски финти да прават припрема за проширување.

Еве што вели сајтот на град Скопје

ПОЧНА ИЗГРАДБАТА НА АТМОСФЕРСКА КАНАЛИЗАЦИЈА НА ДЕЛ ОД БУЛЕВАРОТ ИЛИНДЕН

Градот Скопје од денеска /17.07.2009 година, петок/ почна со изградба на атмосферска канализација на дел од булеварот Илинден. Атмосферската канализација ќе се поставува по десната страна на булеварот Илинден, од крстосницата со булеварот Климент Охридски до раскрсницата со улицата Наум Наумовски Борче, во вкупна должина од 375 метри.
Изведувач на работите на атмосферската канализација е фирмата „Енергомонт“. Ќе се копа на длабочина од околу 6 (шест) метри и ќе се вградуваат бетонски цевки (Ф=1.500 милиметри), со константен пад од 0,08 проценти.
Изградбата на атмосферска канализација на дел од булеварот Илинден се одвива во летните месеци кога интензитетот на сообраќај е најмал.
Ако послужат временските услови, изградбата се очекува да заврши до крајот на август.


http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=2750&mid=24&tabId=1&tabindex=0
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 17-Jul-2009 at 14:51
pbanks, атмосферската се поставува под тротоарот. Мометално под овој тротоар има атмосферска канализација. Ама овој тротоар ќе треба да стане коловозна лента. И атмосферската канализација ќе треба да биде понастрана од постојнава. И сега ни пуштаат финта демек се работи на атмосферската канализација само, оно уствари ќе се помести канализацијата понастрана и после кога ќе се затрупува наместо да се врати тротоар оооооп лента!

Edited by Cloverstack - 17-Jul-2009 at 17:11
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 17-Jul-2009 at 14:58
Originally posted by Vladimir P


Originally posted by La Linea


... Па свесни ли се колку простор ќе остане за тротоари!? Дека луѓето ќе немаат каде да паркираат за да дојдат дома и дека колки ќе им поминуваат на метар ипол од прозорот?!? Останува прашање каков ќе биде ефектот од ова проширување и дали ваква глупост беше потребна?
Ајде да ја свртиме работата овака:
- Каде ја ко пешак да одам по третоарот кога коли хаотично се паркирани.- Каде да возам со точакот иако има патека кога се паркирани коли.- Каде на друго место има паркинг под својот прозор а е во централно подрачје.- Каде во светот во центарот на градот не поминува сообраќајот на метар ипол.- Веќе е редно да нашиот народ разбере дека центарот на градот никаде не е погоден за живеење. (полека мора да прерасне во зона на бизнис и забава, затоа постојат зони и даноци за истите)
А за зеленилото - дрворедот, се надевам дека ќе го вратат, со мал помак, иначе потполно еколошки и естетски ќе изгубиме сите.


Потпишувам !!!
Ја мислам дека и онака 90 посто од сенките на дрвјата служеа за колите на Граѓаните што живеат во околните згради (ако може и згради да ги наречам)

Друго нешто што ќе се види со исечениве дрвја е во колку очајна состојба се фасадите на тие згради и дека не се реставрирани од земјотресот. Е сега веќе ќе нема што да ги маскира Нека си се фатат за работа
Back to Top
Cifra View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote Cifra Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 17-Jul-2009 at 15:02
@ pbanks
И јас не верувам дека наместо атмосферска канализација сеа ќе почнат со проширување. Ами пази, со исечени дрва во иднина многу полесно ќе им биде да напраат таква диверзија. Плус тоа ептен ми е вака сумњиво дека ете баш морале да ги сечат дрвјата ради канализацијата. У секој случај голема штета за дрворедот многу ми е криво!!!!!



@ VladimirP
Во право си за све, ама ипак таму проширување у булевар не доаѓа у предвид затоа што е кнап со место. Ќе треба да скратат од све живо и лентите и тротоарите да се тесни за да може да напраат 4 ленти. Не бива проширување таму. Нели е планиран тунел? Нели сме метропола? Не е преголема должината што треба да иде под земја па нека земат више еднаш нешто корисно да напраат место нивниве глупости. Го усраа градов до даска више!!!!!!!!




Edited by Cifra - 17-Jul-2009 at 15:03
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 17-Jul-2009 at 15:16
Originally posted by Vladimir P


Ајде да ја свртиме работата овака:
- Каде ја ко пешак да одам по третоарот кога коли хаотично се паркирани.
- Каде да возам со точакот иако има патека кога се паркирани коли.
- Каде на друго место има паркинг под својот прозор а е во централно подрачје.

- Каде во светот во центарот на градот не поминува сообраќајот на метар ипол.
- Веќе е редно да нашиот народ разбере дека центарот на градот никаде не е погоден за живеење. (полека мора да прерасне во зона на бизнис и забава, затоа постојат зони и даноци за истите)

А за зеленилото - дрворедот, се надевам дека ќе го вратат, со мал помак, иначе потполно еколошки и естетски ќе изгубиме сите.


- Каде ја ко пешак да одам по третоарот кога коли хаотично се паркирани.


Ова е веќе проблем во планирањето на градот и дивеењето на урбаната мафија. Луѓето се приморани да паркираат таму и јас не ги обвинувам за тоа. Ако ништо, п-огради одма ќе го решат проблемот со паркирањето по тротоари, но што станува после со стотици коли?


- Каде да возам со точакот иако има патека кога се паркирани коли.


Да ама што сакаш да кажеш сега? Дека со проширувањето на илинденска тој проблем ќе се реши?

- Каде во светот во центарот на градот не поминува сообраќајот на метар ипол.[/quоte]

А каде во светот во центарот на градот сообраќајот поминува на метар ипол? Зарем тротоарче од метар ипол е некаква стандардна широчина која ќе ги задоволи потребите на пешаците и велосипедистите? А не знам зошто Дебар Маало го сместуваш во центарот на градот кога таа е населба веднаш до центарот на градот. Таа е надвор и од мал и голем ринг и повеќе би сакал да се зачува нејзиниот карактер наместо да се начукаат бизнис згради. А дрворедите на илинденска заедно со тие прекрасни згради ми се едни од најсликовитите и најпријатните делови од Скопје.

[quote]Веќе е редно да нашиот народ разбере дека центарот на градот никаде не е погоден за живеење. (полека мора да прерасне во зона на бизнис и забава, затоа постојат зони и даноци за истите)


Скопје има шанса да го оствари тоа и без да прави вакви жртви. Има доста локации на кои очајно им треба рушење и рамнење со земја(Маџир Маало, Ново маало) за да се направи простор за зони за бизнис и забава. Дебар маало не би го сместил тука. Барем не сега.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 17-Jul-2009 at 15:28

Исечен еден од најстарите дрвореди во Скопје

Фросина Трајковска Коментари (41)   
17.07.2009 12:47
 

 

Отсечени се 32 дрва на улицата Илинденска на потегот од зградата на Владата до фонтаната во Градски парк поради градежните работи за поставување на атмосферска канализација.

Од 7 часот изутрината улицата беше затворена за сообраќај. Возилата беа пренасочени по околните улици.

Сообраќајот во наредниот период ќе се одвива во една коловозна лента, додека на другата ќе се гради.

„Денеска се подготвува теренот за атмосферската канализација. Магистрален вод. Сите стари дрвја, околу триесетина, се исечени и тоа е“, вели Мичо Поповски, потпретседател на комитетот за урбанизам на град Скопје.

Жителите од околните згради се видно вознемирени - се уништува еден од најстарите дрвореди во Скопје.

 

 

Се плашат дека градските власти ќе ги сечат дрвјата за да направат простор за проширување на улицата.

„Сабајле дојдоа со полиција да ни кажат дека колите сметале. Ние мислевме дека има некоја посета на некој претседател што се случува често, меѓутоа таа интервенција била за да се сечат дрвјата“, вели жителка на Скопје.

„Животот на тие луѓе тука што се и на фирмите и на семејствата ќе биде тотално оневозможен“, објаснува еден граѓанин.

Акцијата за поставување на атмосферска канализација на Илинденска ќе продолжи и во наредните 30 дена. Дотогаш сообраќајот ќе се одвива по една коловозна лента со посебен собраќаен режим.

Kоце Tрајановски

 

Градоначалникот Kоце Tрајановски ја одобри акцијата на „Илинденска“. Не може 500 илјади луѓе да бидат заложници на 500 жители.

„Тоа што се прави денес е некое досега одложување на извршувањето на одлуката која Секторот за комунални работи ја има донесено пред неколку години. Нивното сечење е во функција на новата атмосферска канализација која треба да биде во функција на булеварот Илинденска“, изјави градоначалникот на Скопје Коце Трајановски.

Јас сум одговорен да го решам сообраќајниот хаос во градот Скопје. Се она што е по закон, јас ќе го направам за да имаме подобар сообраќај. Ние нема да бидеме заложници на никого. Нема да бидат заложници 500.000 граѓани на Скопје заради некои таму што сакаат или не сакаат“

А вие би сакале од влезот од вашиот дом да се симнувате директно на булевар?

„Не одговарам на такви прашања. Како ќе предложат стручните служби, така ќе биде. Јас сум политичко лице“, одговори Трајановски.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=111566


Edited by lslcrew - 17-Jul-2009 at 15:29
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 17-Jul-2009 at 15:30
Сообраќаен хаос знаеме добро на што алудира!

p.s. Нека пазат со атмосферскава канализација да не им се деси како кај Континентал! btw Оваа импровизација е од исти ранг како и онаа како кај континентал.

Секој градоначалник си има своја клучка Континентал!

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 17-Jul-2009 at 15:47
Во принцип ја поздравувам одлучноста на Коце, експедитивноста во спроведување на некои проекти кои иако се минорни според нормални стандарди се огромни според стандардите на кои се научивме во минатите четири години. Ми се допаѓа и тоа што не влегува во сапунски серии со шака граѓани и го спроведува тоа што го зацртал.

Сепак во случајов мислам дека е направена грешка и се надевам дека ќе ја исправат. Таа улица не треба да се проширува бидејќи со тоа ќе се добие малку а ќе се изгуби многу. Се надевам дека сообраќајните "експерти" кои го советуваат ќе го увидат тоа (со оглед на тоа дека тој се прогласи за политичко лице кое само спроведува одлуки и програми).
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 17-Jul-2009 at 16:23
Па одлучноста дефинитивно му е за пофалба, но сепак конкретно овој прокет да се надеваме дека ќе биде некое привремено решение до изградбата на тунелот!
Back to Top
mama View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote mama Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 17-Jul-2009 at 16:35
lani ova vreme sproti gimnazijata Orce Nikolov vo trevnikot pred parkovi i zelenila bese kopano i postavuvani vakvi betonski cevki i vo dolzina do semaforite (sproti Mida). A betonskite cevki ne bea postaveni do ul. Ilindenska nego podlaboko vo zeleniloto. No zastanaa do kukite (sto se najdoa na pat "na zamislenata trasa")
mama
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 17-Jul-2009 at 16:47


Точно го имаме тоа евидентирано во нишката за Илинденска

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=58

Во истата таа нишка ЛСЛ ја евидентирал оваа вест на 21 Февруари 2009. Веројатно толку многу сме се навикнале на вакви празни најави да никој не обратил внимание на оваа најава и не сме искоментирале ништо. Значи "проектов" во целина од сечењево дрва до проширување на булварот датира од Трифково време така да не иде сега на Коце да ја свалиме кривицата иако мислам дека дефинитивно требаше да го ревидира овој проект пред воопшто да се превзема нешто.

Originally posted by lslcrew

ПОРАДИ ИЗГРАДБА НА АТМОСФЕРСКА КАНАЛИЗАЦИЈА
Ќе се сечат дрвјата на Илинденска
Со изградбата на канализацијата ќе се соголат корењата на дел од дрвјата, па од Градот велат дека ќе мораат да ги исечат за да не паднат и да предизвикаат поголема штета

Дрвјата на улица Илинденска, на потегот од зградата на Владата до фонтаната во Градски парк, ќе се сечат поради градежните работи за поставување на атмосферска канализација. Жителите од околните згради, пак, се плашат дека градските власти ќе ги сечат дрвјата за да направат простор за проширување на улицата на овој потег.
"Дрвјата се обележени за сечење. Ако веќе кажуваат дека нема да ја прошируваат улицата и оти ќе прават атмосферска канализација, зошто ги обележаа за сечење дрвјата од двете страни на улицата. Атмосферска канализација се става или по должината на коловозот или по должината едниот тротоар, зошто тогаш би ги сечеле дрвјата од двете страни", се прашуваат жителите од улицата Илинденска.
Тие објаснуваат дека ќе ги преземат сите можни мерки за да ги спречат градските власти да ја раскопаат улицата и да ги исечат дрвјата, ако притоа не покажат соодветен проект и градежна дозвола.
"Додека не обезбедат дозвола, нема да им дозволиме да исечат ниту едно дрво ниту, пак, да копаат", велат скопјани.
Аљоша Шопар, раководител на секторот за планирање и уредување на просторот во Градот, вели дека засега нема да ја прошируваат Илинденска во овој дел. Тој објасни дека оваа градежна сезона ќе постават атмосферска канализација на Илинденска, ќе почнат со проширување на улицата на потегот од Градски парк до раскрсницата со улицата Рузвелтова.
"Дрвјата се обележани, бидејќи кога ќе почнеме со градежните работи за поставување на атмосферската мрежа, најверојатно, ќе дојдеме и до корењата на дел од дрвјата. За да не паднат и да не направат поголема штета, ќе мора да исечеме дел од нив. Сега не можам да кажам колку дрвја ќе се сечат, а откако ќе завршиме со градежните работи, ќе посадиме нови дрвја", вели Шопар.
Тој објасни дека проектот за атмосферска канализација се уште е на корекции во Општина Центар и оти очекуваат следната недела од Општината да ја добијат градежната дозвола, и веднаш да ја почнат изградбата.

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=163872&idg=9&idb=2605&rubrika=Skopje

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 17-Jul-2009 at 17:10
Originally posted by lslcrew

Па одлучноста дефинитивно му е за пофалба, но сепак конкретно овој прокет да се надеваме дека ќе биде некое привремено решение до изградбата на тунелот!
Ако го протуркаат проширувањето, комотно може да се збогуваме со тунелот. Веројатно засекогаш, а најмалку во наредните дваесетина години.


@ pbanks
Не сум воопшто воодушевен од гледиштето на Коце. Како прво има и ГУП и ДУП кои предвидуваат тунел, а не проширување. Така да не може „стручните служби“ сега да измислуваат решенија вон урбанистичките планови. Поготово што не се сомневам дека можат како што им е обичај за една недела да ги искасапат плановите и барем формално да ја наредат работата.

Второ, сите знаеме дека тие „стручни служби“ зад кои сака да се скрие „политичкото лице“ Коце, се исто така многу повеќе политички отколку што се стручни.

За одлучноста на Коце би дал резервирана подршка, но дефинитивно треба да ја примени на други места, а не овде. Има бројни ситуации каде што таква одлучност е насушно потребна, за разлика од овој случај.
На крајот на краиштата јас сум од Аеродром и немам никаква врска со Дебар Маало, па погрешно ме сврстил во тие 500000 граѓани чии интереси ги брани наспроти оние 500. Како што гледам не сум ни единствен таков случај.
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 17-Jul-2009 at 17:15
МИслам дека и населението во овој дел на Дебар Маало протестираше, заради најавата за сечење на дрвата. Фино им го провлекоа сечењево додека се на одмор

Инаку еве нешто што успеав да ископам: профилот на булевар Илинден во потегот Зоолошка градина - Совет на град Скопје.



Се слагам со пбанкс, дека требало да се ревидира проектов, во најмала рака да се размисли подобро, особено во целава галама за СТАРО Скопје, автентичност и наводно изгубен дух.

Мене навистина не ми е јасно, како зголемувањето на профилот на Илинденска ќе го растерети сообраќајот. И баш ме интересира како ќе се справат со куќите кај Тениските игралишта (АБЦ), кои лежат практично на работ на улицата.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 17-Jul-2009 at 17:26
Кога веќе не го градиме тунелот, ќе се доведеме во ситуација дебар маало да добие статус на ново маало и маџар маало, односно о дстар дел на градот да добиетретман на чир, третман на пречка на развојот! Па може долгорочно да се доведеме наместо тунел да треба да се сруши еден ред куќи.
Back to Top
micko_v View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Jun-2009
Location: Firenze, Italia
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote micko_v Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 18-Jul-2009 at 18:44

Не се согласувам со тоа да се импровизира со Дуп-от, но од друга страна НЕ СМЕЕ да им се дозволи на граѓаните кои што живеат таму да се однесуваат како да се работи за нивен приватен двор (конкретно тротоарот и дрворедот), а градот неме потреба да се оправдува и да ја прикрива вистинската намера.

Од друга страна нормално е дека во центарот не може на сметка на приватни барања да се жртвува реализација на проекти. Секаде во светот  во центарот на градовите  зградите излегуваат директно на тротоар-улица на оддалеченост од 1,5м.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 19-Jul-2009 at 15:09
Originally posted by micko_v

Не се согласувам со тоа да се импровизира со Дуп-от, но од друга страна НЕ СМЕЕ да им се дозволи на граѓаните кои што живеат таму да се однесуваат како да се работи за нивен приватен двор (конкретно тротоарот и дрворедот), а градот неме потреба да се оправдува и да ја прикрива вистинската намера.

Од друга страна нормално е дека во центарот не може на сметка на приватни барања да се жртвува реализација на проекти. Секаде во светот  во центарот на градовите  зградите излегуваат директно на тротоар-улица на оддалеченост од 1,5м.
ај сега, се согласував со тебе се додека не го кажа ова Roll%20eyes
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 20-Jul-2009 at 02:14

Јаворите на „Илинденска“ паднаа поради проширување на улицата?

Трајановски вчера не сакаше подетаљно да го објасни проектот, кој е дел од неговата изборна програма

Деспина Трајковска

Улицата „Илинденска“, по се' изгледа, ќе се проширува иако градските власти во петокот, кога ја извршија сечата на јаворовиот дрворед, акцијата ја образложија како неопходна за непречено да се изгради нова атмосферска канализација во реонот. Скопскиот градоначалник Коце Трајановски тогаш, а и вчера, не одговори на сомневањата дека, всушност, дрвјата се пресечени за да се прошири улицата. Токму во изборната програма тој има проект за проширување на „Илинденска“ на потегот од фонтаната „Лотосов цвет“ во Градски парк кон Карпош и Ѓорче Петров. Дрворедот, пак, е исечен на потегот од раскрсницата на булеварот „Климент Охридски“ со „Илинденска“ до фонтаната во Градски парк.

„Наскоро се' ќе објаснам на прес-конференција“, одговори кусо вчера Трајановски, кој на прашањето што, всушност, ќе се прави со улицата дополни оти не одговарал на провокативни прашања. Во петокот, пак, даде двосмислена изјава за случајот. „Сечата е поради изградба на нова атмосферска канализација, која е потребна за да се прошири улицата. Со овој проект ќе се реши сообраќајниот хаос во градот. Нема да бидам заложник на одредени граѓани на кои им пречи сечењето на дрвјата. Мораме да го решиме проблемот на скопјани со сообраќајниот хаос“, истакна Трајановски.

Инаку, проект за проширување на „Илинденска“, но на потегот од Влада кон Карпош, планираше и ексградоначалникот Костовски. На неколку месеци пред завршувањето на мандатот, кога го најавуваше проширувањето, сепак, се премисли да стартува со реализацијата, очигледно поради притисокот на јавноста, но, пред се', на граѓаните од реонот. Тогаш, а и сега, тие се противат на зголемувањето на капацитетот на сообраќајницата бидејќи стравуваат оти тој потег ќе предизвика нарушување на статиката на куќите, кои се лоцирани на улицата. Истовремено негодуваа и поради најавите за сеча на јаворите, кои, сепак, од минатата седмица веќе се минато.

Инаку, од Општина Центар тврдат дека на Градот Скопје неодамна му издале дозвола за изградба на нова канализациона мрежа на улицата „Илинденска“, но не и за нејзино проширување. Проектот за канализација предвидува изградба на нова мрежа во вкупна должина од 375 метри, на потегот од раскрсницата на „Илинденска“ со булеварот „Климент Охридски“ до раскрсницата со улицата „Наум Наумовски-Борче“. Поради градежните зафати во наредните триесет дена по улицата ќе се вози само по една лента и во една насока, и тоа од раскрсницата со булеварот „Климент Охридски“ кон фонтаната во Градски парк.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=46498D7E629A9D4AA71CD4ED7FD56FE9
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 36>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.305 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.