build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Парни локомотиви

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 23-Jul-2013 at 14:22
Da,mislam na taa delnica se snimashe filmot

Edited by gjoko - 23-Jul-2013 at 14:22
Back to Top
polval View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 176
  Quote polval Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 25-Sep-2013 at 11:10
Снимањето беше одамна така да локомотивата може да се повлече во затворено депо во Велес или во Скопје.
Back to Top
katani View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Jan-2013
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote katani Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 19-Mar-2014 at 15:23
Дано не повтарям вече публикувано видео:Edited by katani - 19-Mar-2014 at 15:25
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 03-Apr-2014 at 19:35
Обновенава локомотива изгледа само како филмски реквизит ќе се користи... може сум пропуштил да прочитам нешто, ама ја има и во новиов филм „До балчак“Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12252
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 26-Sep-2014 at 13:50
Yugoslavian State Railways, 07.sep.1953 Skopje, Yugoslavia

JDŽ 01-059 by MonSwe, on Flickr

Yugoslavian Railways, 02 sep.1955, Skopje, Yugoslavia

JŽ 20-166 by MonSwe, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12252
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 13-Oct-2014 at 10:02
MŽ Depot Skopje by Kosrail, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 21-Oct-2014 at 14:51
Националниот ден на железницата на Република Чешкa.Edited by jyvation - 21-Oct-2014 at 14:54
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 690
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 17-May-2015 at 22:36
Денешната состојба на една парна локомотива во шеќерната фабрика во Битола..

Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 665
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 18-May-2015 at 05:57
Originally posted by Danielbtmk

Денешната состојба на една парна локомотива во шеќерната фабрика во Битола..

Најверојатно серијата 62 на „Ѓуро Ѓаковиќ„.
Жалосно, колку убав споменик би била да не е вака „очерупана„...
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 118
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 19-May-2015 at 18:15
Срамота...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 22-May-2015 at 03:01
така е во земја каде единствената историја која се вреднува е или античка, или народно-ослободителна... не сакам никој да го свати ова на политички начин, ама нешто што многу ми смета кај тукашниот општ менталитет е што сите се крстат во историја и култура, а истата ја третираат како измет...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 08-Apr-2017 at 19:52
Вртајќи се денеска низ Краков, во вистински момент на главната железничка станица начекав една прекрасна парна убавица. И тоа токму пред поаѓање. Со фотографии, со видео од самото тргнување, со се:


Edited by BOJAN - 08-Apr-2017 at 19:55
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 08-Apr-2017 at 20:21
Еве го и линкот од поаѓањето на парната локомотива:
https://www.youtube.com/watch?v=R4CzAhB1iC8
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 665
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 09-Apr-2017 at 08:47
Originally posted by BOJAN

Вртајќи се денеска низ Краков, во вистински момент на главната железничка станица начекав една прекрасна парна убавица. ...

Оваа локомотива е од истиот тип како нашата 33-090 која беше офарбана и употребена за снимање на филмот „До балчак„
со таа разлика што полскава е во возна состојба а нашата за жал не е.
Нашата се повеќе пропаѓа и се плашам дека со тек на времето ´рѓата ќе ја изеде исто како локомотивата од серијата 01 во Велес...


Еве ја нашата 33-090 во депо... барем да ја покриеја или макар затвореа оџакот...
JZ JŽ 33-090 - DSC01283b by D LV, on Flickr[/IMG]

Edited by mon - 09-Apr-2017 at 08:51
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 502
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 09-Apr-2017 at 17:23
Парен локомотив 46.03 на БДЖ.Използва се за атракционни пътувания.

https://www.youtube.com/watch?v=5TK_3MJmpE4

Edited by Galileo - 09-Apr-2017 at 17:23
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 502
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 23-Apr-2017 at 11:43
Парен локомотив 16.26 .Проиъведен 1948 г. в Австрия. В момента има само два такива в движение - този в България и един в Люксембург.

Видео.
https://www.youtube.com/watch?v=-KRzAngaJ9A

Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 665
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 23-Apr-2017 at 14:56
Originally posted by Galileo

Парен локомотив 16.26 .Проиъведен 1948 г. в Австрия. В момента има само два такива в движение - този в България и един в Люксембург...

...како и во Германија, Полска, Словенија, Турција...
само што ги чуваат и возат во специјални тури воглавно туристички, па локомотивите не можат да се видат секој ден.

.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 502
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 23-Apr-2017 at 17:03
Когато пиша нещо ,значи че съм 100 % сигурен во написаното.Моята информация е дека в момента само два локомотива от този модел са в движение.
Дай доказ дека вакви локомотиви са во движение в Германия ,Полша,Турция и Словения!!!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12252
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 23-Apr-2017 at 17:35
Последната фотографија е баш моќна.
За сè има вторпат
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 665
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 23-Apr-2017 at 23:15
Originally posted by Galileo

Когато пиша нещо ,значи че съм 100 % сигурен во написаното.Моята информация е дека в момента само два локомотива от този модел са в движение.
Дай доказ дека вакви локомотиви са во движение в Германия ,Полша,Турция и Словения!!!

Апсолутно си во право Galileo, моја грешка „во чекори„!
Jас се префрлив на класата 52 а оваа на твоиве слики е ех-DRB класа 42.
Се извинувам.

.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.