build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Парни локомотиви

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 11-Mar-2009 at 12:38
JZ UNRRA Steam Locomotives
 
ЈЖ УНРРА парни локомотиви
 
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 11-Mar-2009 at 14:27
Pioneer Railways in Yugoslavia
 
Пионерски железници во Југославија
 


Edited by MAPJAH - 11-Mar-2009 at 14:34
ПОЗДРАВ ОД ЖЕЛЕЗНИЧАРОТ
ПО ПРОФЕСИЈА И ПО ДУША
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 20-Jan-2010 at 01:26
Najdov edna slika od nekoj si voz , se gleda deka staro e vozot ama pisuvase deka e skopski, Vlado nekoe info za vozot =)
ako nema, togas neka se najde tuka moze keni zatreba za muzejot
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 20-Jan-2010 at 18:29

Toa e ЈЖ 26 тип 1D h2, лесна теретна локомотива со брзина од 50 км/час, во екс-југославија имало 100 такви локомотива исто и во Македонија.
Но за жал не е сочувана ниту една, за разлика од нашите соседи, а да не зборувам за оние од Европа.
П.С. Можда требаше ова во Железнички музеј   
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 20-Jan-2010 at 21:22
Znaci retki se ovoj vid vozovi cim gi nema ni vo evropa toa li mislese da kazes?
Inace fala za infoto =)
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 21-Jan-2010 at 03:48
Originally posted by Vladimir P


Toa e ЈЖ 26 тип 1D h2, лесна теретна локомотива


Имаш инфо за тоа каде се призведувале?
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 13-Mar-2010 at 12:46

Неколку фадрики ја произведувале оваја серија ЈЖ 26

Linke-Hofmann, Vulcan, Henschel, Hohenzollern, Humboldt
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 12-Feb-2011 at 21:18
Originally posted by mitatos

Najdov edna slika od nekoj si voz , se gleda deka staro e vozot ama pisuvase deka e skopski, Vlado nekoe info za vozot =)
ako nema, togas neka se najde tuka moze keni zatreba za muzejot
Odlicna fotka mitatos!Applause
Dali mozebi pisuva od koga datira fotografijava (datum, godina) i dali moze na istata
da se raspoznae/procita celosnata oznaka na lokomotivata?
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 30-Jul-2011 at 21:42
Во Македонија е останата една едина парна локомотива од легендарната серија 01 JZ 01-046

Нејзината состојба е во задните 30-тина години.На жалост забот на времето секојдневно го зема својот дел.Норочно по пролет и лето кога скоро неможе да се види а камоли да се дојде до нејa.Еден ден малку се покрена околу 01, се расчисти сета џунгла.И на виделина се појави сета стварност за нејзината состојба

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 30-Jul-2011 at 21:42
И до каде нашата немарнос за зачувањето на наслетството е дојдено.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 30-Jul-2011 at 21:43


Се надевам дека ќе дојде време и неја да ја зачуваме за следните поколенија.


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 30-Jul-2011 at 21:51
Од денешната посета
И повторно природата и времето го прави своето, заборавената ЈЖ 01-046Дали ќе го слушне некој крикот за да не го уништиме и ова
од оваја „мала“ држава со голема историја од цели 138 години на железница.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 30-Jul-2011 at 23:33
Одлична локомотива, се надевам некој ќе превземе некоја акција барем за бојадисување и средување за во музеј,иако сигурен сум дека имаме доста материјали за Железнички Музеј, Владимир ако може да ни кажеш колку од парните локомотиви што сме ги поседувале останале како оваа сега што ја гледаме ?
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 30-Jul-2011 at 23:59
Постои добро сочувана една маневарска парна локомотива произведена од Henschel & Sohn во 1922 година, во Гевгелија од серијата 61-011, поставена преко пат излезот од железничката станица.

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 31-Jul-2011 at 00:18
Баш за тоа и сакав да прашам бидејќи најдов нешто на нет

Не знам дали е ист вид на локомотива во сликата 1 и 2.
 
1.

2.


Ова е во Словенија, исто така од тогашното ЈЖ и ние имавме вакви:
3.


Од овој вид мислам дека највеќе имаме сочувани има една во Кичево и Горче за друга не знам дали има...
4.


Еве ја истата од Охрид кон Кичево.
5.


Ова локомотива не можам да ја идентификувам =)
6.


"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 31-Jul-2011 at 00:42
Владимир:има уште еден од погорнине вагони во близина на Кичево,ама мислам се распаѓа,на времето го купил некој човек и е поставен на среде нива во близина на трасата на некогашната линија на север од Кичево близу с.Мамудовци
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 31-Jul-2011 at 01:18
Дефинитивно Ѓоко евеме мене кај тебе наскоро во Кичево
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 31-Jul-2011 at 01:20
Иначе mitatos од сликата 2


Таа локомотива е ЈЖ 83-064, произведена во германската фабрика Jung во 1923 година.

Иначе таа е за теснолинејска пруга (760 мм) која никогаш не работела во Македонија иначе е донесена (разменета) од Србија и се навоѓа во дворот на средното стручно училиште Владо Тасевски.


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 31-Jul-2011 at 01:30


Слика 3
Тоа е локомотива ЈЖ 28-006 која е изложена во Дивача, Словенија. Такви во МК не сме имале.

Слика 6
Тоа е локомотивата 01 ко онаја во Велес што ни скапува, можда е и истата во времето кога работела
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 31-Jul-2011 at 11:17
ноќеска околу 2,30 часот на Сител играше ЈУ филмот `последниот скретничар на тесниот колосек` со Бата Живоиновиќ и компанија и беше убаво да се гледа како погорнине локомотиви се движат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.