build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Здравствени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Клинички центар Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Клинички центар Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 13>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1915
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Клинички центар Скопје
    Posted: 15-May-2019 at 07:56
Две катни гаражи ќе се градат во Клиничкиот центар во Скопје

Комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје ќе добие две катни гаражи. Владата на седница вечерва ја усвои Предлог-одлуката за започнување постапка за доделување на договор за воспоставување на јавно приватно партнерство (ЈПП) за изградба на гаражите.

Како што соопшти владината прес-служба, целта на постапката за доделување на договор за јавно приватно партнерство за изградба на две катни гаражи во најголемиот клинички комплекс во Скопје е финансирање, дизајнирање, изградба на објектот, користење, управување и одржување на новиот објект се со цел да се исполни целта на ЈПП и давање на квалитетна услуга.

-Со овој модел на ЈПП, приватниот партнер ќе биде одговорен за финансирање на дизајнот, финансирањето на изведбата на градбата, целосно опремување, управувањето и одржувањето на двете нови катни гаражи, појаснуваат од Владата.

https://nezavisen.mk/dve-katni-garazhi-kje-se-gradat-vo-klinichkiot-centar-vo-skopje/
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 465
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 12-May-2019 at 18:50
Почнаа примери од Приштина да зимаат, ладе веќе подолг период се фура концепт на раштркување на државни институции...главен суд на пример им е во едно поле на 5 километри од градот...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12010
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 12-May-2019 at 17:09
Ќе.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1915
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 12-May-2019 at 14:57
Новиот клинички центар „Мајка Тереза“ ќе биде на 5 нивоа со 20 операциони сали и 65 амбулантни возила

Нови промени во планот на изградба на клиничкиот центар. Ако пред три месеци надлежните објавија дека комплексот ќе се простира на 90 хектари во месноста Веле Поле во Ѓорче Петров, сега површината ја зголемија на 102 хектара. Според последната владина одлука, новиот Клинички треба да биде на 5 нивоа со 20 операциони сали и 65 амбулантни возила. Засега е нејасно колку ќе се задолжи Владата за изградбата на новиот Клинички центар.

– Со физибилити студијата ние ќе имаме податоци за сумата, може ќе биде поголема може помала. Ние две недели пред тоа ќе пуштиме оглас за барање на заем. Веруваме дека со изградбата на нов објект ќе ги задржиме лекарите и ќе ги вратиме тие што се заминати од земјава“, изјави Миле Бошњаковски, портпарол на Влада.

Засега нема одговор што ќе се случи ако не бидат обезбедени неопходните пари за изградба.

-Значи, ако продолжиме со сегашната динамика, ќе може да ги задржиме роковите и на крајот на годината да бидат удрени темелите, вели Бошњаковски.

Според процедурите, прво треба да бидат обезбедени пари а потоа да се утврди како ќе изгледа комплексот и кој ќе го гради. Инаку, точно 10 години се зборува за нов клинички центар, но никако да почне неговата градба.

Уште во 2009та беше донесена одлука за негова изградба во Бардовци. Неколку години подоцна таа идеја отпадна па се направи план и беше потпишан и договор со обезбедени пари за нов објект на местото на сегашните клиники. Со промена на власта, дојде до раскинување на договорот и почна барањето на локација. Прво беше избрана Злокуќани, но поради наводно одолговлекување на процедурите со имотно правните односи, потрагата заврши во Ѓорче Петров.

https://www.presscentar.mk/noviot-klinichki-tsentar-majka-tereza-ke-bide-na-5-nivoa-so-20-operatsioni-sali-i-65-ambulantni-vozila/?fbclid=IwAR2eAv6WGvAHS7WiXIx00IcOOZbC7cvkdDsWnOU3QU7ohwMUyuMiM5WdUt0
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1915
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 19-Oct-2018 at 13:20
МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО ЗА 4,6 МИЛИОНИ ДЕНАРИ БАРА ПРОЕКТАНТ ЗА МОНТАЖНА КАТНА ГАРАЖА ВО КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР

Министерството за здравство за 4,6 милиони денари или 74.700 евра бара проектант кој ќе изработи проект за изградба на катна гаража во Клиничкиот центар. Јавниот оглас за изработка на идеен, основен и сообраќаен проект за изградба на катна гаража во Клинички Центар „Мајка Тереза“, Министерството го распишало на 24 минатиот месец, а понуди може да се достават до 14 овој месец.

Вања Андонова, од кабинетот на министерот за здравство Венко Филипче, вели дека огласот е распишан за изработка на проект со кој е предвидено изградба на монтажна катна гаража на местото на старата зграда на Клиниката за гинекологија.

„Од проектот што ќе го добиеме ќе знаеме точно на колку ката ќе биде гаражата и колку паркинг места ќе има. Нашата идеја е да има максимум катови, односно приземје плус осум ката и две подземни нивоа за паркирање. Според проектната документација што ја имаме, планирано е да има 1.800 паркинг места, но дали ќе биде така ќе покаже проектот“, вели Андонова.

Катната гаража според барањата во тендерската документација треба да биде од челична конструкција, со монтажно-демонтажен карактер, за да може што побрзо да се изгради.

„Гаражата ќе биде одвоена од новата зграда на Клиниката за гинекологија, односно нема да се гради на целата површина предвидена со маркичката, туку оставаме простор од 15 метри за изградба на зеленило“, вели Андонова.

Таа рече дека идејата со изградба на монтажна катна гаража е да се редуцира движењето со возила низ клиничкиот центар, бидејќи според нивните истражувања дневно во Клинички има 2.200 посетители, а во оваа бројка не влегуваат вработените и студентите. Според Андонова сообраќајното решение треба да понуди директен влез во катната гаража од главниот влез и да остане посебна лента за возилата на Итната медицинска помош и сервисните возила.

„Сообраќајното решение практично треба да овозможи внатрешна сообраќајница за директен влез во катната гаража и излез од страната на паркингот кај Клиниката за Онкологија. Со тоа посетителите воопшто нема да влегуваат во Клинички. Паркингот што е кај црквичката во Клинички останува, но тој ќе се користи за сервисните возила и за возила на Итна медицинска помош“, вели Андонова.

Старата зграда на Гинекологија беше урната во времето на ексминистерот за здравство Никола Тодоров и беше предвидено таму да се гради новата зграда на Клиничкиот центар. Новата Влада се откажа од овој проект, а министерот Филипче изградбата на монтажната катна гаража ја најави уште во март годинава, кога беше донесена одлука нов клинички центар да се гради во Бардовци. Тој тогаш рече дека за кусо време ќе изградат монтажна катна гаража и дека така ќе го решат проблемот со паркирањето и движењето на возила низ Клиничкиот центар.

Тендерот за избор на проектант како што вели Андонова е распишан дури сега, бидејќи во меѓувреме имале административни проблеми за да добијат маркичка за градење.

„За да добиеме маркичка за градба моравме да правиме нови архитектонски подлоги и да вадиме нови документи, односно огласот е дури сега распишан поради административни проблеми“, вели Андонова.

Од Министерството за здравство велат дека сè уште не решиле колку ќе се наплаќа за посетители во катната

https://sdk.mk/index.php/makedonija/ministerstvoto-za-zdravstvo-za-4-6-milioni-denari-bara-proektant-za-montazhna-katna-garazha-vo-klinichki-tsentar/
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1730
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Oct-2018 at 17:13
Можеби точно од таа причина првин ја најавија новата градска болница во Аеродром Исток-Запад
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 356
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 11-Oct-2018 at 13:21
Бојан ако некој што живее во Скопје не сака да патува 5-10 км за да се лекува, тогаш што да кажеме за сите останати жители на МК? Сепак станува збор за државна болница, значи ќе се лекуваат жители од цела држава, а не само од Скопје така што 10 км не би требало никому да претставува проблем.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2361
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-Oct-2018 at 12:39


Добар пристап би имал. доколку се реализира приградската железница, предизборен проект на вашиот градоначалник, за кој веќе ништо не се говори.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 11-Oct-2018 at 10:28
Originally posted by ehrlich

До крајот на можниот краен мандат на тековнава Влада, можеби и локација ќе одбереме за новиот Клинички


Доколку се влечеме низ цела околина на Скопје за да пронајдеме земјиште коешто е државно и да заштедиме пари, тогаш значи дека како министерство и влада сме исто толку несериозни како оние што претходно се обидоа да го градат новиот Клинички усред хаосот наречен Водно.

Точно е, оваа локација на влезот во Скопје е покрај обиколницата и покрај пруга што би обезбедиле пристап едноставен во иднина. Сепак, многу е далеку од централните општини во градот. Постоечката локација во Бардовци, идентично како и онаа сегашна на Водно, барем беше подеднакво оддалечена од сите населени краеви на градот.

Сакам да кажам дека локацијата во Ѓорче е периферна и е можно да се случи населението во Скопје да направат во иднина многу поголем притисок за лекување во останатите здравствени установи, како што се Градските болници. Знаејќи не самите нас, никој не би сакал да патува 10-тина километри од Аеродром до Ѓорче(Сарај) за лекување доколку може тоа да го направи во неговата општина или во Центар.

Edited by BOJAN - 11-Oct-2018 at 10:29
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 724
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 10-Oct-2018 at 20:21
До крајот на можниот краен мандат на тековнава Влада, можеби и локација ќе одбереме за новиот Клинички
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 10-Oct-2018 at 14:55
Телма ексклузивно: Новиот клинички центар наместо во Бардовци на влез во Скопје

Се исцртува конечната локација на новиот долгоочекуван клинички центар. Пациентите ќе се упатуваат на влезот на Скопје пред населбата Ѓорче Петров. Тука е предвидена нова парцела во државна сопственост на која ќе се гради современиот медицински комплекс.

Извори од министерството за здравство за ТВ Телма ексклузивно откриваат каде се размислува да започне изградбата на клиничкиот центар. Станува збор за земјиште со површина од околу 80 хектари. Токму пространата парцела и добрата сообраќајна конекција во близина на самата обиколница ја прават оваа локација поволна за идното решение за државните клиники.

Првото поместување на новиот клинички центар од сегашниот комплекс со одлука на министерот Венко Филипче беше поради густината на сообраќајот на улиците Водњанска и Мајка Тереза. Дополнителен прилив на пациенти тука е проблематичен, а исто така и предвидената локација имаше простор од само дваесетина хектари.

Просторот и сообраќајните врски беа разгледани и кај локацијата во Бардовци, но овој план на Министерството за здравство се откажува поради приватните парцели. Со тоа трошоците за експропријација би биле значително високи. Сега, здравствените власти не треба да се соочат со вакви пречки бидејќи земјиштето е државно.

Проектот вреден околу 400 милиони евра ќе се финансира и преку заем од Банката за развој при Советот на Европа. Останува да се прецизира и датумот кога изградбата ќе започне, а најоптимистичка прогноза е септември следната година. Македонските пациенти современи медицински услуги треба да добијат најрано во 2025 година.

Христијан Станоевиќ

https://telma.com.mk/telma-ekskluzivno-noviot-klinichki-tsentar-namesto-vo-bardovtsi-na-vlez-vo-skopje/
Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 356
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 09-Oct-2018 at 08:27
Од тоа што можев да го проверам најголемите парцели се 60к квадрати од РМ и 310к квадрати од ЗИК Скопско поле. Ако не испуштам нешто, не гледам поголема парцела од тие две, се останато е од 20к квадрати надолу што мислам дека е мало за клинички центар. Единствено ако станува збор за спојување на повеќе парцели... Интересна работа е дека (поправете ме ако грешам) таму има и археолошки наоѓалишта, Скупи се наоѓа таму па може да испадне да излезат и други при копање, па ајде нова локација LOL

https://imgur.com/a/c4aEiSu
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12021
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 09-Oct-2018 at 01:00
Станува збор за земјиште кое е во близина на Злокуќани и се простира лево и десно од оваа населба и е под обиколницата

Која е побогу оваа локација, во која димензија се наоѓа?


Edited by Cloverstack - 09-Oct-2018 at 01:00
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12021
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 09-Oct-2018 at 00:59

За новиот Клинички центар се бара нова локација до Злокуќани кај скопската обиколница

08.10.2018 | 17:34
Прочитано: 1547

Здравствените власти повторно се предомислија – новиот клинички центар сепак  можно е да не се гради во Бардовци, како што беше најавено. Министерот за здравство Венко Филипче за ТВ24 вели дека сега се разгледува опцијата новиот објект да се гради на место до Злокуќани под скопската обиколница.

Иако Бардовци беше презентирано како оптимално место пред само неколку месеци,  сега министерот вели дека утврдиле дека голем дел од земјиштето е приватно, а потенцијална експропријација би ја чинело многу државата. Па така сега работна група составена од експерти бара повторно ново решение.

„Станува збор за земјиште кое е во близина на Злокуќани и се простира лево и десно од оваа населба и е под обиколницата. Ова укажува дека ова е идеално земјиште.“ - вели Венко Филипче.

Долго најавуваниот нов клинички центар не се знае со сигурност ниту каде ниту пак кога ќе почне да се гради, а уште помалку кога ќе биде готов.

„Кога би се почнало за изградба, не можам да кажам, а најлошата опција е да избрзаме со решение.“ - вели Филипче.

Граѓаните десет години наназад добиваат ветувања од секоја Влада дека ќе добијат нов клинички центар, но капиталниот проект ниту една досега не го реализираше.

Оваа Влада го поништи  проектот на претходниот министер за здравство Никола Тодоров, според кој новиот клинички требаше да никне на местото на постојниот комплекс на клиники „Мајка Тереза“.

Образложението на Владата беше дека понудениот проект не го решавал проблемот со сообраќајниот хаос на Водњанска, па на прес конференција пред 7 месеци министерот Венко Филипче изјави дека планираат новата градба да биде во населбата Бардовци.

Сепак и по 7 месеци од најавите, властите повторно немаат конретно решение ниту за новиот клинички центар, ниту пак за сообраќајниот хаос на Клинички, за што беше најавена изградба на нова катна гаража, која се уште не почнала да се гради.

https://www.24.mk/za-noviot-klinichki-centar-se-bara-nova-lokacija-do-zlokukjani-kaj-skopskata-obikolnica
Back to Top
majstorot_002 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Sep-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote majstorot_002 Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 08-Oct-2018 at 21:20
И денес излезе министерот и кажа Бардовци не го бива скапо било
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 28-Aug-2018 at 13:50
Originally posted by alexsend

Па доволно е само да се задолжат и темели да стават па тие што ќе дојдат после да мора да продолжат.


Во конкретниот случај видовме дека само тоа не било доволно
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1730
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 28-Aug-2018 at 10:59
Па доволно е само да се задолжат и темели да стават па тие што ќе дојдат после да мора да продолжат.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 28-Aug-2018 at 09:18
Хахахах, а вие уште навистина очекувате - дека овие ќе градат нов клинички?
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12010
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 28-Aug-2018 at 07:41
Се враќа кредитот за изградба на Клинички центар во Скопје, го нема конкурсот за новата локација


На денешната седница на собраниската Комисија за финансирање и буџет беше прифатена одлуката за враќање на подигнатиот заем за изградба на нов Клинички центар на сегашната локација. Заемот го подигна претходната влада од Банката за развој при Советот на Европа, но сегашната извршна власт се одлучи да се гради целосно нов комплекс на локација што е утврдена во актуелниот Генерален урбанистички план за град Скопје во близина на селото Бардовци.

Прекинувањето на заемот се врши без предвидените негативни поени, со што нема да има последици по државниот буџет. Од Министерството за здравство информираат дека во претстојниот период ќе биде формирано тело што ќе работи на анализи и проценки, по што ќе бидат презентирани заклучоци од начинот, методологијата, намената и функционалните потреби за проектирање и градба на нов Клинички центар во една зграда во интегриран капацитет. „Ваков модел на градба ќе понуди соодветна циркулација и функционална поврзаност на сите единици и целини“ соопштуваат од Министерството за здравство. Во ова тело ќе има претставници од Европската Комисија во Скопје, Банката за развој при Советот на Европа, експерти и претставници на македонските институции.

Од ова министерство информираат дека стручни служби и надлежни институции работат на локацијата за нов Универзитетски клинички центар во близина на селото Бардовци. Македонската влада уште кон крајот на март годинава најави архитектонски Конкурс за избор на идејно решение по кое ќе се гради идниот комплекс, но ваков повик до архитектите не е објавен до денешен ден.

http://build.mk/se-vraka-kreditot-za-izgradba-na-klinichki-tsentar-vo-skopje-go-nema-konkursot-za-novata-lokatsija/
За сè има вторпат
Back to Top
majstorot_001 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote majstorot_001 Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 29-Mar-2018 at 17:03
на архитектонски факултет при УКИМ нема соодветни стручни лица, но затоа има тезгароши
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.