build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Здравствени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Клинички центар Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 13>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 05-Jan-2016 at 21:54
За твоја информација со овие тараби блокирани се две сервисни улици во Клиничкиот блок. ГАК и онкологија се одсечени од другите клиники и единствена комуникација е рампата за хитни случаи на хируршките клиники. Треба да знаеш дека комбето за педијатриски транспорт кога доаѓа да превземе пациент од ГАК и да го транспортира до Клиника за детски болести назад се враќа со уклулена ротација во обратна насока по Водњанска. Па ти ако имаш грам разум и ги извадиш Грујовите розеви диоптриски очила ќе разбереш.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 06-Jan-2016 at 11:15
Originally posted by Petar Skopje

Ти си луд само толку ќе ти кажам. Поради овие тараби и нечиј инает е блокиран директно пристапот на две клиники веќе 3.5 години(онкологија и гинекологија). Ако планирале да градат, требало да заградат и да започнат. Ова е изживување врз пациентите, посебно на онкологија.

Јас нема да ти кажам дека си луд, бидејќи за твоите дијагнози има други форуми, а твојата омраза е неизлечива. Најважно е дека набргу ќе започне реализација на најголемата инвестиција во здравството, ќе добиеме клинички центар по европски стандарди, истиот ќе биде поврзан со топла врска, со хируршките клиники и геникологија. Надвор од овој клинички центар ќе бидат само Нервно, Детска клиника, Стоматологија и Кардиологија. Модерен комплекс со најсовремена опрема и европски услови за пациентите, тоа им е важно на граѓаните. А ти зјапај во дупката и уживај во омразата.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 06-Jan-2016 at 17:57
Originally posted by King

Originally posted by Petar Skopje

Ти си луд само толку ќе ти кажам. Поради овие тараби и нечиј инает е блокиран директно пристапот на две клиники веќе 3.5 години(онкологија и гинекологија). Ако планирале да градат, требало да заградат и да започнат. Ова е изживување врз пациентите, посебно на онкологија.

Јас нема да ти кажам дека си луд, бидејќи за твоите дијагнози има други форуми, а твојата омраза е неизлечива. Најважно е дека набргу ќе започне реализација на најголемата инвестиција во здравството, ќе добиеме клинички центар по европски стандарди, истиот ќе биде поврзан со топла врска, со хируршките клиники и геникологија. Надвор од овој клинички центар ќе бидат само Нервно, Детска клиника, Стоматологија и Кардиологија. Модерен комплекс со најсовремена опрема и европски услови за пациентите, тоа им е важно на граѓаните. А ти зјапај во дупката и уживај во омразата.


Ова од соопштението за медиуми пред четири години го копираше така

Инаку, тоа со задебелени букви им е важно на граѓаните веќе четири изминати години. Претпоставувам негде во март повторно ќе има камен-темелник за истиов објект, бидејќи нема смисла да не се најави уште по стоти пат ваков мегаломански проект за празна ливада во наредните четири години.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 06-Jan-2016 at 19:34
Originally posted by ehrlich

Originally posted by King

Originally posted by Petar Skopje

Ти си луд само толку ќе ти кажам. Поради овие тараби и нечиј инает е блокиран директно пристапот на две клиники веќе 3.5 години(онкологија и гинекологија). Ако планирале да градат, требало да заградат и да започнат. Ова е изживување врз пациентите, посебно на онкологија.

Јас нема да ти кажам дека си луд, бидејќи за твоите дијагнози има други форуми, а твојата омраза е неизлечива. Најважно е дека набргу ќе започне реализација на најголемата инвестиција во здравството, ќе добиеме клинички центар по европски стандарди, истиот ќе биде поврзан со топла врска, со хируршките клиники и геникологија. Надвор од овој клинички центар ќе бидат само Нервно, Детска клиника, Стоматологија и Кардиологија. Модерен комплекс со најсовремена опрема и европски услови за пациентите, тоа им е важно на граѓаните. А ти зјапај во дупката и уживај во омразата.


Ова од соопштението за медиуми пред четири години го копираше така

Инаку, тоа со задебелени букви им е важно на граѓаните веќе четири изминати години. Претпоставувам негде во март повторно ќе има камен-темелник за истиов објект, бидејќи нема смисла да не се најави уште по стоти пат ваков мегаломански проект за празна ливада во наредните четири години.

А јас сум сигурен дека ти за четири години ќе го посетиш новиот клинички, ако не за друго за да воодушевено се прошеташ низ него горд на македонското државно здравство, горд на условите, стандардот опремата која ќе им биде достапна на македонските пациенти.
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 06-Jan-2016 at 19:58
Originally posted by King

Originally posted by ehrlich

Originally posted by King

Originally posted by Petar Skopje

Ти си луд само толку ќе ти кажам. Поради овие тараби и нечиј инает е блокиран директно пристапот на две клиники веќе 3.5 години(онкологија и гинекологија). Ако планирале да градат, требало да заградат и да започнат. Ова е изживување врз пациентите, посебно на онкологија.

Јас нема да ти кажам дека си луд, бидејќи за твоите дијагнози има други форуми, а твојата омраза е неизлечива. Најважно е дека набргу ќе започне реализација на најголемата инвестиција во здравството, ќе добиеме клинички центар по европски стандарди, истиот ќе биде поврзан со топла врска, со хируршките клиники и геникологија. Надвор од овој клинички центар ќе бидат само Нервно, Детска клиника, Стоматологија и Кардиологија. Модерен комплекс со најсовремена опрема и европски услови за пациентите, тоа им е важно на граѓаните. А ти зјапај во дупката и уживај во омразата.


Ова од соопштението за медиуми пред четири години го копираше така

Инаку, тоа со задебелени букви им е важно на граѓаните веќе четири изминати години. Претпоставувам негде во март повторно ќе има камен-темелник за истиов објект, бидејќи нема смисла да не се најави уште по стоти пат ваков мегаломански проект за празна ливада во наредните четири години.

А јас сум сигурен дека ти за четири години ќе го посетиш новиот клинички, ако не за друго за да воодушевено се прошеташ низ него горд на македонското државно здравство, горд на условите, стандардот опремата која ќе им биде достапна на македонските пациенти.


Конечно можам да заклучам дека ти си навистина луд.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 06-Jan-2016 at 20:41
Originally posted by Teglarot

Originally posted by King

Originally posted by ehrlich

Originally posted by King

Originally posted by Petar Skopje

Ти си луд само толку ќе ти кажам. Поради овие тараби и нечиј инает е блокиран директно пристапот на две клиники веќе 3.5 години(онкологија и гинекологија). Ако планирале да градат, требало да заградат и да започнат. Ова е изживување врз пациентите, посебно на онкологија.

Јас нема да ти кажам дека си луд, бидејќи за твоите дијагнози има други форуми, а твојата омраза е неизлечива. Најважно е дека набргу ќе започне реализација на најголемата инвестиција во здравството, ќе добиеме клинички центар по европски стандарди, истиот ќе биде поврзан со топла врска, со хируршките клиники и геникологија. Надвор од овој клинички центар ќе бидат само Нервно, Детска клиника, Стоматологија и Кардиологија. Модерен комплекс со најсовремена опрема и европски услови за пациентите, тоа им е важно на граѓаните. А ти зјапај во дупката и уживај во омразата.


Ова од соопштението за медиуми пред четири години го копираше така

Инаку, тоа со задебелени букви им е важно на граѓаните веќе четири изминати години. Претпоставувам негде во март повторно ќе има камен-темелник за истиов објект, бидејќи нема смисла да не се најави уште по стоти пат ваков мегаломански проект за празна ливада во наредните четири години.

А јас сум сигурен дека ти за четири години ќе го посетиш новиот клинички, ако не за друго за да воодушевено се прошеташ низ него горд на македонското државно здравство, горд на условите, стандардот, опремата која ќе им биде достапна на македонските пациенти.


Конечно можам да заклучам дека ти си навистина луд.

А јас заклучувам дека ти ќе бидеш еден од првите пациенти на новиот клинички.
Back to Top
Makedon PV View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 28-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Makedon PV Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 06-Jan-2016 at 21:31
KING sekoja chest. Da ne si ushte ti tuka na Forumov kje nema vo opshto diskusii. Togash na moderatori ve i nivnite pridruznici kje mu uspee toa shto go sakaat samo da kritikuvaat se shto novo se gradi i samo da si go falaat vremeto kade shto i zastanale pred 20 Godini.

Sepak ubavi Bozhichni praznici do site Makedonci


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12190
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 06-Jan-2016 at 21:50
A be Makedonci, ste slusnale li za kirilica?

А ако Кинг ти е пример за дискусија, тогаш не знам што да ти кажам.

И ќе ве замолам да не си поставувате дијагнози, тоа е една од причините поради кои лекарите ја напуштаат земјава - им ја земате работата.

Edited by Џоле - 06-Jan-2016 at 21:52
За сè има вторпат
Back to Top
Makedon PV View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 28-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Makedon PV Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 06-Jan-2016 at 22:02
Jas ne znam da pisuvam i sto sega, ne treba da diskutiram.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12190
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 06-Jan-2016 at 22:08
Како не знаеш да пишуваш на кирилица, а знаеш на латиница? Би те разбрал ако пишуваш од стар телефон кој нема македонска кирилична поддршка, но ако пишуваш од компјутер, треба само да стиснеш alt и shift истовремено, и ќе ти се префрли тастатурата на кирилица. Се разбира, ако претходно си го подесил компјутерот. И ако не те мрзи да го сториш тоа.

Сфати го ова како добронамерен совет.

Edited by Џоле - 06-Jan-2016 at 22:09
За сè има вторпат
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 07-Jan-2016 at 11:34
Јас не можам да видам дека овде нешто се гради.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 07-Jan-2016 at 11:40
Originally posted by Џоле

A be Makedonci, ste slusnale li za kirilica?

А ако Кинг ти е пример за дискусија, тогаш не знам што да ти кажам.

И ќе ве замолам да не си поставувате дијагнози, тоа е една од причините поради кои лекарите ја напуштаат земјава - им ја земате работата.

А јас мислев дека со воодушевување ги читаш моите постови, и дека со пиетет ќе говориш за мене.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 07-Jan-2016 at 16:57
за кого како... некој си живее во фиктивен свет каде четири години се еднакви на четири дена и каде што сосема во ред е толку долго време да има градилиште на место што треба да е беспрекорно, уредно, чисто и непрекинато
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 07-Jan-2016 at 18:55
Точно така. Ова ќе му дојде како дома да сакаш да го реновираш купатилото,да го срушиш старото, да ја заградиш вратата и 4 години га го оставиш.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12190
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 06-Sep-2016 at 09:31
РЕФОРМИРАНО ЗДРАВСТВО

Личи на депонија, ама е скопски клинички центар

Влезот на скопскиот клинички центар, оној со реформирано здравство, модернизираниот, технолошки унапредениот, со кадри обучени во странство, со нови апарати - е полн со ѓубре. Симболика?

http://www.mkd.mk/makedonija/skopje/lichi-na-deponija-ama-e-skopski-klinichki-centar-foto
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1498
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 06-Sep-2016 at 10:42
Овој клинички центар го носи името на светицата Мајка Тереза, на која во моментов и' се подига споменик во вредност од 5,5 милиони евра. Сосема спротивно на она што го правела цел живот.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 20-Oct-2016 at 11:55
Превземено од facebook профилот на почитуваниот господин претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Одлична вест за македонското здравство, почнува капиталниот проект за изградба на нов клинички центар во Скопје! Денес од страна на Банката на Советот на Европа во официјалниот гласник на Европската унија е објавен тендерот за изградба на новиот Универзитетски Клинички Центар „Мајка Тереза“ во Скопје.

Ова е еден од капиталните проекти во македонскиот здравствен систем, со кој ќе се поставува нов стандард за квалитетот на здравствените услуги во Македонија. Инвестицијата само за изградба чини околу 70 милиони евра, а целокупната инвестиција за модернизирање на кампусот е во вкупна вредност од 128 милиони евра.

По спроведување на законските процедури, ќе отпочнат градежните работи, кои е предвидено да завршат во неколкугодишен циклус. Проектот предвидува изградба на нов Клинички Блок, нова зграда на Лаборатории во кој што ќе влезат нови простории на 23 клиники односно Очна клиника, Клиника за уво нос и грло, Клиника за радиологија, Ургентен центар, за дерматологија, неврологија, пулмологија, гастро, ендокринологија, ревматологија, завод за слух, говор и глас, клиника за анестезија и интензивно лекување, невро хирургија, трауматологија, психијатрија, токсикологија, ортопедија, неврологија, хематологија, нефрологија, трасфузиологија, микробиологија и нуклеарна медицина. Ќе следи и адаптација и реконструкција на Зградата на Хируршките Клиники во кои и сега се сместени урологија, дигестивна клиника, пластика и торакална клиника .

Клиниката за Гинекологија и акушерство останува во посебен објект кој е неодамна завршен, објектот на клиниката ги задоволува современите стандарди за тој вид на дејност. Оваа клиника ќе се се поврзува со зградата на новиот клинички центар со топла врска што подразбира постојан начин на комуникација и транспортирање на пациентите за кои би имало потреба.

Клиниката за онкологија и радиотерапија останува во стариот објект за кој се предвидува парцијално реновирање и изградба на нов бункер за поставување на линеарен акцелератор како и поврзување со топла врска со новиот клинички блок.

Водејќи се од светската тенденција да се одделуваат педијатриските центри од остатокот на болнички блокови и клиники, а со цел да се даде по фокусирана нега, клиниката за Детски болести останува во постојниот објект кој е реновиран и адаптиран.

Исто така заради специфичноста на болестите кои ги третира Инфективната клиника останува во постојниот објект каде што е сместена, како и клиника за Кардиологија која останува во истиот објект но целосно ќе се реконструира. За таа цел само што заврши тендерот за изработка на проект за реконструкција на клиниката. Додека клиниката за Кардио Хирургија е во објект кој е пуштен во употреба во 2015-та и целосно ги задоволува светските стандарди за таков тип на дејност.
Новиот Клинички Блок е проектиран со вкупно 855 кревети, од кои 720 кревети за болничка нега, 101 кревет за дијагностички функции, интензивна нега и рехабилитација и 34 кревети во дневни болници. Изградбата на новиот Клинички центар ќе овозможи бенефит за сите граѓани, имајќи предвид дека на годишно ниво во клиниките минуваат повеќе од 800.000 посетители, односно околу 2.200 посетители дневно. По долг процес и многу, многу поминати препреки, не се откажавме, се придвижи овој процес и се надевам на успешен тендер по кој ќе се стартува и со изградбата. Ова е еден од оние проекти кои сведочат дека доколку навистина се биде упорен и се верува, успехот е неизбежен. Ние ќе продолжиме да го реализираме ветеното, да се бориме за секое ветување кое сме го дале пред граѓаните и заеднички да градиме, наспроти деструкцијата, конфликтноста и кризите продуцирани од нашите политички конкуренти. Ние продолжуваме да придонесуваме за граѓаните.
https://www.facebook.com/NGruevski/posts/10154585245612716
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12190
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 20-Oct-2016 at 12:58
Originally posted by kultuzin

Превземено од facebook профилот на почитуваниот господин господин господин господин господин господин господин господин господин господин господин господин господин господин господин претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.
https://www.facebook.com/NGruevski/posts/10154585245612716
Шегата на страна, мене ова ми мириса на предизборен маркетинг. Веќе се изнаслушавме најави за клиничкиот центар, но на терен ништо ново.
За сè има вторпат
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1306
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 20-Oct-2016 at 15:30
Според мене поточно би било:
-почитуваниот господин, лудакот кој го смисли Скопје 2014, човекот кој ги потроши сите пари за фасади и слики наместо за здравство и образование, претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски

Инаку да, ако беа искрени во намерата клинички досега требаше да биде при крај.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 20-Oct-2016 at 16:34
Погледнете како ќе изгледа новиот Клинички Центар „Мајка Тереза“

Во официјалниот гласник на Европската унија е објавен тендерот за изградба на Универзитетски Клинички Центар „Мајка Тереза“ во Скопје, а по спроведување на законските процедури, градежните работи ќе отпочнат на почетокот на 2017 година. Предвидено е да завршат до крајот на 2021 година, односно рокот на изведба е 45 месеци, со гарантен рок од 12 месеци.Во текот на градбата, нема да се дозволи во ниеден момент да се загрози работата на клиниките во кампусот, посочи министерот за здравство Никола Тодоров и додаде дека ова е долго очекуван проект кој што претставува круна во низата инвестиции во здравството направени во минатиов период.http://www.skopjeinfo.mk/ekskluzivno-video-poglednete-kako-kje-izgleda-noviot-klinichki-centar-majka-tereza

Edited by jyvation - 20-Oct-2016 at 16:35
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.