build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Здравствени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Клинички центар Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 17>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Клинички центар Скопје
    Posted: 22-Nov-2008 at 11:26
Интерни клиники пред реконструкцијаМакедонија
Зградата на Интерни клиники ќе влезе во проектот за реконструкција на здравствени установи, кој треба да почне на почетокот на идната година. Со реконструкцијата, одлука што Владата ја донела на последната седница, треба да се реши и дел од системот за парно греење на скопските клиники. Оваа зграда заедно со уште неколку објекти во кругот на клиниките деновиве имаа послабо греење. Дефектите во овој систем се сè почести во последно време.

- Иако беше предвидено проектот да биде само за болниците, решивме во него да влезат и Интерни клиники. Верувам дека ќе се реконструира и системот за парно греење. На клиниките не е инвестирано со децении – изјави вчера министерот за здравство Бујар Османи.

Пред една недела Клиниката за токсикологија, која е веднаш до Интерни клиники, остана седум дена без затоплување. Помалку греење имаше и во објектите кои се поставени повисоко. Овие клиники и неделава го имаа истиот проблем. Недоволно парно имало и во Министерството за здравство и во јавната установа „Заеднички работи“. Од оваа установа признаваат дека постојано се под стрес и на готовс поради сè почестите дефекти во системот.

- Го поправивме дефектот во пумпата. Требаше повеќе време за да се направи оти беше специфичен. Се трудиме веднаш да реагираме кога ќе се појави проблем – изјави Шкодране Дарлишта, директор на „Заеднички работи“.

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=11&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=241&ArticleID=11677

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-Nov-2008 at 00:50
Новата гинекологија готова за шест месеци

За шест месеци треба да заврши изградбата на новата гинекологија. Владата од буџетот издвои дополнителни три милиони евра за завршување на градежните работи.

Ова е втора по ред владина инвестиција од почетокот на изградбата. Во 2001 година,Наместо 9 месеци, објектот се гради веќе 7 години кога почна да се гради, беа наменети пет милиони долари од тајванската Влада. Зградата наместо за девет месеци, како што беше ветено од тогашната Влада, се гради повеќе од седум години.

Никој не знае каде отидоа парите.

„Сепак, за ревизија на извршените работи, за финансирање од јавни средства, тоа е надлежност на други органи“, изјави Бујар Османи, министер за здравство.

Османи: Тоа е надлежност на други органи

 

Иако од Владата во 2001 рекоа дека пет милиони долари се доволни за да се изгради објектот, од градежната фирма „Делта Пром“ која почна да ја гради, по седум години изјавија дека средствата биле малку.

„Првичните средства, пет милиони долари донација од Тајван, не беа ни на старт доволни да се заврши објектот“, рече Ноне Димитриевски, „Делта Пром“.

Фирмата „Делта Пром“ пред седум години беше избрана под чудни околности, без јавно отворање на понудите, а големите градежни фирми обвинуваа дека станува збор за фантом фирма со неколку вработени, која нема опрема, ниту стручен кадар за да одговори на предизвикот.

Во 2002 при изведување на градежните работи тука загинаа двајца работници.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=100588


Него кога сме тука, дали гинекологија Чаир - новиот дел е комплетно завршен ??
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-Jan-2009 at 00:52
ПРЕДЛОГ ЗА ИЗГРАДБА НА СОВРЕМЕН ЦЕНТАР ЗА ИТНИ СЛУЧАИ

Скопски ургентен по рецепт на белградскиот

За изградба и за опремување на центарот ќе требаат 10 милиони евра, а Комисијата чека Владата да даде одобрение

Се планира новиот скопски ургентен центар да се прави по пример на белградскиот, а ќе ги згрижува сите итни случаи што сега помош бараат на неколку клиники. Центарот ќе располага со четири операциони сали и со два оддела за интензивна нега, како и со болнички соби. Ова е предлогот што пред Нова година бил поднесен до Владата, а според првите процени, за изградба и модерно опремување на центарот ќе требаат најмалку 10 милиони евра.

- Бараме да има комплетна дијагностика, од магнетна резонанца и компјутерска томографија до ехо и апарати за гастроскопија, за на едно место да може да се направат сите неопходни испитувања. Ургентниот центар ќе ги прима сите итни случаи почнувајќи од инфаркти, мозочни удари, скршеници, труења, кои сега помош бараат на неколку клиники. Ова што изминативе години се вика Ургентен центар е само тријажна амбуланта, која по приемот ги упатува повредените на соодветните клиники. Во новиот центар нема да се прифаќаат само пациентите со инфективни заболувања, гинеколошките случаи и децата - вели претседателот на 10-члената комисија, д-р Кирил Лозанче.

Комисијата го одбила предлогот центарот да биде сместен во старата зграда на гинекологија, бидејќи за тоа немало услови и предложила изградба на нова зграда.

- Ако по преселбата би се срушила старата зграда на гинекологија, на тоа место би се изградил двокатен Ургентен центар, кој би се поврзал со хирургија со „топли ходници“. Друга опција е да се прави ургентен во близина на клиничкиот хелиодром или блиску до Институтот за туберкулоза, каде би имало и добар пристап за возилата. Центарот би се екипирал најмногу со постојните вработени на хирургија и на интерни клиники - вели Лозанче.

Идејата центарот да биде сместен во Воената болница, каде што има и просторни услови и хелиодром, била отфрлена најмногу поради тоа што лекарите се вработени на скопските клиники.

Ако Владата го одобри предлогот, ќе се прави елаборат и ќе се одбира локација за центарот. Еден оддел од центарот се предвидува за пациентите што се хируршки случаи, другиот за тие што се интерни случаи. Пациентите би биле згрижени најмногу седум дена во болничкиот дел. Во тек е и изработка на Националната стратегија за ургентна медицина, која се подготвува според белгиски рецепт.

- За лекарите што ќе работат во ургентниот центар ќе бидат воведени и специјализации по ургентна медицина. На пример, абдоминален хирург ќе мора да ја има и таа специјализација. Освен од Белгија, слушнавме и искуства од Италија од странските консултанти, кои не ги ангажиравме и плативме ние, туку Светската здравствена организација - вели в.д. директорот на постојниот ургентен центар, д-р Александар Кишман.

ИНФО-Центар за сите итни случаи

Скопскиот ургентен центар ќе се прави според белградски рецепт, а би чинел 10 милиони евра. Планирано е центарот да има 4 операциони сали и два оддела за интензивна нега. Комисијата бара да има комплетна дијагностика - од магнетна резонанција и компјутерска томографија до ехо и апарати за гастроскопија, за на едно место да може да се направат сите неопходни испитувања. Ургентниот центар ќе ги третира сите итни случаи - инфаркти, мозочни удари, скршеници, труења, кои сега помош бараат и на неколку клиники.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=0320234C1C25764E971035AD2975C7D9
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Jan-2009 at 00:55
‘‘ Здравјето пред се, па сега владата е на потег! Мислам дека Македонија треба да инвестира во изградба на уште два регионални ургентни центри, пошто калку што слушам по телевизија сите потешки случаи од другите градови се трабнспортираат у Скопје што значи премногу време, а со тоа и помали шанси да се спаси пациентот. Не зборам за цели клинички центри, него ургентни центри како овој што се предложува. 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 13-Jan-2009 at 01:15


Се слагам, според географска логика треба да има помали вакви центри и во Битола и Штип.

Инаку не ми е јасно зошто кога ја граделе новаата зграда на хирургија (каде ете го збутале и каквиот-таков ургентен центар), не изградиле хелиодром на покрив, туку се крпиме со хелиодромот во паркот од карши.

Едит:
Е сега доколку новиот ургентен се гради веднаш до постоечкиот хелиодром, тогаш ќе биде ок од тој аспект, но доколку се гради нов објект на местото на стара гинекологија, тогаш обавезно треба да се направи со хелиодром на покрив!
А јас сум целосно за изградба на нов објект наместо старата гинекологија. Кој имал прилика да влезе внатре јасно му е зошто таа треба под итно да се руши. Таков објект не прилега за грижа за човековото здравје. Мислам треба на тоа место да се изгради еден поголем објект каде што покрај ургентиот центар ќе може да се префрлат и други работи по потреба.
А опцијата со изградба на ургентен центар до постоечкиот хелиодром дополнително не ми се допаѓа затоа што тоа уште дополнително ќе го редуцира паркот. Поради хелиодромот и новоизгрдаените паркинзи, паркот е веќе значително унаказен. А сепак е ова еден голем клинички центар и не бива да нема еден поголем и пристоен парк.

Се на се клиничкиот центар среднорочно мора темелно да се реорганизира. Треба добро да се обмисли кои стари објекти ќе се рушат, што ќе дојде на нивно место, како ќе се реорганизираат просторно клиниките, а особено внимание треба да се посвети и на сообраќајните решенија и паркингот (и внатре и околу центарот). Моменталната организација особено по последното прашање е катастрофална.


Edited by Cloverstack - 13-Jan-2009 at 01:36
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 13-Jan-2009 at 01:26
Географската логика дури треба да биде и побитна него демографската. Тачно дека треба да бидат што поблиски до поголем број граќани, но ваквите објкети мислам дека треба да бидат што поблиску до автопат или поголеми булевари како би биле од корист и на граќаните од локалниот град и на оние хитни случаеви од помалите градови. Скопскиот центар сега е премногу збутан, но тоа би требало да се оправи со јужниот булевар.

@Кловер, Штип го предложи според некоја аеродромска логика?! Big%20smile Се шалам. Обаче сакав да потенцирам дека ова не е како аеродромите кадешто ќе треба да се привлекуваат и патници од соседните држави, па така да нема потреба да ги збутуваме центриве по ќошевите. Штип е сосема прикладен, а за западниот ја би размислил меќу битола и кичево како еден од попристапните градови, но со оглед на бројот на жителите битола ќе го земе местото.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 13-Jan-2009 at 01:50
Од географски аспект можеби има дилеми, но од аспект на стручна екипираност веројатно нема. Битола после Скопје мислам дека е најголем здраствен центар во Македонија. Добро стојат и Тетово и Штип, со тоа што Тетово е преблиску до Скопје па се губи логиката.

Како и да е нема идеални решенија, но доколку некој треба да патува над 200km (по лоши патишта) до ургентен центар, тогаш се губи смислата. Затоа можеби треба да се размислува и за регионални центри, па макар и силно редуцирани. А доколку се такви може да се оди и на повеќе (и од финансиски аспект и од аспект на стручна екипираност). Но Македонија е мала држава и јас сепак не би одел премногу во тој правец. Особено ако си ја средиме патната мрежа, работите ќе изгледаат многу посветло и на ова поле.


Edited by Cloverstack - 13-Jan-2009 at 01:53
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Mar-2009 at 13:38
Ситуацијата со паркирањето (а и со сообраќајните решенија воопшто) во Клинички Центар е вистинска катастрофа!

Но највеќе ми боде очи тоа што приватна фирма стопанисува и млати огромна пара, а освен узурпација на зеленило и нгово поплочување во (недоволни) паркинг површини не е направено ништо, па хаосот си остана, а единствено што е сменето е упропастениот парк кај хематологија и тоа што некој вади ќар за услуга што практично не ја обезбедува.

Погледнете ги фоткиве, во недостаток на паркинг простор луѓе се паркираат каде ќе стигнат (улички, тротоари, зеленило, недефинирани површини..), а и знаците за забрането паркирање/застанување како и многу други работи кај нас очигледно се ставени за украс (или не знам, можеби за потсмев на тоа колку организирано општество сме).

Крајно време е во клинички да се престане да се импровирза на сите можни полиња, вклучувајќи го и ова. Потребна е катна гаража со голем капацитет, а подалеку од болничките оделенија. Има милион опции во и околу клиничкиот за тоа каде да се гради - руинирани објекти, стари бараки, складишта, дури уште опстојува и лесна индустрија на периферијата на комплексот...

1


2


3


4

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Mar-2009 at 13:49
Тука дефинитивно е потребно итно решевање на паркинг просторот. Како што кажа Кловер катна гаража подалеку од болницата. Тука всушност најголем пробем е што болничките возила и обичните граѓани и вработени доаќаат преку истиот влез што е дополнителна гужва. Сметам дека уличките кои се во кличкиот центар треба да бидат отворени само за потребите на болницата, за болнички возила, за дотур на лекови, храна, материјали. Сега внатре влага кој кога сака и како сака. Тоа што беше со концесијата ми изгледа како чиста малверзација, пошто нели се основа службата заеднички услуги па сега незнам што воопшто би била потребна концесијата и којзнае какви договори се потпишани.

Од друга страна и не е само до капацитет на паркинг просторот. Не значи дека колку возила може да прими центарот па толку да нагнетеме. Треба на клиничкиот центар да му се обезбеди и малку тишина и да нема аспух под прозорот на пулмологија, парадоксална ситуација.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Mar-2009 at 13:55
Како што кажа Кловер катна гаража подалеку од болницата
Па не мора ни далеку, како што кажав има доста потенцијални локации таа гаража да биде разумно блиску, а сепак да не е збутана насред болничките оделенија.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Mar-2009 at 14:00
Полошо решение за спречување на паркирање немам видено...

Ова е во клинички центар, поточно кај хирургија, карши ургентниот центар.

На ионака тесниот тротоар, „пречките“ се поставени прилично внатре. Дополнително, тие поради материјалот и бојата не се многу приметливи освен на дневна светлина, па нивната локација е и опасност за пешаците.


Патем да ја искоментирам и оградата - не знам до кога ќе форсираме вакви огради кои се опасност за минувачите. Мој познаник пред мои очи се има препнато на издигнат павер елемент и паѓајќи врз ваква ограда само чудо го спаси да не се унакази за цел живот. Не знам по кои стандарди се овие огради, повеќе ми личат на ладно оружје. Барем нека се закривуваат прачките од горната страна...


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Mar-2009 at 14:00
Па добро кловер јас прочитав погоре подалеку од болничките одделенија. Инаку еве сега ми текна на онаа локација со хелиодромот, исто така оние бараките како се вика, медицинар ли беа?! Има едно чудо локации кај пто може да се изгради катна гаража на разумно растојание.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 16-Mar-2009 at 14:03
Сум приметил надвор едно решение кое доста се користи, а кај нас воопшто не е ниту спомнато. Иманео се работи за повисоки тротоари  од стандардните. Не којзнае колку повисоки, а ама одприлика 1.5-2 пати повисоки од нашите. Така да и 4х4 некој џип тешко дека ќе се паркира на тротоар. А инаку воопшто не се високи ни за деца ни за постари лица, пак се во рамките на нормала.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 16-Mar-2009 at 14:03
Па добро кловер јас прочитав погоре подалеку од болничките одделенија.
Па да де, во болницата има триста чуда, не се само болнички оделенија.

Јас вака од око повеќе би преферирал да биде кај оние магацини и текстилни работилници североисточно од хелиодромот. Мислам за таму и сообраќајното решение може да се изведе далеку подобро.


Edited by Cloverstack - 16-Mar-2009 at 14:05
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Mar-2009 at 14:06
Originally posted by Cloverstack

Па добро кловер јас прочитав погоре подалеку од болничките одделенија.
Па да де, во болницата има триста чуда, не се само болнички оделенија.

Јас вака од око повеќе би преферирал да биде кај оние магацини и текстилни работилници североисточно од хелиодромот. Мислам за таму и сообраќајното решение може да се изведе далеку подобро.

За каков сообраќаен пристап мислиш?! Од кај средното медицинско да се продолжи улицата, или преку железничка?!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 16-Mar-2009 at 14:07
Се сложувам. Најголемиот дел од клиничкиот центар треба да се претвори во една пријатна пешачка зона со паркови. Пристап треба да имаат исклучиво специјализирани возила. Брза помош во секое време а возилата за дотур според некоја координација, нема потреба постојано да парадираат внатре.

На овој начин клиничкиот центар има потенцијал да прерасне во нешто навистина убаво, ваков каков што е е невиден хаос.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 16-Mar-2009 at 14:09
Originally posted by lslcrew


За каков сообраќаен пристап мислиш?! Од кај средното медицинско да се продолжи улицата, или преку железничка?!

И едното и другото, а и за кон Водњанска треба унапред да се мисли пред да се донесе некој дуп што ќе остави место за 5-метарска уличка која дополнително би била закрчена со паркирани возила доколку и таму се остави да расне тој проблем.


Edited by Cloverstack - 16-Mar-2009 at 14:10
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 16-Mar-2009 at 14:34

како импровизација е ок решение, се мислело од повеќе аспекти, пример ионака уличките во државна се полни со пешаци, па вака при налет на возило веднаш може човек да скокне на тротоар без да се плаши дали ќе се сопне од бариерите Smile шала на страна најверојатно се вака поставени за во случај на разминување на комбињата за брза помош, кои многу често знаат и во обратен правец да ја затераат т.е. од ургентен кон капија итн.

а тоа дека ова не е најсоодветно решение мислам дека и на пациентите од педијатрија им е јасно, но од сите приоритетни  фалинки во клинички центар од оваа не куца магарето, инаку она што го спомна лсл како чаре е во ред, само прашање е кој тоа би го предложил на управата, и кога истата за такво нешто ќе најде средства...

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 16-Mar-2009 at 15:09

како беше порано сега е добро, иако јасно секогаш може подобро или блиску до перфектно, но за тоа треба и време и средства.

сега ова со дваесет денари саат мислам дека многу коли и избрка од болницата, но иако навидум кревање цена е решение, тоа нема да биде во корист на пациентите, затоа треба и нов систем, а и надворешни паркинзи на болницата.

пример во денешнава ситуација без многу инвестирање внатрешниот паркинг да е резервиран само за инвалиди, итни случаи или официјални гости, а сите споредни да се на располагање на останатите пациенти. инаку за вработените најдобро е да се направи паркинг што вели кло кај индустриските објекти  до државна. незнам дали е возможно во погонот на македонија спорт да се интервенира некако, но кај котларницата под инфективна клиника мислам има простор за такво нешто, и сега има мал паркинг тука за инфективна па истиот може и да се продолжи натака, тука има само едно мало ѕидче што ги двои клинички од котларницата мислам дека е на топлификација,  незнам можеби е тоа државен имот, а топлификација само да го одржува.

а може и од задната страна на инфективна клиника и медицинскиот интернат, мислам тука  се излегува кај погоните на поранешната фабрика за цевки Благој Давков на чие место сега се приватни магацини, но како и да е решенија има еден куп, исто може да се оди со катни гаражи горе под ресторан Билјана, или пак до сама водњанска од тоа бурекџилниците па се до горе до тоа институтите пред кардиологија,  тука и така тоа паркчето т.е. зеленилото е запуштено и никој нема аир од него. таква катна гаража може да биде решение и за  последната автобуска станица на водно, како и таксистите кои се испоредени околу влезот на клинички, кои би ги вовлекла повнатре со една лента, ослободувајќи ја целосно водњанска во горниот дел...      

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 16-Mar-2009 at 15:27
Ај обиди се не олку конфузно, или дај координати

Originally posted by beTon

или пак до сама водњанска од тоа бурекџилниците па се до горе до тоа институтите пред кардиологија,  тука и така тоа паркчето т.е. зеленилото е запуштено и никој нема аир од него. таква катна гаража може да биде решение и за  последната автобуска станица на водно, како и таксистите кои се испоредени околу влезот на клинички, кои би ги вовлекла повнатре со една лента, ослободувајќи ја целосно водњанска во горниот дел...

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.