build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Здравствени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Клинички центар Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Клинички центар Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 17>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 16-Mar-2009 at 17:28
Ја колку што разбрав се мисли на зелезнило карши новата гинекологија. Десно од портата.
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 16-Mar-2009 at 20:16
Знам дека е офтопик, но решавањето на проблемот со паркирањето кај клинички, можда ќе ја подобри состојбата, но клинички никако не смее да продолжи да се развива во правецот кој го има сега. Павилјонско градење на клиники сметам дека е крајно несоодветно, особено кога секоја клиника не ја поседува потребната опрема за соодветна дијагностика. Недопустливо е пациенти со сериозно компромитирано здравје да се шетаат по улици, само затоа што клиниката во која се сместени не ја поседува соодветната апаратура. Штета што нема ни иницијатива(или можеби има ама не сум запознаен), за клинички да се смести во ЕДНА зграда, каде операционите сали, дијагностика и одделенија би биле врзани само по вертикала, со строго контролирана хигиена, а паркингот и сообраќајот во ниеден момент да не биде врзан со пациентите. Со самото тоа што клиниките се “растурени“, подразбира дека ќе има шетање на пациенти, посетители и кадар, шетање на возила за дотур на санитетски материјал и сл, потреба за паркирање.....

Сфаќам дека е Водно, и дека на времето изгледало како добра идеја, пациентите да се шетаат на чист воздух, и се слагам со тоа, ама денеска состојбата е толку многу променета, што го прави овој модел на уредување бааѓи несоодветен...

Прашање е колку квалитетно може да се реши паркирањето тука, но дефинитивно мора нешто да се направи.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 16-Mar-2009 at 20:22
Архитектоне забелешката ти е многу на место. И мене ми изгледало тоа како не во ред, но колку што знам јас клинички не е дигнат цел оддеднаш него постепено. Башка една од постарите згради е градена со донации од иселеници, што премногу кажува за состојбата финансиска во здравството. Еве денес сведоци сме дека едвај еден апарат се купува, а не да се гради нова клиника. Но доколку би се градела би требало сериозно обмислување на формата на ЕДИНСТВЕНИОТ објект и како би биле распределени одделенијата. Нормално мора детални консултации со стручниот медицински кадар и да се утврди кои клиники имаат најмногу заеднички потреби, кои имаат специфични потреби кои немаат заеднички потреби, кои имаат потреба од ургентен и цело време слободен влез, акои не. После таква сериозна анализа може да се пристапи кон обмислување и проектирање на зградата. Башка тука цело време ми виси над глава како би се решил проблемот со дневна светлина во еден таков голем објетк. Дали тоа би биле атриуми или штознам, но мора и тоа да се мисли.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 16-Mar-2009 at 20:25
И да се надополнам. Дефинитивно ни треба некоја попристапна локација кога веќе јужен булевар не се става ни под разно!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 17-Mar-2009 at 00:00

Originally posted by Cloverstack

Ај обиди се не олку конфузно, или дај координати

го лоцира лсл, 41°59'21.6"N 21°25'10.4"E тоа е тоа... 

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 17-Mar-2009 at 01:06
@ beton
Иако прави логика од повеќе аспекти, полошо место мислам сепак не можеше да избереш. Ова е практично двор на болницата за туберкулоза, од другата страна на уличката се интерните клиники и тоа баш пулмологија е истурена навака, а кардиологија и гинекологија се само шлагот за оваа локација. Такво окружување во никој случај не е вистинскиот простор за решавање на сообраќајни и паркинг проблеми.

Паркчето можеби е запуштено, но решението за тоа е едноставно - да се среди.@ Architechtone
Сосема си во право, но мислам дека веќе предлабоко сме загазиле со овој концепт и дека е доцна да размислуваме за таква коренита реорганизација, барем до некој момент во иднината кога ќе бидеме навистина богата земја која што би можела да истурка таква скапа и комплицирана претумбација.
Во меѓувреме, поголема и посоодветна опременост на клиниките може и треба да реши добар дел од проблемот што го наведуваш. Се најавуваат и некакви топли врски, но прв рефлекс ми е дека тоа тешко дека добро би се извело, а плус тоа некои клиники се толку расфрлани што ни тоа не е опција.


Edited by Cloverstack - 17-Mar-2009 at 01:08
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 21-Mar-2009 at 04:55

чисто го посочив како локација но не и како најидеално решение. тоа е затворено и запуштено паркче долж едноспратните згради на клиниката за патофизиологија  и пулмологија,  кое не дека ептен нешто многу ќе се уништи со катна гаража, но проблем е повеќе можеби самата местоположба бидејќи реално и многу гужва ќе има на самиот  булевар. можеби тука може да се направат само пововлечени постојки за таксисти и автобуси, но не и гаража.

инаку комбинации за паркинзи има повеќе како што спомнавме погоре, испуштивме можеби  да посочиме на долниот паркинг под стоматологија кој може да се прошири кон медицинско тоа старата зграда (некогаш мртовечница  во државна) која има поголем запуштен двор,  а пристап до неа ќе имаат и од министерството и од клиниките и од водњанска, но тука проблем би била галамата која би се создавала тука пред хируршките клиники, особено проблематично е што од оваа страна е сместен карил (интензивна).    

затоа најдобро решение е она со котларата  до инфективна, тука можат да се турнат и тоа бараките на фармацевтскиот факултет и гаражите за амбулантните коли кои се на потегот пред и помеѓу инфективна и погоните на МАК Спорт.    

И ПАРКИРАЊЕТО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ НА КЛИНИКИТЕ
Пенов: Клиничкиот центар сам да си направи катна гаража
Скопскиот градоначалник бара комуналии за новите клиники, а таму велат дека и да платат, нема да добијат ништо за возврат

Со воведување кружен тек за движење на возилата во Клиничкиот центар, раководството на таа установа се обиде да го намали сообраќајниот метеж што таму секојдневно се создава. Но, нема решение за проблемот со паркирањето кај клиниките. Управата вели дека за нив приоритет е катната гаража во кругот на клиниките. Во општината Центар велат дека надлежните од Клиничкиот центар не побарале во новиот Детален урбанистички план (ДУП) за тој дел од градот да се одреди локација за катна гаража. Градоначалникот Ристо Пенов вели дека проблемот со паркирањето треба да си го реши Клиничкиот центар.

Градскиот советник од ВМРО-ДПМНЕ и директор на Клиниката за стоматологија, Владо Ванковски, го обвинува Пенов дека ништо не сторил за да се реши проблемот со паркирањето во најголемата здравствена установа. Ванковски вели дека Пенов упорно бара комуналии за новите клиники без да инвестира и денар во инфраструктурата.

- Новите клиники за стоматологија, гинекологија и онкологија се од капитално значење не само за градот, туку и за земјава и за Балканот. Наместо да ги ослободи од давачките, градоначалникот упорно ги нарекува дивоградби и бара комуналии за нив. Треба да платиме еден милион евра. Но и да ги платиме, што добиваме? Околу нас масовно се градат станбени згради, а Пенов не наоѓа интерес да изгради барем една катна гаража - обвини Ванковски.

Градоначалникот Пенов инсистира да се платат комуналиите за новите клиники.

- Клиничкиот центар не му платил ништо на градот, а прашува што ние сторивме за нив. За кого ги правевме булеварот Водњанска и улицата Железничка? Државата им додели локација за катна гаража. Нека ја изградат и ќе го решат проблемот со паркирањето. Ако не тие, нека ја изгради друг. Катната гаража е профитабилна градба, за која не се потребни големи вложувања - вели Пенов.

Градоначалничката на Центар, Виолета Аларова, вели дека надлежните од Клиничкиот центар не побарале во новиот ДУП да се внесе и катна гаража.

- Сметам дека на катната гаража не и е местото во кругот на клиниките зашто издувните гасови од возилата и бучавата ќе им пречат на болните - вели Аларова.

Во стариот ДУП за тој дел од градот се предвидени две локации за катна гаража во Клиничкиот центар - кај болничката кујна и кај Инфективната клиника.

Во Одделението за урбанизам и комунални работи при општината Центар велат дека на надлежните од Клиниката ќе им сугерираат катната гаража да се гради кај Инфективната клиника.

- Најдобра локација за катна гаража е таа кај бараките зад "Македонија спорт". До неа ќе може лесно да се доаѓа по улиците Железничка и 50. Дивизија. Таму може да се изгради катна гаража со подземно и надземно паркирање. Нема да им пречи на болните, зашто е понастрана од речиси сите клиники - велат во Одделението за урбанизам.

Дневник - Мариела Трајковска - 04.02.2003

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 21-Apr-2009 at 09:23
Ова е зградата на Токсикологија во склоп на клиничкиот центар. Се работи за стар објект кој е реновиран и делумно зголемен 2002 година. Според мене влага во конкуренција за "транзициони" објекти, а со округлестиот прозор може да конкурира и за наградата "Вангел на годината".Edited by lslcrew - 21-Apr-2009 at 09:45
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 29-Jun-2009 at 16:02
Денеска во клиничкиов центар во рок од 10-тина минути два пати присуствував на сообраќаен циркус кој резултираше со заглавување на брза помош.

Еднаш низ тесните улички каде неколку автомобили беа приморани да одат во рикверц, да се качуваат по тротоари и да се буткаат кој кај најде било каков простор, за конечно да помине болничкото возило.

Вториот пат кај главниот влез, каде брза помош со вклучени сирени беше приморана да чека во ред на паркинг-рампата дур влезат сите што беа пред нејзе и си земат талонче... Кога стигна на ред, рампата се разбира се спушти и за нејзе Crazy

Најавената трансформација на градската болница во ургентен центар сигурно ќе ја олесни состојбата, но сообраќајниот хаос во клинички центар никако не треба да биде оставен нерешен. Не можам да сватам како цел сообраќај во комплексот е подреден на желбата на приватен концесионер да си го максимизира профитот. Па сепак се работи за болница побогу!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 29-Jun-2009 at 19:10
навистина тоа е најголем проблем во комплексот, да исцрка човек додека да го однесат до ургентен или било којаа друга зграда
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 24-Sep-2009 at 15:55
ШВАЈЦАРСКА БОЛНИЦА ЌЕ ДОНИРА ОПРЕМА ЗА ПОРОДИЛИШТЕТО
Новата Гинекологија ќе добие стари боксови?

Мими П. ШУШЛЕСКА

Со стари кревети, маси и столови и медицинска опрема од швајцарска болница што се затвора, ќе се опреми новата Клиника за гинекологија, дознава „Време“. Според нашите извори, Клиниката преговарала со повеќе болници кои можат да дадат опрема за новиот објект, кој се гради со години и се уште не е завршен. Од Гинекологија, пак, признаваат дека постои таква можност и тврдат дека набавката на опрема е во надлежност на Министерството за здравство. - Мебелот и опремата што може да ги добиеме од овие болници се понови и во подобра форма од она што ние го имаме. Разговараме со повеќе болници, но најинтензивни се преговорите со една швајцарска болница - велат од Клиниката за гинекологија. Клиниката за гинекологија со години користи иста медицинска опрема, а според вработените поголемиот дел од болничките кревети не се заменети можеби и со децении. Вработените, исто така, тврдат дека опремата од швајцарската болница, колку и да е стара, сепак ќе биде понова од онаа што моментно ја имаат. Пациентите со кои екипата на „Време“ вчера разговараше, тврдат дека условите за породување се катастрофални, а состојбата во болничките одделенија неиздржлива. Тие се жалат дека не се одржува хигиената и тврдат дека во болницата нема ниту еден сочуван чаршаф. Од Клиниката информираат дека за опремување на новата зграда помош ќе побараат и од домашни и од странски фармацевтски фирми. Министерот за здравство, Бујар Османи, пак, е дециден дека новата зграда на Гинекологија ќе се опремува со апаратите што ќе се купат на големиот тендер вреден 40 милиони евра. - Нема да се бараат донации. Зградата ќе се опремува со наши пари - вели Османи. Но, извори на клиниката апелираат дека опремата од новиот тендер нема да биде доволна за да се наполни новата зграда. Изградбата на Клиниката за гинекологија го проби и последниот рок што беше даден за нејзино пуштање во употреба, државниот празник 8 Септември.

Зградата се уште не е приспособена, затоа што нема струја до објектот. Сега ЕВН ја гради трафостаницата, а ќе бидат потребни уште две до три недели да се тестира инсталацијата. Најновите информации велат дека наскоро би требало да бидат завршени барем градежните работи, но никој не може да каже од кога бебињата ќе доаѓаат на свет во подобри услови, наместо во старата и дотраена зграда, што сеизмички е неисправна и каде што шетаат лебарки по креветите и по собите. Според најдоброто сценарио, годинава најверојатно ќе се преселат само амбулантите, а потоа постепено и другите оддели. Последен пат, надеж за ставање во функција на новата зграда во октомври минатата година дадоа тогашниот вицепремиер Зоран Ставрески и министерот Османи. За да продолжат градежните работи, владата одобри околу три милиони евра, а според најавите изградбата требаше да заврши за шест месеци. Во новата зграда, постоечките одделенија ќе треба да добијат пристоен простор, а како новина беше најавено отворањето на банка за сперма.

Месеците станаа години

Изградбата на Гинекологија доби историска димензија. Градежните работи почнаа во 2001 година со пет милиони долари, кои ги даде тајванската влада. Објектот требаше да биде готов за девет месеци, но оттогаш поминаа девет години. Изградбата почна во време на министерот Петар Милошевски, кога беше речено дека за првпат има доволно пари за да се изгради еден објект.
Оттогаш се сменија неколку министри и влади и никој не даде отчет каде се потрошени парите и зошто новата зграда се уште не е вселена. Фирмата што го гради објектот беше избрана под сомнителни околности, без јавно отворање на понудите, а големите градежни фирми обвинуваа дека станува збор за фантомска фирма со неколку вработени, која нема опрема, ниту стручен кадар за да одговори на предизвикот.

Репарирано здравство

Македонските клиники, иако се декларираат како врвни здравствени установи, и досега функционирале со репарирана опрема што ја подарувале болници со кои имале долгогодишна соработка. Репарирани апарати што ги добиваме од други држави има во речиси сите центри за дијализа. Јавноста го памети и репарираниот колоноскоп, кој беше донесен на Клиниката за гастро, откако неколку месеци немаше никаков.http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=1821&ArticleID=122375


Edited by Cloverstack - 24-Sep-2009 at 15:55
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 18-Dec-2009 at 22:01
Да потсетам, со изградба се почна во 2001   Roll%20eyes

ГИНЕКОЛОГИЈА
Во нова зграда од април

Новата зграда на Клиниката за гинекологија нема да биде пуштена во употреба уште неколку месеци, најверојатно во април в година. Новиот директор на клиниката, Саша Јовчевски, вчера не можеше да каже што точно се чека за да се пушти зградата во функција. Во меѓувреме старата зграда се доопремува со донации. ВИП подари 25 апарати за контролирање на протокот на кислород во инкубаторите за предвреме родените бебиња. Раководителот на единицата за детска интензивна нега, Елизабета Петковска, рече дека околу 95 отсто од овие бебиња имаат потреба од третман со кислород. Таа укажа дека при неправилна апликација на кислород може да дојде до оштетување на одредени системи кај новороденчињата и да настапи смрт. Директорот Јовчевски вчера рече дека се уште се чекаат резултатите од судска медицина што треба да покажат од што точно починаа две родилки пред неколку недели.

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=14&tabid=1&EditionID=1895&ArticleID=129325

Edited by Cloverstack - 18-Dec-2009 at 22:07
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 23-Mar-2010 at 15:04

Болните од 8 болници натискани во 15 соби

Сите осум болници ќе се преселат во старата зграда на Гинекологија, и секоја кли­ни­ка ќе добие само по една машка и една женска соба за хоспитализирање на бол­ни

Лекарите велат дека главниот проблем ќе се јави при закажувањето операции и постоперативното лекување, но и оти посебно на удар ќе бидат пациентите на ди­ја­ли­за, кои во моментот на Клиниката за нефрологија се дијализираат во три сме­ни


Ин­тер­ни­те клиники ќе се селат, оти зградата во која сега се сместени од корен ќе се реновира. Од идниот месец 8-те болници ќе функционираат во сегашната зграда на Гинекологија, ама во стеснети услови. Така, наместо по 4-5 болнички соби во маш­ки и во женски оддел, сега за сместување на болните ќе има само по една прос­то­ри­ја. Според капацитетот на гинеколошката зграда, пациентите на секоја кли­ни­ка сега ќе се сместуваат само во две соби. По една машка и една женска со­ба ќе има за ендокринологија, за пулмологија, за нефрологија, за Клиниката за оч­ни болести, за уво, нос и грло и за Нервно. Сите лекари од одделната клиника ќе би­дат сместени во заедничка соба, а не како досега во лични кабинети.
Ка­ко овој план ќе се реализира во пракса и како е можно од 30 до 50 пациенти што мо­мен­тал­но лежат по болниците да се соберат во две соби, никој не сака да ко­мен­ти­ра.
Од Министерството за здравство ја потврдуваат одлуката за реновирање на згра­да­та на Интерните клиники. Но од таму не прецизираат дали претходно е нап­ра­ве­на процена за тоа како и дали воопшто осум болници може да работат во згра­да во која сега функционира една клиника, и приближно колку долго тоа ќе трае.
Од Клиниката за гинекологија и акушерство велат дека ќе ја напуштат старата згра­да откако ќе биде комплетирана опремата за новиот објект.
"Точ­но е дека ќе се селиме и оти во нашата стара зграда ќе се преместуваат по­со­че­ни­те клиники. Но факт е дека опремата за новата зграда на Гинекологија сe ­уш­те стига и додека комплетно не биде донесена, ние нема шанси да се преселиме. До­се­га веќе требаше да бидеме преселени, но, еве, уште чекаме", изјави Саша Јов­чев­ски, директор на Клиниката за гинекологија.
Пре­сел­ба­та првично беше најавена дека ќе биде готова до март, но поради тех­нич­ки проблеми беше одложена за еден месец.
Ле­ка­ри­те збунето и скептично ја коментираат ваквата промена, посочувајќи дека проб­ле­ми­те допрва доаѓаат.
"Ка­ко е можно човек да облече патики број 38, ако носи 42?. Тоа е невозможно и не­из­вод­ли­во. Но ние, сакаме - нејќеме, мора да се селиме", вели проф.Дејан Докиќ од Клиниката за пулмологија.
Не­го­ви­те колеги велат дека главниот проблем ќе се јави при закажувањето опе­ра­ции и лекувањето по интервенциите, но и оти посебно на удар ќе бидат па­ци­ен­ти­те на дијализа, кои во моментот на Клиниката за нефрологија се дијализираат во три смени.
Вче­ра од оваа клиника никој не објасни каде ќе се преместува дијализата ниту, пак, да­ли пациентите знаат за селењето.

http://vest.com.mk/?ItemID=E05250DC9CCF3C4FBAC9DB82B6F01849
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 23-Mar-2010 at 15:10
Ајде јавачи на "статус кво"-то! Ако може ништо да не се случува, ниту да се растура ниту да се реновира. Све да си стои така четириеститина години, па после што сака нека биде. Главна узречаица "Кај па сега..?!"

Не викам дека неможе ова да се прави кат по кат, или клиника по клиника, или крило по крило. Ама кога веќе зградава пола век седи така и конечно има некој воља да тоа го смени, редно е да му се остави простор и да не добива медиумски клизачи па дури и да постои подобар начин да тоа се направи.


Edited by lslcrew - 23-Mar-2010 at 15:11
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 23-Mar-2010 at 23:21


Ај да не мешаме добра или лоша воља, тоа е многу релативно и субјективно, а на цела планета нема доволно добра воља која може да оправда правење на глупости од ваков калибар и поигрување со здравјето и животот на толкав број луѓе.

Овде се работи за колосална неодговорност. Зарем некој нормален може да помисли дека сите интерни клиники може да се набутаат во старата зграда на гинекологија (која меѓудругото беше претесна и за досегашната намена) и тоа да не предизвика страшни последици?

Па сега испадна за греота таму некој се трудел да ги опраи работиве, а добивал медиумски клизачи... Па што треба да следи за ваков „брилијантен“ план? Аплауз? Всушност баш би сакал да слушнам каков орган од министерството за здравство го испланирал ова и кој ќе понесе одговорност доколку се случи хаос (а извесно ќе се случи).

Мислам ќе преовлада разум и ќе се најде друг модус за реновирање на интерните клиники. Дали фазно, дали некое друго решение, не знам, ама мислам до толку ненормална работа како планов со целосна селидба во стара гинекологија не може да помине дури ни во Македонија.


Edited by Cloverstack - 23-Mar-2010 at 23:28
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 23-Mar-2010 at 23:30
Originally posted by Cloverstack

Па сега испадна за греота таму некој се трудел да ги опраи работиве, а добивал медиумски клизачи...

Е браво за реченицава! Токму така е!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 23-Mar-2010 at 23:39


А да бидам безобразен па да те прашам како би ти се допаднало тебе да ти притреба здравствена помош во услови кога интерните клиники ќе ги напикаат во објектот на старата гинекологија? Или се е океј додека не сме лично засегнати? До тогаш можеме да бистриме политика?

Имаш ли некакво објаснување зошто е ваков планот или нема потреба од објаснување и образложување, пошто нели, имало добра воља...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 24-Mar-2010 at 00:02
Не дај боже да имам, на никого не му пожелувам да има потреба. Скоро пред некој месец дена имаше текст дека капацитетите на болниците и се нешто повисоки од тоа што има Македонија потреба. Нели Воена е сега трансформирана? Нели имаме дисперзирано здравство. Скоро читавме дека државна е пребукирана со пациенти што можат да завршат работа по градските болници. Сигурно е дека има пресметки и има план за логистика како и што каде ќе се пренасочува и како тоа ќе се одвива. Не верувам дека некој се осудил на ваква маневра без да има проверено такви параметри.

Не располагам јас со детаљи со бројки колку пациенти има тамо дневно, колку се капацитетите на сите простории тамо па да знам како можело тоа да се одвива.

Меѓутоа неможе секоја иницијатива и секој обид уште непочнат и недокрај разбран, па макар бил и во фаза на иницијатива, редовно ни се случува да добива клизачи, како главни два аргумента да бидат "Сега не е време" и "Не на тој начин". Мора веќе да имаме одговорност за јавно искажан збор. Ако весникот тврди и личноста позади тој напис дека клинички центар нема капацитет да затвори една зграда нека го поткрепи тоа со факти, не со фразеологија. Никој во државава нема службена должност да до медиуми доставува проекти освен доколку тоа не е побарано. Ако требаше горниов текст да биде сериозен ќе имаше барем две бројки што ќе покажат дека тамо капацитет нема. Ова ми личи на сувопарно критизерство, исто како оноа што требаше ден пред отварање на северната трибина да се исплаши јавноста дека ќе падне стадионот. Така сега се плаши јавноста дека ќе нема каде да се лечи и неосновано се пласираат тези.

Јас на проектите априори гледам со одобрување, па после тоа барам дали има елементи што не ми се допаѓаат, за разлика од тебе па и повеќето тука што основниот пристап е негативен па после тоа треба да има убедување дека всушност се работи за позитивен проект.
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 24-Mar-2010 at 00:28

Како прво не знам дали ја знаете приказната за Современиот клинички центар кој што се палнирал во седумдесетите (мислам, не ме фаќајте за збор) да се гради на Зајчев Рид по примерот на оној во Белград и Загреб. За жал и тогаш се појавиле душебрижници меѓу професори на медицинскиот факултет кои сметале дека нема потреба да се менува локацијата затоа што повеќето имале веќе изградено куќи на Водно или планирале да градат. Денес некои од нив и ги издаваат. И како секој поголем проект во Скопје и овој остана на хартија за демек подобри времиња. Денес ако анализираме што добивме и што имаме за клинички центар е очајно, жално, срамотно. Не би навлегувал во сите тие недостатоци, може во некоја посодветна нишка. Би кажал само дека еден таков објект би требало да биде заеднички за сите клиники каде пациентот не би излегувал надвор доколку се движи меѓу клиниките. Нешто како воена болница, ама па неа упорно ја расцепкуваат. Roll%20eyes

Значи владава сакала да реновира здравствени установи, а сите знаеме колу пари се слеваат од нашето солидарно здравство каде сите се осигурани а голем дел не плаќаат. Колку и да викаат дека ќе биде темелно реновирањето ја сепак мислам дека ќе завршиме со некои течки импровизации и замачкувања. Она што најмногу сакам да го истакнам е до кога ќе одиме со импровизации упорно во секоја сфера па и во здравството. Да се фрлат толкави пари првенствено за зграда која има многу лош сообраќаен пристап, без паркинг простор, со котларница која чади до просториите на првиот спрат итн. итн. е лудост. 
Околу преминот на интерна на гинекологија, би сакал само да му честитам на оној кој што го испланирал ова. Зградата е три пати помала и стварно не знам како планираат да ги сместат таму. 
I use public toilets and I piss on the seat.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 24-Mar-2010 at 01:27
Originally posted by lslcrew

Сигурно е дека има пресметки и има план за логистика како и што каде ќе се пренасочува и како тоа ќе се одвива. Не верувам дека некој се осудил на ваква маневра без да има проверено такви параметри.
Врз база на кое искуство си толку сигурен? Јас од моето искуство и од она што секојдневно го согледувам сум сигурен во сосема спротивното и само се молам да се свестат пред да направат тотална катастрофа во клинички центар.


Originally posted by lslcrew

Не располагам јас со детаљи со бројки колку пациенти има тамо дневно, колку се капацитетите на сите простории тамо па да знам како можело тоа да се одвива.
Ти немаш, ама и оние од министерство се однесуваат како да немаат. А бонус прашање е доколку немаш, зошто така лесно аплаудираш?


Меѓутоа неможе секоја иницијатива и секој обид уште непочнат и недокрај разбран, па макар бил и во фаза на иницијатива, редовно ни се случува да добива клизачи, како главни два аргумента да бидат "Сега не е време" и "Не на тој начин".
Нигде не сретнав „сега не е време“, а дека не треба на ваков начин, тоа дефинитивно не треба и не знам по кој основ треба начинот да го исфрлиме од дискусијава... За што да дискутираме? Да се ограничиме на тоа дали била добра или лоша вољата?
Нема ништо чудно една ваква луда идеја да добие „клизачи“. (мада за жал проценката ти е погрешна и идејава ни од далеку не добила такви клизачи какви што заслужува)


Мора веќе да имаме одговорност за јавно искажан збор.
Да. Ама 100 пати поважно е да има одговорност од институциите. Јас прашав, а претпоставувам скоро секој би се запрашал кој го скроил и кој стои зад планов и кој ќе поднесе одговорност за тоа што ќе следува. Па не може одговорност за состојбите во државата да ги префрламе врз медиумите, зошто ете многу критикувале Roll%20eyes


Ако весникот тврди и личноста позади тој напис дека клинички центар нема капацитет да затвори една зграда нека го поткрепи тоа со факти, не со фразеологија.
Доволно е и површно познавање на состојбите во клиничкиот центар за да на разумен човек му е јасно дека онаква рокада не ја бива. Всушност помини и сам низ клиниките, или барем отвори google earth, па ваљда ќе се увериш и сам.


Никој во државава нема службена должност да до медиуми доставува проекти освен доколку тоа не е побарано.
Не знаеш како завршуваат тие барања Question
Инаку овој случај е доволно крупен и осетлив, за да не мора никој да ги прозива господата од министерството, туку треба самите да излезат и да објаснат како побогу планираат да функционира нивната замисла!


Ако требаше горниов текст да биде сериозен ќе имаше барем две бројки што ќе покажат дека тамо капацитет нема.
Во контекст на она што го кажав претходно, еве им шанса на „планерите“ од министерството за здраство да излезат со планот и бројките и јавно да ги образложат, па на таков начин нека излезат победници во случајов.


Ова ми личи на сувопарно критизерство, исто како оноа што требаше ден пред отварање на северната трибина да се исплаши јавноста дека ќе падне стадионот. Така сега се плаши јавноста дека ќе нема каде да се лечи и неосновано се пласираат тези.
Грубо ги мешаш работите. Нема апсолутно никаква допирна точка помеѓу двата случаи. Тогаш и лаик можеше да види дека се работи за сеење магла, а сега и лаик може да види дека во министерството за здраство изгубиле осет за реалност и одговорност. Впрочем, еве го и мојот став кој го искажав во врска со тврдењата за северната трибина:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=12&PID=44305#44305

Затоа не ставај се во ист кош.


Јас на проектите априори гледам со одобрување, па после тоа барам дали има елементи што не ми се допаѓаат, за разлика од тебе па и повеќето тука што основниот пристап е негативен па после тоа треба да има убедување дека всушност се работи за позитивен проект.
После твоето „априори одобрување“, не најде ништо што не штима во случајов??
Инаку те молам не ме класифицирај во некакви си негативисти, демек сум критикувал по дифолт, без причина и без образложение. Ниту пак има таков пристап кој може да ме убеди да сменам став за нешто што очигледно не го бива.

Не знам како воопшто испадна оваа бизарна дискусија. Ете ако некој баш запне, и во Фичо може да набута 8 души, ама доколку некој рече дека тоа е ненормално, никој нема да му бара бројки и анализи да поткрепи зошто е тоа ненормално. Секој разумен ќе праша што бараат 8 души набутани во Фичо. А овде ситуацијата е многу посериозна - се работи за здравјето и животот на многу граѓани.

Накратко - господата во министерството нека бараат поинаков модус за реновирање на интерните клиники.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.