build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Здравствени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Клинички центар Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1988
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 01-Feb-2018 at 18:12
Подобар пристап мислат во однос на тоа дека ќе мора еден ден да се продолжи булевар Словенија накај Влае па ќе поминува во непосредна близина. На тој начин пристапот до клинички од обиколница ќе биде многу брз.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 03-Feb-2018 at 04:14
на Водњанска не е проблем метежот, туку лошиот пристап до влезот на клинички и лошата сообраќајна култура
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1988
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 03-Feb-2018 at 12:38
Зависи од каде одиш и кое време. Ако одиш од Лициче големи се шансите да не стигнеш на време ако е критично во период меѓу 15-18.00
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
majstorot_001 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote majstorot_001 Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 12-Feb-2018 at 17:56
Кога не знаеш не тврдиш, освен ако си дел од групата наречена ААМ, пошто и тие ништо не знаат ништо не виделе ама важно не чини. Планирана е таа локација што тие ја бараат, но е отфрлена од тие што даваат пари како идиотска. Е а тие што даваат пари ангажирале експерти од сите области, успеале да избоксуат у ЕУ пари за тоа, значи да не трошат свои и да ги платат тие експерти за илјадници страници хартија со пресметки анализи студии, а за финално нели да си пласираат свои пари за еве овој проект поддржан и изработен од овие експерти. Од тоа живеат нели. А нас ни одговара пошто кредитот е поволен плус е наменски, не може будала од оваа или онаа власт да го пренамени. И сега што? Нашава група ААМ од т.н. архитекти е незадоволна само не знам по чива иницијатива пошто нели премиерот излезе и рече дека е ОК.
Еве ај важи, сите се глупи или имаат задни намери, затоа извади 450 милиони евра и кажи што треба ... сè друго е џабе везење.   
Back to Top
Blagh View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 10-Feb-2013
Online Status: Offline
Posts: 34
  Quote Blagh Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 12-Feb-2018 at 19:27

Топ Тема на Ваша страна - Нов Клинички центар и урбанистичко планирање (09.02.2018)


https://www.youtube.com/watch?v=y9--n7rr1K8

Доста интересна дебата, чудно е како на форумов од толку членови често му бегаат вакви вести.

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 13-Feb-2018 at 18:32
Најголемиот проблем е зошто не се дискутираше на оваа тема во периодот од јули до денешен ден? Владата имаше рок од шест-седум месеци за да организира една поширока дебата на оваа тема, поканувајќи ја експертската јавност од земјава, лекарските комори, проектантите и избраните изведувачи. Секоја страна така ќе можеше да си го каже својот став, а владата да има покомотна позиција при донесувањето одлука. Наспроти ова, повторно се одбра дебатирање по донесената одлука зад затворени врати.
Back to Top
majstorot_001 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote majstorot_001 Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 13-Feb-2018 at 22:44
Originally posted by BOJAN

Најголемиот проблем е зошто не се дискутираше на оваа тема во периодот од јули до денешен ден? Владата имаше рок од шест-седум месеци за да организира една поширока дебата на оваа тема, поканувајќи ја експертската јавност од земјава, лекарските комори, проектантите и избраните изведувачи. Секоја страна така ќе можеше да си го каже својот став, а владата да има покомотна позиција при донесувањето одлука. Наспроти ова, повторно се одбра дебатирање по донесената одлука зад затворени врати.


За оваа тема е дискутирано 2007. Што има сега пак да се дискутира. Дискутирано е и најдени се начини, можности, услови, понатаму (ај да не речам пред сè) можно користење на европски фондови искуства знаења, експертизи. Правени се паралелни анализи, баран е финансиер кој ќе го овозможи и процесот на анализа и студија, па проектирање и конечно реализација. Како што претходно напишав, локацијата што ја споменуваат од ААМ беше можност, но е отфрлена од стручниот тим на не само европски туку светски експерти што ги ангажираше банката. Со докази нормално. Пет и повеќе години траеше процесот на анализа на потребите, можностите, условите, понатаму компарацијата и донесувањето заклучоци. Зашто ААМ не бара да ги види тие документи? Не знаат дека тоа така се прави, не знаат дека постојат или едноставно така им чини во моментов.
Дојде ред проектот да се прави, дали ќе се излажам мислам 2013 на почеток, имаше тендер за изработка на проект со услови кои не може да ги оствари фирма и проектант од Македонија и се правеа конзорциуми со странски фирми и проектанти. Избрани од Италија со нормално партнери од овде. Банката повторно ангажираше, сега нов експертски консултантски тим за помош (да не бидам груб па да речам контрола) во проектирањето. И заврши проектот, мислам дека доцнеше или мене ми се виде како многу долго да беше. Се потпиша и договор за изведба. Не знам дали е проектот (практично предмерот и техничките услови) по PRAG или FIDIC, но најмалку е во некоја слободна интерпретација за македонски услови (обично на европски проекти се користи PRAG, ама не знам за ова како е).
Сега треба да се гради. Точка. Било какво откажување сега е политичка, зад затворени врати донесена, а не експертска одлука.

Само да додадам, што има лекарска комора да дебатира. Тие се прашани во анализа на потреби. Што има избран изведувач да дебатира. Тој има да изведува по проект и да молчи. Што има „експертска јавност“ да дебатира на одамна одамна завршена работа, Што има проектанти да дебатираат, нивно е да проектираат по проектна програма. Кога ќе се научиме да работиме?

За крај, во истиот пакет е, а со тоа ја поминал и истата постапка проектот за Клиничка болница Штип. Тој проект доби награда на БИМАС.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 14-Feb-2018 at 03:23
ќе помине и ова, кога толку ни ет чергата, а добро е што ќе има нови паркинзи и пристап освен постојните, но треба тука кај Водњанска да направат подвожњак за влез во Клинички, ако се најде чаре за метежот кај пристапот чинам ќе нема проблем но добро би било да направат надвозник за Водњанска доле кај раскрсницата како Васил Ѓорѓов и таа би терале со лесно попроточно, значи не клучка туку само надвозник, кој утре би се надоврзал на клучката штое во ГУП-от за Јужен Булевар кај НоМа
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1988
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 14-Feb-2018 at 15:55
Подобро да чекаме +5 години и да биде на нова локација!
Со изградба на таа инфрструктура таму ќе се растерети и сообраќајот во центар на релација Ѓорче-Бутел/Чаир.
Подобро отколку да се дозакрчи Водњанска, замислете то ќе биде за 20 години...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 14-Feb-2018 at 16:42
Како прво, јас не верувам во ништо што е водено како капитален проект во времето на претходната влада. Едноставно, кинеските автопати и „Скопје 2014“ се покажаа како катастрофални зафати, па верувам дека е потребно да помине низ ревизија и изградбата на Клиничкиот центар-Скопје. За изработувачите на проектната документација своевремено имаше истражувачка сторија на „Нова ТВ“, таму може да се прочита колку се „добри“ проектантите од Италија.

Како второ, сум ја имал можноста да го шетам целиот предел околу Злокуќани. Татко ми и дедо ми уште како мал, кога сме шетале по земјиштето после индустриската зона Визбегово, ми ја покажуваа локацијата каде што треба да се гради новиот Клинички центар. Говорам за крајот на 80-тите, почеток на 90-тите години, а тоа значи уште пред неколку децении била предвидена таа локација за градење на овој комплекс.
Back to Top
majstorot_001 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote majstorot_001 Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 14-Feb-2018 at 17:13
Originally posted by alexsend

Подобро да чекаме +5 години и да биде на нова локација!
Со изградба на таа инфрструктура таму ќе се растерети и сообраќајот во центар на релација Ѓорче-Бутел/Чаир.
Подобро отколку да се дозакрчи Водњанска, замислете то ќе биде за 20 години...


Со кои пари ? Кога? Како?
Back to Top
majstorot_001 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote majstorot_001 Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 14-Feb-2018 at 17:26
Originally posted by BOJAN

Како прво, јас не верувам во ништо што е водено како капитален проект во времето на претходната влада. Едноставно, кинеските автопати и „Скопје 2014“ се покажаа како катастрофални зафати, па верувам дека е потребно да помине низ ревизија и изградбата на Клиничкиот центар-Скопје. За изработувачите на проектната документација своевремено имаше истражувачка сторија на „Нова ТВ“, таму може да се прочита колку се „добри“ проектантите од Италија.

Како второ, сум ја имал можноста да го шетам целиот предел околу Злокуќани. Татко ми и дедо ми уште како мал, кога сме шетале по земјиштето после индустриската зона Визбегово, ми ја покажуваа локацијата каде што треба да се гради новиот Клинички центар. Говорам за крајот на 80-тите, почеток на 90-тите години, а тоа значи уште пред неколку децении била предвидена таа локација за градење на овој комплекс.


Тоа што не веруваш е твое право и јас не верувам во Дедо Мраз, ама тоа не е причина да не купувам подароци на деца. Еве да речеме се согласувам да не веруваш, ама за информација постапката не е водена од претходна влада туку од Банка на Советот на Европа. Како кажав Болница Штип доби награда на БИМАС, водена во иста постапка, од исти експерти, само проектантите се различни, одбрани на ист (ај еве сличен) тендер.

Како второ .. отфрлена е таа локација .. никој не дава пари и тоа е завршена работа ... НИКОЈ нема да пласира свои пари за кредит сè додека не се изгради инфраструктура, а тоа нема да се случи во тек на 50-60 години. Колку ли само влади ќе се сменат и ќе стопираат во тој рок може само да претпоставуваме.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1988
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 14-Feb-2018 at 18:59
Богата земја сме ние, види на каков луксуз трошиме последниве 6-7 години, што се за нас 500 мил!
Или нека прават како итреба или ич нека не прават.
Тој дел од градот мора да се развие, БулСловенија МОРА да се доврши, во тој дел од градот МОРА да се направат уште 2 сообраќајни моста!
Ако сакаме промени нека почнат со промени колку и да се тешки.
А пари има!
Што се 500 мил во рок од 10 години? Не е тоа од еден буџет, не е тоа од еден заем.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
majstorot_001 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote majstorot_001 Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 14-Feb-2018 at 20:00
Затоа влада предводена од оваа политичка определба никогаш не изградила ништо. Најавува мегаломански проекти, за кои ниту има поим како се обезбедуваат пари, ниту како се менаџираат анализи и студии, ниту како се донесуваат решенија, да не редам, практично од ништо. Пругата за Бугарија не е доволен пример. Сеа си продолжија, а ја градат веќе 20 и кусур години. Едно чудо пари се фрлија, доста од нив и испраа, а резултат НУЛА Додека едно градат другото пропаѓа, и пак од почеток. Ај нека се држат до канти за отпадоци, толку е капацитетот.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1988
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 15-Feb-2018 at 17:18
За оваа влада што направила ќе може да збориме за некоја година, деца не се прават толку брзо колку што коментирате дека не се направило ништо! Ај малку посериозно.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
majstorot_001 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote majstorot_001 Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 15-Feb-2018 at 17:23
Не сме сите со кратко паметење, а овие изговори ги слушавме и 2003 и 2004 и 2005
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 15-Feb-2018 at 23:32

majstorot во право си кога велиш дека без готово сообраќајно решение никој не се нафаќа да фрли кредит од европеите за нов клинички в Бардовци, но доколку се пишманат за тунелот под Кале sds многу веројатно дека ко алтернатива би ја истерале спојката меѓу булеварите Џон Кенеди и Партизанзка преку Топаана и веќе зацртаниот мост кај Влада кој треба да ет продолжеток на Тунелот, во кој случај се отвара инстант сообраќајно решение за в клинички кај Касарната Илинден, кој во споредба со оној кај Бардовџи би им бил далеку попристапен на сите населени места бидејќи е речиси исто близу Центар, а во кој случај дека од банките би се сложиле за ваква рокада и покрај фрлените досегашни средства за физибилитки и проекти ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=914&PID=224472#224472

но и постојниот проект за нов клинички не е лошо да се искористи како Универзитетска Болница каде во иднина би се изведувале само најтешки операции односно случаи каде исклучиво би морало да работат Универзитетски Доктори, а тука би можело да направат и Центри за Рехабилитација и Физикална Терапија, но и за Ретки Заболувања и слично ...

но не куца магарето денес од инфраструктура и апаратура толку, колку од кадар, а за тоа треба сосем други мерки ...
Back to Top
MACK View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Nov-2017
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote MACK Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 16-Feb-2018 at 02:26
A zosto prostorot na kasarnata ilinden ne se iskoristi za ovaa namena?
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1988
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 16-Feb-2018 at 19:43
Ама бул.Словенија мора да се гради. Другите улици само ќе се надоврзат. Нека пресметаа само колку бенефит ќе има од растеретување на сообраќајот и стимулирање на градби над новиот клинички, далеку од центар, а сепак урбанизирано.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
majstorot_001 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote majstorot_001 Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 16-Feb-2018 at 22:57
Zelenikovo, боцна неколку поенти.

Имаме проект, има договор за изведба, финансирале ЕУ фондови. Има кредит за изведба, да тој треба да се врати, но по поволни услови и под целосна контрола на банката. Па дај да го направиме и конечно да се срушат 70 години старите објекти. Може и нешто кадар ќе остане, а не главен предмет на медицина германски.

Па после нека се прават планови за Клинички Центар, Вселенски Центар, ма сè што треба со локација било каде. Каму среќа да се напраи, ова ќе си остане клиничка болница. За 15 години нема ни еден лекар да остане овде, можноста да изградиме ќе ни пропадне, ќе умираме во мувлосани објекти, а зошто, затоа што некој мисли (така смислил)локација меѓу Бардовци и Злокуќани во која има бавчи, нема струја, нема канализација, нема водовод, уствари има, Ø2метра цевка за Железара, тоа што нема пат е најмал проблем. Ќе урбанизираме-бетонираме-асфалтираме бавчи, а и тоа не знаеме како, важно имаме желба.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.