build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Деловно-гаражен објект Импексел

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 08-Dec-2010 at 17:37
Потполно го делам мислењето, не ни сакам да навлегувам во некаква анализа на објектот....не што не е катна гаража, туку проблем +...еден од моите фаворити за „златен багер“, може и динамит...уште еден скопски чир...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
KamaZ View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Apr-2008
Location: Sk/Rotterdam
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote KamaZ Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 13-Dec-2010 at 14:57
Зградава општо далеку од тоа дека ме радува. Катна гаража сигурно не е, а како деловен простор не се истакнува никако.

Имам еден коментар додуша што е на страна на инвеститорот. Претпоставувам дека првите рендери и биле оригиналната идеја на архитектот и инвеститорот. Проблемот е што иако се помали по габарит, првите планови немаат стандардно поткровје т.е. не се појавува коса линија никаде. А ако не се појави коса линија тогаш општината не ги дозволува. значи ако направиш поткровје, па макар тоа било повлечено навнатре за 5 метри, мора да легнеш кос кров од него до венецот. За оваа глупост сум сигурен бидејќи и при дизајнирање на нашата фамилијарна куќа не ни дозволуваа повлечено поткровје без косина.

Ако некој има објаснување за тоа, ве молам повелете ))

Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 13-Dec-2010 at 19:33
Да си здрав и жив за муабетов. Само што јас веќе неколку пати имам пишувано овде на таа тема и веројатно само Господ и општините скопски ја знаат тајната.

Овој објект има некаков обид, барем на калканските ѕидови да имитира некаква форма - прашање колку успешно и уште неколку низ општина центар (Граве и уште 2-3)....се' друго е со таа одвратна косина што опасно знае да упропасти композиција, а на која толку многу се инсистира, без некое логично објаснување....

Од објаснување овде може да чуеш само нагаѓања...вистината ја знае веројатно старецот во планината, а можда ни тој....
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 13-Mar-2011 at 20:38
Што стана со гаражава позади универзална?
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 13-Mar-2011 at 21:08
Незнам колку е гаража, но е прилично готова, незнам сепак дали е отворена.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 13-Mar-2011 at 22:03
Вчера поминав од таму и само навидум изгледа дека е готова. Кога го фрлив погледот во долниот дел, приземјето, не е ништо чепнато. Стојат цигли и штури ѕидови и столбови. Вака горните долови изгледаат средени, но најважниот, приземјето, не е довршено. Стои како запуштен неизграден магацин, за жал.
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 03-Apr-2011 at 16:10
неможев да го најдам топиков за гаражава (или деловен објект како сакате) па еве ја постирам тука. Префрлете ја ако треба.

1

2

3

4

5

6

7

8

9
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 20-Jun-2011 at 02:56
Катната гаража кај Универзална Сала ја спремаат во скоро време да ја отворат, гледам и надворешниот дел се уредува со павер елементи а и скоро сите лимени тараби беа тргнати.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.