build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Деловно-гаражен објект Импексел

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7376
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 16-Jan-2010 at 02:00

според карабинава ми личи како копија на таа кај Бисер, или тоа е накој стандарден изглед?  Во секој случај најбитно е да си ја има својата функција - катна гаража

Back to Top
Iceman View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Iceman Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 16-Jan-2010 at 10:40Edited by Iceman - 21-Jan-2010 at 13:10
Back to Top
Iceman View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Iceman Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 16-Jan-2010 at 10:52

Еве како сега ќе изгледа фасадата....


Back to Top
Iceman View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Iceman Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 16-Jan-2010 at 10:56

А еве како беше претходната (мене лично подобрата) варијанта...Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 16-Jan-2010 at 11:53


Навистина корисни информации Iceman Thumbs%20Up Бидејќи немам осет, дали бројот на паркинг места (143) е оптимален за опслужување на самиот објект или пак ќе помогне за ситуацијата со паркирањето во тој дел каде знае да биде многу тешко за паркинг особено во работните денови.

Инаку навистина штета што е отфрлена оваа вторава варијанта. Имаш ли некакви подетални информации околу тоа какви елементи/материјали ќе се користат за обликувањето на фасадата според усвоената варијанта?
Back to Top
Iceman View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Iceman Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 16-Jan-2010 at 12:08
  Што се однесува до материјалот што ќе се користи за формирање на фасадта, онолку колко што знам, ќе биде комбинација од Alucobond и стакло (не знам точно какво). Инаку, во однос на паркинг местата, мислам дека бројот е доволен за опслужување на самиот објект, ама за нешто повеќе, на пр. растеретување на околината од паркинг гужвата, тешко дека ќе одговори.... Во тој дел на градот е наподнослив хаос во паркирањето, дури и човек не може нормално пешки да се движи по улиците, кога веќе тротоарите се неупотребливи. Можеби требало да се размисли целиот објект да биде само гаража, ама тоа е што е... Условите биле тие, и инвеститорот ги исполнува...  

Edited by Iceman - 16-Jan-2010 at 12:09
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 16-Jan-2010 at 12:49
Originally posted by Iceman

  Што се однесува до материјалот што ќе се користи за формирање на фасадта, онолку колко што знам, ќе биде комбинација од Alucobond и стакло (не знам точно какво). Инаку, во однос на паркинг местата, мислам дека бројот е доволен за опслужување на самиот објект, ама за нешто повеќе, на пр. растеретување на околината од паркинг гужвата, тешко дека ќе одговори.... Во тој дел на градот е наподнослив хаос во паркирањето, дури и човек не може нормално пешки да се движи по улиците, кога веќе тротоарите се неупотребливи. Можеби требало да се размисли целиот објект да биде само гаража, ама тоа е што е... Условите биле тие, и инвеститорот ги исполнува...  


Да, ниту јас гледам нешто спорно на страна на инвеститорот. Само ме интересираше колку може да очекуваме олабавување со ситуацијата со паркинг во околината. Еве јас релативно често имам работа во близина да речеме околу раскрсницата Иван Милутиновиќ-Рајко Жинзифов, и тоа обично сум на кратко така да со задоволство би платил за 1 час паркинг наместо да губам време бараќи место по уличките и упропастувајќи си ја колата од качување по тротоари итн.
Back to Top
Iceman View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Iceman Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 16-Jan-2010 at 13:57
Јас живеам во близина, и навистина е мачно кога треба да најдам место пред зграда, а и за возење е тешко на 29-ти, се паркираат од две страни на уличката.....ама ајде, можеби е тоа за друга тема...да не развлекувам....среќа што успеав да си најдам една гаража Smile
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 16-Jan-2010 at 14:20
И мене повеќе ми се допаѓа претходната варијанта, иако нема прецизен рендер за она што се гради сега, кровот е доволен за таков впечаток, барем за мене.

Icemen, дали можеби знаеш колкави се површините на деловниот и гаражниот простор или нивниот сооднос?
Back to Top
Iceman View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Iceman Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 16-Jan-2010 at 14:33Edited by Iceman - 21-Jan-2010 at 14:45
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 16-Jan-2010 at 14:53
На инфо таблата пишува Импексел-2


2010-01-16
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Iceman View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Iceman Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 16-Jan-2010 at 14:57
Импексел-2 е изведувачот.......
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4751
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 16-Jan-2010 at 15:14
Не може да биде made in macedonia ако нема поткровје. Тоа е од лакомост според мене, и затоа на крајот изгледа како голема колипка. Вториот е каде каде подобар, ама нема поткровје -> помалку употреблив простор -> помалку пари.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Iceman View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Iceman Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 16-Jan-2010 at 15:17
Aпсолутно точно...Smile
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7376
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 16-Jan-2010 at 16:26
па рендериве се скоро идентични, ама како и секогаш поткровјето го уништува расположението, всушност се е исто, само додале поткровје
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 24-Feb-2010 at 19:32
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 30-Sep-2010 at 16:43
Иначе позади универзална скоро готова е катната гаража, можеби уште месец дена има работа.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 07-Oct-2010 at 18:09
Не излезе толку лошо како што очекував. Стаклото си е плаво рефлектирачко со сите свои маани, но е употребено во разумна количина, разумна за наши услови. Сепак сиво стакло многу ќе беше по вклопливо и ќе одговараше на целокупниот дизајн. Ми се допаѓа како е решено проветрувањето со овие решетките што се меѓудругото естетски момент.

01.


02.


03.


И овие две со помал квалитет...

04.


05.


Edited by lslcrew - 07-Oct-2010 at 18:12
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 08-Dec-2010 at 17:09
1.

2.

Back to Top
Cifra View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote Cifra Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 08-Dec-2010 at 17:17

Наместо "Импексел 2" Најарно ќе беше да го крстеа "Зебра 2". Ми личи на наследник на Зебра и ради изгледот и ради дубарата со катната гаража.

Поготово одвратно ми е поткровјето. БЉААААК!!!!!!!!!


Edited by Cifra - 08-Dec-2010 at 17:19
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.090 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.