build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

[А3] Охрид * - Делчево *

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 8910
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Bistro View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Dec-2018
Online Status: Offline
Posts: 68
  Quote Bistro Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 18-Mar-2019 at 19:29
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 08-Dec-2019 at 15:51
Завршена е рехабилитацијата на државниот пат А3, делница Макази - Ресен, со должина од 2,70 км и вредност од 28,36 милиони денари.
Од фб страницата на Јавно претпријатие за државни патишта
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 25-Apr-2020 at 23:45
Originally posted by ironm

Станува збор за влезот во Охрид од Ресен/Битола и една од најзначајните сообраќајници која во моментов е пред тотално распаѓање. Можеше/мораше многу подобро да се осмисли целиот проект, посебно имајќи во предвид дека е инволвирано и ЈПДП. Според мене требаше да се премине на булеварско решение со 4 ленти и да се добие поврзување на новиот автопат - бул. Железничка - бул. 15-ти Корпус со оглед на тоа што градот нема обиколница. Вака само реновирање на моменталната мизерија.
-----------------

Интензивни градежни активности на улицата "15-ти Корпус"

Во тек се интезивни градежни активности од правата фаза за поставување на атмосферска канализација на улица „15-ти Корпус“ на потегот од Здружение на возачи до мостот на реката Сушица.

Се работи за канализациона мрежа со вкупна должина од 610 метри и тоа со дијаметар Ф400 со должина од 220 метри и со дијаметар Ф315 со должина од 390 метри. Според планираното, предвидено е да бидат поставени 21 ревизиона шахта и 37 сливници. Активностите на терен ги изведуваат екипи на ЈП „Нискоградба“ и истите се очекува да завршат за околу две седмици.

По поставување на атмосферската канализација ќе започнат и активностите за целосна реконструкција на улицата. Локалната самоуправа ќе биде задолжена за изградба и уредување на пешачките и велосипедските патеки, а ЈП „Државни патишта“ ќе биде задолжено за реконструкција на коловозот и поставување на нов асфалт.

Во моментов се подготвува тендерската постапка за изведување на втората фаза од атмосферската канализација на оваа улица, во потегот од реката Сушица до селото Лескоец, за која исто така се предвидени средства од буџетот на општина Охрид.https://ohrid.gov.mk/%d0%b8%d0%bd%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b7%d0%b8%d0%b2%d0%bd%d0%b8-%d0%b3%d1%80%d0%b0%d0%b4%d0%b5%d0%b6%d0%bd%d0%b8-%d0%b0%d0%ba%d1%82%d0%b8%d0%b2%d0%bd%d0%be%d1%81%d1%82%d0%b8-%d0%bd%d0%b0-%d1%83%d0%bb/


Еве неколку фотки од моменталната состојба и во каква мизерна состојба се наоѓа влезот од Ресен во Охрид. Всушност конкуренција се еден на друг овој влез со влезот од Кичево. Уште се работи на канализацијата во моментов.

Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 625
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 26-Apr-2020 at 10:11
Se soglasuvam potpolno so tebe , pred 2-3 meseci odev do Ohridskiot aerodrom i slobodno mozam da kazam deka ovoj vlez e vo uzasna sostojba , za turisticki grad stvarno e loso , najdobra opcija kako sto i samiot kaza e prosiruvanje na nivo na 4 lenti , a zosto ne se odi so toa resenie ne mi e jasno , koga znaeme letna sezona kolku e ova tesno grlo za vlez vo gradot ...I da ne se prosiri ovoj del realno bi bilo gradot da dobie obikolnica , ama i za toa nikade vo novite proekti sto se najaveni ne sretnav takvo nesto.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 26-Apr-2020 at 11:02
За обиколница нема никаков проект, па ниту план, а е повеќе од потребна за бизнисот пред се, па потоа и туризмот. Бул. Железничка веќе се распаѓа од стотиците шлепери што поминуваат секојдневно по неа иако е пуштена во употреба пред нецели 10 години. Дури ни источната "обиколница" (поминува низ градот, називот нема логика) никогаш не се доврши која треба да претставува спој на А3 со Р1301.
- А2 се распаѓа и автопатот не е ни приближно до довршување,
- А3 се распаѓа и ова што го најавуваат не соодветствува со потребите и реалноста туку само премачкување на дупките за да не ги кршат повеќе автомобилите,
- Р1301 пред две години го рехабилитираа во насока Охрид - Св. Стефан, а обратната не ја чепнаа сметајќи дека е во добра состојба, Лагадин - Градиште се распаѓа во двете насоки, а Градиште - Св. Наум е пат изграден од ЈНА во 60ти години од минатиот век,
- Р1208 го рехабилитираа комплетно лани и е единствена светла точка (рехабилитацијата е катастрофа, но да не бидам премногу негативен).

Реалноста за инфраструктурата околу најголемиот туристички центар.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 495
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 09-Jun-2020 at 13:19
Битола ја добива првата еколошка звукозаштитна ограда во државава со висок коефициент на апсорпција на звукот.

Китанов и Сугарески извршија увид во работата.
Безбедноста пред се!https://www.facebook.com/drzavnipatista/
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 495
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 09-Jun-2020 at 13:20
Нема потреба да се лажеме дека е звучна бариера, знаеме сите што е, и добро е што се поставила, Целосна поддршка! Безбедноста е важна и од двете страни на бариерата!
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 983
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 09-Jun-2020 at 13:37Дали е огноотпорна? Мислам дека е многу побитно прашање
Back to Top
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 126
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 09-Jun-2020 at 13:59
Originally posted by ehrlich
Дали е огноотпорна? Мислам дека е многу побитно прашање


тоа истото ќе го прашував, хахаха
не не ич не е смешно, јас на еден пост напишав дека треба да се стави таму ѕид од 8метра, па ми се закануваа со тужба за расизам, свашта
Back to Top
Bistro View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Dec-2018
Online Status: Offline
Posts: 68
  Quote Bistro Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 09-Jun-2020 at 14:01
Најбитно да не е од Алуминиум или железо
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4751
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 09-Jun-2020 at 19:15
Чекаме „активистите“ како Мерсиха Смаиловиќ да се јават со споредби од типот „апартхејд“, „Палестина“, „West bank wall“ итн.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 495
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 09-Jun-2020 at 19:29
Чекај ден два да прочешљаат по интернет да најдат некој графит сензибилен од слични примери по околинава, па да ни го прецртаат и да ни се качат на глава после тоа. "Black lives matter", преведено на македонски политички јазик. Еден од жителите на оваа населба еднаш даде легендарна изјава дека "Имале право да не плаќаат струја зашто тоа им било обеќавано на избори!". Си ги издаде лажговците што доаѓале да го лажат. Тоа што демократијата користејќи ја алатката "политичка коректност", табуизира и заќутува вистински прашања и не дозволува проблемите да се именуваат со вистинските имиња всушност прави да треба да се наоѓаат вакви алтернативни називи како "заштита од бучава", ....ама ај нека им биде, прагматично гледано и овој ѕид ќе ја заврши вистинската потребната функција.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 09-Jun-2020 at 19:35
Китанов беше подиректен во својата изјава рече дека не е само звучна бариера, туку и заштита на/од жителите во Баир.
Back to Top
Bistro View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Dec-2018
Online Status: Offline
Posts: 68
  Quote Bistro Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 09-Jun-2020 at 21:04
Originally posted by user8642

Еден од жителите на оваа населба еднаш даде легендарна изјава дека "Имале право да не плаќаат струја зашто тоа им било обеќавано на избори!"


Јас еднаш гледав на ТВ имаше анкета новинар на улица ги прашува граѓаните на што се греат по дома и наиде еден Ром, овој новинарот го интервјуира-прашува на што се грее дома а овој сериозен му одговара - па на струја на што друго - кога се нема пари за дрва шо да правиме.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 214
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 12-Jun-2020 at 23:10
Од поставувањето на оградата над Битола:


Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 26-Jun-2020 at 09:20
Originally posted by ironm

Originally posted by ironm

Станува збор за влезот во Охрид од Ресен/Битола и една од најзначајните сообраќајници која во моментов е пред тотално распаѓање. Можеше/мораше многу подобро да се осмисли целиот проект, посебно имајќи во предвид дека е инволвирано и ЈПДП. Според мене требаше да се премине на булеварско решение со 4 ленти и да се добие поврзување на новиот автопат - бул. Железничка - бул. 15-ти Корпус со оглед на тоа што градот нема обиколница. Вака само реновирање на моменталната мизерија.
-----------------

Интензивни градежни активности на улицата "15-ти Корпус"

Во тек се интезивни градежни активности од правата фаза за поставување на атмосферска канализација на улица „15-ти Корпус“ на потегот од Здружение на возачи до мостот на реката Сушица.

Се работи за канализациона мрежа со вкупна должина од 610 метри и тоа со дијаметар Ф400 со должина од 220 метри и со дијаметар Ф315 со должина од 390 метри. Според планираното, предвидено е да бидат поставени 21 ревизиона шахта и 37 сливници. Активностите на терен ги изведуваат екипи на ЈП „Нискоградба“ и истите се очекува да завршат за околу две седмици.

По поставување на атмосферската канализација ќе започнат и активностите за целосна реконструкција на улицата. Локалната самоуправа ќе биде задолжена за изградба и уредување на пешачките и велосипедските патеки, а ЈП „Државни патишта“ ќе биде задолжено за реконструкција на коловозот и поставување на нов асфалт.

Во моментов се подготвува тендерската постапка за изведување на втората фаза од атмосферската канализација на оваа улица, во потегот од реката Сушица до селото Лескоец, за која исто така се предвидени средства од буџетот на општина Охрид.https://ohrid.gov.mk/%d0%b8%d0%bd%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b7%d0%b8%d0%b2%d0%bd%d0%b8-%d0%b3%d1%80%d0%b0%d0%b4%d0%b5%d0%b6%d0%bd%d0%b8-%d0%b0%d0%ba%d1%82%d0%b8%d0%b2%d0%bd%d0%be%d1%81%d1%82%d0%b8-%d0%bd%d0%b0-%d1%83%d0%bb/


Еве неколку фотки од моменталната состојба и во каква мизерна состојба се наоѓа влезот од Ресен во Охрид. Всушност конкуренција се еден на друг овој влез со влезот од Кичево. Уште се работи на канализацијата во моментов.Како и секој "нормален" проект во државава, ова е само првата фаза. Традицијата на фази е битен дел од нашево општество. Ова е само до салонот на Нептун, а втората фаза ќе е од салонот до село Лескоец.

https://ohrid.gov.mk/12465-2/
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 497
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #197 Posted: 26-Jun-2020 at 12:39
И по можност наредната фаза секогаш да започнува што покасно.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 8910

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.148 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.