build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Topic ClosedПротест: Не го силувајте Скопје!!!

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
#41 Posted: 28-Mar-2009 at 17:01

policijata ima straf, ne mi se veruva, makedonija ne se prajt vakva drzava

dobro razbiram nervoza e nervoza toa ja ima sekade, ama koga gledas 3 mazi ja maltretiraa zenava a policijata pravit taka kako da ne videl nisto.... ne znam
zosto ne moze makedonija da bide kako evropskite zemji (BAREM za sigurnosta na graganite)da bea ovie policite vo svajcaria, vednas ce stanea bez rabota
sram
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
#42 Posted: 28-Mar-2009 at 17:02
beTon да сум на твое место би се ЗАСРАМИЛ од постапките на твоите „христијани“. Денеска бев сведок на тепање во име на бога, на навивачки групи и рекетари кои имаа обесено крстови и икони на себе, а пцуеа и плукаа по се околу себе и како разлутени кучиња тргнаа накај толпата студенти, кои протестираа за узурпацијата на Скопје и крешењето на урбаниситчките планови.
 
Па макар малку биди самокритичен. СРАМОТАOhno
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
#43 Posted: 28-Mar-2009 at 17:13
beton ne mi se veruva.....
ne e rabotata da gradime zrkva deka sme hristiani
dreba da se gleda sto se slucuva so urbanistickite planovi, ima mesto ili ne, kako ce izgleda itn.
(A OVA STO VIDOV NE IZGLEDA NA DEMOKRATIA, NE SE SAMO HRISTIANI VO MAKEDONIJA TU IMA I DRUGI RELIGIONI) zamijata bese tamu kade treba da bide gradskata kuka, aj sega da izlezam jas da vikam muslimanec, da pisuvam allah so arabski bukvi i da baram da se gradi zamijata, a ko ce vidis vo urbanickite planovi = katastrofa e ...
ako ne se gradi crkvata ne znaci deka nema da bidis poveke hristianec.. te molam, malku demokratija, ako pocname site vaka togas ne ojme napred ce ostaneme so kutra makedonija
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
#44 Posted: 28-Mar-2009 at 17:16
Жал ми е што сум во Турција и не можам ништо корисно да направам. Би јадел и ќутек ако треба но сепак би бил таму да кажам дека сум против. Да се спротиставам без оглед на се бидејќи е потрагичен молкот на трезниот отколку истовремениот говор на опиениот.




Edited by evolutionary - 28-Mar-2009 at 17:16
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
#45 Posted: 28-Mar-2009 at 17:20

Originally posted by pbanks

Originally posted by beTon

Previous
па добро не носат сите иста диоптрија, мислам дека деколку беше така лесно ќе се најдеше решение за легалистичкиот и естетскиот момент кој го спорат востаниците, додуша сега она упадот во дупот веќе не држе па остана само една сламка на која се фаќаат, можеби оправдано, но во таков случај пример јас сметам дека пола ск треба да сруши и наново игради...

точно така не носиме иста диоптрија но јас ти дозволувам да си го кажеш ставот колку и да е спрема мене истиот неразумен и колку и да размислувам дијаметрално спротивно а згора на тоа те сослушувам и дискутирам со тебе. Според логиката на оние кои од петна жила ги оправдуваш до сега требаше да ти улетам дома и да те искршам со шипка.

види диоптријата се корегира, но не со насилство, исто знаејќи дека нешто може да предизвика насилна реакција дали би се обидел така да корегираш диоптрија, тоа се случи пример со цензурираниот пост во нишкава, удри по душманот оти размислува поинаку. јас мислам веќе ви укажав кој е начинот да постигнете некаква промена, но очигледно свесни дека по легален пат не можат да се соберат сили и да се смени нешто на терен, па ја ќе ја тераме анархистички. невелам не треба да има протести, но треба некој и да знае во колку саат, како и каде ќе ги организира истите!

како што реков целта е постигната, сега ќе може да приплакуваат "соросоидните борци за човекови права" не само дома, туку и надвор, не ме чуди и ова да ни го натурат како бенчмарк!? значи едно е дискусија, друго е наместена дискусија, а сосем трето мотивот за  таквата дискусија.

@ UrbanFreak самокритика немам бидијќи неземав учевство на ова пародија организирана  и поттикната очигледно од кујната на "борците за човекови права", стратегија добро позната,  кажано народно удри му заушка на поголемиот како би цмиздрел цела година потоа. грешката беше и во начинот и во тајмингот и во смислата за протестот.

@ my Macedonia

да не ја ширам што колку и како и зошто е потребата за Црква на плоштад еве го моето разбирање за тоа па повели сконтај ја мојата поента, која нема врска со тоа зошто и како е насаден офицерски на местото на бурмали џамија, за тоа исто имав мислење дадено во нишката за стара народна банка...

www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=171&PID=13546#13546

www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=171&PID=13579#13579

Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
#46 Posted: 28-Mar-2009 at 17:33
Еве уште едно клипче, колку да имаат претстава тие што не беа за тоа каква беше атмосферата:


Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
#47 Posted: 28-Mar-2009 at 17:41
sto znaci toa SIPTARI SIPTARI (SIPTARI= ZA MAKEDONCITE KAKO KARENJE STO ZNACI DEKA SE IDIOTI ITN.) Povreden sum deka mislam deka ne sum dobrodojden vo Makedonija (Mojeto mesto) sepak sreken sum deka nikoj od forumov nema nisto protiv



Edited by pbanks - 28-Mar-2009 at 17:52
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
#48 Posted: 28-Mar-2009 at 17:51
Originally posted by my Macedonia

sto znaci toa SIPTARI SIPTARI (SIPTARI= ZA MAKEDONCITE KAKO KARENJE STO ZNACI DEKA SE IDIOTI ITN.) Povreden sum deka mislam deka ne sum dobrodojden vo Makedonija (Mojeto mesto) sepak sreken sum deka nikoj od forumov nema nisto protiv


срамотно е тоа скандирање my Macedonia. Не дозволувај да те испровоцираа таа багра, гледаш колку се примитивни на снимките. Инаку таквите како нив ни прават на сите да мислиме дека не сме добредојдени во Македонија независно од националноста. Тоа се обични насилници.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
#49 Posted: 28-Mar-2009 at 18:08

види хулигани се хулигани, инаку кај нас mM речникот на  навивачката група комити тој, но во случајов искористен во конотација, демек само шиптарите  (албанците) би можеле да бидат против ваво нешто. за ова не е крив ни премиерот, ниту владата, ниту народот, уште помалку верниците.

сите се добредојдени во Македонија, но незнам како може некој да очекува дека играње со чувствата на мнозинството може да донесе позитивен ефект, особено знаејќи дека тоа мнозинство го сочинуваат и луѓе кои и не доволно ја разбрале Верата,  а особено знаејќи дека се работи за нешто директно а не индиректно што го засега мнозинството!

инаку еве сега на вести добро се гледа дека оние кои протестирале културно, останале на локацијата кај маркицата за Црквата, додека хулиганите јасно се издвоиле и јурнале кон соња и ко. т.е. веќе и јавно и јасно инструираните востаници, кои пак ќе повторам повеќето не ни биле свесни која е целта баш сега од овој протест!!! 

Back to Top
алек View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Mar-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 0
#50 Posted: 28-Mar-2009 at 18:20

zatoa sto nieden ne smeese da se pojavi na toa mesto so transparent protiv crkvata

http://www.a1.com.mk/vesti/video.asp?Video=09/tepanje-28-03.wmv&VestID=106431
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
#51 Posted: 28-Mar-2009 at 18:20
uste edno video od alsat-m, ve molam gledate dolu ima edna video, i gledajte gi policaicite
izvolite;  http://alsat-m.tv/mk/index.php/vesti/zemja/11773.html
Back to Top
алек View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Mar-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 0
#52 Posted: 28-Mar-2009 at 18:24
parolata : ne go siluvajte skopje
PROVOKACIJA ?

od druga strana neznam dali krstot na vodno ne e najgolemata provokacija vo gradov
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
#53 Posted: 28-Mar-2009 at 18:29

абе луѓе како уште не ви е јасно дека ова е инструментализиран протест, како најлесно да исплукаш некоја власт ако не преку играње со осетливи прашања за население, а ни помалку ни повеќе со најава фигуративно за арх. востание, и тоа за кој прв објект се фатија востаниците т.е. нивните организатори, за оној кој е јасно најчувствителен и посекако реално и најексплозивен како реакција.

веќе почна да се експлоатира масовно медиумски и политички муабетов во контекст на изборите, ете ја стапицата очигледно за уште едни црни избори!

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
#54 Posted: 28-Mar-2009 at 18:30
da e, ama koga sakas da kupis corapi ili apparat ili nesto drugo, ne ojs tamu gore duku ce ojs vo plostadot
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
#55 Posted: 28-Mar-2009 at 18:37
Originally posted by beTon

абе луѓе како уште не ви е јасно дека ова е инструментализиран протест, како најлесно да исплукаш некоја власт ако не преку играње со осетливи прашања за население, а ни помалку ни повеќе со најава фигуративно за арх. востание, и тоа за кој прв објект се фатија востаниците т.е. нивните организатори, за оној кој е јасно најчувствителен и посекако реално и најексплозивен како реакција.

веќе почна да се експлоатира масовно медиумски и политички муабетов во контекст на изборите, ете ја стапицата очигледно за уште едни црни избори!

Бетон, во право си, инструмантализиран КОНТРА протест. Па побогу човеку имаше дојдено верници од други гадови во Скопје, а студентите кој се собраа дојдоа да си го бранат сопствениот град. Но што воопшто се трудиме да ти објасниме, ти ја имаш религијата пред тебе и само тоа го признаваш за аргумент. Јасно се виде кој е провокаторот тука и кој е инструментализиран. Каква врска има барањето на архитектите да не се силува скопје и да се раководи според усвоените урбанистички планови со анатемите фрлени врз нив? Па 21 век е ова Бетон, макар и 1 човек да размислува поинаку од останатите 1.999.999 има право да си го каже слободно своето мислење без да биде претепан и понижен.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
#56 Posted: 28-Mar-2009 at 18:42
Алсат со релативно објективен текст. Ете го и клипот.



Судири на плоштадот во Скопје, разбиен протестот на студентите по архитектура

Поголема група на граѓани за изградба на црква на плоштадот Македонија денеска неколку минути по пладне нападна помала група на студенти кои имаа најавен протест против изградба на верски објект на ова место.

Граѓаните за изградба на црква дојдоа на плоштадот околу 11 часот. Се делеа брошури за црквата а помала група пееше и црковни песни носејќи пароли на кои беше испишано - храмот е за доброто на сите-

Неколку минути по доаѓањето на помала група на студенти од страната на Камениот мост кои беа против изградба на црква на плоштадот се случи судирот меѓу двете групи. Студентите организирани под иницијативата „прва архи бригада“ беа изненадени од однесувањето на граѓаните кои се за изградба на црква.

„Не сме против градење на црквата, ние сме да се смени локацијата на црквата бидејќи Скопје го упропастија . Ова не личи на демократрија, ова не е мирен протест, мене ме нападнаа физички зошто дојдов да го искажам мојот став. Ова не води никаде.Какви се тие христијани што тепаат луѓе кои мирно протестираат?“

Оваа девојка која беше во групата против изградба на црква на плоштадот Македонија потврди дека била нападната
„Јас бев нападната. Полицијата не знам баш дали се ангажираше да го спречи нападот “

„Ова не е нормално, не е граѓански.Никој не е против црквата туку против локацијата, ова е централен плоштад, ќе се создаде тесно грло“


Студентите ги отфрлија обвинувањата дека зад нив стои политиката. Граѓаните пак кои беа за изградба на црква за Алсат-М изјавија дека доаѓаат од повеќе градови на Македонија за да го изнесат своето мислење

„Во името на Бога пред се, а после за сите христијани што се во цела Македонија и во светот.Вчера, сами решивме, во последен момент.Никој не не собра.Ние сами решивме.Јас сум од Струга лично дојдов од љубов кон Бога и кон цел православен народ“

„Ја сум православен христијанин. Дојдов оти разбрав дека ќе се доаѓа, се организираа луѓе, православните“

На плоштадот Македонија една граѓанка беше вербално нападната од повеќе лица кои беа за изградба на црква.


„Ова беше погрешно разбрано, меѓутоа многу работи се покажаа, колку бевме ние заштитени во сето ова“

„Се случува измама, јас дојдов затоа што го сакам Скопје“

По судирот групата на студенти се разотиде веднаш додека поголемата група на граѓани која се залага за  изградба на црква остана уште половина час на скопскиот плоштад. Иако неофицијално за време на денешните судири имало повеќе повредени лица од МВР велат дека имало само  три лица кои пријавиле физички напад и малтретирање.


http://alsat-m.tv/mk/index.php/vesti/zemja/11773.html
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
#57 Posted: 28-Mar-2009 at 18:44
море да ги најдеш граѓанмите од другите градови и мирно да им речеш да си ги гледаат своите селца
инаку веста од алсат е интересна и е прва што ја прочитав подетално да каже што се случило и кои се „спонтано дојдените христијани“
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
#58 Posted: 28-Mar-2009 at 18:44
И А1 убаво го опишува настанот после генеричкото соопштение од прееска.

Насилство и повредени на протестот во Скопје

Масовна тепачка сред скопскиот плоштад. Студентите од архитектонскиот факултет со сила беа спречени мирно да го изразат својот став против верски објект на плоштадот.

Политичката дебата за црквата се претвори во делење шлаканици и клоци за сите што мислат поинаку.

Најавениот мирен собир на студентите на пладне беше спречен од ненајавеното појавување на стотици граѓани како контра група која се бори за изградба на храм на плоштадот. Им се приклучи и друга група која дојде преку камениот мост.

Се појавија еден час пред закажаниот термин на студентите, кои токму тука требаше да имаат собир наречен „Прво архитектонско востание“. Студентите се повлекоа кај камениот мост, но групата која сакаше храм тргна кон нив. Од неколку метри почнаа со навреди а потоа и тргнаа во напад.

 

 

Полицијата немоќно и млако го следеше целиот инцидент. Дури некои од полицајците се расправаа со нападнатите студенти. Ги прашуваа зашто не се повлечат?

Во целата збрка имаше и такви што изигруваа новинари, собирајќи изјави од студентите. Навредите продолжија и по тепачката.

Во полицијата нема пријави за посериозни инциденти ниту за физички повреди. По завршувањето на собирот тројца пријавиле физички напад и две малтретирања со туркање и влечење. Се најавуваат и пријави за организаторот на протестот односно студентите зашто немале редарска служба. За другите не, зашто спонтано се собрале.



http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=106431
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
#59 Posted: 28-Mar-2009 at 18:45
eve sega studentite sto imaat pravo ce molcat deka strav ce imaat uste ednas da dojdat i da protestiraat
cudno e deka nikoj ne e uapsen, a koga ce vidis vo videoto .....
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
#60 Posted: 28-Mar-2009 at 18:47

@UF 

инструментализирањето ќе можеше да го воочиш доколку не беше цензуринан постот од сношти каде убаво се гледа кој од блогерите застанува зад оваа иницијатива. патем самиот тајминг земено не можеше полошо од ова да се избере, што верувам дека не е случајно, со оглед што кај нас спонтани НВОа ретко се наоѓаат!

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.