build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Интернет и телекомуникации

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2425262728>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #501 Posted: 16-Jul-2020 at 15:18
Како не налета на извештајот од АЕК дека тестирањето на 5Г во Македонија покажува многукратни нивоа на електромагнетно поле испод препорачливите максимални дози на изложеност?!

https://aek.mk/sq/izvestaj-od-merenje-na-nejoniziracko-zracenje-5g-test-mreza/
https://aek.mk/wp-content/uploads/2020/06/Izvestaj_od_merenje_na_nejoniziracko_zracenje-AEK-5G-NR.pdf
Си дошол со изграден став на одредено прашање, со тешка заблуда, и си земаш како од шведска маса што ти се допаѓа и ти е во согласност со ставот. Тоа никаде не води.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #502 Posted: 16-Jul-2020 at 15:22
Еве уште малку релевантна документација. Извештајот од GSM-Association и ITU (International tellocomunication Union).
ttps://www.itu.int/en/ITU-D/Regional-Presence/ArabStates/Documents/events/2019/EMF/jrowley_201912_ITU_EMF_Jordan_S05_gsma_5G_RF-EMF.pdf
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #503 Posted: 16-Jul-2020 at 15:31
Уште релевантна документација од СЗО (светска здравствена организација). Внатре е спомената и јасната дистинкцијата помеѓу безопасните телекомуникации и електормагнетни зрачења од таканаречената Група-2Б на зрачења за кои постои основани сомненија дека се опасни по здравјето. (Low-Frequency High-Power, далеководи, пруги, па и резиденцијални инсталации можда којзнае) каде течат десетици ампери струја на фреквенција од 50-60Hz што е сосема различно од телекомуникации каде фреквенциите се 1000 пати понапред во спектарот и снагите се 10^4-10^5 пати помали.

https://www.itu.int/en/ITU-T/studygroups/2017-2020/20/sg20rgafr/20190827/Documents/s1-p1-edeh-EMF.pdf
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #504 Posted: 16-Jul-2020 at 15:51

бре ела Чичо да ти каже, значи требаше да го коментирате искажаното во линкот кој го постирав, па дури потоа да ги демистифицираш нашиве меинстримерски недоносени уки и поуки! конктретно кои се потпираат на теорија, а не научен експериментален метод, каде им е бар една домашна научна студија за да го потврдат тоа што го кажуваат! конечно нека извадат странски нека ги рециклираат, но и тоа го нема, и ти ми кажуваш евала тие се критериум кои конечно правилно ќе пресечат, смешно ...

инаку ако ова ти се единствените одговори на итаљанските тужби и пресуди, а апропо контролни повеќегодишни студии врз база на кои и добиле отштета тамошни Граѓани од телекомуникациските компании за 4g озраченост, тогаш што да кажам вам не ви е место за на форум да дебатирате туку на фејкбук да си се курчите во однос сопствената заслепеност апропо телекомуникациско-военото лоби кое ето ако не беше нивни спин ваквата технологија заради какви и да е нивни идни потреби тогај сигурно немаше ни да срипаат против Хуавеј, дали!?

што е во однос безбедноста и ITU, сакаш да ми кажеш дека Codex Alimentarius исто е добредојдена "меѓунардно" оправдана гачка, така е најубо се’ да си буднете под тепих ама утре кога ќе грцаш од шкампоина по мозок немој да се жалиш! сигурно ги праеле вака Луѓе улави и во однос Тефлонот или фталатите, ама гледаме Дупонт рокна конечно, само смешното што и во мало оштество кај нас има слични такви гачки на претек но се бутаат под тепих небаре не постојат никакви ризици и треба на жими мајка да им веруваме на меинстримерски индоктринираните, евала земи демистифицирај ги тие тужби што во првиот посочен линк од видеото се предочени, потоа премини на твои лепенки, вака како контрааргумент на тоа да ми истураш нечии јавни професорски монолози тоа го разбирам само како слабост т.е. дека треба да си ставиш извичник на сеирот, налик еве предтоа се посравме а сега срањето да видите дека и на други им е мило, нека, но ко што реков кога утре и својте внуци ќе си ги удавите во таквите лајна немојте да се жалите туку со задоволство да си го кркате она што слепо сте си го дробеле! да беше Чоек од ЕТФ претпоставувм вакасред форум ќе пробаше да анализираш а не гејкбуковски да спамираш! Аирлија Потпросечноста што друго да кажам!


Edited by Zelenikovo - 16-Jul-2020 at 15:55
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #505 Posted: 16-Jul-2020 at 15:57
Неможам да дебатирам повеќе со тебе на темава, а не ни дојдовме до техничките прашања детали. Ми ја исцрпе енергијата и времето. Имаш тамо, читај, Поздрав.
Ако се појави некој друг заинтересиран можда ќе пишеме уште нешто интересно на темата.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #506 Posted: 16-Jul-2020 at 16:17


ако тебе ти личи ова на дебата еве уште еднаш Аирлија На Памето! значи постирам некој абер , истиот од старт е заобиколен, сетне сеир фрлен, за на крај да се правдаш со лепенки без покритие (ето некакво после видеата си изнел) но чинам истите ниту во даден контекст (на мојот абер) се пишани ниту пак нешто демистифицираат од она што го предочив, евентуално што посочуваат ко и јас што упатувам дека не треба да се параноичи, но за разлика од меинстримерите јас велам треба далеку поозбилно цела оваа вифи појава да се прочешлува т.е. во континуитет да се чешла за да имаме здрав општествен заклучок каде колку и како истата е логично да е присутна!

еве го и издвоено видеото ако не си го ѕирнал на линков
та ред е прво ова да се рецне како абер, за кој ќе се докопаме до студиите
а потоа ајде ќе ги пегламе и од тебе предочените абери еден по еден
Edited by Zelenikovo - 16-Jul-2020 at 16:47
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 384
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #507 Posted: 16-Jul-2020 at 19:30
Не знам за 5Г, али постовите на членот погоре ми предизвикуваат очобол.
ಠ_ಠ
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 303
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #508 Posted: 16-Jul-2020 at 20:11
Хахах се згазив читајќи ги овие две страни, алал да ви е Иначе не знам многу на темава, но за вифито мислам дека е потврдено и научно дека зрачи со мала фреквенција и може да биде опасно само при долга изложеност во непосредна близина на рутерот. Со други зборови, не треба да спиеме со вклучен рутер на 1 метар од нас. Ме интересира дали и 5Г ги емитува истите сигнали или тоа е различен тип на фреквенција?
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #509 Posted: 16-Jul-2020 at 21:37
WiFi емитува на фреквенции 2500 MHz (2,5GHz) и 5000 MHz (5 GHz), во спектрални подрачја од таканаречениот ISM Band (Industrial, Scientific, Medical). Во суштина unlicensed band без обврски кон националните регулатори и наменети за широка масовна употреба, но со ограничени снаги. Wifi е ограничен на максимални снаги од 100mW (0,1 W). https://en.wikipedia.org/wiki/ISM_band

Мобилни комуникации (GSM 2G, UMTS 3G, LTE 4G, WiMax) емитуваат на фреквенции од 800Mhz, 900Mhz, 1800Mhz, 2100MHz, 2600Mhz, 3500MHz и сите овие фреквенции се стават под капата на umbrella-term-от таканаречениот "Sub-6GHz Band". Со 5G се воведуваат 700Mhz, 1400Mhz, 3400MHz кои ќе бидат исто така дел од овој "Sub-6GHz Band". И до тука 5G не е ништо поразличен од тоа што веќе масовно го имаме распространето по светот како мобилни комуникации. Снагите се од ред на 20-100-тина W зависно од големината и оптеретеноста на трансмитерите, зависи колку фреквенции се употребени, колку антени има, колку корисници со сообраќај има и слични фактори.

Но во понапредна фаза за неколку години ќе се воведува таканаречениот mmWave (milimeter Wave) на 26 GHz (26000 Mhz) (ќе има низ свет од 20-80 Ghz варијанти) што е малку понапред во радио спектарот (3-300 GHz) и оддтука извираат сите заблуди и приказни околу ова зрачењето. Тоа ни малку не допира до подрачјето на опасни (Ionising) фреквенции кои се некаде во Tera-Herz-но подрачје милион пати поголеми од 5G milimeterWave. Овие фрекнвеции mmWave се веќе во употреба масовна и во светот и во Европа и во Македонија и тоа се во употреба веќе децении наназад за таканаречените microwave communications. Во Македонија според јавни податоци од АЕК сега има над 3000 издадени активни одобренија за овој микробранов спектар, и тоа не од сега, него градени системи со години наназад, радиодифузија, војска, полиција, хидросистеми, оператори, радија, приватни телевизии медиуми, министерства, мепсо, елем, кој се не. Само сега намената на овие фреквецнии ќе им се промени согласно развојот на технологијата во наредните години и тоа не оддеднаш него во распон 5-10 години барем од сега.

И јас затоа реагирам бурно кон према ваквите гомнарии по youtube кои стануваат релевантни, наеднаш будала некоја ќе прочита нешто по интернет и 5Г оддеднаш ќе стане кобајаги опасно, а ние со децении буквално "се бањаме" во истите фреквенции и истите спектри кои се веќе во употреба и ништо не му е на човештвото. И уште да се сведува дебатата на ниво дали некој се залагал или не дека 2+2=5, па уште демократичност и воља за разговор требало да се покажува. Нема и не смее да има толернација за такви појави. Секоја кочница што е ставена на 5Г некаде по свет е зашто и тие што сметаат дека 2+2=5 се исто така гласачи и нивниот глас се брои исто, па затоа се калкулирало во дадениот момент, така сметале некои политичари дека ќе им донесе поени, не размислиле дека чопорот на интеренет ќе го изврти тоа дека добиле некаква битка против 5Г.

Да не ја заборавам телевизија и радио за споредба. Ова VHF-UHF телевизија е некаде 150-700 MHz со зрачни снаги од неколку kW кило-вати, значи од ред 1000 пати посилни од мобилни комуникации. kHz килохерцното радио, на пример предавателот во Овче Поле е на 810 kHz 0,8 Mhz (0,0008 Ghz за споредба), ама е со излезна снага од 1200 kW (1200000 W) значи 10^4 посилно од мобилна. И тоа е е еден од посилните во Европа, барем од оние што сеуште се активни, ова kHz радио со годините изумира како технологија пред се поради појавата на интернетот и streaming сервиси. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_medium_wave_transmitters

Многу бројки напишав, ама подобро така, ги давам за споредба само за да се види колку ефектот од 5G е беззначаен во нашево опкружување, а придобивките ќе бидат огромни!

Edited by user8642 - 16-Jul-2020 at 21:43
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #510 Posted: 16-Jul-2020 at 22:08

си ги вреѓаш Професори каква џукела сториле од својот студент академски сероња кој ќе вреѓа на лична основа членои ко будали, АЛО прибери си дрскоста, и ако за ова имаш нешто да ми приговориш жали се во офтопик [1]

од ова горе се’ што го изнесе ќе се согласам со фактот дека со години навистина сме зрачени и на сите експерти во земјава за тоа им дреме, нема ни Поука од Оператори каде како да се користи која опрема која посекако и Деца ја користат! она што недостасува во земјава е Континуирана Анализа За ВиФи Ризици воопшто, а не теоретичари од АЕК кои со нечии копи-пасте стандарди ќе не тапшаат по рамо! камо на ЕТФ да имаше Катедра за Екологија на Фреквенции имајќи предвид за каква појава во општествово станува збор, уште поубо Лабос при неа за да се експериментира на доброволци долгорочно каков ефект има вифи зрачењето, а дотогаш исклучивоста на меинстремерски попарените ќе си тера вака подло ко тебе, небаре науката е конечно апсолвирана во однос биоризиците на ова поле, небаре нема искорумпираност во споната наука индустрија, небаре не постои простор за скепса, делуваше ко да си вифи-догматичар односно вифи-апологет поточно вифи-идолопоклоник, твоја работа, но да морам и јас ко тебе да размислува бреј со кое право си дозволуваш не да провоцираш ами да вреѓаш, колку и години да имаш вака ли ќе си ги воспитуваш децата, хм може си веќе стерилен од вифи опиеност па ти дреме!?

тоа што како општество сме параспур не значи дека неможе да се опраиме, но токму заради заслепени меинстримери ко тебе подалеку од мафијашко-удбалитичарската реалност не ни можеме да мрдеме, бреј 30 години независност и претходно 40 федерално и пак сме на фашистичко ниво каде битно е само на агите и корпорациите да им се гланцаат потпетици за случајно кога го газат Народ да му засмрдат нивните ѓонои!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #511 Posted: 17-Jul-2020 at 00:06
Од 26 страници, Зелениково се појавува дури на 25?!
//
Страницата на ДИК уште е падната, податоците се каша попара, оставки нема
//
Податоци за остварени фиксни и мобилни повици од 2005 до 2018 година (апдејт на објава #460); податоци од Статистичкиот годишник.

Фиксните се во слободен пад; пред 15 години биле 2 милиони, а со ова темпо набрзо ќе спаднат под 100,000. Мобилните од нешто под пола милион скокнаа за 5 милиони, со тоа што последниве години има успорување на растот благодарение на попристапниот, побрзиот и поевтин мобилен интернет и појавата на Viber, WhatsApp, Facebook Messenger и сл. Би било интересно да се види огромниот раст на последниве, од 0 во 2005 веројатно ќе ги престигнат мобилните повици, ако веќе не ги престигнале.


Edited by Staro Skopje - 17-Jul-2020 at 00:07
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #512 Posted: 17-Jul-2020 at 00:10
^
Едно време се мереа, може сеуште има статистика за активни претплатнички бореви, мобилни и фиксни, ам ато ане даваше релевантен податок затоа што операторите ги ставаа фиксните линии како дел од секој trimple-play пакет иако не беа користени воопшто. Бројот на повици дава многу појасна слика.

Потребата на фирми и институции од официјални фиксни броеви сеуште го оддржуваат ова ниво некако, ама популарноста и достапноста на мобилната телефонија е во одличен и посакуван тренд.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #513 Posted: 17-Jul-2020 at 00:27
Има бројки и за тоа, телефонските линии паднале од 384k во 2014 на 382k во 2018, а претплатниците на мобилна телефонија од 2224k на 1969k (зошто толкав пад???). Во исто време, претплатниците на мобилен интернет се зголемиле од 1044k на 1348k.

Бројката на претплатници помалку кажува од онаа за користење на дотичните услуги; јас имам домашен телефон, ама освен Топ Шоп, понуди за постелнини, книги, кирби услуги, анкетари и одредени други субјекти (тоа се 10 повика годишно), никој не се јавува. И SMS пораките на телефон стануваат минато, сѐ се префрли на интернет.

Edited by Staro Skopje - 17-Jul-2020 at 00:30
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #514 Posted: 17-Jul-2020 at 00:34
Уште малку релевантна документација за 5G. Меѓународна комисија за мониторинг на неојонизирачки зрачења што има да каже.

https://www.icnirp.org/en/applications/5g/index.html
https://www.computerweekly.com/news/252479989/ICNIRP-finds-no-health-risk-with-5G-technologies

Извадок:
Во однос на спектарот и бројките малку сликовито прикажано. 4ка се опасни јонизирачки зрачења како рентген и гама нуклеарни зрачења. Предизивикуваат распад на клетки, разорување на ДНК, пореметување во биохемиските процеси и се милион пати подалеку во спектарот него ли разликите меѓу 5Г и другите технологии за мобилни комуникации.

Во 1 се дел од спектарот кој моментално се користи за мобилни комуникации. Дел од 2ка ќе се пренамени од еден тип телекомуникации во друг тип со текот на годините, но и 2ка и 3ка моментално се во широка употреба.


Бонус џокер преглед на писменоста на македонскиот народ:


Edited by user8642 - 17-Jul-2020 at 00:37
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #515 Posted: 17-Jul-2020 at 00:55
Еве до каде ескалирала глупоста последниве денови. Жицата во маските за заштита од вирусот била уствари 5Г антена. Што нема народ да измисли, или можда имаме нареден нобеловец за физика...Edited by user8642 - 17-Jul-2020 at 00:56
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #516 Posted: 17-Jul-2020 at 01:05

што има врска нечија писменост, Луѓе ко Луѓе нормално ќе паничат, особено кога има контрадикторни појави ко што се она аберите од правничката во видеото кое го посочив, и повторно за истото не наоѓате сходно да го испегламе колку од тоа што е изнесено таму е точно или не, туку контрааргумент се заклочоци на регулаторни тела избушени од корпоратистите!

го наведов примерот со Дупонт еве го и со Баер и да не ги редам еден куп глупости на индустриските гиганти кои се заташкани, истото важи и за вифи-технологијата која на бизнисот му е неопходна заради раст но за сметка на Здравјето на Луѓето, а колку е сето ова опасно, хм, дека јас ќе донесам конечен заклучок тоа тешко, но чим постојат Истражувања кои велат дека дури и на клеточно ниво днк-ато се разградува виа вифи озраченост, тоа ми е доволна луфта да имам скепса во однос меинстримерсково тапшање по рамо ко уживајте ако беше опасно по Свет ќе ја забранеја технологијава!

Дали како Општество сме доволно Слободни имаме Демократија сакаме Поубаво Утре за жал не зависи од нас туку од исклучивоста на удбалитичарско-технократските елити бидејќи во моментов реално нема никаков простор некој некако да им го осуети комфорот за богатење без запреки!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #517 Posted: 17-Jul-2020 at 01:05
Женски Домаќински Муабети Здравје со игла не влегува што викаат?
bil gejc mu dal 10 miloni evra na zaev za dane cipira pravat esperiment so 5g anteni kene rakovo dat!11 smislia korona samo vakcini da ubutaat!!!1 Маја Синадиновска вика дека вирусот бил бактерија поспешена (а???) од 5G.

100 докази да им дадеш пак ќе измислат некоја глупост; дали печат немало на 538-та страница од документот на СЗО, дали масоните потплатиле 1000 научници да лажат, па ова, па она. Не знам кој е поретардиран, овие или Американцине што се дерат „комунизам“ на маските.

Edited by Staro Skopje - 17-Jul-2020 at 01:07
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #518 Posted: 17-Jul-2020 at 01:13
@ StaroSkopje
Милиони години на светов функционира еден златен божји принцип Natural-Selection. Глупите што маските им биле комунизам заради незаштита ќе изумрат по логиката на нештата и ќе продолжи наредна генерација без нив. Многу едноставно и пожелно. Тие што не се адаптираат на новите времиња се осудени на пропаст и тоа, не треба многу да им се нервираме. Многу видови се создале и изумреле на светов, многу народи и држави се создале и многу изумреле кои не се снашле во времето. Нема тука правда, нема неправда, има само природа. Нзадравје нека е, не вреди да се објаснуваш со нерационални створења.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #519 Posted: 17-Jul-2020 at 02:31

сеирот си е на место, ќе речеш дали навистина таквата парноја не е глупост, само заборавате дека живееме во времиња на подли спинои, демонајзинг инфилтраторска пропаганда воопшто не била реткост ни порано а не пак денес посреди фејкбук времиња, а нормал кој би форсирал спин него самата индустрија како би ја дефокусирала јавност од реалните ризици и зицери апропо својата недоквакана технологија, но евала ето меинстримерите си имаат оправдување зошто да им полираат во недоглед ѓоноите на корпоратистите, нели виа сеир и она малку простор што го има за Критична Мисла да се сузбие, О Абдалистан, дали навистина сите сте фино самоизвозени или тоа е неопходно за да си најдете мир по вијуги бидејќи реално ако пробате да му пристапите на проблемот трезвеноумно и почнете во однос ризиците слободоумно да думате може ќе ви се згади од комформизмот во кој денес се давите, во случајов вифи-сеприсутноста!?

наместо ваквите спинови да ги игнорирате и земете ето во однос предочените абери студии и тужби да барате начин како да ги демистифицирате, ето да ги најдете и побиете тие докази, вие се фаќате кој што по фејкбук спинувал, конечно можеби и чисто заради читаност на медиумот, но знаејќи колку пари се во игра и колку утре може некој да бара отштети ако се етаблира вистината воопшто за штетноста од неправилна употреба на вифи технологијата јасно е дека ваквите спинови најефтино им да ги пуштаат токму корпоратистите!

бреј едно нешто од видеото кое го имам предочено да демантиравте аргументирано, АЛО да ви се начуди Чоек на Критичнио Разум, се чудите како после успеале да ви протнат Ск’14 ерга-омнес отанизација итн. итн. добро е што сеуште не ви стаиле за пазачи мигранти, но и на тоа ќе дојде ред ко што ми мириса а како Народ е рамнодушен во однос удбалитичарските патки!
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #520 Posted: 17-Jul-2020 at 02:54
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2425262728>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.