build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Интернет и телекомуникации

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 27>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 03-Sep-2008 at 23:28

ОТЕ го продава Космофон?

Во рамките на своите планови за реорганизација грчката телекомуникациска компанија ОТЕ ја разгледува можноста за продажба на македонскиот мобилен оператор „Космофон“, тврди електронското издание на грчкиот весник „Експрес“.

Весникот пренесува изјава на извршниот директор на ОТЕ, Панагис Вурлумис кој вели дека по влезот на „Дојче Телеком“ во грчката компанија ќе претстојат коренити промени на нејзината структура на Балканот, но дека нема да има сериозни промени на грчкиот телекомуникациски пазар.

Вурлумис наведува дека се размислува за продажба на мобилниот оператор на ОТЕ во Македонија, „Космофон“, од причина што и „Дојче Телеком“ во земјата „има компанија - ќерка која контролира 80% од пазарот“.

Неодамна во Скопје почна процесот на преиспитување на монополската позиција на „Дојче Телеком“, резултатите треба да бидат познати во наредните три месеци.

A1 - 03.09.2008

може да почнеме со лицитирање кој ќе биде следниот втор мобилен оператор во Македониај, јас мислам дека или пак ќе донесат некој грк или водафон ќе влезе, иако со вип имаат партнерски договор, но има една друга сомнителна работа за идниот стопан на космо, дали сите информации од статистики до постоечки стратегии но и инфо за расположливи капацитети нема да паднат во раце на т-хоум... па така идниот инвеститор пред се ќе купува мачка во вреќа но сигурно ова не би го спречило да разработи мрежа!


Map of Vodafone activities in Europe where red areas represent countries where Vodafone is active as a corporate entity, orange areas represent Vodafone partners and Blue areas represnet Vodafone's partners.

Macedonia to offer three more 3G licences 
The government of Macedonia is reportedly looking to license three more firms to offer 3G mobile services in the country in a bid to liberalise the market and stimulate competition...
www.telegeography.comEdited by beTon - 04-Sep-2008 at 05:50
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 03-Sep-2008 at 23:57
Не би рекол дека работите се толку индијанско-каубојски и кај космо и кај Т. И двете се озбилни фирми, така да не верувам дека така лесно може да се продаде мачка во вреќа, а уште помалку па на некој што би влњегов како терт оператор. Инаку кога заврши тендерот за терт одма излезе само оглас за четврт со не толку строги критериуми. Тогаш се јавија 6 оператора меѓу кои беа оринџ, имаше некој српски, некој бугарски и незнам уште кои три.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 04-Sep-2008 at 00:53
Гласам за Orange!
Back to Top
Forensic View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Forensic Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 04-Sep-2008 at 03:20
Originally posted by lslcrew

Не би рекол дека работите се толку индијанско-каубојски и кај космо и кај Т. И двете се озбилни фирми, така да не верувам дека така лесно може да се продаде мачка во вреќа, а уште помалку па на некој што би влњегов како терт оператор. Инаку кога заврши тендерот за терт одма излезе само оглас за четврт со не толку строги критериуми. Тогаш се јавија 6 оператора меѓу кои беа оринџ, имаше некој српски, некој бугарски и незнам уште кои три.
 
Islcrew, there really no Bulgarian operators. They are all owned by foreign companies. MTel is owned by Mobilkom Austria (owner of VIP in MK), so the two companies are sisters. Globul is owned by Cosmote (same as Cosmofon). Viva, the last operator, is owned by the investment arm of American insurer AIG.
 
To be honest, I have always wondered why Mobilkom Austria did not lunch the same brand in all countries it operates. VIP is its brand in Serbia as well. In Austria it is obviously Mobilkom.


Edited by Forensic - 04-Sep-2008 at 03:22
Back to Top
Forensic View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Forensic Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 04-Sep-2008 at 03:23
Кејблтел инвестирл 13 милиони евра во 13 кабелски оператори
 
Најголемиот оператор за електронски комуникации Кејблтел, имаат инвестирано 13 милиони евра за активирање на 13 кабелски оператори низ Македонија.

Како што соопштија од Кејблтел во изминатите 16 месеци, Кејблтел инвестираше иницијално 13 милиони евра за аквизирање на 13 кабелски оператори во градовите Скопје, Велес, Куманово и Тетово, и дополнителни 3 милиони евра за консолидирање и надградба на кабелската мрежа.
Исто така имплементирана е најсовремена “ЦИСКО“ опрема за подобрување на кавалитетот на Интернет услугата, најголема на балканот. Имплементирана е Дигитална главна станица за услугата Кабелска телевизија, која овозможува корисниците да бираат што ќе гледаат, филмски пакети, детски пакети, спортски пакети, канали за возрасни.
Кејблетел своите услуги од денеска ги нуди и во уште еден град, а тоа е градот Штип, како што е додадено во соопштението со овој чекор се отвара можност за граѓаните на градот Штип, да избираат помеѓу два кабелски оператора, што досега не беше случај, а со тоа и подобар квалитет на услугата и воведување на нови услуги.
Кејблтел во Штип ќе отпочне со нудење на три услуги, Аналогна телевизија со 65 канали, Дигитална телевизија со 55 канали и четири Интернет пакети од 500 до 1500 денари, со најголеми брзини во Македонија. мплементирана е главна станица, аналогна и дигитална и имплементирана е опрема за Интернет услугата. Исто така се отворени 20 нови работни места.
(Тотал)

---------------------------------------------
 
Are you guys happy with Cabletel's service?


Edited by Forensic - 04-Sep-2008 at 03:24
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 04-Sep-2008 at 03:58

about Mobilkom unification of brand, I thing that they are suspicious about this balkan market and possible tectonic fluctuations on IT field, so in this way they are preserving theirs own mobilkom  brand, and in same time producing one new compact regional brand as VIP, in best case same as T-Home they are waiting for good opportunity to provoke popularity in most  lethargic moment and unite and rebrand all of them as one...

when it comes to Cabletel I believe that at the moment they are first top and full program licensed cable operator in Skopje and among top 5 internet operators in Macedonia... with them I can only compare Telekabel from Skopje and  Kanal16 from Resen(only live wifi operator at the moment) , and both are partialy incubated with program licencing Naughty moreover, both have silly flows the first one has no english translation on the page and the second has official email hosted by mt.net provider DohEdited by beTon - 04-Sep-2008 at 03:59
Back to Top
Forensic View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Forensic Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 04-Sep-2008 at 04:08
Originally posted by beTon

about Mobilkom unification of brand, I thing that they are suspicious about this balkan market and possible tectonic fluctuations on IT field, so in this way they are preserving theirs own mobilkom  brand, and in same time producing one new compact regional brand as VIP, in best case same as T-Home they are waiting for good opportunity to provoke popularity in most  lethargic moment and unite and rebrand all of them as one...

when it comes to Cabletel I believe that at the moment they are first top and full program licensed cable operator in Skopje and among top 5 internet operators in Macedonia... with them I can only compare Telekabel from Skopje and  Kanal16 from Resen(only live wifi operator at the moment) , and both are partialy incubated with program licencing Naughty moreover, both have silly flows the first one has no english translation on the page and the second has official email hosted by mt.net provider Doh

 
I don't know whether I agree with you on the branding issue. Look at Vodafone! They don't have a problem using their brand in Albania, same with Orange in Romania.  
 
 
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 04-Sep-2008 at 04:13
When You Became George Bush You Dont Bother Anymore For The Press!
Back to Top
Forensic View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Forensic Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 04-Sep-2008 at 04:18
Originally posted by beTon

When You Became George Bush You Dont Bother Anymore For The Press!
LOLLOLLOL
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 04-Sep-2008 at 04:21

форензик кажи ми ти си натурализиран македонец или туѓинец што разбира македонски или можеби полесно се изразуваш на англиски Smile чисто ме интересира без навреда! иако е муабетов за в меана сепак додека сме туку нека оди недоумицава за сега, па администрација нека го сардиса подоцна!

______________________________________________________

no you didnt disappoint me at all you have Macedonian rоots - Cheers

CheersEdited by beTon - 14-Oct-2008 at 12:56
Back to Top
Forensic View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Forensic Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 04-Sep-2008 at 04:29
Originally posted by beTon

форензик кажи ми ти си натурализиран македонец или туѓинец што разбира македонски или можеби полесно се изразуваш на англиски Smile чисто ме интересира без навреда! иако е муабетов за в меана сепак додека сме туку нека оди недоумицава за сега, па администрација нека го сардиса подоцна!
 
 
I was actually born in Bulgaria. My ancestors are from Kjustendil. But I write in English because I am faster that way. I don't have Cyrillic letters on my keyboard.  
 
Sorry if I disappointed you! By the way, I asked permission to write in English, so hopefully I won't get santioned for it. Smile
 
 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 04-Sep-2008 at 08:38


No you won't get sanctioned.

As for Cabletel. I've heard about many complaints on their internet service. I have their regular cable TV package and the quality is not so perfect. However they are really investing a lot in new equipment and infrastructure and I'm pretty sure once everything comes in place there will be little margin for errors
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 04-Sep-2008 at 09:38
Јас ич не сум задоволен од цаблетел. Еве баш сега ми снема интернет, и ако свртиш во инфоцентар или гледаат да те одјебат или па цел ден не ти крева мангупот.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 04-Sep-2008 at 10:22
колку што знам кејблтел влечат оптички кабел од Бугарија па и IP адресата се јавува како бугарска т.е. од Бугарија па и затоа има прекини во пакетите што се испорачуваат, незнам колкав капацитет има нивната оптика но далеку повеќе главоболки имаат од мт.нет и он.нет кои за сега се главни кога станува збор за нет, кои бар уште едно две три години ќе бидат најстабилни на ова поле, само незнам зошто оф.нет се откажа од вифи услугата дали заради екологија или арамилук, бидејќи многу тешко е да се заштиш од упади во таков систем, но добро е бар за скопје има алтернатива на тој план  www.skopjewifi.com  
Мрежата има 6 пристапни точки(сите се наMikroTik), сервиси(game servers-COD1/2,WOWC,CS; SIP:Voip, DC HUB, Jabber, FTP Servers, Web Servers,...), повеќе од 100 корисници.
Членоството е бесплатно! Бујрум!
, додека единствен комерцијален wifi оператор остана- стана канал16 од Ресен со хотспотови скоро на сите комерцијални плажи на преспанско како и во Ресен... не проколнаа тоа фалбите на bbc за wifi пионери!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 04-Sep-2008 at 10:25
Никогаш не ми ја јавила ип адресата како бугарска, нема везе. Паќањето на мрежата се должи на тоа што уште работат на спојување на сите предходно посебни оператори. И тука малку се преоптеретија. Друга работа кај цаблетел на пример ме лажат со доунлоудот. Јас дома мерам едно, они тамо дупло.


Edited by lslcrew - 04-Sep-2008 at 10:26
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 04-Sep-2008 at 10:29
@beton

Од технички аспект дијагнозата која ја даваш за Cabletel нема некоја логика. Проблемите кај нив се што делумно градат нова мрежа, делумна интегрираат постоечка (Cabletel стартуваше со купување на некои 13 кабелски оператори сите со разлилно ниво на развој и технолошка поставеност). Значи сето тоа е работа во прогрес во моментов, се инсталира многу нова опрема и мислам дека некаде во текот на 2009 веќе ќе бидат консолидирани.

Првата WiFi земја во светот беше само добра приказна на BBC. Тоа беше еден голем филм ништо повеќе. На крајот на краиштата да имаше логика за потполна WiFi покриеност на одредена територија сигурно немаше ние да бидеме првата земја.


Edited by pbanks - 04-Sep-2008 at 10:29
Back to Top
theone View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote theone Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 04-Sep-2008 at 10:54
i

Edited by theone - 24-Aug-2012 at 00:23
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 04-Sep-2008 at 11:53
Колку да се надоврзам, сите земаат интернет од некаде. Неотел од Србија, Бугарија и Косово мтнет исто од Србија и сателитски, Он нет. Причината е едноставна, главните чворишта во европа се во Франкфурт и Виена, па сите патишта водат натака. Географски ние сме релативно далеку но спредувајќи со земјите од соседството не стоиме воопшто лошо. Јас на работа имам неотел а дома телекабел и од двете сум презадоволен. 99% стабилност така што и не сум се јавувал многу во нивните центри за поддршка.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 04-Sep-2008 at 12:34

околу IP адресите најверојатно тоа било случај на почетокот додека да направат компактна затворена мрежа на која  ќе се поврзува на бугарскиот порт?!

Реагираат и корисниците на кабелски интернет преку „Кејблтел“, дека според интернет-протокол (ИП) адресите се претставени во светот како да се жители на Бугарија. Тие при пребарувањето на интернет биле лоцирани како да се наоѓаат во Софија, поради што кога ќе отвореле насловна страница на „Гугл“, текстот бил на бугарски јазик.

- Кога се јавив на бројот за поддршка на корисниците и побарав да го сменат името на државата на ИП-адресата, ми одговорија дека е најважно да можам да си го отворам имејло, а другото и не е толку важно. Дали некој од надлежните во земјава води сметка за тоа како не' претставуваат во светот и какви услуги добиваат граѓаните во Македонија - прашува корисник на услугите на „Кејблтел“.  - Дневник 07.11.2007

додека за големината на портовите на кејблтел незнам ништо поконкретно освен дека се преку Бугарија, и повторно е прашање на капацитетот на оптиката што ја имааат поставено кај нас. инаку како најстабилни во моментов се он.нет кои влечат оптика од словенскиот Т-2 кој е колку што можам да најдам на нет на 40 Gbit/s WDM канали , иако директорот на он.нет Предраг Чемерикиќ кај Јанко во јади бурек последниот пат спомна нешто дека од 2008 се на 100  Gbit/s WDM канали од Словенија, но ништо поконкретно и официјално нема на нет...Edited by beTon - 04-Sep-2008 at 12:34
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 04-Sep-2008 at 13:31
Да не ти е Пепи пријател или роднина што вака ги фалишBig%20smile

Далеку од тоа дека имаат најстабилен интернет Он Нет и далеку од тоа дека имаат 40 Gbps линк према Словенија. Сите наши ИСПа заедно немаат ни приближно толку. Можеби е точно е следново: Сопствениците на Оннет Словенси Телеком имаат од Словенија према горе на располагање толкав линк. Колку од тоа понатака они им оставаат на Косовскиот провајдер кој го имаат и ОННЕт е голем прашалник.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 27>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.