build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Интернет и телекомуникации

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 28>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Интернет и телекомуникации
    Posted: 05-Sep-2007 at 10:59

Новиот мобилен оператор ќе стартува до крајот на месецов

04.09.2007
Младен Пејковиќ

 

Третиот мобилен оператор во земјава - австриски „Мобилком“ ќе почне со работа до крајот на овој месец. Стартува под името ВИП. Корисниците на ВИП ќе го користат префиксот 077 и 078.

Раководството на компанијата не обелодени детали за цените на услугите што ќе ги нудат.

На Владата и порачаа дека треба да се откаже од идејата за воведување на четврт оператор, затоа што македонскиот пазар бил мал и економски неисплатлив за повеќе од три мобилни оператори.

„Со инвестиција од 50 милиони евра, треба да ги развиеме сите елементи од фирмата. Од првиот ден ќе понудиме комплетна покриеност, но со цени на нов оператор. Постигнавме договор со еден од постоечките оператори да ја користиме неговата мрежа, паралелно додека ја градиме нашата мрежа“, изјави Младен Пејковиќ, главен извршен директор на ВИП оператор.

„Сакаме да донесеме вистинска конкуренција на пазарот. Сакаме да им понудиме на корисниците вистинска можност слободно да разговараат кога било, каде било и со секого“, рече Марио Цвитковиќ, главен маркетинг директор на ВИП.


Сега ќе слушаме се повеќе и повеќе за новиот оператор  т.е. отварање нови продажни места, градење HQ, нови инвестиции па мислев да ги постираме на едно место. Се додека не дојде на ниво на Космофон и Т-Мобајл ќе има доста инвестирање и развивање и би требало да биде забавно SmileEdited by pbanks - 25-Jan-2008 at 16:12
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 06-Sep-2007 at 11:57
Super:)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 20-Sep-2007 at 04:35
http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=24932&mid=1500&tabId=1&tabindex=0Официјален старт на третиот мобилен оператор
Разговорот помеѓу Борис Немсиќ главниот извршен директор на Телеком Австрија и министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески беше првиот во мрежата на третиот мобилен оператор Вип.
 
Официјално ВИП со работа ќе стартува од утре на пладне и тоа со 7,7 денари минута кон сите мрежи во текот на целиот ден.
 
Од Вип за почеток ќе понудат само при пеј пакети, сим картичките со број кои ќе се продаваат за 200 денари со 200 денари вклучен разговор. До крајот на годинава ВИП ќе понудат на корисниците и пост пејд пакети.
 
Првиот човек на Телеком Австрија, Немсиќ на прес конференцијата ги коментираше и неодамнешните изјави на министерот за транспорт Јанакиески дека доколку Мобилком не ги понудат цените кои ги презентираа на тендерот може да се соочат со одземање на лиценцата.
 
Новиот мобилен оператор ВИП за почеток ќе ја користат мрежата на „Т- мобил“, а низ целава земја веќе имаат повеќе од 2000 илјади продажни места.

(19.09.2007)
Edited by Cloverstack - 20-Sep-2007 at 04:36
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Sep-2007 at 08:35
Одлично е сето тоа али во Скопје сум видел само една ВИП продавница а тоа е на Водњанска. А таа не беше уредена внатре. А што е со нивните HQ? 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 20-Sep-2007 at 09:27
ќе биде, тоа е помалиот проблем, битно е што стартаат како што беше договорено (што е реткост кај нас, Космофон го проби рокот за година ипол негде).
 
HQ е во Македонски Пошти зградата, сега за сега нема никаква најава дека ќе прават некој објект ако циљаш на тоа.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 21-Sep-2007 at 13:04

леле, поминав денес у трговски, ненормална гужва пред VIP, како у Америка коа чекаат луѓе у ред за новиот дел на Star Wars... Само уште маскирани ликови фалеа...

Озбилено не сум видел ваков тип на еуфорија до сега во Македонија, толку луѓе може имаше за Рамстор но тоа беше цел трговски центар...
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 21-Sep-2007 at 13:22
^^ Ако, ако.. малце да го охрабриме инвеститорот Smile
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 21-Sep-2007 at 16:58
vip.com.mk ne postoi...

znae nekoj koj im e sajtot ili uste nemaat??? Confused
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 21-Sep-2007 at 18:05
vip.com.mk domainot e kupen od on.net
 
ova e sajtot na VIP Mobile
 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 21-Sep-2007 at 18:06
^^
 
greska.... vip.com.mk ne postoi, vip.net.mk e kupen od on.net
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 22-Sep-2007 at 02:33
ej fala

ali tek sega ne mi e jasno... go gleavte grujo na tv? si kupil coekot paket ama drobese deka bilo mnogu eftino ama deka imal dvojna tarifa... a na sajtot si e samo taa sto ja kazaa vcera - edinecnata... kakva mu e taa tarifa na grujo, da ne e nekoja specijalna premierska??? Confused LOL
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 22-Sep-2007 at 09:37
^^ Ja kolku sto razbrav na Grujo tarifata mu bila 10 den/min preku den a 3den/min navecer. E ovaa edinecnava e 7,7 den/min celo vreme. Izgleda on dobil nekoj paket shto pokasno ke go promoviraat za poshirokata javnost. 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 22-Sep-2007 at 13:25
c c c

so vrski deka e premier

 LOL
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 22-Sep-2007 at 18:39
hahaha. Daj da svrtime 199 ili kako i da e toj brojot :)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 28-Sep-2007 at 16:49
da ne otvaram nov thread za ova, kje postiram tuka. VIP definitivno seriozno go razdrmaa pazarot, posle T-Mobile eve go i Cosmofon so svojot odgovor.
 
Од утре стартува новата при-пејд мобилна телефонија ФРОГ
 
Од утре стартува новата при пејд мобилна телефонија ФРОГ. Се работи за нова компанија фирма ќерка на Космофон, која на пазарот ќе настапува самостојно.
ФРОГ ќе нуди разговори кон сите национални мрежи по цена од 6,9 денари за минута и СМС пораки за 3,9 денари.
Промотивната цена на СИМ картичката е 190 денари со вклучени 200 денари бесплатно време за разговорт кон сите мрежи. ФРОГ нуди и пакет со две СИМ картички за 290 денари.
Времетраењето на ФРОГ СИМ картичката е 12 месеци. Корицниците на овие услигите на новата мобилна телефонија ќе добијат 2000 денари бесплатен разговор со сите ФРОГ броеви. Оние кои ќе купат два пакет со две сим картички ќе добијат бесплатни разговори од 4.000 денари.
Картичките на ФРОГ ќе бидат со префиксот 076, а ќе можат да се купат во преку 5.000 продажни места.
ФРОГ нуди роаминг во 95 земји.
(Тотал)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 28-Sep-2007 at 16:53
sto e logikata zad samostojniot nastap????? stvarno ne svakam
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 28-Sep-2007 at 16:56
Originally posted by Cloverstack

sto e logikata zad samostojniot nastap????? stvarno ne svakam
 
nisto posebno, verojatno napravile strategija deka so ovoj brend polesno kje penetriraat na prepaid pazarot. Verojatno brendot Cosmofon kje se orientira povekje kon biznis korisnici, kon postpaid itn.
 
Eve im go i sajtot
 


Edited by pbanks - 28-Sep-2007 at 16:59
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 29-Sep-2007 at 10:44
Slushnav reklama za ova frog na antenna5 radio.

Ama interesno zvuchi ova so frog...'kre kre rikuu' LOL


Edited by dejan - 29-Sep-2007 at 10:53
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 29-Sep-2007 at 12:54
Ama televiziskite reklami za vreme na emisii im se mnogu odvratni. 
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 29-Sep-2007 at 13:00
Epa sega...toj zhabarot koj pee na motor mnogu mi e odvraten
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 28>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.