build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Сончев Град

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 23-Jan-2008 at 22:49
Originally posted by CloverstackНе го знам тој дел толку добро, веројатно си во право. Но еве во овој извадок од сообраќајниот ГУП, тој пат ионака е зацртан да биде од повисока категорија се до после Припор. А од друга страна не е предвиден онаков пат како што кажуваш. Патот што би продолжил полсе ИЗИС се спушта надолу и на крај треба да се спои со идниот продолжеток на Бул. Србија.

На планов исто така може да се види и дел од тунелот


Јас само шпекулирав како може да биде, немам претстава како точно планираат да искочи тој пат до Сончев град. Стварно не ми е јасно како ќе го шират патот нагоре како што е прикажно на планов.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 23-Jan-2008 at 22:52
Јас сум загрижен со ова да не го отпишуваат тунелот и место него да градат новозамислен, прилично интрузивен пат по падините на водно.

Edited by Cloverstack - 23-Jan-2008 at 22:52
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 23-Jan-2008 at 23:44
Тунелот е проектиран од главниот проектант на поземјотресно скопје Кензо Танге ... И под ниеден услов не го давам Водно за никаков пат ... или преку Припор времено или Тунел ... Нема пари нема музика ...

На некои стари фотографии на Водно (онака разголено) мислам дека и тука видов некоја ... водно е голо ... пронајдете такви слики ги има за да кажеме каво беше Водно пред да го пошумат четири генерации скопјани ... ставете ја тука ...
волан
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 23-Jan-2008 at 23:53


сум ја видел сликата. Стварно е феноменална трансформацијата на Водно со пошумувањето. Генерално игнорантноста и непознавањето на многу Скопјани за својот град е толку голема што многумина незнаат дека Водно воопшто било пошумувано. Можеби затоа и се однесуваат така со него и го зимаат здраво за готово.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 24-Jan-2008 at 03:23
Јас живеам во горниов десен агол од сликава па ако треба нешто за сликање кажете тука сум.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 24-Jan-2008 at 18:55
Се сложувам со Волан за Водно и големи патишта на него. Би прифатил идеја од ИЗИС под Марково Крувче (каде што и онака не е многу пошумено) да проаѓа тој пат. Нагоре никако. Дури мислам дека и овој тековен пат треба да се забрани за сообраќај како што веќе зборував. 100 пати ми се има случено кога возам точак на Водно по патот нагоре да бидам речиси прегазен од идиотите што со некои фризирани југовци вежбаат за трка-без одобрени, без таблици со по 100км/ч, и со бучава што све живо и диво ќе растера од Водно.
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 24-Jan-2008 at 19:37
Сликата%20“http://i265.photobucket.com/albums/ii203/mitatos/9.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
пгледнете на фоткава само колку било голо Скопје ... Ова ли сакаме пак да го имаме ...
волан
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 24-Jan-2008 at 22:28


Ова слика во позадина највеќе зборува какво било Водно ... голо ...


Еве уште една .... 


Или можеби оваа повеќе зборува ...


  можеби оваа ...


  или оваа ...

c="http://purl.org/dc/elements/1.1/" xmlns:trackback="http://madskills.com/public/xml/rss/module/trackback/"> escription rdf:about="http://volanskopje.blog.com.mk/node/130855" dc:identifier="http://volanskopje.blog.com.mk/node/130855" dc:title="До “Сончевиот град“ преку средно Водно ..." trackback:ping="http://volanskopje.blog.com.mk/trackback/130855" /> -->


Edited by волан - 24-Jan-2008 at 22:39
волан
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 24-Jan-2008 at 22:31


Нека го заборават тој пат и нека се посветат на рушење на шпанското село на пример!
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 25-Jan-2008 at 20:57
Водно некогаш се именувало со име ГОЛО БРДО ... за да дојде до сегашна релативно задоволителна состојба ... Дрво за да порасне најпрвин треба да го посадиш - потоа неколку години интензивно да го негуваш ... дури по поминати дваесетина години заличува голото брдо на мекава ниска шума ... а за вистинска шума треба  период од 50 до 100 години години ... Како и приказната како се прави добра англиска трева ... ако не ја знаете ке Ви ја кажам ...

На темава пишува и денешен Шпиц.

Патот ќе го бричи Водно
Дејан РИСТОВСКИ
Шпиц-петок, 25 јануари 2008

** Новиот пат на Водно ќе уништи некои од растенијата што се развиваат на планината во последните 70 години, откако почнало пошумувањето на „Голо Брдо“, како што претходно било познато Водно. Ова го тврди професор Љупчо Меловски од Македонското еколошко друштво.
** Планинарите и еколозите неколку пати со протести апелираа за постепеното загадување и уништување на природата на Водно, која е единствена поголема зелена површина во Скопје.

волан
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 31-Jan-2008 at 09:37
Како може да не ја знаат трасата и сега да снимаат ако веќе постои план, оној за кој веќе дискутиравме Dunno

ГРАДОТ СЕ ПРОТИВи НА НАЈАВИте ЗА СООБРАЌАЈНИЦА ВО ПАРК-ШУМАТА

Новиот пат до Сончев град ќе го уништи Водно

Изградбата на овој пат, кој треба да ја поврзува идната населба Сончев град со Скопје, ќе ја зголеми опасноста од пожари, аерозагадување и од порои, а ќе се зголеми и бучавата

Градот Скопје и претпријатието „Паркови и зеленило“ жестоко се противат да се уништи дел од заштитениот појас на Водно за да се изгради нова сообраќајница што треба да ја поврзува идната населба Сончев град со градот. Ако во заштитениот појас на Водно се исечат дрвја за да се изгради нова улица, тоа ќе значи влошување на состојбата на парк-шумата и нејзино загадување, сметаат од јавното претпријатие. Улицата треба да биде долга 2,5 километра, ќе се надоврзе на постојниот пат на Водно, а ќе се гради со 700.000 евра од Фондот за патишта. Од Министерството за транспорт и врски велат дека теренот во шумата веќе се снима, по што се очекува да биде одредена точната траса што треба да ги спои северната и јужната падина на планината. Од Градот потенцираат дека градоначалникот Костовски својот став за заштитата на Водно од нови сообраќајници го потврдил на две работни средби, кои биле организирани по повод изградбата на патот.

- Со Одлука на Советот на Град Скопје, Водно е прогласено за парк-шума и заштитено подрачје, што е уште еден аргумент повеќе за негативниот став на Градот за  изградба на патот - велат во градското Одделение за односи со јавноста.Од „Паркови и зеленило“ се децидни дека изградбата на овој пат навлегува во заштитениот простор на парк-шумата Водно, која е од големо значење за граѓаните на Скопје.

- Со изградбата на овој пат ќе се влоши еколошката состојба на паркот Водно, а со тоа и во самото Скопје. Ќе се зголеми опасноста од шумски пожари и аерозагадувањето во парк-шумата, ќе порасне нивото на бучава и ќе се зголеми опасноста од порои од источната страна на Водно - велат во „Паркови“.Од Министерството за транспорт и врски информираат дека патот ќе се гради согласно со Годишната програма за изградба и реконструкција на магистралните и регионалните патишта во Македонија за 2008 година на Фондот за магистрални и регионални патишта.

- Станува збор за регионалниот патен правец Р-303 со вкупна должина од 2,5 километра, кој е предвиден да ги поврзува улицата Салвадоре Алјенде и регионалниот патен правец Р-302. Со тоа ќе се овозможи поврзување на градот Скопје со населените места Сопиште и Долно Соње - изјавија од Министерството.Населбата Сончев град треба да ја гради израелската компанија ИБЦ на површина од 640.000 квадратни метри. Предвидено е да се изградат 600 куќи и 11 згради за околу 6.000 луѓе. Нејзината изградба требаше да почне пред шест месеци, но се' уште е закочена, бидејќи жителите од Патишка Река не го даваат локалниот извор за изградба на водоводен систем за новата населба.

Јорданка ИвановскаИзвор: Дневник
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 31-Jan-2008 at 11:19
Мрзам екологисти што побитно им е зеленилото од инфраструктурата. Ако му дошло јајцето на гзот (се избинувам) за зеленило нека иде у село. У град се знае, цименто и асфалт. Зеленило само расте, а улица не.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 31-Jan-2008 at 12:39
Lslcrew, мислам дека си премногу радикален. Сепак се работи за парк-шума, и не треба да се чепка, екологистиве не тропаат глупости. Воздухот во Скопје е доволно загаден, и се закануваат повторни пожари понатаму. Водно не беше пошумено за сега да се уништува. Нели имаше решение со тунел под Водно? 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 31-Jan-2008 at 12:44
Originally posted by lslcrew

Мрзам екологисти што побитно им е зеленилото од инфраструктурата. Ако му дошло јајцето на гзот (се избинувам) за зеленило нека иде у село. У град се знае, цименто и асфалт. Зеленило само расте, а улица не.


Јас не мрзам екологисти, туку мрзам саботери кои се бунат против све, користејќи се меѓудругото и со еколошки аргументи.

Ама во случајов сепак не се работи за улица во градот, туку за пат низ нешто што сме го прогласиле за заштитена зона... Која е улогата на таа „заштитена зона“ ако едноставно ја игнорираме кога ќе ни се види дека тоа е најлесниот начин да се справиме со некој проблем.
Back to Top
Feniks_m View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 31-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Feniks_m Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 31-Jan-2008 at 17:01
Нов сум на форумов така да нема шанси да сум во тек со работите за кои разговарате. Ме интересира дали патот до Сончев град е во суштина малото земјено патче од Средно Водно до Марково Крувче?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 31-Jan-2008 at 17:18
Не!!!

Патот до сончев град тргнува од денешна последна 24 к.вода. Види погоре има и слики.

Има најава деновиве за доизградба на бул Србија. од првомајска до последна 24, така да патот за сончев град, сава ковачевиќ и бул србија формираат раскрсница на последна 24.


Edited by lslcrew - 31-Jan-2008 at 17:22
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 31-Jan-2008 at 20:43
Мислам дека грешиш lclcrew, ако добро прочитав од гониот текст
 

- Станува збор за регионалниот патен правец Р-303 со вкупна должина од 2,5 километра, кој е предвиден да ги поврзува улицата Салвадоре Алјенде и регионалниот патен правец Р-302. Со тоа ќе се овозможи поврзување на градот Скопје со населените места Сопиште и Долно Соње - изјавија од Министерството.Населбата Сончев град треба да ја гради израелската компанија ИБЦ на површина од 640.000 квадратни метри. Предвидено е да се изградат 600 куќи и 11 згради за околу 6.000 луѓе. Нејзината изградба требаше да почне пред шест месеци, но се' уште е закочена, бидејќи жителите од Патишка Река не го даваат локалниот извор за изградба на водоводен систем за новата населба.
 
Тоа значи ќе проаѓа над Олимписко Село покрај ИЗИС (тековниот пат за Средно Водно) и највероватно под Марково крувче како што спомна Феникс_М ќе го заобиколи Водно.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 31-Jan-2008 at 21:19
Викендов ќе се собираат потписи против изградбата на патот до Сончев град од некои екологисти. Многу ретко се приклонувам на нивна страна но Водно не смее да се чепка а волан веќе даде сосема аргументи за причините.

Clover или било кој поупатен, да не знаете случајно колкава треба да е должината на оној тунел кој е зацртан во планот? Има ли шанси нешто такво да се направи или повторне ќе идеме на привремено-трајно решение?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 31-Jan-2008 at 21:28
Мене ми изгледа долг околу 2km, што би значело дека во моментов е научна фантастика, поготово со толку многу други приоритети.

Јас иако во принцип сум против патов, сепак би го дал мојот потпис само кога ќе ја видам точната траса и ќе знам за што точно се работи. Не може на невидено... Ако веќе институциите не се доволно транспарентни да објават мапа со трасата, тогаш барем собирачите на потписи треба да поседуваат таков аргумент.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 31-Jan-2008 at 21:31


Дефинитивно. Но ако е да му се верува на чланакон погоре дека веќе размислуваат на кое место да ја искасапат шумата тогаш............... Ohno

Како може да се волку неспремни за вакви сериозни проекти. Ајде на страна ирационалниот проблем со водоснабдувањето и сељаците ама ова? Продаваат земјиште, хушкаат големи инвеститори, заговараат огромни проекти, невидени во последниве 20на години....... А немаат воопшто претстава како да ги исполнат основните предуслови за реализација.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.