build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Сончев Град

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 14-Oct-2008 at 00:26

Опозицијата се плаши од сеча на Водно

Парк-шумата Водно ќе се копа со цел да се истражи дали и на кое место може да се изгради улица што ќе го поврзува Скопје со Сончев град во Сопиште, населба што допрва треба да никне на јужната страна на планината, обвини вчера опозицијата на седницата на Советот на Скопје.По жестоката дискусија со владејачкото мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ, салата во текот на седницата ја напуштија незадоволните советници од коалицијата на СДСМ и ЛДП, како и од ЛП. Опозицијата обвини дека мнозинството сака заклучокот да го протне на мала врата, со цел да почне уништувањето на Водно. Иако бараа да им се достават материјали, согласности од секторите во градот задолжени за парк-шумата, образложение која е целта на испитувањата, барањата не им беа исполнети.

- Ова е почеток на сечата на Водно. Не знаеме која е целта на испитувањата. Не е кажано дали ќе се бара нафта, вода или, пак, целта е изградба на улица. Точката треба да се одложи за да добиеме материјали и јавноста да увиди за што станува збор - смета Ивон Величковски од Либералната партија.

Софија Куновска од СДСМ изрази сомневање во законитоста на постапката, но потенцираше дека и овој заклучок веројатно ќе добие согласност од мнозинството, како и за останатите проекти за кои инсистираше владејачката партија како што беа споменикот на Скендербег, Генералниот план на Скопје, планот за Мал ринг...

Претставник од Секторот за екологија при Градот изјави дека шумата е во нивна надлежност, но дека согласност не дале ниту тие ниту „Паркови и зеленило“ за какви било истражувања.

- Има одлуки што се во сила за заштита на парк-шумата и со нив не е дозволена каква и да е изградба. Со нив се забранува каква била активност или сообраќај што може да ги уништи шумата и живиот свет во оваа заштитена зона. Дури имаме во план рампата на сегашната улица на Водно да ја спуштиме подолу, со цел да се ограничи и сегашниот сообраќај. Ставот на Градот е доставен и до сите државни институции, но досега одговор не сме добиле - објаснија од Секторот за екологија.Тие потенцираа дека од сопствениците на градбите што се наоѓаат на Водно постојано добиваат барања за изградба на пристапни улици до нивните објекти, но тие редовно ги одбиваат.

- Ако се усвои овој заклучок, не знам како утре ќе им објасниме зошто да не се гради улица и за нив - рече претставникот од Секторот за екологија.

Дискусијата кулминираше кога дојде на ред гласањето. Опозицијата, која ја напушти салата, тврдеше дека нема кворум за гласање, односно дека во салата се присутни 22 члена на Советот. Наспроти нив, службите и претседателката Ирена Мишева заклучокот го усвоија со тврдење дека за него гласале 24 советници. Опозицијата ќе побара од градоначалникот Трифун Костовски да не го потпишува заклучокот за геотехнички испитувања на Водно, со образложение дека Мишева го прекршила Деловникот.

Ребалансот на буџетот сепак помина

Иако во минатата недела градските советници го одложија усвојувањето на ребалансот на буџетот предложен од градоначалникот Трифун Костовски, и со тоа ги блокираа најавените проекти, вчера оваа точка беше ставена на дневен ред, а ребалансот на Буџетот за 2008 година беше усвоен. Со амандман, сумата дури беше дополнета за 10 милиони, па сега вкупно 150 милиони денари ќе се инвестираат за спас на ЈСП од колапс, за изградба на плоштад под црквата „Света Богородица“, за уредување на кејот Димитар „Влахов, за нови улици, осветление и за нов пешачки мост до пештерите на Матка. Околу 200.000 денари ќе им бидат доделени на спортистите што учествуваа на Олимпијадата во Пекинг.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=A2DF8BCD0DD0964EBD88D3B288444185


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 14-Oct-2008 at 00:38
Која е таа Агенција за државни патишта?! Сто пати сме ја прочитале, а нигде ја нема. Немаат ни интернет страна. Срамота, никави информации, ниту физибилити студии неможеме да најдеме.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 14-Oct-2008 at 08:53
Советот одобри испитувања за изградба на пат низ Водно



Автор:  Гоце Трпковски

По иницијатива на 18 советници и без никакви образложенија, градскиот совет вчера ѝ одобри на Агенцијата за државни патишта, поранешен Фонд за магистрални и за регионални патишта, да врши геотехнички истражувања во парк-шумата Водно. Во одлуката не пишува зошто ќе се вршат тие истражувања, но советниците од опозицијата нагласија дека зад тоа се крие идејата да се сече дел од шумата на Водно за да се изгради пат до новата населба Сончев Град во општината Сопиште. Од агенцијата потврдија дека ќе се испитува дали може оттаму да се гради новата сообраќајница.

КОЛКУ СОВЕТНИЦИ ГЛАСАА?

Советничката Тања Томиќ побара подетални објаснувања за оваа одлука, пред да се гласа за неа.

- Отворањето на оваа постапка во парк-шумата Водно воопшто не е наивна работа, па одлуката треба да се одложи за некоја наредна седница. Тука нема ниту предлагач, ниту објаснување зошто ќе се прават истражувањата - рече Томиќ.

Ивон Величковски рече дека на него му е јасно која е вистинската причина, но дека некој треба да има доблест јавно да ја соопшти.

- Треба отворено да се каже дека со ова се бара сечење на шумите за изградба на пат, освен ако Агенцијата нема намера да бара нафта на Водно. Целата јавност треба да види за што станува збор. Затоа би повикал на совеста на советниците да го одбијат овој предлог - додаде Величковски.

Софија Куновска, пак, истакна дека одлуката е надвор од размислувањата на советот, кој во случајов е само продолжена рака на тие што го туркаат проектот.

- Овде треба само формално да се одобри тоа што е замислено. Слични беа случаите и со споменикот на Скендербег, деталниот план за Малиот ринг, новиот генерален урбанистички план и други - смета Куновска.

По неколку паузи и голем број расправии, повеќе советници ја напуштија салата. Стана неизвесно дали ќе има доволно советници, 23, за да се изгласа одлуката. На гласањето претседателката Ирена Мишева изброја 24 гласа за, а тие од опозицијата 22. Но, немаше кој да побара поединечно гласање, па тие најавија дека ќе побараат од градоначалникот Трифун Костовски да ја поништи таа одлука.

ТРАСАТА СЕ УШТЕ НЕПОЗНАТА

Катерина Панова Илиевска од Агенцијата за државни патишта вели дека им била потребна оваа одлука за да можат да почнат испитувања со кои ќе утврдат дали патот за Сончев Град може да се направи низ Водно.

- Не знаеме ниту од каде ќе поминува трасата, но оваа одлука ќе ни овозможи да испитаме. Целта на истражувањата е да се направи проект, а потоа ќе се испитува и какви влијанија би имал патот врз животната средина - објаснува Панова Илиевска.

Од градскиот сектор за заштита на животната средина истакнаа дека Водно е заштитена зона и во парк-шумата не треба да се дозволи да се градат патишта, па затоа одобрението би било беспредметно.

За идејата да се гради пат низ Водно до Сончев Град протестираа и екологистите, кои собраа неколку илјади потписи против оваа иницијатива. Тие сметаат дека со тоа ќе се зададе уште еден, можеби завршен удар во уништувањето на заштитената зона, затоа што ќе се создадат услови и за изградба на нови објекти по целата должина на патот.

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabID=2&fCat=1&EditionID=207&top=1&ArticleID=9183

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 14-Oct-2008 at 08:55
Ми се расчистија дилемите!!!

По иницијатива на 18 советници и без никакви образложенија, градскиот совет вчера ѝ одобри на Агенцијата за државни патишта, поранешен Фонд за магистрални и за регионални патишта, да врши геотехнички истражувања во парк-шумата Водно.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 15-Oct-2008 at 00:50

Екологистите не даваат да се гради пат за Сончевград преку Водно

Трасата не е дефинитивно утврдена, но би требало да биде долга околу три километри

Сања Наумовска

Еколошките невладини организации ќе ја бранат Парк-шумата „Водно“ и нема да дозволат да се сечат дрвјата, доколку треба низ неа да се гради пат до Сончевград. По завчерашната одлука на Советот на Скопје да и' се одобрат на Агенцијата за патишта геомеханички испитувања на теренот, зелените организации во главниот град, поддржани од планинарските друштва, започнале да ги разгледуваат опциите што им стојат на располагање за заштита на белите дробови на Скопје. Првенствено, тоа се законите и одлуките кои го штитат Водно како заштитена зона, но не се исклучува ниту радикалната мерка - протест со затворање на патот кон Средно Водно.

Според плановите за изградба на елитната населба Сончевград, патот треба да ги поврзува Средно Водно и селата Сопиште и Долно Соње. Трасата не е дефинитивно утврдена, но би требало приближно да биде долга околу три километри. Инвестицијата за изградба на овој пат, според првичните процени, треба да изнесува 700 илјади евра.

„Одлуката на Советот на Скопје се' уште е нова и не сме ја разгледале детаљно, но сепак, не се согласуваме и секако ќе реагираме. Градот Скопје беше последната институција која не' поддржуваше во нашите напори за заштита на Водно и се надеваме дека така ќе остане. Во текот на следните денови со другите организации и друштва ќе го подготвиме нашиот одговор на одлуката“, вели Петар Бошевски од „Екомисија“.

Во Агенцијата за патишта потврдуваат дека со одлуката на Советот на Скопје се отвора можност да се изработи проект за патот кон Сончевград. Геомеханичките испитувања се подготвителна фаза во која ќе се снима и испитува почвата каде што би поминувала трасата. Без испитувањата кои ќе започнат веднаш кога Агенцијата официјално ќе го добие одобрението од Советот, не може да се изготви идеен проект. За нив тоа е регуларна процедура, без разлика што се однесува за парк-шума.

„Во рамките на испитувањата треба да се утврди трасата на патот кон Сончевград, што не значи дека во текот на процедурата не може да се утврди и дека патот не треба да поминува таму. Затоа и е предвидена таа подготвителна фаза“, вели Катерина Панова-Илиевска, портпаролка на Агенцијата за патишта.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=0E35F7F93C372143AD8CB32D4EA80188


Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 16-Oct-2008 at 13:24
Лсл, навистина ме интересира твоето мислење. 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 16-Oct-2008 at 13:43
Не е страшно воопшто (со букви: воопшто) што ќе се исечат дрвата. Повеќе се сомневам во перење пари од страна на тие што се бунат одколку дека стварно им е дојдено до дрвата. Ионака еве сега на 23 има акција за засадување на 6 милиони садници. Моја потполна поддршка за изградба на патот.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 16-Oct-2008 at 13:54
Originally posted by lslcrew

Повеќе се сомневам во перење пари од страна на тие што се бунат одколку дека стварно им е дојдено до дрвата.

Question

Хммммм.. Не ми текнува никакво можно сценарио каде противниците на овој пат би имале можност да исперат пари.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 16-Oct-2008 at 14:04
Па сите тие маици и привезоци што се делат од страна на друштвата за заштина на природата коштаат по 100 €/маица. Еве јас на сите тие друштва им предлагам сите пари што ги трошат да се експонираат медиумски да ги потрошат на садници и еден сончев викенд да отидат до најблиското голо брдо и да ги засадат! Постои некоја статистика што укажува дека три нови дрва можат за краток период да надоместат едно старо исечено дрво. Мислам дека ова е преточено и во законска форма па доколку сакаш да исечеш дрво, макар се наоѓало и во сопствениот двор треба да засадиш три нови дрва. Како што се сеќавам инвеститорите на кинескиот ѕид досега имаат платено најголема такса на град Скопје за сечење дрва. Само што тие пари град Скопје ги потрошил за други намени. Гледате, дур и сечењето дрва е законско уредено и законот е јасно оформен постепено да ја унапредува и зголемува зелената површина. Така да нема потреба од никакви друштва и дигање паника околу секое гранче. Е сега колку е законот спроведен на дело, тоа е друга работа. Но еве како што кажав на 23-ти октомври има акција за 6 милиони задници, а тоа дава дискреционо правои да се исечат 2 милиони без покритие, што не значи дека треба да се исечат. Но зборот ми е тие друштва да си се смират малку и да престанат да кукаат за секое ќоше плевел.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 16-Oct-2008 at 14:16
Originally posted by lslcrew

Па сите тие маици и привезоци што се делат од страна на друштвата за заштина на природата коштаат по 100 €/маица.


Доколку немаш поткрепа за ова тврдење, извини ама звучи на тие фамозните кафански муабети.

Инаку градењето на тој пат не се сведува само на сечење дрва (и нивно математичко надоместување на друго место), туку на сите ефекти што тој пат би ги имал врз парк-шумата. Атакот врз Водно мора да се стопира. Тука не спаѓаат само приватните инвеститори, туку и државата. Конкретно за патов уште не сум оформил конечно мислење - па побогу уште ни трасата ја немаат дефинирано. Но од информациите што ги имаме, претежнувам кон тоа да се бара друго решение. Еве на пример и предвидениот тунел до сега веќе можеше да почне да се гради, доколку сериозно му се пристапеше и доколку наместо во разноразни глупости средства се насочеа кон тој проект.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 16-Oct-2008 at 14:23
Незнам зошто тој пат да оди преку Водњанска па по патот за Водно и со тоа да завлегува во парк шумата. Знам еден пат (преку од Пржино преку Теферич) кој е доста пострмен, но воопшто не оди од таа страна на Водно и излегува веднаш кај Соње. Мислам дека тој би бил далеку посоодветен, но проблем би била малата проточност на улицата (незнам како се вика) што оди помеѓу Кисела Вода и Пржино, десно од крајот на Огњан Прица. Во секој случај сум голем противник било што да се прави во делот на Водно помеѓу Марково Крувче и Нерези. Источно или западно може.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 16-Oct-2008 at 14:24
Кловер потполно би отстапил од градење пат доколку тоа се надомести со тунел. Таа опција со тунел ми е најприфатлива. Инаку еве вака до сега само за зеленилото зборев дај малце и за патот. Значи вака јас прво би почекал да се изгради тој сончев град па  сетне (што би рекол бетон) да видиме дали ќе има реална потреба од патот. Овој пат го ставам последен на листата за сообраќајно поврзување на сончев град со Скопје. Првенствено како приоритет ми е тунелот. Овој пат би требало да биде последната опција доколку стварно би нанел штета врз парк шумата водно. Но доколку стварно треба да се изгради, тогаш овдека последователно се надоврзува предходниот мој пост.
Back to Top
davce99 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote davce99 Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 17-Oct-2008 at 18:59
Zdravo na site bi ve zamolil dokolku nekoj bi mozel na Google earth da iscrta kade se naogja sonceviot grad, zashto sakam da kupam vo toj del plac za kukja

Pozdrav
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 18-Oct-2008 at 10:38
Здраво Давче Cheers

За жал точната локација никогаш не ја дознавме така да не верувам дека некој ќе може точно да го направи гугл рт цртежот. Можам само да ти помогнам со локацијата што од прилика знам дека е предвидена за оваа намена доколку ти е само за ориентир.
Back to Top
davce99 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote davce99 Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 18-Oct-2008 at 11:14
Најнапред благодарам за одговорот, па ако можеш и од прилика би ми било од корист

поздрав
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 18-Oct-2008 at 11:24
Колку што имам зборувано со мештаните обележаниот простор е од прилика Сончев град. Точката која ја имам забележано ти е границата помеѓу Припор и Сопиште, од прилика 300м под дуќанот Давидоф (познат ориентир во Сопиште) или веднаш до куќата што има авион во дворот (уште еден ориентир).

Значи првата улица десно после Давидоф и би требало да искочиш кај сончев град.


Back to Top
davce99 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote davce99 Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 18-Oct-2008 at 14:49
pbanks Ти благодарам многу за брзиот одговор и за од прилика тоцхната локација, гледам дека си упатен доста во тој дел, па сакав да те прасхам реална цена во тој реон колку би било за плац, збориме за позади Давидоф во ридот на самата граница со сонцев град

Поздрав и фала за одговорите
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 18-Oct-2008 at 15:01
Originally posted by davce99

pbanks Ти благодарам многу за брзиот одговор и за од прилика тоцхната локација, гледам дека си упатен доста во тој дел, па сакав да те прасхам реална цена во тој реон колку би било за плац, збориме за позади Давидоф во ридот на самата граница со сонцев град

Поздрав и фала за одговорите


ухх зависи тука од многу параметри.

- комуналии (водовод, канализација, струја). Не знам дали е тоа решено над Давидоф едно време градски водовод и канализација завршуваа баш тука кај Давидоф незнам дали се продолжени нагоре. Струја скоро донесоа и трофазна во тој реон така да тука не би требало да имаш проблем
- урбанизација. Овдека ретко што е попишано во катастар на недвижности и сите договори за земјиштето ретроактивно се правени на било какво парче хартија без заверување, малтене на жими мајка. Ако на тоа се додаде менталитетот на населението воопшто не е мала веројатноста да се завлечкаш по судови за ова
- сообраќаен пристап. Еднашка свртев по тие уличките да се обидам да стигнам до локацијата на сончев град но тие се прилично стрмни, тесни без никакви стандарди. Зимно време веројатно многу тешко би можел да стигнеш до својот плац

овие се три клучни прашања кои можат значително да влијаат на цената и тоа по моја слободна проценка во распон од 50-100ЕУР за квадрат земјиште (ова земи го со резерва бидејќи одавна немам гледано цени во тој дел но сепак).

Инаку забелешкиве ти ги давам повеќе да те преупредам отколку да те обесхрабрам. Се работи за многу убав дел од градот и за една од последните прилики човек да биде и на планина, и во перфирерија а многу блиску до центар (локацијата која си ја пикирал е на само 5км од плоштад Македонија) а сето тоа да биде финансиски достапно.


Edited by pbanks - 18-Oct-2008 at 15:23
Back to Top
davce99 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote davce99 Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 18-Oct-2008 at 15:14
Повеќе од доволно ми кажа, ти благодарам на информациите, ке ве консултирам кога ке дојде ред за градење

Поздрав ехтра форум сте направиле
Back to Top
KraFT View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote KraFT Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 19-Oct-2008 at 15:34

Поздрав до сите.

Форумот е топ и е супер.
 Го следам од многу одамна но од пуста мрза никако да се зачленам.
 
Имено пред 3 ипол години,  купив 1850м2 плац во Сопиште за 18еур/м2, со намера да живеам таму.
Плацот е на јужната страна која според мене е многу поубава и е скроз друг филм.
Сончев град завршува на јужната страна а инаку се протега  на источната страна од Водно, на потегот над  Давидов - Гемиџии -  и завршува над новите вили на јужната падина. 
 
Источната страна е исто супер но малку е лош филмот денски со поглед и отворена воздушна линија кон УСЈЕ.  Мириса и до таму, проверено  на неколку пати а навецер имаш илузија дека гледаш на Скопје. ( Усје, Петровец, Аеродромот  итн)
Од јужната страна гледаш на Китка и Солунска глава и винови насади.
 
Мој совет ти е да бараш на  јужната страна. Инфраструктурно источната страна има све но јужната ке добие наскоро... Фали вода и канализација...(Ја има, но не доволно) 
 
Цени...
Источната страна почнува од 60е и расте до 120е како што се спушташ надоле.
На јужната страна која до пред 3 - 4 години никој не ја гледаше сега е скоро све е продадено... Тоа што не се продава има проблеми со имотно правните односи или нереално висока цена.
Мој пријател понуди 65евра/м2 за 2350м2(!!!) и беше одбиен на плац кој до лани се продаваше за 35еура.  Имај впредвид дека се работи за огромни плацови и под 1500 м2 никој не ти прави муабет.
Патем, ниту еден плац од јужната страна нема пат...  Освен ако не е до самиот пат...
Обавезно осигурај пат инаку поради добри меѓучовечко - комшиски  односи ќе паркираш во општина.  Bash
 
Комуналиите се сеуште симболични ...
Во текот на следниот месец ке знам детали при поднесувањето на дозвола за градба ...
 
Со среќа
 
 
Јужната страна ....
 
 
ПС
Подоцнна ке аплоудирам панорамски фотографии од пределот ...
Поздрав.
КраФТ


Edited by KraFT - 20-Oct-2008 at 12:35
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.164 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.