build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Театар Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
maja79 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Feb-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote maja79 Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 03-Apr-2009 at 08:26
Честитки за откупот, Raiman, убаво е кога некој од оваа форумска дружина ке оствари таков успех. Многу срека и успеси и понатака!

Поздрав!
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 03-Apr-2009 at 08:57
А кој рече дека Митко и Минас се иновативни....а дали и треба да бидат воопшто!?
Во споредба со се до сега што помина на конкурсите во последниов (политички) период , овој и избраниот проект за Драмски театар, даваат надеж дека може да се изгради нешто нормално во државава, т.е да не е нешто квази нео-романтично, еклектично....како фасада, 3D изгледа коректно, баш ќе поминам да ја видам изложбата.
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 03-Apr-2009 at 10:43
Rainman ApplauseCheersи од мене!
Се надевам дека твојот проект ќе ни се допадне и повеќе од првонаградениот, но и дека нема да остане само на хартија.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 03-Apr-2009 at 10:58

@ rainmain

sakav da te prasam kolku kati ima , neli 11 kati ili poveke?
Back to Top
rainman View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote rainman Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 03-Apr-2009 at 11:03
Нашиот проект има 10 ката. За првонаградениот незнам...
Инаку фала на сите за честитките Ви посакувам поголеми успеси да дочекувате! Cheers
Stupidity should hurt.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 06-Apr-2009 at 17:10
Беше некој?!









Back to Top
Mr.Edmund View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Jul-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mr.Edmund Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 06-Apr-2009 at 18:05
Бев на изложбата, и не бев воодушевен од пристигнатите трудови, ни за едниот ни за другиот конкурс. За Театар Центар, мислам дека го одбрале најдоброто решение, и покрај тоа што не сум баш приврзаник на гледалишта со балкони во вид на потковица. Ми се допаѓа тоа што габаритот е разбиен па прави објектот да делува колку-толку подносливо во опкружувањето. Мислам дека главниот проблем е во урбанистичкиот план кој предвидува несоодветно голем објект на таа локација, па што и да се стави таму, ќе остане впечатокот дека објектот сака да ги избутка сите околу него (истиот впечаток го имам и за Драмски). Во последно време урбанистичките планови како да се прават само за да се задоволат инвеститорите, без да се води сметка за функционалноста и естетиката на просторот.
СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ-СЛОБОДА ЗА НАРОДОТ
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 06-Apr-2009 at 18:30
Originally posted by Mr.Edmund

Мислам дека главниот проблем е во урбанистичкиот план кој предвидува несоодветно голем објект на таа локација, па што и да се стави таму, ќе остане впечатокот дека објектот сака да ги избутка сите околу него

Го делам впечатокот. Не знам колкави се шансите дотраените и лошо вклопените (со она што во последно време никнува и се предвидува да никне во близина) станбени објекти во догледна иднина да бидат заменети со нешто поадекватно и вклопливо во новиот концепт. Без таков развој на настаните, впечатокот за таа околина ќе остане прилично лош.
Back to Top
Mr.Edmund View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Jul-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mr.Edmund Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 06-Apr-2009 at 19:05
Мене лично не ми пречат станбениве згради, дури мислам дека композициски се баш фино решени, единствено што се доста запуштени, па им треба едно добро реновирање. На крајот на краиштата најлесно е да ги игнорираш објектите околу, ама правата вештина е во тоа да направиш објект (или урбанистички план) кој ќе изгради однос со постоечките објекти. Затоа и мислам дека победничкото решение е најдобро, затоа што гломазниот волумен го дели на неколку кули, па некако се надоврзува на онаа кула што веќе постои на аголот (иако по мене тука подобро би стоел хоризонтално поставен волумен со висина колку ЈБТ отприлика)
СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ-СЛОБОДА ЗА НАРОДОТ
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 06-Apr-2009 at 19:13
mi se dopaga, super ce idese ako bese 25 katnica (kako porano sto prijavia no za zal katovite gi reduciraa)sepak ubo  vakvi proekti se za skopje!!!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 07-Apr-2009 at 07:21
Originally posted by Mr.Edmund

Мене лично не ми пречат станбениве згради, дури мислам дека композициски се баш фино решени, единствено што се доста запуштени, па им треба едно добро реновирање. На крајот на краиштата најлесно е да ги игнорираш објектите околу, ама правата вештина е во тоа да направиш објект (или урбанистички план) кој ќе изгради однос со постоечките објекти. Затоа и мислам дека победничкото решение е најдобро, затоа што гломазниот волумен го дели на неколку кули, па некако се надоврзува на онаа кула што веќе постои на аголот (иако по мене тука подобро би стоел хоризонтално поставен волумен со висина колку ЈБТ отприлика)
и јас мислам дека ова е поголем проблем од самата вклопеност на театарот
чисто лаички од око можам да кажам дека објектот е фино вклопен во просторот, иако е голем
Back to Top
rainman View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote rainman Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 09-Apr-2009 at 07:58
Еве јас како што ветив, нашиот проект.











Чекам коментари
Stupidity should hurt.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 09-Apr-2009 at 09:12
навистина интересен и модерен објект сте проектирале, единствено што одвнатре се ми е некако стрмо и високо, ама така само ми изгледа најверојатно Smile
Back to Top
rainman View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote rainman Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 09-Apr-2009 at 09:17
Не е толку стрмен како што изгледа Бидејки испроектиравме доста пратечки содржини на театарот што ги немаше во проектната програма, се намали фоајето + скалите имаат малку чудна форма низ просторот + камерата е со поголем агол, најверојатно затоа така ти  изгледа
Stupidity should hurt.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 09-Apr-2009 at 10:21
Прво среќен роденден rainman Cheers Grouphug

Второ фала на рендерите Thumbs%20Up

Трето... Проектот е супер. Претпоставувам дека прекшувањето по хоризонтала го дели објектот на две целини (театар и останато). Мене фоајето ми се допаѓа а особено ми се допаѓа атриумот. Со какви содржини е предвидено да се пополни тој дел?

Неможам убаво да проценам каде се влезовите за двете целини, претпоставувам дека се посебно. Дали на вториот рендер најлево е влезот за горната целина ми изгледа премало тоа?
Back to Top
rainman View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote rainman Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 09-Apr-2009 at 10:32
Благодарам за честитките Cheers
Како и што си претпоставил, да прекршувањето го дели објектот на театар и "останати" содржини. Влез има еден за во театарот (+ 1 помошен + влез за администрација и глумци). Има уште 2 влеза за горните катови. Можно да излгледаат малку, но планиравме секој инвеститор (ако се повеќе) да има по еден кат. Така да може да се закупат или пак на еден инвеститор да биде целиот објект (освен театарот). Во врска со атриумот, предвидено е по обиколката на објектот да се комуникациите, а сите работни простории да се ориентирани према атриумот кој што можете да видите е со мостови и зеленило

Stupidity should hurt.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 09-Apr-2009 at 13:06
rainman среќен роденден и од мене

Проектов е доста интересен, особено ми се допаѓа атриумот, иако можел да биде малку помал (во интерес на квадратура) но со оглед на катовите кои ги опфаќа вака е може би и да е идеален. За фоајето ќе ти замерам, повеќе ме потсеќа на трговски центар одколку на театар. Може сум малку поконвенционален во мислењето, ама од ентериер на театар очекувам малку по прави црти, по прави агли. Исто така ми се допаѓа паттерн-от на ексериерот, ама бојата у никој случај црна. И малку влезот не ми е јасен?!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 09-Apr-2009 at 13:32

интересен проект, кубизам до  јаја што би рекле србите! што велиш лсл поправи, за театар како центар спротивно на она ново  страта барокна зграда на мнт, мислам дека проектов си е на место. не дека не му требаат вакви проекти на ск, но сепак мене ми делуваат ладно, самото прекршување на секој можен агол лично за мене претставува недореченост. сепак во целина за некоја современа галерија ептен би држел вода...

секој проект сам по себе од рендер не би можел да се доживее потполно, за ова мислам главен момент би била атмосферата, што намената на просторов би му ја дала, земете го мкц, колку излитен пристап но сепак самото ангажирање на културни случувања во просторот му даваат сосем поинаков лик на цел простор! во секој случај поместување на конвенционалните концепти и пристап за нашето поднебје, единствено што нема премногу загреани инвеститори за ваква работа.   

имам една поголема забелешка, а тоа е затворената фасада,  мислам дека за ваков објект како театар центар би требало да има поголема прозрачност, но можеби рендерите ми оставаат само такво чувство! како и да е и второ место не е за фрлање, во секој случај ќе си легне како референца во портфолио.          

Back to Top
Lazovski View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Lazovski Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 09-Apr-2009 at 13:37
Zdravo na site od mene, za prvpat....

Jas bi sakal da se nadovrzam( kako eden od pette u4esnici vo ovoj tim) vo razgovorot za fasadata na objektot zosto e crno bela i zo6to e vertikalno perforirana...

Idejata beshe da se pretstavi tetatarot vo prava smisla na fasadata , so za nego najkarakteristicni elementi : TRAGEDIJA I KOMEDIJA , onie crno bela maska, ednata se smee drugata e tazna....
za toa i samiot proekt e iskrsen, za da istiot efekt se dozivee i preku den, na sonceva svetlina, odnosno osoncuvanje, senki i osvetlen del, izlozen na sonce
dodeka perforiraniot moment e semanticki povrzan so odrzaniot broj na premieri odrzani vo MNT, a voedno i eden misticen moment, za da i onie luge koi ne se mnogu  po kulturata i tetatarot bidat zaintrigirani, i dobijat zelba da go posetat, i konsumiraat prostorot vnatre...

pozdrav do site
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 09-Apr-2009 at 13:46
Лазовски најнапред добредошол! Cheers

Идејата си е сосема прикладна и добра инспирација сте имале со ова трегедија/комедија, само незнам дали сте изборале некој статистички податок колку трагедии колку комедии имало у театаров. Изгледа повеќе накај трагедии се идело Шала на страна, интересна идеја, но ипак мислам дека срната боја можела итро да се одбегне и доколку се сака да се претстави контрастот траги/коми тогаж можело со некои изразити надворешни форми одколку боја.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.687 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.