build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотел на Плоштад Македонија (5.1)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 12-Mar-2016 at 10:34
Originally posted by fichot

Originally posted by King

Originally posted by fichot

Сега и на Ристичева и останатите уше 4-5 спрата да им кренат и тамански.
Сто пати сме го виделе рендерот, соседните згради се ист или сличен габарит, незнам зошто се прави истата парада на секоја објавена слика на хотелот.Ќорав си или што? Кои објекти на сликана горе се со ист или сличен габарит на Мериот?
Веројатно си збунет, ние зборуваме за хотелот во изградба, и јас тој хотел го споредувам со Мериот и Градската куќа, бидејќи се наоѓа меѓу нив.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2400
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 12-Mar-2016 at 10:45
Originally posted by King

Originally posted by fichot

Originally posted by King

Originally posted by fichot

Сега и на Ристичева и останатите уше 4-5 спрата да им кренат и тамански.
Сто пати сме го виделе рендерот, соседните згради се ист или сличен габарит, незнам зошто се прави истата парада на секоја објавена слика на хотелот.Ќорав си или што? Кои објекти на сликана горе се со ист или сличен габарит на Мериот?
Веројатно си збунет, ние зборуваме за хотелот во изградба, и јас тој хотел го споредувам со Мериот и Градската куќа, бидејќи се наоѓа меѓу нив.


А јас ги споредувам тие грдосии со постоечките со децении објекти кои го формирале плоштадот. Значи кои објекти се со ист габарит како Мериот и другиот хотел?
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 12-Mar-2016 at 15:47
Originally posted by fichot

Originally posted by King

Originally posted by fichot

Originally posted by King

Originally posted by fichot

Сега и на Ристичева и останатите уше 4-5 спрата да им кренат и тамански.
Сто пати сме го виделе рендерот, соседните згради се ист или сличен габарит, незнам зошто се прави истата парада на секоја објавена слика на хотелот.Ќорав си или што? Кои објекти на сликана горе се со ист или сличен габарит на Мериот?
Веројатно си збунет, ние зборуваме за хотелот во изградба, и јас тој хотел го споредувам со Мериот и Градската куќа, бидејќи се наоѓа меѓу нив.


А јас ги споредувам тие грдосии со постоечките со децении објекти кои го формирале плоштадот. Значи кои објекти се со ист габарит како Мериот и другиот хотел?
За тоа си во право, мене ми беше муабетот дека кога веке има два објекти околу него со слични пропорции, логично е дека и овој ќе е толкав. Е сега прашање е дали претходно изградените требало да толку големи. Еве гледам и Метропол ке се зголеми во висина, Телеком е сличен габарит, така да една групација на објекти се пропорионално големи.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7070
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 12-Mar-2016 at 18:37
Originally posted by King

Originally posted by fichot

Originally posted by King

Originally posted by fichot

Originally posted by King

Originally posted by fichot

Сега и на Ристичева и останатите уше 4-5 спрата да им кренат и тамански.
Сто пати сме го виделе рендерот, соседните згради се ист или сличен габарит, незнам зошто се прави истата парада на секоја објавена слика на хотелот.Ќорав си или што? Кои објекти на сликана горе се со ист или сличен габарит на Мериот?
Веројатно си збунет, ние зборуваме за хотелот во изградба, и јас тој хотел го споредувам со Мериот и Градската куќа, бидејќи се наоѓа меѓу нив.


А јас ги споредувам тие грдосии со постоечките со децении објекти кои го формирале плоштадот. Значи кои објекти се со ист габарит како Мериот и другиот хотел?
За тоа си во право, мене ми беше муабетот дека кога веке има два објекти околу него со слични пропорции, логично е дека и овој ќе е толкав. Е сега прашање е дали претходно изградените требало да толку големи. Еве гледам и Метропол ке се зголеми во висина, Телеком е сличен габарит, така да една групација на објекти се пропорионално големи.
по која логика ставаш објекти во изградба со поголема важност пред објекти кои за скоро време ќе наплонат 100 години и се првите кои ја дефинираат линијата на плоштадот???

телеком и офицерскиот се единствени објекти кои се логични да се повисоки, и тоа само во предниот дел... дури и овие два објекти дрско се накачија за некој спрат

Edited by zabegan - 12-Mar-2016 at 18:40
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11765
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 17-Apr-2016 at 19:37
Една денешна:

За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12010
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 02-Jun-2016 at 11:04

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 02-Jun-2016 at 11:06
Ah taa crvena tula.
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 368
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 02-Jun-2016 at 14:30
Море ах тие лаци, којзнае што повторно се спрема.....
.....   .......
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11765
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 02-Jun-2016 at 16:47


Многу добро се знае што се спрема, еве, ќе те потсетам:Тешко нам.

Edited by Џоле - 02-Jun-2016 at 16:47
За сè има вторпат
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 132
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 02-Jun-2016 at 17:44
Рендерот некако не одговара на она што се гради.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 700
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 02-Jun-2016 at 17:55
Мислам дека ова е планот

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1471
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 28-Jun-2016 at 12:33
Денешна фотка.Некако поспоро им оди.
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 132
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 10-Jul-2016 at 01:49
Ако ова е заедно со Офицерски (хотелскиот дел), според банерот на офицерски, ќе да биде ова Courtyard Marriott.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3794
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 27-Jul-2016 at 22:02
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11765
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 24-Aug-2016 at 15:55
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1471
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 08-Oct-2016 at 13:36
Денешна фтока.Некако ми изгледа дека многу споро се гради хотелов.
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 09-Oct-2016 at 01:37


Не споро, него мислам дека воопшто не се гради во последно време, како да има некој застој и којзнае кога ќе почнат да тераат како што треба.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1471
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 09-Oct-2016 at 07:28
Pa neznam. Nekako stagniraat u posledno vreme,neznam dali pricinite se finansiski ili problemot e vo nesto drugo. Isto taka i oficirski uste nemozat da go zavrsat i tamu sporo se raboti.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 542
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 09-Oct-2016 at 10:27
Мислам дека одговорот е „Избори се ближат“. Ќе треба со нешто да се плати кирија за партиски штабови под секој камен. Башка довршување на нови два чира на плоштад е стратешки неисплатливо, секако Центар не ги гласа.
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 14-Oct-2016 at 00:28
Хотеливе си имаат финансиска поврзаност со власта и има врска со темпото на градба, ама не се урбанистички чиреви. Ова се предимензионирани, прегабаритни, објекти. Тука треба да има објекти ама не со толкав волумен.

Чир е објектот на Мајка Тереза, каруселот, Портата, ама под неа барем може да се помине, итн...
Од чаламот си патиме!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.137 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.