build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотел на Плоштад Македонија (5.1)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 17>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 01-Apr-2009 at 11:36
Originally posted by ArchiTechTone

Евентуално може да се збрише тревата и дрвата, и плоштадот да се направи до пошта(односно есм) Така ќе се добие плоштад од типот на кинескине, огромни, со пробиена човечка димензија, али совршени за митингување 
Тоа беше опција до пред година, сега со магос-оввеќе и таа "втора" градежна линија се наруши така да ништо. Мислам на линијата што е мепсо-пошта-телеком, ама мене не ми се допаќа тој предгог за широк плоштад. Ја сепак би префрериал да се оформи денешниов плоштад и Скопје да добива и други вакви мултимедијални простори, други плоштади, да не се остане на идејата за само еден градски плоштад и толку.


Edited by lslcrew - 01-Apr-2009 at 11:52
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 01-Apr-2009 at 12:31
Инаку, има и дополнителна довивка со тоа што ќе се изгради хотел на ивицата од плоштадот: конечено плоштадот ќе добие објект кој ќе доведе квалитетна динамика. Сега плоштадот не е ништо друго освен една огромна празна, безлична површина која пешаците ја користат за транзит од една до друга страна на центарот. А да, и како поле за митинзи и по некој концерт. Хотел од луксузна категорија, со ресторани и конгресни центри и тоа како ќе го заживее плоштадот со квалитетна содржина, едноставно ќе му даде дух на просторот.

Стегам палци да не се исполитизира работава па и овој обид да не заврши неславно како оној со хотелот на Ото Ташковиќ од почетокот на 1990те.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 01-Apr-2009 at 12:52
Originally posted by anDarko

Инаку, има и дополнителна довивка со тоа што ќе се изгради хотел на ивицата од плоштадот: конечено плоштадот ќе добие објект кој ќе доведе квалитетна динамика. Сега плоштадот не е ништо друго освен една огромна празна, безлична површина која пешаците ја користат за транзит од една до друга страна на центарот. А да, и како поле за митинзи и по некој концерт. Хотел од луксузна категорија, со ресторани и конгресни центри и тоа како ќе го заживее плоштадот со квалитетна содржина, едноставно ќе му даде дух на просторот.

Стегам палци да не се исполитизира работава па и овој обид да не заврши неславно како оној со хотелот на Ото Ташковиќ од почетокот на 1990те.
 
Комплетно се слагам, само едно нешто ме загрижува. Напаленоста кон крајно кич решенија, што посетуваат на неокласични или антички градби, од страна на тековната гарнитура. Ме плаши пак да не победи накој Вангел или тој колегата негов со проектот за Уставен Суд....
 
Инаку идејата за поголем плоштад до пошта, мислам дека е лоша идеја. Како што кажа Дарко и вака е премногу безживотен тој простор, без содржини како ли само би се одразла зголемената димензија???
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 01-Apr-2009 at 15:08
Во принцип и мене ми се допаѓа методот за тие маркички да се изберат најдобрите можни проекти а потоа да се нудат на инвеститори со цел да се оформи една централно градско јадро со кое би се гордееле. Но случаите Мајка Тереза, Музеј на ВМРО, Офицерски дом и уште поекстремните Археолошки музеј, Црква на плоштад па и оној за стариот театар кој датира од порано не ми оставаат простор за еуфорија.

Инаку апсолутно сум против проширување на Плоштадот Македонија кон телеком, комплетно би се срушила концепцијата на центарот на Скопје и дури тогаш ќе се добие непотребно голем плоштад. Двете потковици споени со камениот мост секогаш ми се допаѓале како концепт и се надевам дека ќе се реализираат како што треба иако некои капитални грешки се веќе направени.

И не се сложувам со таа флоскула дека плоштадот бил без душа и не знам што. Единствено што се слагам е дека не е оформен но тоа дека бил транзитен и немал содржини секогаш ми звучело чудно. Точно хотелот би донел дополнителна динамика во тој дел но мислам дека плоштадот е дефинитивно рехабилитиран од страна на Скопјани. Како одеше реконструкцијата на плоштадот и како се одбра решението е друга проблематика во која не би навлегувал премногу но само би кажал дека методологијата на избирање на проекти за која ја критикуваме моменталната гарнитура всушност датира уште од тие времиња кога се бираше проектот за плоштадот (можеби и порано нека ме исправи некој ако имало и други случаи).

И за крај. Не сум сигурен дека треба да се насадат баш два хотела еден до друг иако во моментов немам паметен предлог за што би требало да служи другата маркичка.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 01-Apr-2009 at 15:19
Видете и мене не ми ваља баш идејава два хотела еден до друг. Уствари и функцијата и не е до толку битна. Деловни згради многу повеќе можат да го завижеат просторот одколку хотели. Но мене најбитно како граќанин ми е фасадно да ми се свиѓа објектот, да не биде некоја вангел-жан-халуцинација. Нешто у стил на читкушеви и нешто у стил на максим горки објектите, дека нешто вакво може да одговара тука и на некој начин да ја обележи и заокружи југо-западната стран на плоштадот. А што се однесува до функцијата како што кажав бизнис објекти повеќе можат да го заживеат плоштадот, но ја би сакал да видам и угостителски објекти во приземјето од типот на некои кафулиња по примерот на улица Македонија кои вистински можат да го заживеат плоштадот и дење и ноќе.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 01-Apr-2009 at 20:23
Originally posted by lslcrew

Но мене најбитно како граќанин ми е фасадно да ми се свиѓа објектот, да не биде некоја вангел-жан-халуцинација. Нешто у стил на читкушеви и нешто у стил на максим горки објектите, дека нешто вакво може да одговара тука и на некој начин да ја обележи и заокружи југо-западната стран на плоштадот. .


Се слагаме околу изгледот до негде... Но мене како граѓанин најважно ми е тој јавен простор да се пополни со нешто многу поинтересно од хотел, деловен или шопинг центар. Имаме деловен центар веднаш до него, најголемиот трговски во државата на 200 метри и цела улица Македонија  и кеј 13 ноември ако ви се пие кафе. Посебно добар предлог - немам, но би сакал да биде објект од типот на музеи или било какви културни институции... Не ја гледам користа на нас граѓаните од еден хотел...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 01-Apr-2009 at 21:57
Originally posted by pbanks

И за крај. Не сум сигурен дека треба да се насадат баш два хотела еден до друг иако во моментов немам паметен предлог за што би требало да служи другата маркичка.


Da i jas se slagam so tebe...nekako ne mi ide 2 hotela odma eden do drug, ama nema veze, poarno 2 hotela otkolku prazni livadi, ili kako sto rece andarko, da se gradat eden po eden pa da imame 10 godini gradiliste na plostadot.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 01-Apr-2009 at 23:25
Originally posted by La Linea

Посебно добар предлог - немам, но би сакал да биде објект од типот на музеи или било какви културни институции... Не ја гледам користа на нас граѓаните од еден хотел...


Посебно добар предлог не ни може да има нешто посебно. Музеи, црква, театар и други вакви "факултативни" содржини има преку мост исто така на само неколку метра, така да изгледа стварно само хотел фали, ама два у никој случај.

п.с. Ко за беља, замислете да се деси катна гаража, ама стварно катна гаража, онака отворена гол цемент грдосија! Nuts
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 01-Apr-2009 at 23:50

Јас не гледам ништо лошо во тоа да се изгради на тоа место деловна зграда седиште на некоја јака корпорација, или пак ако веќе гледаме по економска и бизнис логика може и седиште на некоја банка, или пак Македонската берза. Има доволоно музеи од другата страна на Вардар, па подобро и да остане овој дел поделовен.

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 01-Apr-2009 at 23:55
Originally posted by lslcrew


Посебно добар предлог не ни може да има нешто посебно. Музеи, црква, театар и други вакви "факултативни" содржини има преку мост исто така на само неколку метра, така да изгледа стварно само хотел фали, ама два у никој случај.


Јас барам решение кое би ги задоволило потребите на граѓани, нешто што ќе биде национална гордост. Хотел нека биде печатницата „Гоце Делчев“, хотел е и Холидеј Ин, па хотел нека биде и помалата маркица пред Магос - но локацијата до градска куќа можеби и не треба да брзаме да ја пополнуваме за да „не биде ледина“. Јас токму тука би го сместил објектот на Архив/Археолошки музеј се разбира со ново и вкусно решение.п.с. Ко за беља, замислете да се деси катна гаража, ама стварно катна гаража, онака отворена гол цемент грдосија! Nuts


Многу пати нашите „нереални сценарија“ добиле свои нишки
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 02-Apr-2009 at 00:12
Originally posted by La Linea


Јас барам решение кое би ги задоволило потребите на граѓани, нешто што ќе биде национална гордост. Хотел нека биде печатницата „Гоце Делчев“, хотел е и Холидеј Ин, па хотел нека биде и помалата маркица пред Магос - но локацијата до градска куќа можеби и не треба да брзаме да ја пополнуваме за да „не биде ледина“. Јас токму тука би го сместил објектот на Архив/Археолошки музеј се разбира со ново и вкусно решение.

Thumbs%20Up
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 28-Oct-2009 at 10:36
Може ли некој да ми објасни кој е овој проект, кога е избран? Стојат неколку рендери во фолдер Gradska kuka во конкурсниот материјал за хотелот до МНТ, ама не ми е јасно каде треба да се наоѓа оваа лепота....enjoy!
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 28-Oct-2009 at 11:46
Мене ми личи на грешка. Но ми проаѓаат морници од помислата дека можеби не е грешка. Прв пат го гледам чудово. 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 28-Oct-2009 at 12:25
Аааа... сега приметив дека зборуваш за локацијата кај МОБ. Па ова е можно да е некоја нова варијанта на новиот објект на МНР. Не гледам што друго Wallbash
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 28-Oct-2009 at 13:17
dobro mislam kako mozime da sedime so skrsteni race i da gledame kako skopje se unistuva ? ovie sram mi e da gi narecam arhitekti, ne sakam da veruvam deka arhitekt vo denesno vreme vakvi proekti mozi da praj , kasa popara . mora da se stavi kraj na ova !
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 28-Oct-2009 at 13:19
Не....мислам дека ова е хотелот на плоштад, за кој никогаш не беше јавно кажано кој е победник на конкурсот. Барем по формата во основа, нека потврди некој...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 28-Oct-2009 at 13:51


Ми се чини дека си во право. А од чудовиштето и мене ме полазија морници...

Инаку се повеќе сум убеден дека и тој проект и музејот „Македонска Борба“ и МНР се дело на еден исти болен ум, а веројатно и хотелов кај МОБ ќе ја продолжи праксата. Ионака уште одамна е јасно дека конкурсите им се обична фарса.


Edited by Cloverstack - 28-Oct-2009 at 14:13
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 28-Oct-2009 at 14:13
Само лажат и перат пари....

Од хотели, кина и трговски центри не се живее. Кај ни се фабриките ?
BashBashBashBashBashBashBashBashBashBashBashBash им треба малку од ова
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 28-Oct-2009 at 14:29
se soglasuvam so Cloverstack . mene ne mi e jasno kako mozi vo komunizmot da se srusat nekoj od objektite kako Stariot Teatar poradi toa sto ne biile FUNKCIONALNI , a sega pak da se gradat polosi, kopii ili slicno. sudbinata mislam deka kazav so ke mu e . skopje e moderen grad . treba da se razmisluva za sustainable architecture ''green architecture'' a ne ova sega so se praj sreden vek nebare
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 28-Oct-2009 at 14:33
sega ima kulturna mafija
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.164 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.