build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотел на Плоштад Македонија (5.1)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 17>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Mr.Edmund View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Jul-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mr.Edmund Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 28-Oct-2009 at 18:28
Што се однесува до чудото од сликата погоре, според страната на бирото за јавни набавки, победници на конкурсот за хотел на плоштад се.....српрајз, српрајз...... трудовите на Косто Мангароски,  Македонијапроект и Слободан Живковски+Стеван Смилевски.....https://oglasi-izvestuvanja.finance.gov.mk/ViewR_SIS.do?rsisId=49
СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ-СЛОБОДА ЗА НАРОДОТ
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 28-Oct-2009 at 18:50
@Mr.EDMUND
ne te svativ slikata sto e gore e pobednikot na koj hotel??
hotelot vo plostat ili hotelot vo markicata 7.2 ili hotelot kaj mob?!!


Edited by my Macedonia - 28-Oct-2009 at 18:50
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 28-Oct-2009 at 19:17
Малку се измешаа темиве...ама не е битно, myMacedonia ова е хотелот на плоштад Македонија до Официрски дом...јас ја постирав сликата затоа што се поставени неколку рендери од чудовиштето што треба да му служат за репер на проектантот за решението на хотелот до МОБ...за К.М. можам да кажам (не по прв пат) дека ми е срам што ми бил професор во животов и дека на него уште повеќе треба да му е срам што го нагрди градов со овие 2 објекти (и со портата пред чичко Стоилко за која уште не знаеме каква ќе биде, ама според неговиот досегашен израз знаеме што да очекуваме)...

btw, видете нешто со темиве, да не се напраи забуна со објективе, дека и така ситуацијава во моментов е „луд јебе збуњеног„...

Edited by Dave Gahan - 28-Oct-2009 at 19:19
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 28-Oct-2009 at 19:24


Префрлив се во оваа нишка, мислам дека доволно логична дискусијата и покрај спомнувањето на хотелот кај МОБ Cheers
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 28-Oct-2009 at 19:30
@Mr. Edmund баш убав попладневен српрајз Wallbash

@Dave

имаш ли во тој фамозен фолдер уште некаква визуелизација да не израдуваш?

Еве ја оваа што ја веќе постираше смалена и интегрирана за сите што ги мрзи да кликаат thumbnail да ја видат


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 28-Oct-2009 at 19:34
Прв пат кога ја видов сликата прееска, а сеуште го немав прочитано текстот од постот, за момент помислив дек е рендер од хотел "Амбасадор". Crazy
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 28-Oct-2009 at 19:38
Originally posted by lslcrew

Прв пат кога ја видов сликата прееска, а сеуште го немав прочитано текстот од постот, за момент помислив дек е рендер од хотел "Амбасадор". Crazy


Па не си далеку, оваа е вонсериски накитена во споредба со сите досегашни. Оваа болест станува потешка и потешка со секој нов циклус.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 28-Oct-2009 at 19:39
Леле леле леле... Драми! Crazy
Зарем постојат вакви умови, притоа архитекти (кремот на општеството). Да се чудиш што е поголема глупост и до кога вака? Не беа лавови, порти, споменици, Мајки Терези, музеи, опери и државни институции...
Инаку не му е тука местото ама: ЗОШТО МИСЛАТ ДЕКА НЕКОЈ СЕРИОЗЕН ЛАНЕЦ НА РЕПРЕЗЕНТАТИВНИ ХОТЕЛИ БИ СЕ СЛОЖИЛ ДА ИЗГРАДИ ВАКОВ ОБЈЕКТ!?!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 28-Oct-2009 at 19:42
Не во моментов, утре ќе го напраам тоа, не ми се при рака...

...ама пред тоа, јас колку што сфатив, ПРВОНАГРАДЕНИОТ труд има приложено една фасада и 5-6 зумирани детаљи (фантастично обработени, како што и сами може да видите), па прееска не мислев се замарам да ги постирам...не верувам дека би пропуштиле шанса да не почастат со другите „агли“ на објектот, нормално доколку авторот се потрудил да ги направи...не само што е архитектурата на овој створ (намерно не го викам објект) не е архитектонска, туку и презентацијата е на најкатастрофално ниво што не е дозволено ни за студент на прва година, а не за „професор“ што на сметка на покажаната генијалност успеа да се „намести“ на 3 предмети...
...проанализирајте го само моделот колку е ефтино направен и недовршен
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 28-Oct-2009 at 20:14
mnogu se lazi ''arhitektot'' ako misli deka vakvo nesto ke se dozvoli da se izgradi na plostadot  LOL
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 28-Oct-2009 at 21:43
Архитектот е само инструмент во случајов. А зошто дозволил(е) да бидат вака инструментализирани, тоа е тема за во други нишки Unhappy
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 28-Oct-2009 at 21:47
Абе ако не е тој, ќе биде некој друг, ане тој некој трет ќе се најде. Од толку архитекти секогаш ќе има некој што ќе се шитне. Неможеме ние еден по архитект да ги вакцинираме. Проблемот се решаа од главата од тој што побарал нешто такво.
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 28-Oct-2009 at 22:07
pa mislam deka se znaj koj ja ima mokta vo drzavata da nareduva i da ja siluva arhitekturata za politicki celi
Back to Top
Keeray View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 27-Sep-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Keeray Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 28-Oct-2009 at 23:10
Веќе ако се реализира проектов мислам дека е најдобро балконите да не штрач толку бидејки изгледа многу...неубаво и оние црвено-зелени стакла како за во црква што се hehe
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 29-Oct-2009 at 00:52

сега чив излезе дека е екпериментов и ова на што ќе се надоврзе, треба да ги спои демек визуелно ристиќева и офицерски? откако е насаден магос на плоштад незнам веќе колку има простор западната страна на плоштадот да се затвори во арт нуво...

се изненадив искрено дека одат до крај околу промената на плоштадот т.е. центарот како појава да се затвори стилски, можеби далеку подобра опција него да ги остават само оние од таа страна да штрчат вака бар ќе бидат во една компактна целина, на некој начин, лош начин, а веќе кога оделе со арт нуво требало покреативно да пристапат, па ако прават циркус тоа и до крај да го направат!  

драмолетки нема што!

ајде потврдете кој се точно стои зад проектов, дефинитивно ли е овој првонаграден за хотелот на плоштад? ме интересира воопшто има ли кај нас некој искуство од архитектите досега со неокласицизам и арт-нуво!?! за греота на деца а не на студенти да им дадеа ќе сработеа подобра комбинација, а не па на професор доколку и навистина е негово чудово!?  

смешки непотребно сакаме да станеме сосила софија, белград, загреб, атина, па луѓе бре што мајка бараме во тој филм на квази западноевропски ејакулации??? плус тогаш во тоа време архитектите биле вични за вакви проекти така речи во тој филм и живееле а веќе денес истите проекти си имаат добиено на патина, додека ова сега сосе современи материјали и визури одоколу навистина е жално сакатење на плоштадот! зар немаме наши стилови кои може да ги експлоатираме кои дури и како експерименти ќе изгледаат далеку поприфатливи него тоа што е случај со циркускиве атракции??? па зар до толку немаме архитектонско лоби во државава!?! на градежен што служат по тоа кафематите знае некој? Edited by Max - 29-Oct-2009 at 00:59
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 29-Oct-2009 at 11:41
Според мене ова е целта на архитектите на „НОВО“ Скопје, да се достигнат и надминат овие убавини...


Да не остане од вчера недокажан муабет, еве ги другите рендери...си го повлекувам зборот дека една фасада ја викаат 3Д, ама пак ќе кажам дека е очајно направено и посебно трагично што е првонаграден труд, срамота!MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 29-Oct-2009 at 13:15
Originally posted by Dave Gahan

Според мене ова е целта на архитектите на „НОВО“ Скопје, да се достигнат и надминат овие убавини...Sheraton Sofia looks quite modest and nice, compared with that thing in Skopje. Don't forget that it was also built 60 years ago. That project looks more in the "style" of Palazzo Real project on the Black sea, which thanks to the crisis went in the garbage can...


Edited by pavche - 29-Oct-2009 at 13:16
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 29-Oct-2009 at 13:18
Па ваљда не е првонаграден зашто е најубав или нешто најприкладен. Првонаграден е зашто највеќе одговора на побарувањата. Проблемот е во побарувањата. Не се архитектите криви што проектираат вакви работи, проблем е тој што го бара тоа. Денес на пазарот све може да се продаде, а најлесно може да шитнеш глупост ако некој ти побара да ја купи.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 29-Oct-2009 at 13:33
Originally posted by pavche


Sheraton Sofia looks quite modest and nice, compared with that thing in Skopje. Don't forget that it was also built 60 years ago. That project looks more in the "style" of Palazzo Real project on the Black sea, which thanks to the crisis went in the garbage can...


Holy crap @Palazzo Real Eeek2
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 29-Oct-2009 at 14:03
stetite sto ke mu gi nanese ovaa vlada na gradot se neprocenlivi i nepopravlivi. na tolku mnogu idei, izbor na materijali, sovremena tehnologija i progresivni centri na se zatne centarot so imitacija na stari gradbi (so isklucok na nekoi gradbi kako filharmonijata ili magos 5.2.2.).... toa e ubistvo za skopje.
ne sfakaat deka za sekoj stil vo arhitekturata si ima svoja filozofija zosto e bas takov i zosto e vo toa vreme aktuelen. ziveeme vo era kade moze mnogu da se eksperimentira so konstrukcija, prostor, materijali, ama nekoj sepak resil da go vrati gi moda stolbovite na sekoj 3 metra povrzani so polukruzni arkadi, pa chat pat so nekoja dekoracija, da ne izgleda shturo. greota za gradot
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.