build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотел на Плоштад Македонија (5.1)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 29-Oct-2009 at 14:18
Originally posted by lslcrew

Па ваљда не е првонаграден зашто е најубав или нешто најприкладен. Првонаграден е зашто највеќе одговора на побарувањата. Проблемот е во побарувањата. Не се архитектите криви што проектираат вакви работи, проблем е тој што го бара тоа.
Е тука си грешка...у секоја здрава земја Асоцијацијата на архитекти е институција што е толку моќна, да може ако треба и нарачателите да ги прати во ментална болница после вакви испади, само овде кај нас служи за доделување на местени годишни награди и слични паради од провинцијален карактер...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 751
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 29-Oct-2009 at 14:52
I think something similar to the Hotel Grande Bretagne in Athens would look great in the city's square.




Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 29-Oct-2009 at 14:59
kolkava e markicata ko ke ja vidam ne mi se veruva
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3608
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 29-Oct-2009 at 16:48

 

Originally posted by lslcrew

Проблемот е во побарувањата. Не се архитектите криви што проектираат вакви работи, проблем е тој што го бара тоа. Денес на пазарот све може да се продаде, а најлесно може да шитнеш глупост ако некој ти побара да ја купи.

оп чекај малку! како не се криви па не е возможно да си дозволам со ваков проект да излезам на плоштад! јасно дека власта е одговорна особено што за вакви егзебиции нема јавни дебати, а капак и самите научни институции немаат ни глас ни сила истиот да го кренат, но архитектите се дебело одговорни што излегуваат со вакви халуцинации... дефакто ја утнавме цела утикамица и несакам газдата на клубот да го бранам, да тој е одговорен што воопшто решил да тера спорт кој воопшто не го разбира, но без разлика на тоа доколку ангажираните си ја знаеја својата работа немаше да дозволат ваков калабалак во мал ринг! 

мое мислење е дека судиите се тие кои ја отепаа утакмицава, односно комисиите кои одлучувале за проектите, тука исто проблем е делегирањето на истите. капак тренерите(архитектите) се недоветни да истренираат репрезентазција за визури како плоштад особено не за ваква игра, не е само да имаш абер што е спорт треба да бидеш специјалист во дадениот, а особено е тешко да парираш во игра со бајати тактики(стилови) и со тоа да однесеш победа денес... на ова се надоврзуваат играчите(градежниците) кои ај што незнаат како се игра ваквиот стил туку немаат ни доволно опрема за да ја истрчаат цела утакмица! и на крај публиката незаинтересирана или пак излегува на терен да протестира за сосем трети ситуации како тоа зошто газдата сака воопшто да има утакмица, наместо да земе да да им се сипе на судии, тренери и играчи зошто со толкава потпросечност излегуваат на терен!!! 

да не се разбереме погрешно ова со целава фатаморгана од игра не би се сложил воопшто, но доколку постоеја квалитетни спортисти дури и во најневозможни услови ќе изиграа добро, но очигледно истите ај што не се виртуози туку воопшто и ги немаме! на вангел идеите за овие неурамнотежени сликички се ремек дело, но незнам како само немаат срам со еден ваков проект да излезат архитекти на конкурс, а капак истиот да помине кај комисиите за избор... а знае ли некој кој се седи по тие комисии? дај да чуеме чија остроумност имала кабает за ваков избор!

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 29-Oct-2009 at 16:55
Види ова што сега го дискутираме е судир на идеологии или нешто слично. Економистите неколку децении водат дебати на тема дали пазарот го регулира побарувачката или понудата. Нормално дека оние со комбиниран пристап се највеќе во право.  Одноносно тоа што е масовно кај нас ставено на породажба од прокети ормално дека и ќе се купува и тука е директна одговорноста на архитектите што произвеле такво срање. Од друга страна она што јас го тврдам во случајов е дека побарување за прокетирање на хотел досега не сме имале како млада држава и младо општество па следствено на тоа и немаме некој пред производ и тука она што државата ќе го одкупи е директно регулирано од побарувачката.  Штоп да ти падне на памет ќе се најде некој кој ќе ти го произведе и ќе ти го продаде. Така да директната одговорност ја гледам во тоа што некој побарал да купи, нормално се нашол и некој паметен што ќе го продаде. Архитектитре може да ги обвиниме што немаат воспоставено методи на групна себеконтрола. Егото им е до таван не ни помислуваат да отворат стручна расправа за туќчи прокети , освен ако тоа не е бахато плукање. Неможе да чекатт власта да ги покани да го кренат нивото на архитектурата. Токму архитектите се двигателите и ако не даваат некој туку така да им се пета низ нивниот општествен простор нема ни да им се шета. Му се шетаат на тој што дава да му се шетаат низ двор.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3608
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 29-Oct-2009 at 18:49

види не дека архитектите се лузери, но мора да се свесни што од каде и до каде може да оди, ова што е избрано како решение не е бељата што некој архитект немал инспирација или креативноста му заминала по биртии(земено естетски) за ова се криви самите комисии! не смее да си дозволи оној кој пресудува да се фати само за она што го има, во најмала рака ќе го повторува конкурсот се додека не излезе некој со навистина квалитетен проект!!! зборував за ордените пред некое време, ако на ваков начин реагираше томе серафимовски кога ги бираа идејните решенија сега ќе имавме пазарџиски дребулии за одликување! http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=156&PID=47453#47453 

а тоа дека архитектонскиот еснаф нема никаков капацитет да организира јавна трибина или пак да изгради некое професионално лоби кое ќе можеше да се наметне како двигател тоа е сосем трета работе која е резултат повеќе на општата апатија и рамнодушност кај интелектуалците, чии амбиции завршуваат со две три испроектирани згради! но да не ја растегнуваме за ова тука си има нишка 

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 29-Oct-2009 at 20:09

незнам што ми текна да направам скица за оваа локација на плоштадот, ама незнам како да ја ставам на форумов бидејќи ми е на лист. мојата замисла е зграда од пет ката, скалесто подредени, но не стандардно, интерсно испадна. на кровот (тераса) од секој кат има излез од наредниот. сите терасите освен последниот претставуваат шеталишта, со тревници и по некое дрвце. по рабовите да има стаклена ограда и да може да се гледа околу. последната петта тераса да биде ресторан. е сега зграда е припособлива да биде и хотел и деловна или станбена. што претставува најголема потреба. ресторанот си е посебен од зградата и за сите луѓе.

фасадата ја замислувам ѕидови во крем бела боја со нерамнини и оние растенија што висат не знам како се викаат, или пак истото плус некој вид брисолеи што ќе одговараат но ќе покриваат цели ѕидови а ова растенијата врз нив. но добро ова е само замисла. 

терасите имаат форма на трапез триаголници и еден издолзен паралелограм. знам дека не сфативте баш ама ова од мене колку идеја за некој добар рендер

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 29-Oct-2009 at 20:12
замислете го овој горе хотелот до петти само со скратени спратови и на нивно место тераси, и без оваа фасада
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 29-Oct-2009 at 20:15


Неможеш да го скенираш или сликаш цртежот?
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 29-Oct-2009 at 20:25
само на паинт ама нема да испадне добро. неам екој програм за цртање
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 29-Oct-2009 at 20:34
Мислев да го сликаш со фотоапарат па да ја прикачиш сликата тука. Или да направиш скен на самиот цртеж. 
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 29-Oct-2009 at 20:42
тешко затоа и реков незнам како да ја ставам. немам апарат а телефонот не ми се поврзува со компјутерот бас ми е кривоUnhappyUnhappyWallbash
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3608
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 29-Oct-2009 at 20:43
па ако ти е на пеинт тогаш сејвувај го како јпг и качиго на photobucket и закачи го после тука... www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=181&PID=4765#4765
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 29-Oct-2009 at 20:48
Originally posted by Max

па ако ти е на пеинт тогаш сејвувај го како јпг и качиго на photobucket и закачи го после тука... www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=181&PID=4765#4765


Јас колку што сфатив, на рака му е цртана сликата
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 29-Oct-2009 at 21:31
на лист ми е Unhappy. не е важно 
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3608
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 29-Oct-2009 at 21:37
ќе одиш во првото интернет кафе ќе им дадеш да ти направат скен и качи го на нет нема врска забегавме со ова техничкиве муабети, во секој случај такво нешто ќе изгледа даелку подобро него ова чудо, тоа би му дошло како скалеста пирамида, и такво нешто нека тера само не ова!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 29-Oct-2009 at 21:48
Фосил не се предавај баш би било добро да го видиме тоа што го имаш Идејава на Мах со интернет кафе е добре 
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 29-Oct-2009 at 22:13
chat испадна темава , немојте photobucket аман, најочаен сервис е, бришат слики као луди...

http://www.imagebam.com/
http://sharenxs.com/
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 29-Oct-2009 at 22:16
Ќе ја излуфтирам темата после само да се разреши проблемот
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 30-Oct-2009 at 14:46
ај ќе пробам ама ќе го качам утре
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.363 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.