build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотел на Плоштад Македонија (5.1)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Alex View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Jun-2009
Location: Paris / Ohrid
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Alex Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 12-Mar-2011 at 21:59
Lele dva hoteli Marriot.............mora da e greska......
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 13-Mar-2011 at 14:52
Момци, партнерство со Мериот може да значи брендирање на хотелот како „Marriott“, „Renaissance“, „Ritz-Carlton“ и уште неколку брендови (иако не сите доаѓаат во обзир):
http://en.wikipedia.org/wiki/Marriott_International#Marriott_Brands
Така да не е чудно што два соседни хотели би се граделе во партнерство со Мериот (мада нема никакви детали за видот на партнерство, и за обата хотели)

А дури и да се изјалови работата со Мериот, барем на оваа локација нема да добиеме некој „noname“ хотел, бидејќи услов во тендерот беше хотелот да биде дел од ланец со најмалку 250 хотели. Можност за „noname“ хотел теоретски останува за соседниот, оној на Дивелоп Груп, бидејќи тие не се обврзани со никакви услови.

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 13-Mar-2011 at 15:01
А да им ставеле еден услов да има ресторан/кафуле најгоре, конечно да добиеме еден sky bar?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 13-Mar-2011 at 15:40
Мора да се научиме малце повеќе да ги почитуваме инвеститорите. Изгледа сите така размислуваме, абе тури им услов, ова нека направи она нека направи, кој го е** има пари он ќе си изгради ние сме попаметни ќе го заебеме. Истото се случи и во Штип, со патот, па и сега е исто мислам дека горе доле со хотеливе на плоштад. Мора да има некој чесен, фер и коректен однос спрема тој што ти носи пари, работа итн. Тие што се одлучуваат да градат прават сериозни анализи пред да се одлучат на некој потег и ако увидат дека треба да има некоја содржина која ќе им помогне да напредуваат во работата они се први што ќе направат нешто без ние да им кажуваме.
Друго што сакам да кажам е тоа дека нема потреба од "резиденција" на градоначалникот, тоа е само правење паради и курчење, па матично, па не знам што. Според мене подобро ќе беше Офицерскиот Дом да биде целосно хотел но да биде друг инвеститор што ќе донесе друг бренд, а јас сум повеќе од сигурен дека сите три хотела ќе крцаат цело време. Но ете некој друг така замислил така и ќе биде, само да искочи се како што треба, да се испочитуваат договори и временски рокови, зошто сепак се работи за строгиот центар и јас не би сакал да чекам уште 10 години за да го добијам завршниот производ.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 13-Mar-2011 at 16:21
Има и тој однос некоја граница кога профитабилноста престанува и бирократите го потрупуваат со процедури и обврски. Така да тоа што е плоштад може да се пушти малку повеќе, на друго место не проаѓа. У право си за ова, но онаму каде што може да се најде инвеститор и со услов повеќе, па зошто да не. 
Back to Top
nylon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 168
  Quote nylon Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 13-Mar-2011 at 16:40
Да ги почитуваме инвеститорите??? Тука се работи за класична бизнис понуда. Не се работи за почитување или непочитување. Никој не ги тера да го прифатат предлогот.

Во врска со рокот за изградба. Тендерот пропишува рок од 6 години. Незначи дека инветситорот најавува рок од 6 години. Тие ако сакаат можат да го изградат и за 2 години.
Back to Top
Alex View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Jun-2009
Location: Paris / Ohrid
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Alex Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 13-Mar-2011 at 18:44
Bi trebalo da bide zavrsen do 2014 , neli hotelot e del od proektot "Skopje 2014" Big%20smile

Edited by Alex - 13-Mar-2011 at 18:45
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 14-Mar-2011 at 03:48
@nylon:
Си се запрашал зошто имало само еден понудувач???
Нашиве немаат еден ден поминато како работодавци, само седеле и примале плата, затоа не знаат како функционираат работите, а не па што е класична бизнис понуда.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 14-Mar-2011 at 20:06
Originally posted by nouseforname

jas kolku sto imam videno na stranata na marriott nema nisto sopnato za eden a ne pa za dva hoteli vo skopje?!
a ne e malce premnogu 6 godini za ovie dve zgradi,ispaga eden sprat edna godina


Па знаеш дека оној хотел кај Рамстор се заврши за рекордно брзо време.Зошто не би се изградиле 2 такви на плоштад???
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 16-Mar-2011 at 13:54
Originally posted by Cloverstack

Момци, партнерство со Мериот може да значи брендирање на хотелот како „Marriott“, „Renaissance“, „Ritz-Carlton“ и уште неколку брендови (иако не сите доаѓаат во обзир):
http://en.wikipedia.org/wiki/Marriott_International#Marriott_Brands
Така да не е чудно што два соседни хотели би се граделе во партнерство со Мериот (мада нема никакви детали за видот на партнерство, и за обата хотели)

А дури и да се изјалови работата со Мериот, барем на оваа локација нема да добиеме некој „noname“ хотел, бидејќи услов во тендерот беше хотелот да биде дел од ланец со најмалку 250 хотели. Можност за „noname“ хотел теоретски останува за соседниот, оној на Дивелоп Груп, бидејќи тие не се обврзани со никакви услови.

 
Точно, по тоа што нашинциве го кажаа уште во 2010 кога фрлаа лопати за не знам што, Мериот ниту ги гради хотелите, ниту ги поседува, туку само ќе менаџира со нив.
Тоа е исто како јас да си изградам хотел на мое земјиште, но ќе му го дадам на Мериот да го управува за мене.
Трошоците и заработувачката се однесуваат на мојот џеб, но Мериот е тој кој ми ги доставува сметките и заработувачката.
Е сега, јас имам слушнато за само еден хотел во Скопје кој ќе биде менаџиран од Мериот, а кој конкретно, тоа не помнам, ќе повторам, за ова нашинциве зборуваа кога фрлаа лопати за не знам што во 2010.
За ова дека 2 хотела ќе бидат менаџирани од Мериот прв пат слушам, односно прв пат читам Big%20smile
 
И овие од Лукоил направија нешто слично.
Нивната бензиска пумпа на излезот од Скопје кај Сарај не е во нивна сопственост, туку на некои други сопственици, а Лукоил само менаџира со истата.


Edited by Dexter26 - 16-Mar-2011 at 14:06
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 16-Mar-2011 at 19:05
Marriott не е франшиза? Ако е франшиза, не доаѓа во предвид друг да го менаџира. Ти само си плаќаш за лиценца, тие ти кажуваат како мора да биде уредено и како мора да се пружаат услугите, доаѓаат и те контролираат од време на време, но работата си ја вршиш ти, а не некој друг за тебе.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 17-Mar-2011 at 01:50
Previous
 
Па добро де, и така да е, сепак целта ми беше да потенцирам дека ниту еден од хотелите не е директна инвестиција на Мериот, чисто колку за тоа да стане јасно.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 28-Jun-2011 at 04:27

Marriott Residence Skopje

FYR Mazedonien | Skopje | since 2010
Marriott Residence | 123 apartments
design

Construction of the a² hotelconcept designed Hotel Marriott at the main square of Skopje in Macedonia started in June 2011 and are expected to be completed in 2013. Inspired by its design we were also entrusted with the design of the adjacent property. We set great emphasis on the urbanistic side of the project and developed a building with three levels of shopping center including spacious dining establishments. In the floors above it, the concept envisions a variety of function rooms and branded city residences. In the ensemble with the Marriott Hotel the project will give the main square in Skopje a new identity.










http://www.massabni.at/projects-2/marriott-residence-skopje/?lang=en
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 413
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 28-Jun-2011 at 04:41
Ona spojkata bas so ja diskutiravme na Oficerski i Hotelot ubo se gleda od izgledot .. Samo me cudi ako e preminot od kat zosto ima porta vo prizemjeto namesto da e celosno slobodno dvizenjeto ??!! Zosto ja zatvoraat cela ulicka so zid i vratnicka ?!!!!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 28-Jun-2011 at 08:49


Колку што гледам, спојката е само на први кат, на приземје нема.
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 28-Jun-2011 at 21:11
Да ќе биде одлично да се направи едно интересно мостче за преминување меѓу хотелот и офицерски, со што не би се затворил просторот меѓу нив, а и би изгледало многууу поубаво.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 28-Jun-2011 at 21:45
Ако до толку има потреба објектите да бидат поврзани (мене сеуште не ми е јасно каков коктел ќе биде офицерскиот дом и во која функција ќе биде визави хотелот), зошто не ги поврзат подземно? Претпоставувам дека се работи за уште една замисла од SimCity умот на авторот на СК2014.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 29-Jun-2011 at 16:11
дали го гледам оригиналниот објект што го имавме порано? Shake
за спојкава меѓу објективе не знам што друго да се коментира има, ко прво нешто тотално непотребно, ко второ сосема најнеадекватно изведено... ко целта на планов да е да се спречи што е можно повеќе движење на пешаци

друга работа не ми е јасна... зошто на објективе редат прозори што ја покриваат пола од фасадата??? ако веќе секаат да прават објект кој задоволува модерни потреби, нека направат нешто современо, ме иритира вакво имплементирање на начини од модерната архитектура во постари стилови... секој прозор е залепен до соседниот, по вертикала и хоризонтала, а во други објекти има и случаи каде една рамка се користи за повеќе спратови...
вака се постигнува ефект на лик на фабрика која потекнува од индустриската револуција и сите муабети за убавина и раскош на класичните стилови паѓаат во вода

трета работа што ме иритира уште од самиот почеток е што ова е хотел, значи пред да излезе Ск2014 се отапевме со муабети за то колку нерепрезентативни биле објектите на плошптадот и за тоа како му фалеле објекти и на крај просторот се потроши на обичен хотел, не повеќе вреден од било кој хотел изграден било каде во ова време... кога на плоштадот му се даде толкаво огромно локално и национално значење, може барем да го крунисаат со објекти битни за градот и државата и културата и општеството, тука можеше да има градска куќа, музеј и т.н. но изградија нешто што нема поголемо културно значење од градски ѕид... и сега ставен му е некаков квази стил (господ знае дали припаѓа во одреден стил) и треба да глумиме дека е изграден во времето на хотел Бристол и дека само фасадата му дава посебна вредност и значење Doh
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 29-Jun-2011 at 23:01
Originally posted by zabegan

ко целта на планов да е да се спречи што е можно повеќе движење на пешаци
Како побогу ќе се спречи движење на пешаци кога спојката е на први кат?
Back to Top
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 30-Jun-2011 at 00:04
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by zabegan

ко целта на планов да е да се спречи што е можно повеќе движење на пешаци
Како побогу ќе се спречи движење на пешаци кога спојката е на први кат?

Applause
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.