build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Хотел на Плоштад Македонија (5.1)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотел на Плоштад Македонија (5.1)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1127
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 11-Jun-2023 at 17:30
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 20-Jul-2023 at 10:41
ДенешниCarpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15132
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 20-Jul-2023 at 17:53
Се знае ли каква фасада ќе има хотелов? Некој рендер? Или ќе си остане оној стар проект од пред десетина години?
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 23-Aug-2023 at 10:39
ДенешниCarpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 03-Oct-2023 at 17:26
Денешни

Carpe diem
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 02-Nov-2023 at 14:47


Edited by stef4o - 02-Nov-2023 at 17:38
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 25-Jan-2024 at 19:51
САМСОНЕНКО ПРОДОЛЖИ ДА ГО ГРАДИ ХОТЕЛОТ СО ОФИЦЕРСКИ ДОМ НА ПЛОШТАД МАКЕДОНИЈА ВО СКОПЈЕРускиот бизнисме Сергеј Самсоненко продолжи да го гради хотелот заедно со Офицерски дом на Плоштад Македонија во Скопје. По неколку години откако беа стопирани градежните работи, објектот повторно се гради, но динамиката со која се работи е бавна.

Од Општина Центар велат дека пред да продолжат градежните работи, издадени се решенија за измени во тек на градба за двете градежни парцели. Барањата за измени во градба од фирмата на Самсоненко биле поднесени во 2022 година.

Според договорот за продажба на градежното земјиште, фирмата „СИС инвест груп“ требаше да го изгради објектот до 10 април 2022, што не е направено. Поради надминување ги роковите за изградба на двата објекта на Плоштад Македонија, Самсоненко плаќа секој месец пенали на Општина Центар во висина од 10.000 евра.

„Правното лице ‘СИС инвест груп“ редовно ја плаќа договорната казна. Престанок на уплата на договорната казна три месеци последователно значи и раскинување на договорот“, велат од Општина Центар

Пред две години, од правниот тим на Самсоненко изјавија дека фирмата сака да го изгради хотелот со Офицерски дом на Плоштад Македонија, но постојано се соочува со опструкции. Најпрво, застој во градбата имало поради неоснованото поведување стечајна постапка од фирмата „Кратер“, која траела две години и се запира на 29 декември 2020. Откако тој проблем бил решен, причина за застојот во довршување на изградбата, според правниот тим на Самсоненко, биле постојаните опструкции од Општина Центар кои се технички и поради тоа не можело да се продолжи со градењето.

Хотелот, што според најавите требаше да биде од синџирот хотели „Мериот кортјард”, и Офицерскиот дом кој треба да биде резиденцијален кабинет на градоначалникот на Скопје со матична служба, почна да го гради грчкиот бизнисмен Димитрис Кондоминас во 2011. Тогашната влада на Никола Груевски преку Министерството за транспорт и врски му го продаде ова атрактивно земјиште со површина од 6.300 метри квадратни по цена од 100 евра по квадрат. Но, откако Кондоминас во 2015 беше уапсен во Грција поради затајување данок, проектот го презеде Сергеј Самсоненко кој ја купи фирмата на грчкиот бизнисмен за 600.000 евра.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/samsonenko-prodolzhi-da-go-gradi-hotelot-so-ofitserski-dom-na-ploshtad-makedonija-vo-skopje/
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15132
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 07-Mar-2024 at 10:45


фото: https://www.facebook.com/elena.leveska
За сè има вторпат
Back to Top
Dinger Carlos View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 06-Mar-2024
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote Dinger Carlos Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 07-Mar-2024 at 14:44
Ова многу бавно но веќе добива облик. Баеги голем хотелов. На крај сепак топ ќе изпадне плоштадов, дури и Мајка Тереза убаво ќе легне..Џабе се буневме. Супер е со Поштата што вири позади и асоцира на некоја средовековна тврдина. Дури и зеленилото пак ќе порасне. Зимзелени се дрвата? да не знае некој кој вид се?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 08-Mar-2024 at 19:33
Неколку денешни

Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 23-Mar-2024 at 14:53
Денешни,се монтира скеле на источната странаCarpe diem
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 23-Mar-2024 at 20:14
Ајде тргнала работата и на овој објект конечно
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 18-May-2024 at 15:36
Се работи на фасадата

Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 22-May-2024 at 18:52


https://www.facebook.com/photo/?fbid=494156116466066
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 20-Jun-2024 at 18:35
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 06-Jul-2024 at 16:36
Денешни

Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.127 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.