build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотел на Плоштад Македонија (5.1)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 151617
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ToniB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Mar-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 28
  Quote ToniB Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 14-Jun-2018 at 22:30
Самсоненко јавно си кажа дека има проблеми со финансии, така што овој застој не е изненадување.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 03-May-2019 at 17:54
Поставено е бело платно,најверојатно вака ќе ги маскираме минимум уште 3 години дур не истече дозволата за градбаhttps://vecer.press/скопје-на-нозе-иде-папата-крофните-за/
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 03-May-2019 at 17:55
Тоа е поставено за да се маскира затоа што папата доаѓа... А кога веќе не се ни доградува како што треба требало вака поодамна да маскираат и за нас што живееме тука...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 03-May-2019 at 18:53
Хаха знаевв!!!!!!
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 821
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 04-May-2019 at 02:05
Бруки невидени, дебилизам. Дека дојде папата сега се стави бело платно, а за обичниот народ нека е гнасно, нема проблем.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 04-May-2019 at 06:19
Поголема брука е тоа што се дозволи да останат вака недоградени објективе во централното градско подрачје.Тука имаме три објекти едно до друго за кои не се знае кога ќе бидат завршени а истото прашање важи и за црквата Константин и Елена,за Елем,за фасадата на ЕВН за фасадата на Пелагонија.Сите се заглавени.
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 403
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 07-May-2019 at 01:53Апсолутно си во право стефчо, строг центар на градот - најрепрезентативно место на ниво на цела држава а вака оставени недовршени објекти со години и којзнае уште колку ќе чекаме додека се средат, е брука над бруките мизерија невидена, место тие да бидат приоритет да се средат еднаш засекогаш тие не срамат секојдневно... на еден начин ни ја отсликуваат состојбата во земјава за жал
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 07-May-2019 at 18:36
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 03-Jul-2019 at 16:16
„БЕТОН ШТИП“ ВО СТЕЧАЈ, ПРЕСТАНА ГРАДБАТА НА ОФИЦЕРСКИ ДОМ И ХОТЕЛОТ НА ПЛОШТАД, ФИНКИ И КЛИНИЧКАТА БОЛНИЦА ВО ШТИП

По едногодишната најава, ГП „Бетон“ АД Штип, кое во изминатиов период беше предмет на истрага на СЈО, конечно од вчера е под стечај. Поради основен долг само кон три компании-побарувачи од Северна Македонија, судијата Маја Џорлева вчера донесе одлука за „Бетон“ Штип да се отвори стечајна постапка. Првичните побарувања само од три фирми кои биле предлагачи за отворање на стечајна постапка, изнесуваат 76, 7 милиони денари.

По изјавата на портпаролот на Основниот суд во Штип Јулијана Недкова дека судската одлука за стечај на „Бетон“ ќе биде објавена во Службен весник и на огласните табли во судот, како и по објавата во два весника од страна на назначениот стечаен управник Драги Димовски, бројот на побарувачите и вкупниот долг на „Бетон“ се очекува значително да се зголеми, најмногу од вработените кои побаруваат неисплатени плати.

Поради ваквата состојба на контроверзната градежна компанија, градежните активности што оваа фирма ги почна, в еќе неколку месеци стагнираат, а на некои објект се и целосно запрени. Тоа важи и за изградбата на Клиничката болница во Штип која требаше да биде готова пред две години. Но, поради новонастанатата состојба грчката градежна фирма „Интеракт“ која беше изведувач на работите, лани го прекина договорот со Бетон.

При денешната посета на новата Клиничката болница во изградба во Штип наидовме на запрени кранови и на мирна тишина кај објектот кој се гради во кругот на постојната болница во Штип. Последните градежни активности престанале при поставувањето на прозорците и вратите на половина од објекот. Од некои простории продираа гласови на работници но не можеше да се утврди дали тие нешто работат на објектот или го обезбедуваат.

Во меѓувреме, дел од работниците отишле во странство, а дел за да ја искористат градежната сезона почнале да работат во други градежни фирми па сега е неизвесен вкупниот број на вработените во „Бетон“ Штип. Заминувањето на работници се зголемило уште кога се појавија првичните гласини дека фирмата ќе оди под стечај.

Директорот на Клиничката Болница во Штип Ален Георгеив вели дека целата ингеренција околу натамошната изградба на Клиничката болница е во рацете на Министерството за здравство. Ова министерство уште во 2016 година утврди инвестициона вредност на новиот објект во висина од 56 милиони евра, а по неколкуте пролонгирања на последната прес-конференција министерот за здравство Филипче најави нов рок дека новата Клиника во Штип ќе биде изградена до крајот на 2020 година.

Во прекин на изградба се и објектите што ГП Бетон АД Штип почна да ги гради и во Скопје некои дел од проектот 2014 година. „Бетон“ ја запре изградбата на Офицерскиот дом и на хотелот до Офицерскиот дом, како и зградата на ФИНКИ.

Според истражувањето на БИРН, „Бетон Штип“ има работено како изведувач на седум објекти од проектот „Скопје 2014“ за вкупна вредност од 55 милиони евра. Најголеми договори има склучено со државата за ФИНКИ – 12.804.035 евра, МЕПСО – 10.579.065 евра и за заедничката зграда на Уставен суд, Државен архив и Археолошки музеј – 9.064.807 евра.

„Бетон Штип“ е замешан во предметот на СЈО „Тендери“ против поранешната министерка за култура Елизабета Канческа – Милевска, која е обвинета за кривичното дело Злоупотреба на службената положба и овластувања за местење тендер.

Според воведните зборови на СЈО на судењето, поранешниот генерален директор на „Бетон Штип“ Илија Бреслиски во улога на сведок тврди дека обвинетата Канческа – Милевска како министерка за култура во 2011 година му кажала градежната компанија да ги изведе сите градежни работи пред Музејот на ВМРО и да не го чека тендерот, бидејќи средила да го добие неговата компанија.

Според последниот сертификат изготвен од брокерска куќа, објавен на веб страницата на градежната фирма, во сопственичката структура се компаниите ТИМ ДОО Скопје со 8.150 акции и со право на глас од 19, 50%, Орка Холдинг АД Скопје со 7.101 акција и со право на глас од 16, 99%, Езимит ДООЕЛ Штип со 6.611 акции и со право на глас од 15. 81%, ДПТИ Ексико ДООЕЛ Скопје со 6.000 акции и право на глас од 14, 35%.

Членови на одборот на директори се сопственикот на Винаријата „Езимит“ Зоранчо Митровски од Штип како претседател и извршните членови Ванчо Мијалчев градоначалник на Пробиштип од 1996-2000 година, генерален директор на Злетовица од 2001-2003 година и претседател на одборот на директори при рудниците Злетово од 2000-2002 година.

Извршни членови се охриѓанецот Цветан Панделески, кој бил во одборот на директори во ЗК „Пелагонија“ во Битола, акционер во „Лозар Пелистерка“ АД Скопје и во „Стопанска банка Битола“, и Валентина Димовска, директор за технички прашања на Клиничката болница Систина од 2012 година.

Не е познато дали во меѓувреме има измени во сопственичката структура на „Бетон Штип“, затоа што никој од раководството не сака да зборува за новонастанатата ситуација. Работниците се во неизвесност и како што велат засега нема кој да ги организира на штрајк, но затоа пак заради обезбедување на егзистенција дел од нив решиле да се префрлат во други градежни фирми, а дел да работат на црно во земјата или странство.

https://sdk.mk/index.php/makedonija/beton-shtip-vo-stechaj-prestana-gradbata-na-ofitserski-dom-i-hotelot-na-ploshtad-i-finki/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 08-Jun-2020 at 15:56


https://www.facebook.com/aerofoto.mk/
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 08-Jun-2020 at 16:28
Леле која грдотија е „катната гаража“ позади... нека и стават барем обично црно стакло и онака е безлична и непотребна, барем да не е толку грда.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7766
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 08-Jun-2020 at 16:37
од што многу кратко седат нечепнати објективе, никнало цело паркче околу нив
инаку не се гледа толку поради оградата, ама во фонтаната кај споменикот на мајка тереза е формирана мочуришна бара а околу неа има цела џунгла
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 08-Jun-2020 at 20:58
Прашање дали и кога би се довршила оваа "тројка" што ја оставија да чмае среде град со години. Чинам дозволите за градба на Офицерски и Хотелот се до 2022 и до тогаш ќе стојат вака...за после којзнае ќе видиме дали ќе бараат друг изведувач или како и да одат тие процедури. Ако ги имаме готови до 2025 би било добро.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 16-May-2021 at 10:05
ДЕСЕТ ГОДИНИ СЕ ГРАДАТ ХОТЕЛОТ И ОФИЦЕРСКИОТ ДОМ НА ПЛОШТАДОТ ВО СКОПЈЕ, ПО СУДСКИОТ СПОР САМСОНЕНКО ОСТАНУВА ГАЗДА СО РОК ЗА ГРАДБА ДО 2023Десет години се градат хотелот и Офицерскиот дом на Плоштадот Македонија. Во срцето на Скопје уште зјаат недоградени овие две згради, заградени со тараби и со расфрлени градежни материјали околу нив. Иако станува збор за една од најатрактивните локации во центарот на Скопје, веќе неколку години на терен нема никакви градежни активности. Зградите го нагрдуваат строгиот центар на градот, а кога беше посетата на папата Фрањо во мај 2019 беа покриени со платно.

Од Општина Центар за САКАМДАКАЖАМ.МК велат дека според договорот, рок за изградба на двата објекта е до август 2023.

„Доколку во овој рок не бидат изградени, тогаш Општината има право да почне постапка за раскинување на договорот“, велат од Општина Центар.

Од таму велат дека газда на земјиштето и објектите останува Сергеј Самсоненко откако пред една година беше отворена судска постапка за стечај. Спорот кој го покрена еден од изведувачите на објектите поради неисплатени побарувања го добил Самсоненко, односно судот не прогласил стечај, што значи дека тој останува сопственик.

Но, и по завршување на судскиот спор на терен нема никакви градежни работи. Објектите се во фаза на карабина.

Хотелот „Мериот кортјард” и Офицерскиот дом кој треба да биде резиденцијален кабинет на градоначалникот на Скопје и да има матична служба, почна да го гради грчкиот бизнисмен Димитрис Кондоминас во 2011. Тогашната влада на Никола Груевски преку Министерството за транспорт и врски му го продаде ова атрактивно земјиште со површина од 6.300 метри квадратни по багателна цена од 100 евра по квадрат. Но, откако Кондаминас во 2015 беше уапсен во Грција поради затајување данок, проектот го презема Сергеј Самсоненко кој ја купува фирмата на грчкиот бизнисмен за 600.000 евра.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/deset-godini-se-gradat-hotelot-i-ofitserskiot-dom-na-ploshtadot-vo-skopje-po-sudskiot-spor-samsonenko-ostanuva-gazda-so-rok-za-gradba-do-2023/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 151617

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.