build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Инспиративни урбани пејсажи од светот
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Инспиративни урбани пејсажи од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 515253
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1041 Posted: 24-Nov-2019 at 16:51
Чунгкинг, Кина

Sunset Raffles City Chongqing by Kevin Ho, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1042 Posted: 24-Nov-2019 at 16:52
Вухан, Кина

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1043 Posted: 24-Nov-2019 at 17:00
Женгжу, Кина

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1044 Posted: 17-Mar-2020 at 11:51
Солун. По пожарот во 1917 година еден дел од централното градско подрачје бил урбанизиран по „европски“ терк, а на оваа фотографија може да се воочи разликата.

За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1045 Posted: 17-Mar-2020 at 13:34

речиси олдскул fractal vs new-urbanism

интересно во однос вториот тренд убо е да се знае дека е стандардизиран истиот уште во антика [1][1][1]

туку http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1356 имаме еве спунт и за оправдување современи европски комплекси ако не гурабии [1]
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1046 Posted: 04-Jun-2020 at 16:44
Диско „Скопје“, Емен, Холандија, 1980ти

извор
Уште постои: facebook.com
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 440
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #1047 Posted: 04-Jun-2020 at 19:08
Originally posted by Џоле

Солун. По пожарот во 1917 година еден дел од централното градско подрачје бил урбанизиран по „европски“ терк, а на оваа фотографија може да се воочи разликата.


Интересна слика. Мислам дека може да се продискутира баш во контекст на тоа дека сите мислат дека во еден град по default треба да има огромни зелени површини
(Не ме сфаќајте погрешно, не мислам на градежно безредие).
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7311
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1048 Posted: 05-Jun-2020 at 00:22

секоја урбана средина мора да има и зелена и водена површина, за поквалитетен и поздрав живот, не само заради загадување, туку и поради пријатност на амбиентот, рекреација, заштита од високи температури и слично

генерално, градовите ги имаат формирано трендови во урбаното планирање, во поглед на тогашната свест на човештвото и политичката клима, ама во денешно време се стремиме кон други квалитети и верувам дека тоа нема да се смени многу долго време

и јас сум обожавател на набиени кластери од објекти, ама само за кратки естетски импресии, за живеење во нив не знам колку би ми било удобно
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1049 Posted: 21-Jun-2020 at 20:25
Даблин, Ирска

Dublin by Artem Denisov, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1050 Posted: 31-Jul-2020 at 21:14
Приградска населба во Виена

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 515253

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.