build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Инспиративни урбани пејсажи од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 54>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 20-Jan-2014 at 00:36
Originally posted by Џоле

Волгоград, РусијаОва споменик е или фотошоп???Можно ли е да има вакво чудо?
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 20-Jan-2014 at 01:08
Previous
 
Не е никаков фотошоп.
 
Татковината повикува е споменик издигнат врз Мамаевиот врв каде што се воделе најкрвавите пресметки помеѓу Црвената Армија и нацистичкиот Вермахт за време на Битката за Сталинград во Втората Светска Војна.
 
За тие кои не знаат, денешен Волгоград е поранешен Сталинград.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13434
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 20-Jan-2014 at 07:26
Оваа статуа е поголема/повисока од Статуата на слободата. Сличен споменик има и во Киев, Украина, кој исто така е поголем од оној во Њујорк. Оригиналното име на волгоградската статуа гласи „Родина-мать зовёт“.

Патем, овој споменик е граден во периодот 1959-1967 година, а е висок околу 85 метри.

Edited by Џоле - 20-Jan-2014 at 07:28
За сè има вторпат
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 20-Jan-2014 at 11:26
Originally posted by Џоле

Оваа статуа е поголема/повисока од Статуата на слободата. Сличен споменик има и во Киев, Украина, кој исто така е поголем од оној во Њујорк. Оригиналното име на волгоградската статуа гласи „Родина-мать зовёт“.

Патем, овој споменик е граден во периодот 1959-1967 година, а е висок околу 85 метри.


Бидејќи се рачунаат и постаментите, прочитав некаде дека е 87м висок. Рускиот споменик не е повисок од Статуата на слободата. Статуата на слободата е висока 93м, со постаментот.
Киевскиот споменик пак, е највисок со 102м.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13434
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 21-Jan-2014 at 16:38
Баку, Азербејџан

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13434
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 23-Jan-2014 at 22:19
Работник го поправа споменикот на Исус Христос во Рио де Жанеиро кој пред некој ден беше погоден од гром

За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7472
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 24-Jan-2014 at 02:38
кул, не сум знаел дека статуата има громобран
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2491
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 25-Jan-2014 at 16:55
добра фотка. Ипанема во далечината.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13434
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 26-Jan-2014 at 15:06
Сплит, Хрватска

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13434
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 28-Jan-2014 at 22:48
Киев

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13434
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 03-Feb-2014 at 23:18
Њујорк


New York skyline por New Mes, en Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 04-Feb-2014 at 00:36
Едит.


Edited by Еден Дечко - 08-Jul-2014 at 21:07
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13434
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 06-Feb-2014 at 10:24
Шангај

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13434
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 07-Feb-2014 at 09:35
Не знам каде е ова, ама баш ми е copy & paste

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13434
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 07-Feb-2014 at 09:37
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13434
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #336 Posted: 10-Feb-2014 at 18:44
Панорами од 360 степени на Будимпешта (кликнете на линкот)

http://www.budapest.skyviewair.com/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13434
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #337 Posted: 16-Feb-2014 at 18:15
Минеаполис, САД

За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2400
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #338 Posted: 16-Feb-2014 at 19:20
Лонгирбиен, Норвешка

http://cruise-handbook.npolar.no/site-images-new/isfjorden/DSC_8135.jpg


Edited by phenomenon - 16-Feb-2014 at 19:20
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2400
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #339 Posted: 16-Feb-2014 at 19:49
Ронда, Шпанија

http://darngooddigs.com/blog/wp-content/uploads/2010/09/Prador-de-Ronda.jpg


開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2400
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #340 Posted: 16-Feb-2014 at 19:58
Позитано, Италија

http://alisonmjoy.files.wordpress.com/2012/10/dsc01343.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 54>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.