build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Инспиративни урбани пејсажи од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 54>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Инспиративни урбани пејсажи од светот
    Posted: 03-Apr-2009 at 00:06
Ја отварам оваа нишка со цел да споделиме квалитетни фотографии од големите светски градови. Идејата не е да трупаме просечни фотографии туку исклучиво најдобри, најквалитетни можни фотографии на кои ќе налетате. Фотографии кои навистина ве оставиле без здив, кои ви претставуваат инспирација.

Исто така идејата е да не постираме цели низи на фотографии, туку една фотографија по пост со цел истата да ја густираме, вистински да уживаме во нејзе, да ни легне... Секако и коментари после сликите се во ред.

Добредојдени се слики од било кој тип: ноќни, денски, птичја перспектива, street level, облакодери итн...

Уживајте Cheers


Edited by pbanks - 03-Apr-2009 at 00:14
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-Apr-2009 at 00:07
За почеток ви ја давам Москва


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 03-Apr-2009 at 01:14
Лондон
Edited by Cloverstack - 03-Apr-2009 at 01:14
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 03-Apr-2009 at 19:21
fotkava od london e Drool
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 03-Apr-2009 at 19:37

Мелбурн


Сан Диего


Париз

Можи ја расипав поентата на нишката, само најдобрите слики, но овие мене ми беа најдобри од таму од каде што ги украдов, па затоа ги објавив како највлијателни на мене Викиризницата има милијарди слики, а јас отидов во категоријата на најдобрите од сферата на архитектурата, еве ви:

http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Featured_pictures/Places/Architecture
http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Featured_pictures/Places/Panoramas


Edited by гитардемон - 03-Apr-2009 at 19:39
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 03-Apr-2009 at 19:44
Originally posted by гитардемон


Можи ја расипав поентата на нишката, само најдобрите слики, но овие мене ми беа најдобри од таму од каде што ги украдов, па затоа ги објавив како највлијателни на мене Викиризницата има милијарди слики, а јас отидов во категоријата на најдобрите од сферата на архитектурата, еве ви:

http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Featured_pictures/Places/Architecture
http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Featured_pictures/Places/Panoramas


Па добро сликите се стварно добри. Незгодни за гледање на форумов заради големината но добри Thumbs%20Up
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 03-Apr-2009 at 21:58
Мислам дека е напознатиот урбан пејсаж

Edited by 46&2 - 03-Apr-2009 at 22:00
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 03-Apr-2009 at 22:52
Eeek Нишкава е одлична.... Times Square и Москва ми се апсолутни фаворити до сега.
Back to Top
dimme.von.macedonia View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 30-Jun-2008
Location: Hrvatska
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote dimme.von.macedonia Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 15-Apr-2009 at 14:54
Petka za niskava, moj favorit e definitivno eden Evropski grad ( malku so nostalgija spram New York )  Frankfurt am MainThe beauty comes from within.
Back to Top
dimme.von.macedonia View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 30-Jun-2008
Location: Hrvatska
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote dimme.von.macedonia Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 15-Apr-2009 at 15:01
Barcelona, eeeh..


Telefonica tower MNOOGU mi se dopagja ovoj dizajn ( Isto Barcelona )


Downtown

Edited by Cloverstack - 31-Aug-2012 at 03:03
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 30-Apr-2009 at 03:05
ТокиоEdited by Cloverstack - 30-Apr-2009 at 03:11
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 04-May-2009 at 00:13
Осака, Јапонија


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 28-Jun-2009 at 18:22
Хјустон, Тексас

1

2
 

Edited by pbanks - 28-Jun-2009 at 18:24
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 06-Jul-2009 at 13:35
Tokyo


Москва - државниот универзитет

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 11-Jul-2009 at 23:19


Токио е Drool
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 11-Jul-2009 at 23:40
Ќе си ја погазам на момент препораката од првиот пост (за постирање по можност 1-2 слики) бидејќи налетав на феноменален серијал слики од Њујорк и глупаво е да го постирам на рати. Од 125 слики ги издвоив овие 8 како најимпресивни. Одличнo користење на ХДР Drool

1

2

3

4

5

6

7

8
Back to Top
ел_ченто View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ел_ченто Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 11-Jul-2009 at 23:56
Сан Франциско


Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 26-Aug-2009 at 20:09
9 de Julio Avenue, Buenos Aires. Според некои податоци, најшироката улица во свет

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 26-Aug-2009 at 20:17


Точно е, тоа е најшироката градска улица во светот (не урбан автопат). Сликата е Drool
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 27-Aug-2009 at 00:36
slikata ili fotografijata

..ete od mene Venecija so mozebi najubaviot plostad na svetov...mozda sum nostalgicen duri 4 pati ja imam poseteno ama navistina e prekrasna...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 54>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.