build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Куманово

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Куманово
    Posted: 03-Apr-2009 at 21:32

http://mk.wikipedia.org/wiki/Куманово

ВОЈНИК ЖИВЕЕ СО ЛЕГЕНДАТА ЗА КАРПОШ


Кулата на бегот чека на споменикот

ГОРДИ СЕ ЖИТЕЛИТЕ НА ВОЈНИК ЗАТОА ШТО КАРПОШ Е РОДЕН ТУКА. А УШТЕ ПОВЕЌЕ ЌЕ БИДАТ ГОРДИ, АКО СЕ РЕАЛИЗИРА ИДЕЈАТА НА МНОГУМИНА ДА СЕ ИЗГРАДИ СПОМЕНИК НА КАРПОШ КАЈ ВИСОЧИНАТА ДО САМИОТ ПАТ ВО НИВАТА КАДЕ ШТО БИЛА КУЛАТА НА БЕГОТ, КАКО ТРАЕН БЕЛЕГ НА ЧОВЕКОТ КОЈ СО СВОЈАТА ХРАБРОСТ И ПОЖРТВУВАНОСТ СТАНАЛ ЛЕГЕНДА КОЈА ЌЕ ЖИВЕЕ ВЕЧНО

...

КРАЛОТ ОД КУМАНОВО

Еве што за ова, покрај другото, се вели во хрониката на Мехмед Рашид - Ефенди ( 1668 - 1721 ): ,, ...Бидејќи меѓу неверничката раја и немуслиманските австриски проклетници постоеше таен сојуз, од ден на ден се зголемуваа нивните зулуми и напади врз некои села и градови. Во последните неколку години се појавил некој проклетник, наречен Карпош, раководејќи со ајдутски разбојници се прогласил за крал на Куманово и на негово барање царот на Австрија му испратил калпак. Околу него биле насобрани голем број ајдутски одметници и многу раја неверници. Тој и неговите придружници се забарикадирале во паланката Егридере ( Крива Паланка ) која се наоѓаше во негови раце. Тој бил забарикадиран во некој манастир кој личел на некоја паланка, а потоа и во Куманово околу кого имало ископан ров и поставена ограда. Покрај тоа што се претставувал како крал на Куманово и се населил во овие места, се чуло дека тој имал и извесен број приврзаници во Качаничката Клисура... Неговата екселенција, високопочитуваниот хан на Крим, Селим Гирај-хан сераскерот Махмуд-паша, везирите и ајаните, кои се наоѓаа во царската армија, одржаа консултативен состанок и едногласно, што е потребно за ваква состојба, решија дека е неопходно да пристигне и да се нафрли врз неверниците... Кога Карпош дозна дека муслиманските сили се наоѓаат во близина неговите засолништа, тој заедно со сите проклетници кои се наоѓаа под негово знаме го промени своето решение и се даде во бегство. Прво замина во Куманово и се смести во соѕиданата паланка на овој град. Утредента и благородните муслимански сили тргнаа од долната страна на Егридере и пристигнаа до кумановската тврдина. Проклетиот неверник стапи во борба, но бидејќи кај неверниците по кратко време не остана сила за продолжување на борбата, благодарение на севишниот бог, гореспоменатиот проклетник по име Карпош, заедно со неговите многубројни невернички приврзаници беше заробен... Проклетникот Карпош, кој беше фатен во кумановската паланка, беше доведен во Скопје каде што беше набиен на кол покрај скопскиот мост и така неговата кобна душа беше предадена на пеколот. Потоа татарските смели и победоносни војници го оставија голото тело на Карпош, симболот на заблудата, да служи како знак на победата на нивната сила... Пристигна и друг хатихмајун со кој се наредуваше високопочитуваниот хан, екселенцијата Селим Гирај-хан заедно со румелиските сили, арнаутските борци, татарските воени сили и другите муслимански војници да вложат труд и напор со божја помош да се одмазди на непријателите на исламот во тие подрачја и потоа да го посети Одрим... Горди се жителите на Војник затоа што Карпош е роден таму. А уште повеќе ќе бидат горди, ако се реализира идејата на многумина да се изгради споменик на Карпош кај височината до самиот пат во нивата каде што била кулата на бегот, како траен белег на човекот кој со својата храброст и пожртвуваност станал легенда која ќе живее вечно.

Вечер - Томо Чалоски - 05.09.2006

Куманово крајот на 19 и почеток на  20 век под турска властEdited by beTon - 03-Apr-2009 at 22:00
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-Apr-2009 at 21:33

Куманово за време на српската окупација 1918-1941Edited by beTon - 03-Apr-2009 at 22:01
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 03-Apr-2009 at 21:37
Одлични слики Бетон Последниот споменик од неодамна е реконструиран
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 03-Apr-2009 at 21:47


Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 03-Apr-2009 at 21:57
Прекрасни стари згради кој во неповрат ги снема, како и секаде низ МК
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 03-Apr-2009 at 22:23

да колку што е Македонија рушена, палена и бомбардирана, мислам дека на балканов нема да се најде соодветен пример за споредба! буквално сите можни локални и светски војни минале од тука, бугарија  пример била најмалку гибната, сетне србија и грција се тука некаде, додека Македонија во сопствените етнички граници била  од сите страни прилично сардисана.

незнам колку во втората светска војна страдало Куманово, сепак и од она што останало здраво во градот, според текстов долу, доста било срушено во седумдесетите...

Куманово ќе ги чува старите амбиентални градби со посебни одобренија за нивна реконструкција

Локалната самоуправа од Куманово поднела барања до повеќе странски амбасади за финансиска поддршка за реконструкција и реставрација на Занаетчискиот Дом, едно од главните одбележја на Куманово.

Со донесениот план за урбанистичко уредување, неколку значајни станбени објекти и објекти од јавен карактер нема да може да се доградуваат доколку не добијат одобрение од Асоцијацијата на архитекти, со цел да се зачува старата амбиентална градба.

- Постојат повеќе станбени објекти кои во најголем дел се лоцирани на улиците „Ленинова“, „Моша Пијаде“ и „11 Октомври“, како и во строгиот центар на градот кои се уште ја задржуваат старата градба, вели претседателот на Здружението на архитекти од Куманово Горан Митевски.

Тој додава дека во текот на 70-тите години од минатиот век, голем дел од објектите се урнати и на нивно место се градени нови кои му даваат модерен лик на Куманово.

Најголем дел од старите градби се градени во текот на 20-тите години од минатиот век и припаѓаат на неокласицизмот. Најзаслужен за ликот на Куманово, што е задржан и денес е рускиот инжинер Владимир Антонов, кој работел како општински инжинер. Освен што во тој период се поплочени најголемите улици во тогашно Куманово, изградени се и Околиската зграда, Занаетчскиот Дом, Бановинската градска Болница, Соколскиот дом, Хотел Куманово...

МИА - 12.02.2009

 Edited by beTon - 03-Apr-2009 at 22:24
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 03-Apr-2009 at 23:25

Дали некој можеби знае колку жители имало Куманово по Првата светска војна? Делува како доста урбанизирана средина од сликите, сигурно и тогаш бил меѓу поголемите градови во Македонија

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 04-Apr-2009 at 01:20
во последните години од турското во 1910 Куманово бил колку Охрид 14,500, но бил помал град од повеќето градови во МКД освен од Скопје и Битола, исто и од Штип, Тетово, Прилеп, Дебар...

сепак за време на српското бидејќи градот бил победничкото место на србите над турскиот аскер во балканските војни, истиот како место од посебно значење за српската монархија максимално се развива и унапредува, доста население е преселено од србија во скопско и кумановско, колку за споредба доволен показател е дека на почетокот од српската окупација од 12.000 српски жандарми во цело кралство на србите , 8000 биле распоредени во вардарската бановина додека нешто подоцна нивната бројка се дуплирала

бројот на жандарите меѓу 1921 и 1934 година се движел од 10 до 20 илјади жандарми...тогаш во Вардарскиот дел на Македонија режимот држел вкупно 54.700 вооружени луѓе...[1]
добро ова било резултат и на самиот отпор кон српската  асимилациона политика во Македонија, но покрај волку администрација, со населување на србите биле колонизарини и голем број на села и градови во Вардарска Македонија, сепак во главно концентрацијата на српските имигранти била во скопско и кумановско. неможам да најдам бројка на нет за демографијата во куманово од пописите во схс, но сигурно како и во скопје нагло се зголемува популацијата помеѓу двете светски војни за денес на последниот попис градот да брои 70.000

добро би било доколку некој има некоја монографија за градот да извади прецизни бројки од сите пописи и од 19ти и од 20ти векEdited by beTon - 04-Apr-2009 at 15:18
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 04-Apr-2009 at 03:04
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 30-Apr-2010 at 14:42


Uploaded with ImageShack.us
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 30-Apr-2010 at 14:46
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 30-Apr-2010 at 14:47


Uploaded with ImageShack.us
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 30-Apr-2010 at 14:48


Uploaded with ImageShack.us
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 30-Apr-2010 at 14:49
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 30-Apr-2010 at 14:51


Uploaded with ImageShack.us
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 30-Apr-2010 at 14:53

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 30-Apr-2010 at 14:53
daj kordinati  od 2-ta i 3 ta slika te molam!
 
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 30-Apr-2010 at 14:54


Uploaded with ImageShack.us
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 30-Apr-2010 at 14:55


Uploaded with ImageShack.us
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 30-Apr-2010 at 14:58

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.