build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Куманово

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 30-Apr-2010 at 14:59
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 30-Apr-2010 at 15:08Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 30-Apr-2010 at 15:28
sum ja zaboravil ovaaUploaded with ImageShack.us
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 30-Apr-2010 at 15:54
my macedonia toa ti e tuka nekade sprema sivite zgradi


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 11-May-2010 at 00:04
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 23-Aug-2010 at 13:24
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 23-Aug-2010 at 13:26
mestovo se naoga sprema benzinskata na lukoil sto se gradi.denovive kopaat valjda zgrada.render ne vidovUploaded with ImageShack.us
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 23-Aug-2010 at 13:29
ima nekolku pogolemi gradilista vo kumanovo  koga ke imam vreme kje prosetam kje slikam.na bulevarot oktomvriska ima zagradeno golema parcela poslednive 2 nedeli intenzivno kopaat sabajle koga pominav dupkata beshe polna so voda moze od blizina na rekata kumanovka,a za kakov objekt stanuva zbor ne znam
Back to Top
Рок-Барок View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 29-Aug-2010
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 118
  Quote Рок-Барок Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 31-Aug-2010 at 00:04
Originally posted by axel

ima nekolku pogolemi gradilista vo kumanovo  koga ke imam vreme kje prosetam kje slikam.na bulevarot oktomvriska ima zagradeno golema parcela poslednive 2 nedeli intenzivno kopaat sabajle koga pominav dupkata beshe polna so voda moze od blizina na rekata kumanovka,a za kako
v objekt stanuva zbor ne znam


Што може да биде освен зграда.. У Куманово освен згради друго и ништо не се гради..немаш асален театар,немаш кино,асална библиотека..Можеби најпознатата градба во Куманово (занатски дом) оставена е да скапува,со искршени прозори и врати.  На паркингот карши градскиот пазар се гради бензинска Лук-оил..карши неа зграда најверојатно и тоа 2 метра од улица Wallbash  Се паркира на тротоари,ало,град од 100.000 нема паркинг!  На градоначалникот на памет не  му текнува да го среди некако сообраќајот,паркира кој кај ќе стигне..И у последно време стана тренд зградите да имаат само од 3 страни фасада, а 4-тата така да се остави,да се гледаат циглите...Све на се,нема човек кој знае и сака да го води правилно градот,тоа ти е Drool


Edited by Рок-Барок - 31-Aug-2010 at 00:06
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 31-Aug-2010 at 08:07
pa i ne se soglasuvam vo celost so tebe
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2459
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 10-Dec-2010 at 23:12
Се градат згради на два метри од улица, со деловно-трговски центри на приземјата. Колите ќе се оставаат на тротоарот и секој ќе паркира кај стигне. Нема врска што има коли на автобуски постојки (Уред, Џамија, Поток Серава), нема врска што има коли паркирани на пешачки премини (Пазар), нема врска што има коли паркирани на семафори (Комерцијална Банка), нема врска што има камиони паркирани на тротоар кај пазарот, нема врска што имаш гробишта ( како што ги нарече еден постар чичко дивите тезги покриени со црни вреќи) на тротоар кај пазарот. Нема врска што на III МУБ на одредени делови (новонаправениот дел) имаш многу тесен тротоар, како и на Доне Божинов кај АУтобуска Станица. Нема врска што некои исклучително опасни делници немаат тротоари, ниту пак има место кај да се тргнеш од коловозот (патот Черкези - Куманово, патот Бедиње- Куманово, заобиколниот пат Карпош - А. Чешма - И. Тричковиќ - Проевце. Нема врска што речиси сите тротоари се зафатени со паркирани возила, за велосипедските патеки и да не зборувам. Сето тоа нема врска. Ние пешаците ќе треба да летаме. И после се чудат кумановските трговци зашто не пазаруваме кај нив, туку во Скопје. Од гореопишаното опасно е движењето и за возрасен човек, кој е сам, а камо ли со деца. Ќе одат ли во колона еден по еден по тротоарот, додека прават слалом поради узурпираниот тротоар од коли?!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 16-Dec-2010 at 02:44
Originally posted by phenomenon

Ние пешаците ќе треба да летаме. И после се чудат кумановските трговци зашто не пазаруваме кај нив, туку во Скопје.
И во Скопје на многу места треба да се прелетува друже, добро е што има пешачка зона и по некој трговски, инаку ниту овде не ќе можеше да се пазарува без крилја


Edited by Cloverstack - 16-Dec-2010 at 02:44
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 01-Mar-2011 at 00:44


Uploaded with ImageShack.usUploaded with ImageShack.usUploaded with ImageShack.usUploaded with ImageShack.usUploaded with ImageShack.us
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 01-Mar-2011 at 01:45
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 01-Mar-2011 at 02:23
axel, зошто штедиш на резолуција
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 01-Mar-2011 at 14:04
clover u posledno vreme sum mnogu skrzav LOL
Back to Top
Рок-Барок View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 29-Aug-2010
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 118
  Quote Рок-Барок Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 13-Apr-2011 at 00:44
Originally posted by phenomenon

Се градат згради на два метри од улица, со деловно-трговски центри на приземјата. Колите ќе се оставаат на тротоарот и секој ќе паркира кај стигне. Нема врска што има коли на автобуски постојки (Уред, Џамија, Поток Серава), нема врска што има коли паркирани на пешачки премини (Пазар), нема врска што има коли паркирани на семафори (Комерцијална Банка), нема врска што има камиони паркирани на тротоар кај пазарот, нема врска што имаш гробишта ( како што ги нарече еден постар чичко дивите тезги покриени со црни вреќи) на тротоар кај пазарот. Нема врска што на III МУБ на одредени делови (новонаправениот дел) имаш многу тесен тротоар, како и на Доне Божинов кај АУтобуска Станица. Нема врска што некои исклучително опасни делници немаат тротоари, ниту пак има место кај да се тргнеш од коловозот (патот Черкези - Куманово, патот Бедиње- Куманово, заобиколниот пат Карпош - А. Чешма - И. Тричковиќ - Проевце. Нема врска што речиси сите тротоари се зафатени со паркирани возила, за велосипедските патеки и да не зборувам. Сето тоа нема врска. Ние пешаците ќе треба да летаме. И после се чудат кумановските трговци зашто не пазаруваме кај нив, туку во Скопје. Од гореопишаното опасно е движењето и за возрасен човек, кој е сам, а камо ли со деца. Ќе одат ли во колона еден по еден по тротоарот, додека прават слалом поради узурпираниот тротоар од коли?!


Respekt  .. знаеш што е проблемот,тоа што нема кој да критикува..Во Скопје штом нешто почне да се гради,одма имаш дискусија,ЗА и ПРОТИВ..Куманово е оставено на милост и немилост..Едноставно како никој да не се замара за ништо,немаш критична маса..И нормално,тие што треба да го градат градот, уво не ги боли..зашто? зашто никој нит се буни нити  реагира..Колективно мртвило !
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 28-Dec-2013 at 14:55


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 28-Dec-2013 at 14:55
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 28-Dec-2013 at 14:55
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.