build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Куманово

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Knight View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Sep-2014
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote Knight Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 22-Nov-2014 at 18:19
Не е точно дека на Кумановци Белград и Врање им се побитни од Куманово, и дека Србија им е побитна од Македонија, тоа се перцепции на недоволно информирани личности. А инаку не гледам ништо спорно во соработката и почитта меѓу народите, зошто да не бидеме во блиски односи со соседите. Ве разбирам зошто имате таква перцепција, бидејќи и јас имам некоја перцепција дека многу луѓе од нашава земја ја форсираат Турција како најпријателска земја и се презафатени со мислење за Турција.
Back to Top
Knight View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Sep-2014
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote Knight Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 22-Nov-2014 at 18:23
Демократската партија на Србите е во коалиција со влаедачката партија во државата, значи најголемиот дел од припадниците на Српската заедница гласаат против градоначалникот, така да мислењето не ти е воопшто точно, и пријателството меѓу Србите и Македониците во градот и пошироко нема политичко-партиска позадина, тоа траело со векови.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 22-Nov-2014 at 20:37
Кумановци се заинтересирани за Србија исто колку и луѓето од јужна Србија за Куманово и Скопје. Често се возам со автобус до Белград, плус работев еден период и во Сити Мол и категорично тврдам дека за јужна Србија да не се Скопје, па донекаде и Куманово, ќе се осеќаат као у 18ти век некаде во Африка. Чак има и Нишлии кои наместо во Белград имаат дојдено да работат во Скопје, или купено станови. Едноставно тоа е тоа, близината и роднините си го прават своето. Плус и менталитетот.

Него да баталиме национализам/патриотизам и сл, Циц треба да одговаран за урбано, морално и човечко сквернавење на Куманово за време на својот мандат заедно со Двојче. Апсолутно ми е нејасно како овие двајца и даље се градоначалници на најголемите македонски градови после Скопје, Тетово е друга приказна, која сепак е поуспешна од Куманово.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Knight View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Sep-2014
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote Knight Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 22-Nov-2014 at 22:24
Токму така N23, партиите немаат врска со односите меѓу двата народа, според мене тие треба да бидат пример какви треба да се односите меѓу два соседни народи. Се согласувам и со тоа дека водењето на општините е сосема друга работа. Инаку дискутабилна е одговорноста на Циц и Двојче за запоставеноста на Куманово и Битола, за тоа своја одговорност си има и власта која скоро сите свои средства ги вложува само во Скопје, Тетово и Штип. И на крај се прашувам искрено по што толку се подобри на пример градоначалниците на Ѓорче Петров, Гази Баба и Кисела Вода од Двојче и Циц.
Реално освен Аеродром, Карпош и Центар не сум фасциниран од урбаното уредување на останатите скопски општини.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 04-Dec-2014 at 18:07
За сè има вторпат
Back to Top
perdiak View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote perdiak Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 16-Apr-2015 at 00:44
Irish Pub, Куманово
The irish pub by sandrasturris, on Flickr
Back to Top
perdiak View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote perdiak Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 16-Apr-2015 at 00:47
Игралиште ООУ Крсте Мисирков, Куманово
Kids Play by Gasper!, on Flickr
Back to Top
perdiak View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote perdiak Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 16-Apr-2015 at 01:00
Графит во Куманово
Untitled by kocianoga, on Flickr
Back to Top
perdiak View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote perdiak Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 16-Apr-2015 at 01:02
Полско Ве-Це во Средорек, Куманово
Sredorek by Aleksandar Lazovski, on Flickr
Back to Top
perdiak View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote perdiak Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 16-Apr-2015 at 01:09
Полско Ве-Це (во боја) во Средорек, Куманово
Sredorek by Aleksandar Lazovski, on Flickr
Back to Top
perdiak View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote perdiak Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 16-Apr-2015 at 01:13
Национална установа Центар за култура Трајко Прокопиев, Куманово
DSC_5193 by Grzegorz Dymon, on Flickr
Back to Top
perdiak View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote perdiak Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 16-Apr-2015 at 01:15
Кафиќ „Клуб“, Куманово
Kumànovo (Macedònia) by Juli Amadeu, on Flickr

Edited by perdiak - 16-Apr-2015 at 01:32
Back to Top
perdiak View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote perdiak Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 16-Apr-2015 at 01:27
Автобуска станица Суд, Куманово
P1020316 by Cas Be, on Flickr
Back to Top
perdiak View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote perdiak Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 16-Apr-2015 at 01:29
Зелен Пазар Куманово
Green Market by Gasper!, on Flickr
Back to Top
perdiak View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote perdiak Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 16-Apr-2015 at 01:31
Депонија Пчиња, Куманово
_DSC2954 by Sunny GZ, on Flickr
Back to Top
perdiak View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote perdiak Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 16-Apr-2015 at 01:37
Сточен Пазар Куманово
Посета на добиточен пазар-Куманово (8) by Gordana Jankuloska, on Flickr
Back to Top
perdiak View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote perdiak Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 16-Apr-2015 at 01:38
Игралиште во с.Романовце, Куманово
Play yard in Romanovce by vesnickamarkoska, on Flickr
Back to Top
perdiak View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote perdiak Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 16-Apr-2015 at 02:08

Vlezot na opštinata vo Kumanovo [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], by MacedonianBoy (Own work), from Wikimedia Commons[/IMG]
Back to Top
perdiak View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote perdiak Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 16-Apr-2015 at 02:10

Kumanovska nošnja [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], by PetarM at sr.wikipedia (Transferred from sr.wikipedia), from Wikimedia Commons
Back to Top
perdiak View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote perdiak Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 16-Apr-2015 at 02:13
Фабрика
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.