build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Куманово

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
perdiak View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote perdiak Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 18-Apr-2015 at 01:32
Споменик Жена Куманово
IMG_1781 by platformspartak, on Flickr[/IMG]
Back to Top
perdiak View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote perdiak Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 31-May-2015 at 21:28
Kumanovo part of Archbishopric of Ohrid in 1020
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 31-May-2015 at 22:07
perdiak, објавувај само фотографии од Куманово, и внимавај на нивната големина, т.е. да не бидат премали или преголеми (пожелна големина е 1024 пиксели во должина, но може и поголеми). Објавување мапи и слично е во ред, ако се поврзани со Куманово на некој начин.

Edited by Џоле - 31-May-2015 at 22:07
За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2460
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 07-Jun-2015 at 14:55
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 08-Jun-2015 at 17:24
Денес поминав од таму и навистина изгледа страшно! Но ова веќе станува традиција во градот. Има многу вакви стари објекти кои си го чекаат своето, малку погоре од овој објект имаше две стари куќи со убава архитектура, стоеја така празни десет години и сега ги срушија и отидоа во историјата а останатото мислам дека ги чека и другите објекти во тој кварт/дел на градот.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2460
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 08-Jun-2015 at 22:11
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 24-Jun-2015 at 19:46
Во Куманово се урна стара куќа пред преполн автобус

Попладнево, во моментот кога преполн автобус поминувал на улицата Ленинова во Куманово, стара куќа која веќе некое време стои оградена поради закана од рушење, се урна на чекор од автобусот, велат патниците. За среќа нема повредени лица.Старата куќа во која нема станари почна да пропаѓа по поројните дождови пред две недели и се закануваше да се урне поради нарушена статика.

Секторот за урбанизам при Општина Куманово наложи куќата да биде урната и на исто место да се изгради нова, јави порталот Кумановски.муабети.

http://www.mkd.mk/crna-hronika/vo-kumanovo-se-urna-stara-kukja-pred-prepoln-avtobus-foto
За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2460
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 24-Jun-2015 at 19:54
Уште неколку куќи има што се пред уривање, дел од нив се наоѓаат на многу прометни места, но единствено нам кумановци што ни преостанува е да Го молиме Господ да нема жртви, зашто понеспособна локална власт од сегашнава, Куманово немал во целата негова историја на постоење.

http://kumanovskimuabeti.mk/dotraenata-kukja-na-leninova-se-srushi-pred-prepoln-avtobus-foto/


Edited by phenomenon - 24-Jun-2015 at 20:03
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 24-Jun-2015 at 20:14
So ogled na toa deka mnogu Kumanovcani rabotat vo Irak i Avganistan gradonacalnikot saka da im ja dolovi atmosferata od tamu i Doma.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 25-Dec-2015 at 02:01
Малку историја.

Занаетчиски дом Куманово
Автор: Владимир Антонов

Година: 1930

http://marh.mk/%D0%B7%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%B5%D1%82%D1%87%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B4%D0%BE%D0%BC-_%D0%BA%D1%83%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE/

Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 10-Jan-2016 at 12:25
Originally posted by kultuzin

Дечки без навреда ама Куманово е најзапоставениот, навалканиот, најнесредениот, најсивиот и уште многу многу НАЈ негативни епитети на ниво на државата. Јас мислам дека за таа мизерија сите коективно допринесуваат од најобичниот граѓанин па се до локалната самоуправа. Мислам дека највиновно за тоа е тоа што Кумановци во огромен % уште се заглавени во некое минато време и повеќе сонуваат за тоа што било отколку да се фатат со промена на дпбро на сегашноста. Еве пратам медиуми и скоро во секој град во Македонија се работи нешто, улица таму улица ваму, паркче таму паркче инаму, канализација, водовод и тн и тн. од Куманово никаков абер нема. Да не ви е кошарката мислам дека за градот ништо позитивно нема да се слуша.

Извинете ако вака некој Кумановец се осети навредено но тоа е мојот впечаток како човек кој на работите гледа од страна.

Ja сум од Куманово.Твојот коментар е сосема коректен.
Две причини зошто Куманово е тоа што е:
1.Meнталитетот на народот.Голем процент уште живеат во СФРЈ.
2.Со Куманово владее КПЈ од 45-та до ден денес.Не КП на Македонија,туку КП на Југославија.Гарнитурите од тој систем и таа школа.
Види го само името на плоштадот ''Нова Југославија'' и се ќе ти е јасно.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 11-Jan-2016 at 00:09
Originally posted by ja_licno

Originally posted by kultuzin

Дечки без навреда ама Куманово е најзапоставениот, навалканиот, најнесредениот, најсивиот и уште многу многу НАЈ негативни епитети на ниво на државата. Јас мислам дека за таа мизерија сите коективно допринесуваат од најобичниот граѓанин па се до локалната самоуправа. Мислам дека највиновно за тоа е тоа што Кумановци во огромен % уште се заглавени во некое минато време и повеќе сонуваат за тоа што било отколку да се фатат со промена на дпбро на сегашноста. Еве пратам медиуми и скоро во секој град во Македонија се работи нешто, улица таму улица ваму, паркче таму паркче инаму, канализација, водовод и тн и тн. од Куманово никаков абер нема. Да не ви е кошарката мислам дека за градот ништо позитивно нема да се слуша.

Извинете ако вака некој Кумановец се осети навредено но тоа е мојот впечаток како човек кој на работите гледа од страна.

Ja сум од Куманово.Твојот коментар е сосема коректен.
Две причини зошто Куманово е тоа што е:
1.Meнталитетот на народот.Голем процент уште живеат во СФРЈ.
2.Со Куманово владее КПЈ од 45-та до ден денес.Не КП на Македонија,туку КП на Југославија.Гарнитурите од тој систем и таа школа.
Види го само името на плоштадот ''Нова Југославија'' и се ќе ти е јасно.


Трета причина е и демографското ширење на Албанците и Ромите во Куманово. Населби коишто во минатото биле традиционално македонски денес се албански и делумно ромски. Македонците се повлекоа во приградските населби без никаква инфраструктура. Ова доволно зборува колку сме мизерни и какви мизерни потези донесуваме во животот.

Плус, локална власт и народ коишто сеуште дебело ја глорифицираат Југославија и живеат ментално и физички во тоа време. Културата на еден народ се отсликува преку неговата архитектура и музика. Во Куманово владее еден тотално нехуман пристап кон архитектурата, поткрепен од неукоста и кичот на градителот, менталитетот на народот, а пред се корумпираноста на локалните власти.

Тука нормално ќе го додадам и ембаргото од страна на Груевски кон Куманово, но тоа не е ни 30% од проблемот. Толку пари влегоа од тој Авганистан и Ирак, а градот да не мрдна од мртва точка освен пиење по кафани. Значи сепак е до народот и неговиот менталитет (незнаење).

ПС. Немој да мислиш дека градовите под ДПМНЕ се нешто многу различни, но тука работи една голема популациона пропаганда. Истиот народ живее и таму.

Edited by Kid_A - 11-Jan-2016 at 00:11
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 28-Feb-2016 at 10:22
Back to Top
perdiak View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote perdiak Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 09-Aug-2016 at 09:57
Кумановски „Нотр Дам“ ќе блесне со нов сјај


Во почетокот на следниот месец ќе започне реконструкцијата на Занаетчискиот дом, која треба да заврши до крајот на годината.http://www.kumanovonews.com/reportazi/kumanovski-notr-dam-ce-blesne-so-nov-sjaj
Back to Top
perdiak View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote perdiak Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 09-Aug-2016 at 10:01
ХОТЕЛИ ВО КУМАНОВО ПРЕД ВОЈНАТА


Одломка од публикацијата „КУМАНОВСКА КАФЕАНА“ од Димитар Масевски објавена во списанието „Корени“ бр. 50.

http://www.kumanovonews.com/retrospektiva/hoteli-vo-kumanovo-pred-vojnata

Back to Top
perdiak View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote perdiak Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 09-Aug-2016 at 12:05
Влез во Кокино се наплаќа

Цел текст:http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=B92DB8C611E84B4DB2C5584A83CF540C

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 10-Jan-2021 at 14:02
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.