build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Избор на најгрдиот објект во Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 19-May-2020 at 19:17
Originally posted by stef4oOriginally posted by stef4o
Edited by Staro Skopje - 19-May-2020 at 19:17
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 19-May-2020 at 19:36
Originally posted by user8642

Ова е тоа за иселеништво? Добар кандидат!


Да, тоа е.
На 100 метри од плоштад Македонија.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 19-May-2020 at 21:03
Ovaa niška bi trebalo da ima mnogu poveke od segašnite 2 strani,gradov e prepoln so grdosii osobeno za stanbenite objekti koi se pod sekoj prosek a za žal gi ima se poveke. Ona što momentalno mu se slučuva na Mađir Maalo e strašno,čovek bukvalno da se zgrozi koga minuva tamu od grdite golubarnici koi imaat edvaj 10-15 stana i ne ličat na ništo bezvezno rasfrlani i rascepkani markici koi i vo idnina samo ke go dokrajčat prostorot. A za žal istoto go čeka i Novo Maalo i Krnjevo.
Kisela Voda uspeaa za 4-5 godini da ja prepolnat so nekoi tesni zgradički vo delot okolu Rampa i vo okolnite ulički namesto da izgradat nešto podobro i pomoderno ama sepak varijantata so štancanje vakvi kutii im e najdobro rešenie što umeat da go ponudat vo gradov.
Za renderite od bilo koj objekt e veke izlišno da se komentira bidejki se pomalku izleguva spored prikažanoto.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 23-May-2020 at 01:10
Уште два конкурента...Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7766
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 23-May-2020 at 01:23
how about, 80% од станбените објекти изградени во последниве 30 години
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 28-May-2020 at 15:21
Во Кисела Вода

1.Кај Рампа2.На бул.Борис ТрајковскиBack to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 28-May-2020 at 15:30
Второво грдствие 6 години го градат, што е работата? Имаше табла со Компанија Јакимовски или така нешто.

Edited by Staro Skopje - 28-May-2020 at 15:31
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 28-May-2020 at 15:46

Да,предолго се гради веројатно проблем се финансиите,сеуште не е средено и спремно за вселување и плус премногу е грдо.Цела линија поред булеварот ја нагрдија со вакви безвезни зградички горе-долу сите со сличен квалитет само оваа испадна најлоша засега.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 28-May-2020 at 15:49
Ова последново од Кисела Вода е еден редок егземплар што ги сноси сите можни ситници кои низ годиниве креативноста на урбаната мафија успеа да ги измисли за да ушпара на изградбата и да извади што повеќе профит. Толку е зградава раскошна у дивјаштвото у секој поглед што дури не се ни обидува да го сокрие тоа, прљава е и не и е срам заради тоа.

- Терасите се сосема надвор од градежна линија, изработени од метални греди и најефтиниот пластифициран лим. Одосгоре ваљда има плочки. Незнаеш дали е целосна тераса или е француски балкон. Да застане подебел човек нема да ја скрши, него ќе ја свитка.
- Во покровјето дури два ката.
-Прозори на калкален ѕид кои кога тогаш ќе бидат затворени, а сега вероватно преку нив се продава поглед према центар.
-Калкален ѕид без фасада.
-Контрадикторност на претходните точка, ем се надеваш дека нема никој до тебе да изгради за да ти стојат прозорите, ем истовремено чекаш некој да дојде да изгради до тебе зашто немаш фасада.
-Се гради веќе предолго, заглавена заради некои политичко-бизнис пресметки, којзнае до кога ќе се влече.
-До толку е безвезна што и во рамки на овој стил скопска стамбена новоградба, едноставно ги има сите елементи на раното доба од истиот тој период како да е направена пред 20тина години.

Edited by user8642 - 28-May-2020 at 15:49
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 12-Jun-2020 at 10:27
Во Маџир Маало(зад НБРМ)

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 12-Jun-2020 at 11:03
Holy shit, eye cancer. Само динамит. Климите, сателитските, лименката на поткровје, самата форма на зградата... Толку се безидејни?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 821
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 12-Jun-2020 at 13:46
Зградава како да е направена со Google SketchUp од некој што прва недела го учи софтверот.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 20-Jul-2020 at 15:36
Во Маџир маало,завршена пред 8 месеци досега само еден стан е вселен

https://www.facebook.com/Aksios21/Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 17-Aug-2020 at 10:53
Во Мичурин,градено пред 15-тина години

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 22-Nov-2020 at 18:20
Убедливо најгрдата зграда во Скопје ...(изворно од твитер,инаку зградава е кај Шампионче во Кисела Вода)Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7766
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 24-Nov-2020 at 21:14

што е објектот крив што е оставен да се распаѓа и што секој станар се понаша ко зградата да е негова?
дотурете му на било кој објект, шлаканици од фарби на секој стан посебно, клима уреди и одвратни пвц заградувања на тераси, и ќе изгледа грдо нормално... згора на се фукнат билборд на зградата од кои куќниот совет треба да добива средства

мора да се донесат закони за овие проблеми еднаш засекогаш
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 24-Nov-2020 at 22:01
И во Мичурин,Пролет и други населби почнаа со обнова на фасадите пред 4-5 години во соработка со општините направија едвај една две згради и толку. Незнам што е толку проблематично да се обнови фасада а инаку за преградувањата немам коментар тоа мора со закон да се регулира види го само како е направено соѕидувањето на третиот кат скроз десно...а и станарите често знаат да бидат со тежок табиет и да неможе да се договорат за било какви инвестиции и подобрувања па затоа зградите ќе си се распаѓаат додека не им се отвори дупка среде соба тогаш може ќе се сетат дека нешто треба да направат.

Edited by stef4o - 24-Nov-2020 at 22:02
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 03-Jan-2021 at 17:10
Originally posted by stef4o

Во Мичурин,градено пред 15-тина годиниБалконот на првиот кат изгубил функција откако станарите решиле да го соѕидаат тој дел и да си стават прозор(твитер)

Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 03-Jan-2021 at 17:44
Каква е бре оваа "куќа на стравот" у сред град ?! Што е со терасава, треба да ги збуни лошите духови?!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7766
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 03-Jan-2021 at 21:29

терасата е најмал проблем, најверојатно е заградена отпосле од станарите, туку што правиме со покривот кој може некој ден да убие некој а никој не мрднува со мал прст за тоа?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.