build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Министерство за надворешни работи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 38>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
5 [7.25%]
6 [8.70%]
6 [8.70%]
7 [10.14%]
2 [2.90%]
7 [10.14%]
4 [5.80%]
2 [2.90%]
5 [7.25%]
25 [36.23%]
You can not vote in this poll
Total votes: 69   Average: 4.42

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 11-Jul-2011 at 19:12
Eve i uste sliki od mene






Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 11-Jul-2011 at 19:50
браво земљак за сликите,од последните на МНР што ги имаше на форумов,доста е направено,скоро е фасадата заврѓена,а и стакло се гледа,изгледа новиот министер ќе ја сефтоса зградата
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 11-Jul-2011 at 19:50
Одлични слики
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
zokidac View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2009
Location: MKD
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote zokidac Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 13-Jul-2011 at 02:51
12 Јули 2011


Back to Top
Alex View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Jun-2009
Location: Paris / Ohrid
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Alex Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 20-Jul-2011 at 18:08

Рељефите на зградата на МНР чинат 1,77 млн. евра, а целиот објект 16 милиони. Ви се верува?


http://img.plusinfo.mk/large_pics/2011/07/20/3432366440_a62bd0f2c6_b.jpg

“Бетон“ ќе добие од владата речиси 109 милиони денари (1,77 милиони евра) за изградба на декоративни елементи на фасадата на објектот на новата зграда на Министерството за надворешни работи, како што објави компанијата во известувањето испратено до Македонската берза.

Ако декоративните елементи на фасадата чинат 1,77 милиони евра, тогаш којзнае колку чини целата фасада. Исто така, нејасна е вкупната цена на целата зграда за која се вртат две бројки: 13,5 милиони евра и 16 милиони евра.

Како и да е, станува збор за зграда од 13.500 метри квадратни, на која само барокните рељефи на фасадата чинат 1,77 милиони евра, односно меѓу 11 и 13 отсто од вредноста на целата зграда. Тешко дека има зграда во чија цена на чинење декорацијата на фасадата влегува со толкав голем процент. Ова со една резерва. Ваквата сума за рељефните декорации може да биде реална ако тие вклучуваат уште еден споменик пред новата зграда на МНР. Но, за такво нешто не сме чуле.

Инаку „Бетон“ е најомилената фрима на Владата кога станува збор за проектот „Скопје 2014“ и овие пари се само капка од океанот на десетици милиони евра што компанијата ќе ги прокнижи на своја сметка, градејќи за државата.

Само во период од две недели од крајот на мај до првата половина на јуни, компанијата склучи 4 договори во износ од 25,84 милиони евра токму за објекти од „Скопје 2014.“

И тоа ова не е се. „Бетон“, исто така, во мај доби зделка од 2,1 милиони евра за изградба на ново училиште во скопската населба Аеродром.

Севкупно, тоа се 29,73 милиони евра само за овие 6 договори од 23 мај до 20 јули, значи за неполни 2 месеци.

Тоа е одлично за фирма која во првиот квартал од годинава имаше приходи од само 7,3 милиони евра и добивка од само 233 илјади евра. За очекување е резултатите од вториот квартал од годинава да бидат драматично подобри и приходите да се зголемат минимум за 4 пати.

Компанијата, инаку, продолжува со откупување на сопствените акции. „Бетон“ денес објави дека ќе купи 400 сопствени акции по цена од 7.300 денари или вкупно за 2,92 милиони денари (47,5 илјади евра). Според одлуката на акционерското собрание компанијата може да откупи 5.456 сопствени акции или 10 отсто од вкупниот број.

Со ваквата мерка, како и со сите овие зделки кои ќе донесат одлични профити, може со голема сигурност да се очекува дека цената на акциите на „Бетон“ ќе оди само нагоре. Барем краткорочно, додека трае „Скопје 2014.“ За после ќе видиме.

Пред да почнат да течат парите од „Скопје 2014, „Бетон“ не беше во толку добра состојба. Приходите во првиот квартал лани изнесуваа само 5,76 милиони евра, наспроти 7,3 милиони евра во првиот квартал годинава.

http://www.plusinfo.mk/vest/8899/Reljefite-na-zgradata-na-MNR-chinat-177-mln-evra-a-celiot-objekt-16-milioni-Vi-se-veruva

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 20-Jul-2011 at 20:23
Толку многу пари, а толку мала плата за работниците, 8.000 плата зимаат работниците за тешко извидливи задачи без никаква заштита, ако има толку пари, толку многу тендери,толку многу работа, тогаш зошто тие луге што работат во бетон зимаат толку мала плата ,некои дури и 6.000 а не смеат да напуштат заради пензија оти потоа не можат да земаат плави картони ,значи доколку оваа компанија може да ги обврза нивните работници во еден вид на ДИКТАТУРА ,човек со 4 инфракти во срцето не може да излезе во пензија ЗДРАВ СИ ТИ ; НИШТО НЕ ТИ Е, не се обидувам да ја политизирам темата само тоа што го кажувам е вистинска реалност, жално е еден работник да не ја добие вредноста од неговиот труд обидете се да стапите во контакт со некои од нивните вработени ке видите за што станува збор.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 20-Jul-2011 at 20:34
Срамно е, повреда на достоинството, невреднување на трудот, непочит кон самите работници, но и поопширно. А каде е државата (и не само за овој случај), каде е државата воопшто? Никаде, нигде ја нема. И затоа сме заникаде.

А еве да воочам една споредба.

1.77 милиони евра за фасада на МНР наспроти 2.1 милиони евра за изградба на училиште во Аеродром. Има логика, а? Не баш... Добро е што не е поскапа... пу пу... Но во секој случај е голем кретенизам, простатлук... ако не и криминал?
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 20-Jul-2011 at 20:59
ц ц ц...фрчат слики од форумов

За темава, болна е до коска...неофицијално, „Бетон“ и леарницата во Фиренца, како и некои други фирми помалку битни во случајов се истакнуваат во целата реализација на „проектов“ и насочување на финансиите во „интересни“ правци, а ги поврзуваат некои исти личности, ама да не се претерува со шпекулации...во секој случај, најголема трагедија е таа на работниците за кои нема вонредни состојби - студови и горештини, нема празници, викенди, а работат за смешни надоместоци и во крајно необезбедени услови за работа...текстов е поразителен, а е многу блиско до реалноста, веројатно и за поголемиот дел од овие несреќни објекти...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 20-Jul-2011 at 21:21
Originally posted by mitatos

Толку многу пари, а толку мала плата за работниците, 8.000 плата зимаат работниците за тешко извидливи задачи без никаква заштита, ако има толку пари, толку многу тендери,толку многу работа, тогаш зошто тие луге што работат во бетон зимаат толку мала плата ,некои дури и 6.000 а не смеат да напуштат заради пензија оти потоа не можат да земаат плави картони ,значи доколку оваа компанија може да ги обврза нивните работници во еден вид на ДИКТАТУРА ,човек со 4 инфракти во срцето не може да излезе во пензија ЗДРАВ СИ ТИ ; НИШТО НЕ ТИ Е, не се обидувам да ја политизирам темата само тоа што го кажувам е вистинска реалност, жално е еден работник да не ја добие вредноста од неговиот труд обидете се да стапите во контакт со некои од нивните вработени ке видите за што станува збор.


Информацијата за платите на работниците ти е од ракав или познаваш луѓе кои работат на проектот. Мене искрено не ми се верува дека некој би се нафатил на ваква работа за тие пари. Особено што до сега немам слушнато освен оние работници кои работеа на филхармонијата, некој да се пожали на платата.
А во случај да е така немам навистина коменатар. Но пак ќе кажам не ми се верува , затоа што во Струмица луѓето кои копаа на Царевите кули без никакво образование и знаење зимаа по 600 денари од ден, што повторно е малку но на крај излегува повеќе од 10.000 денари.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 20-Jul-2011 at 21:27
платата на работниците нема врска со темава на нишката.тие истата плата ќе ја земаат и после завршувањето на овој објект и започнување со градба да речиме на некој приватен објект во Скопје.тие градат,таа е платата без оглед што градат,а се богатат оние што го потпишале договорот за изградба.мене ми е жал за нив,знам како е,но пак ќе речам градењето на објектот на МНР нема врска со платата
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 20-Jul-2011 at 22:37
Originally posted by kultuzin

  Информацијата за платите на работниците ти е од ракав или познаваш луѓе кои работат на проектот. Мене искрено не ми се верува дека некој би се нафатил на ваква работа за тие пари. Особено што до сега немам слушнато освен оние работници кои работеа на филхармонијата, некој да се пожали на платата.
А во случај да е така немам навистина коменатар. Но пак ќе кажам не ми се верува , затоа што во Струмица луѓето кои копаа на Царевите кули без никакво образование и знаење зимаа по 600 денари од ден, што повторно е малку но на крај излегува повеќе од 10.000 денари.


 
Да информациите ми се од сигурни извори ,познавам 3-4 што работат во бетон,пријатели на таткоми и на неколку мои другари,тие работеле одамна во бетон порано платите не биле току мали ,па биле обврзани ради осигурување, пензија ,не можеле да напуштат бидејќи приватно не може никој да се лекува туку така пошто знаеме колку е скапо ,како и да е, да не ја вовлечеме темата во друг правец ,многу пари се тоа за фасадата ,кога ке го видиме финалниот изглед ,ке пресметаме дали вреди толку.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
antiuser View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote antiuser Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 21-Jul-2011 at 16:15
Originally posted by mitatos

Originally posted by kultuzin

  Информацијата за платите на работниците ти е од ракав или познаваш луѓе кои работат на проектот. Мене искрено не ми се верува дека некој би се нафатил на ваква работа за тие пари. Особено што до сега немам слушнато освен оние работници кои работеа на филхармонијата, некој да се пожали на платата.
А во случај да е така немам навистина коменатар. Но пак ќе кажам не ми се верува , затоа што во Струмица луѓето кои копаа на Царевите кули без никакво образование и знаење зимаа по 600 денари од ден, што повторно е малку но на крај излегува повеќе од 10.000 денари.


 
Да информациите ми се од сигурни извори ,познавам 3-4 што работат во бетон,пријатели на таткоми и на неколку мои другари,тие работеле одамна во бетон порано платите не биле току мали ,па биле обврзани ради осигурување, пензија ,не можеле да напуштат бидејќи приватно не може никој да се лекува туку така пошто знаеме колку е скапо ,како и да е, да не ја вовлечеме темата во друг правец ,многу пари се тоа за фасадата ,кога ке го видиме финалниот изглед ,ке пресметаме дали вреди толку.


Дневница им е 800 до кај 1200 мајсторска..и не треси  од ракав.. во Скопје никој не работи градежништво под 800-900  денари дневница и мало дете знае тоа,само ти незнаеш.. Само да се извадат некои неартикулирани аргументи, па не е битно дали е точни или не
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 21-Jul-2011 at 16:22

Мој роднина работи градежништво 24 дена у месецот за 600 денари дневница. Што ќе кажеш на тоа?
И ПЛУСИНФО АМАН ВИШЕ ДОСТА КРАДЕТЕ СЛИКИ, ИМАЈТЕ ОБРАЗ, ИЛИ ЌЕ СТАНЕТЕ УШТЕ ПОБЛЕДА КОПИЈА НА ШПИЦ? ПА КАЖЕТЕ БАРЕМ ОД КАДЕ СТЕ ЈА ЗЕМАЛЕ!

Edited by N23 - 21-Jul-2011 at 16:24
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 21-Jul-2011 at 17:11
Зборот ми беше за работниците од Бетон ,а не за тие што работат градежништво или пак некоја друга физичка работа, знам јас што зборувам и знам од кај ми се информациите, а ти информирај се повеќе околу лугето што работат во таа компанија па после пиши тука или коментирај, не треси на памет и паушално,ние тука сме да дебатираме коментираме, и сугерираме, тоа е мојот став ако ти се допага ок, ако не тогаш не знам зошто си во форумот.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Mjölnir View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Jul-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mjölnir Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 21-Jul-2011 at 19:46
Ако е законски дозволено да работат за толкава плата не знам тогаш во што е проблемот? Како и да е како што некој спомена темата е за објектот не за социјални прашања.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 21-Jul-2011 at 20:45
Законски - е (веројатно). Човечки? - никако. Крај на муабето. Кери он. 
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 23-Jul-2011 at 16:54
fasadata sto gleda kon vardar skoro gotova e, bas vcera od tamu pominav i zaprimetiv deka e zeleno-krem boja
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 23-Jul-2011 at 20:35
I jas vcera pominav no nikakva zelena. Ona sto vidov bea razlicni nijansi na topli pastelni boi
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 25-Jul-2011 at 17:32
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 25-Jul-2011 at 17:34
Previous Fala za slikataApplause
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.254 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.