build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Министерство за надворешни работи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 38>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
5 [7.25%]
6 [8.70%]
6 [8.70%]
7 [10.14%]
2 [2.90%]
7 [10.14%]
4 [5.80%]
2 [2.90%]
5 [7.25%]
25 [36.23%]
You can not vote in this poll
Total votes: 69   Average: 4.42

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 07-Feb-2012 at 09:52
najveke mi se svigaat detalite i boite na ovoj objekt(za razlika od veke poznatite odvratni bela i rozeva kako portata ili muzejot)
Back to Top
Pallatino View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Pallatino Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 07-Feb-2012 at 13:50
Добра е идеата за скулптури на дипломатите но тоа што се ставени на кровот и неможат убаво да се разгледаат и проучат е лоша идеја. Подобро би било подобро решение, поубаво и пологично но и би створило целина ако тие скулптури се стават позади новиот објект на зеленилото и би се направил дипломатски парк.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 08-Feb-2012 at 00:23
Не бе поарно вака, подалеку од очи.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 12-Feb-2012 at 21:23
Originally posted by Pallatino

Добра е идеата за скулптури на дипломатите но тоа што се ставени на кровот и неможат убаво да се разгледаат и проучат е лоша идеја. Подобро би било подобро решение, поубаво и пологично но и би створило целина ако тие скулптури се стават позади новиот објект на зеленилото и би се направил дипломатски парк.
офтопик муабет:
тој парк што го предлагаш е всушност единствениот простор во целината, каде беше возможно да се изгради објект, а целата пешачка зона на кејот и платото да се оставеа на раат, да се уредеа и да се поврзеа со мостот на уметноста со другиот кеј
е тоа ќе беше урбанистички совршено, ама џабе таквите идеи, кога имаш политика да го отера сето тоа во ендек...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 25-Feb-2012 at 16:10
Originally posted by fichot

Се прашувам да не планираат горе некакво терасиче/ресторанче/летна бавча да направат за дипломаЦкиве мисии, за да може барем они (или и обичните граѓани со соодветен надомест ) да уживаат во скулптурите, зошто од приземје тешко дека некој ќе може да ги види.

Мене поинтересно ми е каква им е целта на тиja склуптори горе и откаде им дошло на идеja да стават горе склуптори, а и наjвеке чии са тези склуптори?!
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 25-Feb-2012 at 19:55
Originally posted by ink


Originally posted by fichot

Се прашувам да не планираат горе некакво терасиче/ресторанче/летна бавча да направат за дипломаЦкиве мисии, за да може барем они (или и обичните граѓани со соодветен надомест ) да уживаат во скулптурите, зошто од приземје тешко дека некој ќе може да ги види.
Мене поинтересно ми е каква им е целта на тиja склуптори горе и откаде им дошло на идеja да стават горе склуптори, а и наjвеке чии са тези склуптори?!


Ako ne se lazam objasnuvanjeto bese deka ke se postavat skulpturi na poznati licnosti od celiot svet koi imaat nekakov udel vo svetskata diplomatija opsto.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 27-Feb-2012 at 07:11
Скулптури. Создадени од скуплтори.
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 27-Feb-2012 at 17:22
Originally posted by ovaj_stariov



Ako ne se lazam objasnuvanjeto bese deka ke se postavat skulpturi na poznati licnosti od celiot svet koi imaat nekakov udel vo svetskata diplomatija opsto.

Вака има повеке логика.
Да прашам друго - дали таа зграда ке е доволна за министерството за надворешни работи? Лично на мене ми се види малце малка за администрациjaта на едно министерство, па за различните одтели и така натаму...
Дали ке остане да се користи и старата или се ке се пренесе?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 27-Feb-2012 at 23:01
Originally posted by ink

Originally posted by ovaj_stariov



Ako ne se lazam objasnuvanjeto bese deka ke se postavat skulpturi na poznati licnosti od celiot svet koi imaat nekakov udel vo svetskata diplomatija opsto.

Вака има повеке логика.
Да прашам друго - дали таа зграда ке е доволна за министерството за надворешни работи? Лично на мене ми се види малце малка за администрациjaта на едно министерство, па за различните одтели и така натаму...
Дали ке остане да се користи и старата или се ке се пренесе?
верувај, на тоа најмалку е мислено... Roll%20eyes
акцентот е на локацијата и фасадата, се друго е споредно Big%20smile
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 02-Mar-2012 at 21:10




Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 02-Mar-2012 at 21:20
куполите кои се лупнати на објективе тотално лаички, без никакво знаење за стиловите кои поддржуваат такви куполи, се навистина катастрофални...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
antiuser View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote antiuser Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 02-Mar-2012 at 23:49
Originally posted by zabegan

куполите кои се лупнати на објективе тотално лаички, без никакво знаење за стиловите кои поддржуваат такви куполи, се навистина катастрофални...
Eве го пак овој..Sleepy
Добро а да те прашам,ај они незнаеле глупи се, како треба да изгледаат куполите?
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 03-Mar-2012 at 00:18

lol

Сакаше да каже... Не треба воопшто да има куполи... освен ако грешам...



Edited by FoSsiL - 03-Mar-2012 at 00:18
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 03-Mar-2012 at 00:25
Originally posted by antiuser

Originally posted by zabegan

куполите кои се лупнати на објективе тотално лаички, без никакво знаење за стиловите кои поддржуваат такви куполи, се навистина катастрофални...
Eве го пак овој..Sleepy
Добро а да те прашам,ај они незнаеле глупи се, како треба да изгледаат куполите?
како прво, куполи не се лупаат на секој објект без врска, си има конкретни стилови и форми на објекти кои поддржуваат такви куполи, бидејќи се иконичен дел од геометријата на таквите стилови
како второ, кога веќе решиле да стават куполи, треба да ги направат доминантни, како составен дел од геометријата на објектот, а не како фасадни украси, и самите куполи треба да се доста украсени и не мора да е толку доминантно стаклото и треба да е сведено на мали прозори
и ова не го зборам на памет, слободно пролистај повеќе објекти од повеќе стилови на класицизмот, ќе ја видиш истата приказна, и срамота е што јас како тотален лаик знам вакви работи, а на некој на кого му е доделено ексклузивно право да дизајнира маркантен и доминантен објект, му промакнале такви основи на архитектурата
и што се однесува до стручноста на дотичните лица, не мора многу да ја бараме, само примети каде е главниот влез на објектот и ќе ти стане јасно... и ако навлегуваме во детали, може да ја забележиме комбинацијата на прозори и нивните форми, големини и позиции
додуша, не им замерам ни толку на архитектите, им беше доделена тешка задача објект со модерни потреби и комплицирана локација, позиција и габарит, да му дадат конкретен стил по нечија желба, тотално неповрзана со реалноста на објектот
и истиот проблем си го имаат сите објекти, можам да издвојам само два-три кои се пристојни ако збориме за екстериер
мене и никогаш не ми сметала толку многу идејата објектите да следат класицизам, туку кога веќе се нафатија на такво нешто, барем да се потрудеа да биде изведено правилно
кога веќе бираа некој постар стил, можеа да изберат стилови од почетокот на 20-ти век кои всушност можат да поддржат современи стандарди, а да немаат модернистичка фасада...
и доста веќе ме претставувате како некој што јаде бурек во празно, знам што зборам, најпрво имам осет за тоа, и сум се потрудил да прочитам нешто и да направам муабет со некој што се разбира во тоа...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 03-Mar-2012 at 00:28
Originally posted by FoSsiL

lol

Сакаше да каже... Не треба воопшто да има куполи... освен ако грешам...

па на објект во форма основен квадар со тесна долгнавеста основа, без други форми и без предница со доминантен влез со тимпанон и столбови, не треба да има таква купола, или барем кога веќе ја има, да биде составен дел од објектот, или да зафаќа поголема основа и висина, или да има четириаголна основа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #336 Posted: 03-Mar-2012 at 02:04
Originally posted by tiberix

Скулптури. Создадени од скуплтори.


Абе не се мачи и кажи си вајар.
Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #337 Posted: 03-Mar-2012 at 02:47
Ниту еден од работниците што ги гледам на сликата немаат заштитни појаси. А и скелинјата се со талпи. Зарем е толку тешко градежните компании да набават побезбедни скелинја за работа. Ова не се ни скелинја туку некоја импровизација. Талпите со ништо не се прицврстени и во секој момент може да дојде до несрекен случај. И не е само на овој објект, туку скоро на секој што се гради. А малку ли пари земаа за тендери. Барем, ако сакаат да заштедат пари на скелинја, толку ли е тешко да набават појаси за вработените, и една сајла да пуштат од горе за да се врзат.
Ама не се тие криви, туку крива е инспекцијата што им дозволува вака да се работи. Незнам само уште колку луге треба да се повредат за да се смени системот во градежништвото, и да се воведе поголема безбедност на работниците.
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #338 Posted: 03-Mar-2012 at 05:58
Originally posted by FCB

Ниту еден од работниците што ги гледам на сликата немаат заштитни појаси. А и скелинјата се со талпи. Зарем е толку тешко градежните компании да набават побезбедни скелинја за работа. Ова не се ни скелинја туку некоја импровизација. Талпите со ништо не се прицврстени и во секој момент може да дојде до несрекен случај. И не е само на овој објект, туку скоро на секој што се гради. А малку ли пари земаа за тендери. Барем, ако сакаат да заштедат пари на скелинја, толку ли е тешко да набават појаси за вработените, и една сајла да пуштат од горе за да се врзат.
Ама не се тие криви, туку крива е инспекцијата што им дозволува вака да се работи. Незнам само уште колку луге треба да се повредат за да се смени системот во градежништвото, и да се воведе поголема безбедност на работниците.


се огласувам, крајно време е да се заштитат работниците, сепак овие објекти се доволно скапи да можат да инвестираат и во подобри услови за работа
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #339 Posted: 03-Mar-2012 at 06:00
инаку гледам и овој објект ќе биде еднобоен со истата боја што се и другите, не знам што толку страв од употребување на бои, боите на декорациите и столбовите може и те како да направи разлика.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #340 Posted: 04-Mar-2012 at 13:08
1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


11


12


13


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.320 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.