build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Министерство за надворешни работи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 38>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
5 [7.25%]
6 [8.70%]
6 [8.70%]
7 [10.14%]
2 [2.90%]
7 [10.14%]
4 [5.80%]
2 [2.90%]
5 [7.25%]
25 [36.23%]
You can not vote in this poll
Total votes: 69   Average: 4.42

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 14-May-2012 at 17:11





From flickr by FOSM-Nikola od skyscrapercity.com
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 14-May-2012 at 18:09
Видете колку ружно прилега прљавиот тротоар и прљавата улица која лани ја асфалтираа. Џабе ви се сите проекти, ама стан не се реновира само, стан редовно се чисти, за да не живееш во кочина.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 14-May-2012 at 21:02
тротоарот на мостот е како под на некое ВЦ 
ни еден мост не направија како треба,ако решаваат да ги прават барокни онда нека ги направат БАРОКНИ!
ќе изгледаа многу подобро него овој кич!

Edited by N23 - 14-May-2012 at 21:28
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #424 Posted: 14-May-2012 at 21:11
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #425 Posted: 14-May-2012 at 21:12
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #426 Posted: 15-May-2012 at 21:31
Е сега коментар за грбот на кој му е место во нишкава. Имено мислам дека и грбот на МНР добро би стоел, наместо државниот грб.



Edited by гитардемон - 15-May-2012 at 21:32
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #427 Posted: 15-May-2012 at 21:40
definitivno. 
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #428 Posted: 16-May-2012 at 00:52
Грбот на Република Македонија го имаат поставено на пантеонот на источната страна на зградата, а грбот на МНР сигурно ќе го постават на задниот влез на зградата, за кој претпоставувам е планирано да биде главен влез, а најверојатно ќе го постават и на предниот влез кој гледа кон Вардар.

Освен ако пантеонот го планираат за главен влез, што би било чист идиотизам, ама со нашинциве се и сешто е можно.

Edited by Dexter26 - 16-May-2012 at 00:53
Back to Top
MartiniMKD View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote MartiniMKD Quote  Post ReplyReply #429 Posted: 16-May-2012 at 14:19
Од денес...









Edited by MartiniMKD - 16-May-2012 at 14:20
Back to Top
antiuser View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote antiuser Quote  Post ReplyReply #430 Posted: 16-May-2012 at 17:30
Браво за сликиве,чиста петка..како се финишира така се повеќе ми се допаѓа..зградава е бонбона.
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 413
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #431 Posted: 16-May-2012 at 18:28
pravoagolnik so prozorcinja
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #432 Posted: 16-May-2012 at 20:38
Originally posted by antiuser

Браво за сликиве,чиста петка..како се финишира така се повеќе ми се допаѓа..зградава е бонбона.


Зградата апсолутно не е бонбона, повеќе би се сложил со тебе да речеше дека е невкусна торта! Прво што самата зграда навистина со ништо не импресионира, бојата на фасадата не ми се допаѓа бидејќи не е воочлива и не отстапува од бојата на сивиот Вардар под истата. Инаку фактот што ова невкусно чудовиште (кое типично по севернокорејски нема никого од страна да импресионира), тотално го блокира видикот на еден од најубавите и забележителни објекти во Скопје (кое во својот стил се мери во класата на најзначајни и врвни архитектонски достигнувања во светот)-МНТ никако неможе да му се прости! Архитектурата е длабоко преплетена со урбанизмот, така што ваква насилна де-урбанизација со узурпирање и криминално задскривање на објекти никако неможе да остане незабележана и игра одлучна улога кога би се оценувал овој објект!

Најсмешно од се (бидејќи се тотални незналици) е фактот што со двро и камен се фрла на се создадено во периодот на социјализам, ама пошто немаат сила и визија да го сменат и стариот грб, оваа прекрасна ренесансна зграда, гордоста на достигнувањата на нашиот народ ќе го краси стариот КОМУНИСТИЧКИ ГРБ! И за разлика од обележувањето на стилови на архитектура како комунистички, овој грб навистина си е таков по секој критериум и со право е наречен така!




Edited by Cloverstack - 17-May-2012 at 01:07
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #433 Posted: 16-May-2012 at 20:47
Za koj kako... Poveketo lugje se izglasija deka go podrzuvaat proektot.




Edited by Cloverstack - 17-May-2012 at 01:07
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #434 Posted: 16-May-2012 at 20:49
Бакарот дава црвен отсјај, личи како да е поставено осветлување. Малку несреќно решение.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #435 Posted: 16-May-2012 at 20:50
Originally posted by Petar

Za koj kako... Poveketo lugje se izglasija deka go podrzuvaat proektot.


Кои се тие повеќето жити очи?

Edited by Cloverstack - 17-May-2012 at 01:10
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #436 Posted: 16-May-2012 at 20:57
Zboram za SK2014... iako ne vo celost go podrzuvam proektot vo odredena merka, a od sto gledam isto i clenovite na Forumov iako kritikite se poglasni...
A ako se zeme vo predvid deka, kako sto Andrej gi opisa "poprostive" lugje koi vo opsto i ne se celnovi na forumov uste poveke go podrzuvaat SK2014, moze da se zakluci deka mnozinstovoto od narodot ke bide zadovolno po realizacijata na proektot.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #437 Posted: 16-May-2012 at 21:02
Originally posted by гитардемон

Originally posted by Petar

Za koj kako... Poveketo lugje se izglasija deka go podrzuvaat proektot.


Кои се тие повеќето жити очи?


Е како бе кои? Нели има анкета и се изјаснија околу 55% дека се за! Applause
Инаку стандард во светот е прифатено дека процентите во распонот се до 60-40 покажуваат длабока поделба на едно општество!
Апсолутно нема да се задржам да навредувам (заслужено) лица, власти и општество, кое беспрецедентно ми го силува родениот град. Го менува во погрешна насока на крајно насилнички и примитивен начин. Ај што насоката на развојот е погрешна (архитектурно со тотално утнат, маргинализиран и морално застарен стил, како и урбанистички со целосно погрешно насадени маркици за изградба на објекти кои со децении ќе се трудиме да ги одстраниме), но тоа се прави за огромни пари. Само не ми е јасно како може некој очигледно да ве ограбува и пак да бидете импресионирани и задоволни?!?

Јас фрустрации немам, имам длабоко незадоволство и гнасење од тоа што му се случува на градот и тоа ќе го искажам на најглсен и директен начин на кој умеам. Инаку твојот придонес на овој форум е ограничен на партиска пропаганда и носење вода од сто кладенци само и само да се оправда дадена очигледна глупост од страна на надлежната власт! Многу ми е жал само што се пронајде во горе-наведениот опис, па мораше да реагираш! Чиирс!
Cheers


Edited by Cloverstack - 17-May-2012 at 01:09
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #438 Posted: 16-May-2012 at 21:08
Originally posted by Petar

Zboram za SK2014... iako ne vo celost go podrzuvam proektot vo odredena merka, a od sto gledam isto i clenovite na Forumov iako kritikite se poglasni...
A ako se zeme vo predvid deka, kako sto Andrej gi opisa "poprostive" lugje koi vo opsto i ne se celnovi na forumov uste poveke go podrzuvaat SK2014, moze da se zakluci deka mnozinstovoto od narodot ke bide zadovolno po realizacijata na proektot.


Токму и затоа се бира Влада и управни органи кои раководат со државата. Со цел да бидат многу помудри и пообразовани од *мнозинството кое би било среќно*! Мнозинството би било најсреќно да имаше норвешки плати, ама нели државата треба да има пари повеќе од еден месец! Инаку зошто ни е власт, зошто немаме комисија за референдуми и секоја недела мнозинството најдиректно да ја креира државната политика!
Ајде ти се молам престани со тоа мнозинство! Мнозинството во Македонија е многу необразовано, примитивно и назадно и во никаков случај не ми пример! Тој аргумент на монозинството е глупав до болка и воопшто не е применлив во реалниот живот.
Јас ТВРДАМ дека проектот Ск2014 е штетен за Скопје и Македонија од архитектурен, урбанистички, стилски, функционален, енергоефикасен, сообраќајно-плански, политички, меѓуетнички и меѓурелигиски и најмногу од финансиски и економски аспект (опортунитетни трошоци, трошок на промашена инвестиција).


Edited by Andrej_LJ - 16-May-2012 at 21:09
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #439 Posted: 16-May-2012 at 21:17
Originally posted by Andrej_LJ

Само не ми е јасно како може некој очигледно да ве ограбува и пак да бидете импресионирани и задоволни?
Инаку твојот придонес на овој форум е ограничен на партиска пропаганда и носење вода од сто кладенци само и само да се оправда дадена очигледна глупост од страна на надлежната власт! Многу ми е жал само што се пронајде во горе-наведениот опис, па мораше да реагираш! Чиирс!


Jas vo Skopje ziveev 25 godini i veke sum 20 godini nadvor od Skopje, i vo opsto ne me interesiraat partiski prepukuvanja koi sto gledam dlaboko se vrezani vo tvojata psiha.

Prasanjeto sto treba da si go postavis e kako mozea 20-30 godini da go ograbuvaat narodot a nisto da ne te boli? E sega g(k)radele ama nebilo po vkus na sekoj. Jas ne ziveam tamu i nemozam da gi osuduvam lugjeto ama mozam da kazam deka poveketo gi podrzuvaat rabotive.

Za proektov, dali mozese da se napravi podobro? Da mozese.

Mene mi e interesno sto nesto vsusnost se menuva vo mojot roden grad, a toa kako ke se prodolzi izgradbava vo idnina, ostanuva da vidime sto ke napravi idnata vlast.

A toa sto ti mene me narekuvas prost i neznam sto.. e tvoja licna kultura i kazuva dovolno za tebe kako licnost.

Uzivaj i nauci da se relaksiras...

Pozdrav
Back to Top
antiuser View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote antiuser Quote  Post ReplyReply #440 Posted: 16-May-2012 at 21:17
Andrej_LJ @

Koга на нас што ни се допаѓа едно нешто искажуваме импресии спрема тоа и споделуваме задоволство,ти и таквите што не ви се допаѓа НИШТО оставете не на мира,без цитати со билдање мускули и лични деградации.. И обратно,кога вие редите негативни коментари и искажувате лични фрустрации спрема грото објекти би било фер да не ви се дофрлува од страна..барем ја така мислам дека е фер и човечки.. мислам дека треба малце да се контролираш у своите коментари и да прифатиш туѓ став,колку и да не ти се допаѓа истиот,пошто секој си има став  и мислење никој нема идеално ист став со  друг..научи да почитуваш мислење од други неистомисленици.

Edited by antiuser - 16-May-2012 at 21:18
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.