build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Копаничарска традиција

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 02-May-2016 at 00:30Христос Воскресе


ако на крај не отворaт атеље која е поентата, добро би било при локалните комори на занаетчии да им даваат некој заеднички простор за работа изложуввање и продажба, умреле оние времиња кога за атеље доволна била умешноста а за продажба балкански табиет,но никогаш не знаеме вокогосе крие нов виртуоз на дрво [1]Edited by +Protagorist - 02-May-2016 at 00:31
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 05-May-2016 at 08:44

можеби не е благодарно да се споредуваме со нечија копаничарска традиција, но би си дозволил да направам паралела на македонските копаничари со јапонските, и не заради некаков чалам туку заради посветеноста, иако нашите немале среќа низ вековите да ја распространат (та и порано в антика) до степен на класичност ниедна од техниките која се јавила на овие простори, кои ко такви и ги донесувале и ги однесувале сите трпеливи или учени меѓу налетите на ордите, а дури со зацврстувањето на Христијанството пополека повторно се отворило простор за клесањето односно подоцна резбањето а заради попрефинетата продуховеност таквите уметнички дарови и одолеале и на забот на времето но и на човековиот гнев кој неправедно се истурал на се па индиректно и на дрвото кога опожарувањата симболично требало да остават локален печат за нечие присуство, а од овој аспект и цела среќа да многу што и преживеало пример слепчанските резби бар дел од нив ... да знаете само какво чувство е да поете за певница која молитвено била минималистички исклесана пред десетина века ...

интересно е дека како подрачје во енеолитот можеби биле колевка на столаријата на далечниот исток, а таквата енeргија движејки се кон запад нешто покасно и' им се вратила директно или индиректно ... но како островски оградени од разноразни наезди, бар не во толкава мера ко тука, успеале поприлично да развијат добро препознатливи стилови низ последниот милениум, во овој контекст дрвото како уметнички медиум во Јапонија се наметнало со утврдувањето на Кјото како нова престолнина [1] а со време иако инспирирана од комшилукот јапонската резба еволуирала до екстра фина подлога за сликовити отисоци, уникатниот јапонски дрвопис Укио-е средновековен принт општо познат како Ксилографија [2][3]

http://www3.nhk.or.jp/nhkworld/en/tv/corekyoto/201604270600/ [1]

[1] http://www.japaneseprints.ru/reference_materials/articles/klisogr/index.php?lang=enистата техника завозела и во европа до појавата на бакрописот, но далеку од префинетоста на јапонските резбари, иако пред се битно е пораката да се пренесе со леснотија, отколку да се изгуби во виртуозноста сред изобилството, особено кога целта не ги оправдува средствата ами обратно ... да преку резбата се стигне до чистота на духот нешто што провејува токму во слепчанската школа кај нас ... One will become highly acomplished in all the arts, only when will brought strong spiritual dimesnsion to its art, that spirit then could be seen in all kind of practiced art wheter is painting, carwing, sculpting ... dancing, climbing, swiming ... determination to dedicatate the life to one art fortifies the spirit and anyone could go even further when it would decide to commit itself to that art weather this art is chanalised through Love, Song, Garden ... Smell, Drink, Meal ... Touch, Flow, Feel ... Neighbor, Frend, Spouse ...   

https://www.flickr.com/photos/28433765@N07/albums/72157628480514611HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 06-May-2016 at 00:30За Многу Години Ѓурѓовден


доста реалистична резбава [1] и како стил прилично далеку од изворната наивност која се проткајува кај старите мајстори и на фрескописот и на резбата кои ја портретиле Иконата како симбол кој не е од овој свет, онаа дводимензионалност која кај резбата би се добила преку бар рељеф, но тогаш може ќе делува дека истата е испринтана на цнц плотер

вака фали уште некое лед осветлување на позадината за пополека да се дотера и до повесели претстави легендата за Свети Ѓорѓија [1] иако такво нешто би било идеален минијатурен гифтшоп сувенир за огнениот меч на Свети Архангел Михаил [2] се она што може да не потсети дека сме или треба да бидеме Христијани со оглед дека иконите по дома денес поретко ги перцепираме како симбол [3] а повеќе ко симулакрум, како беше поговорката подвизувајте се уште при првото униние за да не доспеете до совршено униние, само со трезвеноумност успеваме змевот кој ни се ушуњал да го сотреме!HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.391 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.