build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Охридски куќи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Охридски куќи
    Posted: 16-Apr-2009 at 22:06
Нишка за куќите од стариот дел на Охрид. Постирајте слики од ги постарите куќи, поновите, автентичните, новопечените, натрапниците итн.

Да ја задржиме нишкава само за куќите да ги избегнеме црквите кои си заслужуваат своја нишка.

Cheers
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-Apr-2009 at 22:06
Еве една прошетка низ Охрид од 11.04.2009

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 16-Apr-2009 at 22:06
1

2

3

4

5


Edited by pbanks - 16-Apr-2009 at 22:23
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 16-Apr-2009 at 22:07

6

7

8

9

10


Edited by pbanks - 16-Apr-2009 at 22:24
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 16-Apr-2009 at 22:07

11

12

13

14

15


Edited by pbanks - 16-Apr-2009 at 22:24
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 16-Apr-2009 at 22:07
16

17

18

19

20
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 16-Apr-2009 at 22:07
21

22

23

24

25
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Apr-2009 at 22:08
26

27

28

29

30
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Apr-2009 at 22:08
31

32

33

34

35
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Apr-2009 at 22:08


36

37

38

39

40
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Apr-2009 at 22:08

41

42

43

44

45
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Apr-2009 at 22:09
46

47

48

49

50
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 16-Apr-2009 at 22:09
51

52

53

54

55
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 16-Apr-2009 at 22:19
Што стана со градот на УНЕСКО? Зарем со куќи како 9 10 13 14 15 20, фасади во распаѓање и раскопани тротоари ќе го задржи тој статус? Од онаа „Охридска куќа“ како што ја знаеме, најдобрите примери се навистина малку : Робевци, Уранија, и уште една до Св. Софија. Останатите се многу посиромашни, многу по бедни и го уништуваат впечатокот што го добиваме со гореспоменатите репрезентативни објекти на влезот на стариот град.


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Apr-2009 at 22:27
Originally posted by La Linea

Што стана со градот на УНЕСКО? Зарем со куќи како 9 10 13 14 15 20, фасади во распаѓање и раскопани тротоари ќе го задржи тој статус? Од онаа „Охридска куќа“ како што ја знаеме, најдобрите примери се навистина малку : Робевци, Уранија, и уште една до Св. Софија. Останатите се многу посиромашни, многу по бедни и го уништуваат впечатокот што го добиваме со гореспоменатите репрезентативни објекти на влезот на стариот град.


Уранија е срушена Ја сликав но сонцето биеше од спротива така да не излезе ништо.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 16-Apr-2009 at 22:32
Originally posted by pbanksУранија е срушена Ја сликав но сонцето биеше од спротива така да не излезе ништо.


Па да, знам тоа е евидентирано некаде во нишката кога бев последен пат во Охрид, но ќе биде реконструирана за повторно да блесне во стариот сјај Cheers

Само сакав да кажам дека поради ваквите куќи во Охрид кои само бледо и сиромашно ги имитираат оние бисери на староградската архитектура, Охрид многу губи од сјајот и убавината.

А пак, за хигиената и негрижата која Охриѓани му ја пружаат на овој жив музеј можам само да кажам - ЦРН БУМБАР Thumbs%20Down
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 16-Apr-2009 at 22:40


Мислам дека си престрог.

Точно е има доста глупости изградено по стариот град но ретко кои од нив се кардинални глупости какви што може да најдеме во Скопје. Сепак се почитува горе доле некој стил, униформираност, димензии итн. Можеби ја немаат вредноста на они куќи што ги истакна но од друга страна пак тие не се џабе истакнати сепак очигледно од секогаш отскокнувале.

Главното прашање на кое треба да најдеме одговор е колку постари (и вредни) куќи се срушиле за да се изградат понови и поголеми. Доколку само се пополнувале некои празни плацови спрема мене ситуацијата е далку од лоша.

Хигиената е пак е повторно на далеку повисоко ниво од Скопје.

Главна утка од понов датум во Охрид спрема мене е реконструкцијата на корзото. Таму е направена неповратна штета.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 16-Apr-2009 at 23:12
Originally posted by pbanksМислам дека си престрог.


Можеби. Јас го гледам тоа како преголеми очекувања


Точно е има доста глупости изградено по стариот град но ретко кои од нив се кардинални глупости какви што може да најдеме во Скопје. Сепак се почитува горе доле некој стил, униформираност, димензии итн. Можеби ја немаат вредноста на они куќи што ги истакна но од друга страна пак тие не се џабе истакнати сепак очигледно од секогаш отскокнувале.


Фала Богу, не ми паднале до толку критериумите. Но не сакам да се задоволам ни со некакви основни критериуми како правоаголни прозори и чардаци. Треба да се градат куќи разилични од оние што ги гледаме по сите останати околни села, треба нешто многу повеќе. Спореди го Охрид со многу други градови на УНЕСКО, и не еднаш дошло во прашање одржувањето на неговиот статус. Рачунај дека е на истата листа како и Ватикан Сити...Хигиената е пак е повторно на далеку повисоко ниво од Скопје.

Главна утка од понов датум во Охрид спрема мене е реконструкцијата на корзото. Таму е направена неповратна штета.


Стариот дел на Охрид е голем колку и Ново Лисиче и не е проблем да се зачува хигиената, а Скопје во никој случај не треба да го земаме за пример. Но и покрај големината, пак ќе најдеш еден тон градежен шут, џбунови, партиски постери, чкрабаници по ѕидовите на некои стари куќи и така натака..
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 16-Apr-2009 at 23:40
Гледајчи ги сликите, мислите ми отидоа на тоа дека некој карактеристични старо македонски градби и детали не успеава да навлезат во размислувањата на нашите архитекти за користење при нови градби така добивајќи аутентичност на современа македонска градба
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7246
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 16-Apr-2009 at 23:46
pbanks, супер тура, досега го немам видено подетално тој дел од градот Thumbs%20Up
патем што зграда беше 33?

инаку се сложувам со се што кажа линеа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.