build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Охридски куќи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 17-Apr-2009 at 04:29
Маневрирањето со афтентичниот стил донекаде и проаѓа, ама оние груби зелени натрапници кои перверзно го компромитираат опкружувањето не требало воопшто да се дозволат. На Стариот дел му треба урбаниситички план кој не дозволува вакви упади у духот на Охрид, па макар незнам колку приватноста била света или штотијазнам какви аргументи. Заштитата од Унеско незнам како е ратификувана во Македонија, но очигледно не е како што треба или не е спроведена добро. Иако се забележува изкажаната желба на Охриќани да го задржат стариот лик, сепак немора да идеме со некои репресивни методи туку миослам дека Охрид треба да основа фонд за заштита на традиционалниот лик и да речеме при изградба на куѓа доколку се иде на традиционална фасада, во тој случај градот да ја финансира фасадата, па така на некој начин им се дава исплатлив мотив на граѓаните да идат со традиционалниот стил. Башка ќе може да се обезбеди некоја унификација и на матерјалите кои ќе ги надавува градот за фасадите на своите граќани. Ако се сеќавате Кире збореше дека во Германија се плаќало дури и до 50 евра месечно за колективно оддржување на фасадите и ликот на градот. Па незнам зашто ние не би направиле нешто такво и кај нас кога веќе имаме град од светското културно наследство. Нормално 50 евра за наши услови е многу, но со некои 3-5 евра мислам дека може солидни резултати да се постигнат. Инаку одлични "парчиња" си фатил Џуро.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 17-Apr-2009 at 15:59
Еве неколку од мене, си ја заборавил најубавата Thumbs%20Up
Оваа е закон,вреди париBack to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 26-Jul-2009 at 15:40
1


2


3

Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 02-Aug-2009 at 08:47
Одлична идеја за нишкава. Предлагам да направите уште вакви нишки за различни типови куќи низ Македонија, Дебарска, Кичевска, Битолска, Велешка и сл.
Исто така, би било згодно кога би можеле да поставиме карактеристични основи на објектите, колку да видиме како изгледа функционално распоредот на просториите за живеење. А од стручен аспект многу би помогнало ако се опише конструктивниот систем, ѕидови од камен, тула, бондрук, меѓукатна конструкција и сл. Администратори, што мислите?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 02-Aug-2009 at 10:34


Се слагам. Како што ни доаѓаат или како што продуцираме материјали ги постираме. Се надевам дека во иднина ќе имаме "типизирани" нишки како што предлагаш. И апсолутно се добредојдени конструктивните карактеристики на објектите, хронично сме во дефицит од такви информации на форумот.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 02-Aug-2009 at 13:28
Идејата е одлична. Само се надевам дека ќе нарасне базата на активни корисници кои придонесуваат со материјали, бидејќи со ова темпо што може да го постигне моменталната ограничена база, работите ќе одат многу бавно.
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 02-Aug-2009 at 14:41
Супер, ајде да се обидеме, макар и бавно да оди. Може и некоја online енциклопедија ќе сториме
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 02-Aug-2009 at 16:43
Карактеристична основа.


Edited by Cloverstack - 03-Aug-2009 at 01:38
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 03-Aug-2009 at 00:31
Edited by Cloverstack - 03-Aug-2009 at 01:39
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 03-Aug-2009 at 02:26
medo, се надевам не ти пречи, сликиве ги префрлив на photobucket бидејќи е неспоредливо посигурен хостинг од imageshack каде сликите пречесто трајно исчезнуваат.
За документирање/архивирање на поважни работи, imageshack дефинитивно не е опцијаИнаку знае ли некој да објасни што се серклажи и што се еркери?----------------------------------------------

Еве да ја документираме куќава и со фотографии

Ако не се лажам, локацијата е оваа:  41° 6'42.76"N  20°47'39.33"E

Originally posted by medo

Карактеристична основа.
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 03-Aug-2009 at 09:02
Одлично Cloverstack, воопшто не ми пречи, одсега ќе го практикувам Photobucket.

Што се однесува до прашањата:

- Серклажи се хоризонтални или вертикални конструктивни елементи (на некој начин, гредички и столбчиња) што се поставуваат во ѕидовите со цел да обезбедат поголем интегритет на конструкцијата. На сликата се дадени како дрвени елементи, но може да бидат армирано-бетонски. Овие вториве најчесто се користат денес. Дрвените на сликата кај камените ѕидови служат да обезбедат заедничка работа на двослојните ѕидови и се направени во вид на рамка.

- Еркери (по народски) или конзоли (по стручно) се испустите што вообичаено се прават кај тераси, балкони или катови заради обезбедување поголем станбен простор.


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 1394
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 31-Oct-2019 at 23:00

немој веќе фотобакет скинаа и тие комерцијално, од спунт преку Џоле би рекол postimage.org за сега рулз ...

цирклажи се ова дрвените појаси во камениот дел, а еркер исфрлениот дел со коса греда под него ...http://eprints.ugd.edu.mk/13780/1/Izgradnja%207-8%20%2C%202015.pdf


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.