build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменик Филип II - Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
алек View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Mar-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote алек Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 31-Mar-2009 at 15:13
Ма нееееее !!!
Зашто сонце како вергина, мислам луѓе аман дали мора секој плоштад кај нас да биде некаква провокација кон грција со вергини, конјаници на Филип и Александар,па и лавови, зарем нашата креативност треба да се сведува на чиста провокација и правење на copy/paste на веке одамна изработени мотиви и по незнам колку пати повторувани, или пак барем некако да го стилизирале ова сонцево, мислам да, патриотизам и сето тоа али малку се претерува

Edited by алек - 31-Mar-2009 at 15:14
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 31-Mar-2009 at 17:08
Originally posted by beTon

ова е значи буквално на самиот влез на широксокак, мислам дека  обратна композиција на фонтанава и споменикот би било покреативно решение, вака е мислам затворен момент, незнам можеби имам лоша претстава за просторот, но сепак мислам дека споменикот добро ќе дојдеше зад фонтаната према саат кулата гледано од шеталиштето... 


а сега те сфатив. пишав нешто друго ама го избришав. епа вака како што кажуваш не е лоша идеја, само што поентата беше да се гледа споменикот оддалеку од широк сокак, бидејќи ако беше најназад фонтаните би го блокирале или нешто така. како и да е, немав размислено на каде ќе гледа споменикот, но веројатно ќе го свртат на кај корзото, не накај саат-кулата. инаку и вака не е лошо, вака иди на крајот на корзото (по некоја битолска ориентација).

Originally posted by алек

Ма нееееее !!!
Зашто сонце како вергина, мислам луѓе аман дали мора секој плоштад кај нас да биде некаква провокација кон грција со вергини, конјаници на Филип и Александар,па и лавови, зарем нашата креативност треба да се сведува на чиста провокација и правење на copy/paste на веке одамна изработени мотиви и по незнам колку пати повторувани, или пак барем некако да го стилизирале ова сонцево, мислам да, патриотизам и сето тоа али малку се претерува


па добро градоначалникот е од вмро, макаршо не мислам дека има врска то, се има покажано целосно самостоен, а плус градот соработуваше со лерин и сè уште соработува на многу полиња, и многу пари имаат добиено за заеднички проекти, така што нема проблем со нив. целата поента на ова всушност е... да се изгради спомен-обележје на основачот на хераклеја, а не дека филип бил македонец или не. е сега има таму една подземна спомен соба, што податоци ќе има таму не ми е јасно, но се надевам нема да бидат некои националистички глупости.

инаку појаснување, она пред постаментот што изгледа како штит (хералдички) е баш тоа, таму ќе биде грбот на општината.

а тоа како бункер (кое ми е многу грдо, ќе видиме како ќе го поплочат и украсат) на шестата слика, е влезот за подземното чудо.


Edited by гитардемон - 31-Mar-2009 at 17:13
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 31-Mar-2009 at 22:16
Originally posted by алек

Ма нееееее !!!
Зашто сонце како вергина, мислам луѓе аман дали мора секој плоштад кај нас да биде некаква провокација кон грција со вергини, конјаници на Филип и Александар,па и лавови, зарем нашата креативност треба да се сведува на чиста провокација и правење на copy/paste на веке одамна изработени мотиви и по незнам колку пати повторувани, или пак барем некако да го стилизирале ова сонцево, мислам да, патриотизам и сето тоа али малку се претерува
па добро, колку што разбрав споменикот е на Филип II, кој е на некој начин основач на битола, не гледам на ова како провокација бидејќи тоа е сепа дел од историјата на Битола, а Грците се на некој начин почестени со ова
а инаку те сфаќам што сакаш да кажеш и потполно се согласувам со тебе Thumbs%20Up
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 31-Mar-2009 at 23:26

Со оглед на бројот на грчки гости во Битола секој ден, глупост би било да ги провоцираат. Но реков, си имаат соработка со општина Лерин, си знаат што прават, без разлика на безмозочната состојба на Владата. И јас мислам дека Грците ќе бидат почестени, а не навредени. Сепак идејата беше да се слави основачот на Хераклеја, а не таткото на сите Македоноиди Мислам дека плоштадот беше тапа и онака, вака барем ќе има нешто интересно, колку толку. Во Битола фонтана нема ни за лек, само две беа, и тоа во катастрофална состојба.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 31-Mar-2009 at 23:35

Гитар, не ми е јасно, музејот е уствари под земја? ке има некој скали до него или? Навистина не ми е доволно јасен проектов ?!? Мене тоа ми личи на фонтана со сонцето.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 31-Mar-2009 at 23:40
И јас се сложувам дека во случајов не е проблематична личноста на која и се оддава почит (од причините кои ги наведовте) иако одбивноста си постои после сите најави во земјава од ваков тип кои се вон разумот.

Сепак останувам скептичен за самата изведба поаѓајќи од сите досегашни искуства. Истовремено под дифолт не ми се допаѓаат коњанички статуи како веќе одмината работа (веќе го имаме тоа дискутирано на широко во оваа нишка ако не се лажам). Тука е и замерката на алек која е на место. Претеран копи/пејст по цела земја со истата симболика без никаков обид за некаква стилизација и оставање на автентичен уметнички печат.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 01-Apr-2009 at 00:02
Коњаници никад не се одминати нити ќе бидат. Уметноста може колку сака да се движи во правци како модернистички и пост модернистички како едноставни инсталации или скулптури и слично, нормално и тие ми се допаѓаат, но коњаниците се посебен домен сам за себе и се оддржал афтентично неколку векови како ретко кој друг правец. Промовирање квази-коспмополитизам со мочање на вековни уметнички правци во интерес на краткорочен политички интерес е крајно наивно и не само наивно туку ќе ви се смејат на улица.

Инаку конкретно филип втори во било која форма, дали коњаник, дали на клупа да го седнат, значењето за Битола пак ќе биде големо. Без разлика на целата кампања за свртување кон античкиот период од нашата историја, сепак овој коњаник дури и да е дел од кампања пак ќе има значење за разлика од она музејот до камени бидејќи како што кажавте погоре Филип втори е основач на Битола, така да у било која форма и начин тој се вклапа во Битола, за разлика од ова до Камени што не се вклапа во Скопје. А грчки туристи, лерин не знам што ги мешаме кога ич не се релеватни у маебетов.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 01-Apr-2009 at 00:15
Originally posted by lslcrew

Коњаници никад не се одминати нити ќе бидат. Уметноста може колку сака да се движи во правци како модернистички и пост модернистички како едноставни инсталации или скулптури и слично, нормално и тие ми се допаѓаат, но коњаниците се посебен домен сам за себе и се оддржал афтентично неколку векови како ретко кој друг правец. Промовирање квази-коспмополитизам со мочање на вековни уметнички правци во интерес на краткорочен политички интерес е крајно наивно и не само наивно туку ќе ви се смејат на улица.


Мислам дека во истата таа дискусија поназад во нишката на која референцирам го имаме направено и муабетот кога се правеле такви коњаници? И да го немаме направено тој муабет многу е лесно да се провери по интернет. Многу слична дискусија како онаа кога се правеле антички храмови или пак неокласични палати.

Не знам каде виде политика во сето тоа ниту па видов некој (јас Question) да "моча" по стилови.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 01-Apr-2009 at 00:18
Џуро не беше за тебе "мочањето". Може би и претежок збор употребив.

Гитар малку ме пецна демек у интерес на сто души од грција што дошле да измијат кола за поефтино и да отидат на забар па немој да не им го накршиме.  
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 01-Apr-2009 at 02:14
За коњаниците, мислам дека баш и за војсководци, особено од далечната историја, нема многу начини како да ги прикажеме освен на коњ, или како Гоце, без коњ Така што можеби се граделе порано овие работи, но денес ако сака некој да изгради веројатно нема да го стави Гоце во Југо. Е дали треба да се гради или не, тоа е друга приказна.

А за тоа со Лерин, нема никој интерес да им наштети и на тие ~1000 Грци што доаѓаат секој ден, бидејќи ако има нешто провокативно во градот за нив, ќе се срамат да ја поминат границата, а не да дојдат во Битола или да кажат некому за тоа. Нема врска со муабетот ова ајде, да ја објаснам сликава, иако веќе објаснав поназад:



Тоа најдесно (до разводната кутија или како се вика) како бункер, го има и на другите слики, е влезот за подземната спомен-соба, мини-музеј како сакате, која ќе биде мала и ќе се простира под земја до сонцето, не очекувајте некој џиновски хол. Веројатно тоа беше и 'изненадувањето' што ни го најавуваа. Планови немам видено како треба да биде.



Edited by гитардемон - 01-Apr-2009 at 02:18
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 751
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 01-Apr-2009 at 03:13
Со оглед на бројот на грчки гости во Битола секој ден, глупост би било да ги провоцираат.

'Ah don't worry about offending any of the "Greek visitors", they are mostly Aegean Macedonians anyway and are neutral on the name dispute. I know many Aegean Macedonians from Lerin who like going to Prilep, and they are not bothered by the Alexander statue.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 01-Apr-2009 at 15:31

I was referring to the guests from Thessaloniki, Larissa and Volos (and more to the south), which, even though not so often, make stops in Bitola on their way to Ohrid. The ones from Florina aren't actually tourists (go sightseeing), just farmers (come to buy potatoes)
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 05-Apr-2009 at 17:00

леринчаните што одат на шопинг во Битола претежно се со македонско потекло, ова бар го имам чуено од битолчани!

инаку незнам од каде тој анимозитет кон антиката небаре таа е грчка сопственост, ако имало тука неолитска  култура на истата полагаме право и ние, истото е и со антиката рана или доцна, особено што на оваа територија симболите кои се користеле во македонското царство во антиката се користеле и низ цел среден век и се до денес пример како мотив на носиите, но највоочливо како печат на иконите и фреските, влезете во која било постара Црква ќе го сретнете сонцето во некоја форма, дали било тоа со 4, 8, 12 или 16 крака. премногу е смешно да паѓаме на форите и на грција како и на денешнава опозиција дека на Македонија и се случува антиквизација, па грците да не ја измислија уметноста во античкиот свет, таа уметност е произлезена од египќаните па најпрво се развива  од микенците (кои немале ништо заедничко со елините) за потоа како и секој тренд да се прошири по егејското крајбрежје, но факт е дека истата кулминација не доживува за време на постоењето на градовите држави во егејот, туку  за време првата европска држава т.е. македонското царство. незнам зошто само сите робуваат и паѓаат на една теорија од деветнаесетиот век дека станува збор за елинска култура, прашајте кој археолог сакате ќе ви потврди дека истиот термин е исклучиво политичка кованица, исто како што е и поимот балкан или грци...

еве и доколку теоријата за словените би ја прифатиле како конечна ([1] [2]), која е поентата  и по која логика ние не треба да полагаме право на некоја култура која опстојувала на овие простори!? реално гледано сите наши комшии имаат право да се индентификуваат како наследници на Македонија, но истото тоа право не смеат да ни го оспорат и нам, особено не бидејќи во самата наша жива култура како преданија, песни, носии, резби, икони, фрески  и градби   се зачувани елементи и симболи извлечени директно од античкaта македонска култура, во која влегле повеќе блиски племиња кои го негувале хелиолатрискиот култ.

најголемата беља мислам дека денес е заради немање консензус, кој треба да го истераат најнапред историчарите и археолозите на вистинска врата,  за ваквото идентификување со наследството од културата која опстојувала на овие простори во антиката.  а ова нема ни да се случи се додека не  ја надминеме праксата на академско ниво, теориите од XIX век да ги земаме за конечни, без притоа да се остави простор за нивно ревидирање и археолошки поткрепено анализирање, најпрво дома  кај нас, а после и надвор!

целта на историјата денес подржана со археолошки истражувања не е за да се набилда некаков национал шовинизам како тоа што било во XIX век кога и се јавил истиот како нус ефект на новооформените   држави во отоманското царство, туку најнапред изборување на правото на еднаквост и различност кое веќе во минатото и биле признаени, но заради погромот со балканските  војни врз македонците,  истото  ова право денес од петни жили некој се труди да го оспори. што сме ние криви  што некој кои си ја имаат мувата на капата за тие геноциди кои наместо да ги осудат, истите и ден денес ги оправдуваат,  задскривајќи ги како и на почетокот со обид на целосна асимилација на културата  на која во најмала рака и ние полагаме еднакво право, иако е многу повеќе и од тоа. гледано од овој агол ние немаме толку голем проблем со грците колку што тоа е со бугарите, но верувам дека живееме во време во кое почна да огрева сонцето и над Македонија т.е. време кога ќе се надмине национализмот од сите страни и ќе почнат да се бараат заеднички вредности во историјата.          

целта на постов не е за да некому изврти или наметне некоја вистина, ова е мое разбирање за паранојата која сами си ја засадуваме кон секој обид да се проба да се продаде културно историски бренд на некој турист, инаку приватно кој како сака нека се чувствува, што е до мене и еским да се претставува нема да имам проблем. сепак денес постои и потреба ова право со време на културен начин да се избори како утре помирно би спиеле во еу, во спротивно ентитетот Македонец комотно можеме да го препуштиме на заборавот.

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 05-Apr-2009 at 18:04
не мора премногу да ја развиваме темава за меѓународните односи, Филип II си е дел од историјата на Битола без разлика на чија историја припаѓа
не знам што толку се загриживте за овој споменик кога низ цела Македонија се форсира токму ова и уште едно име и се креваат нивни споменици и музеи и не знам таму што друго, ова е еден од ретките споменици кој има некаква смисла и покрај тоа што е политички поттикнат
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 06-Apr-2009 at 10:05
колку за споредба, еве како изгледа статуата на Филип 2 во Пловдив, Бугарија поставена пред 3-4 години. Филип е основачот на Пловдив (Филипполис).

http://farm3.static.flickr.com/2149/2255227228_3862a60941.jpg

Не знам зошто, но системов не ми дозволува да постаавам фотографија со објаснување дека немам доволно овластување.


Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 12-Apr-2009 at 16:22

Испадна дека сум ја фатил саат-кулата баш во центарот на постаментот, интересно.


Постаментот 'во профил', со жолтиот рефлектор to-be во позадина.


Еве еден close-up на тие рефлекторите, некако не ми се допаѓаат мене.


И конечно еве го сонцето, кое испадна со 6 крака и по 1 точка помеѓу секој од краците, и меѓу другото, функцијата на сонцето било да ротира и да се навалува под агол, затоа имало толку хидраулика под него. Не ја сфаќам функцијата на сето тоа, но ете интересно ќе било. Веројатно затоа се и рефлекторите такви, да одговараат на сонцето.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 12-Apr-2009 at 16:57

Dohпа до толку да се немало осет со ова рефлекториве, ајде што ја отепале ориентацијата со постаментот и фонтаната, па сега и ова, на класичен споменик вакво осветлување не оди ни за на планина а не па за во центар на град!

нека им ги вратат парите за тие што го вцртале ваквото робусно осветлување, крајно естетски несреќно, ќе разберев ова вака да го насадеја во девеесетите, но денес ова не поминува, патем бар да направеле две соби и да го извадат бар на симетрија муабетот, вака цела замисла и цела оваа инсталација ќе го преблокира кичесто влезот во шеталиштето... 

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 12-Apr-2009 at 17:00
Бетон ова нема врска со влезот на шеталиштето, ова е од другата страна. Треба да го видиш за да го разбериш, вака не можам да ти објаснам... Ама како и да е, рефлекторите дефинитивно нема да се вклопат никако со околината. А тоа со сонцето е кич невиден...
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 12-Apr-2009 at 17:13
Се сложувам со вас за рефлекторите и сонцето. Но никој не спомна колку добро изгледа постаментот, јас мислам дека е Thumbs%20Up
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 12-Apr-2009 at 18:39

јасно ми е каде е, добро буквално не е во самиот влез на шеталиштето поставен, туку на, односно до самиот влез на шеталиштето, како и да гледаш ориентацијата на двата елемента (сега 3-4 заради осветлувањето и подземната соба) е тотално промашено! според оваа композиција логично е Филип да е свртен кон фонтаната т.е. Сонцето, така да во таков случај ќе биде со грбот свртен кон влезот на шеталиштето, што нема логика, па најверојатно уште до толку ќе го доотепаат цел муабет кога фонтаната ќе дојде во позадина на Филип, небаре ја влече на плеќи како наследство, друга комбинација не гледам!

инаку сонцето си е на место како појава, само ова аналогијата со шест краци баш и не ми е позната, имам видено сонца со различен број на краци, но сеуште немав чуено за шесткрако сонце во МКД, ова мошне веројатно авторот направил некоја своја локална интерпретација со бројот на урбани населби во Битола Dunno исто и ова хоризонталната претстава на Сонцето малку ми е смешна за небесен симбол, но кога можеа да го паркираат по повеќето плочници во Скопје како тоа на централниот влез кај буњаковец, или штембилите по кејот 13.11, зошто и во Битола да не го легнат, капак некаква разиграна платформа од фонтана во комбинација со класичен споменик... незнам зошто волку малку осет пројавуваат уметнициве и архитективе, но најверојатно тоа е како што реков и претходно јасна слика за нашата денешна реалност! абе што друго може да се очекува од инстант време и општество, што да правиме што денес доктор се станува со 5 книги прочитани, а академик со 5 книги напишани, додека академски граѓанин со преспано присуство на предавања.  

вториот линк погоре е изгорен па еве активен http://web.ceu.hu/crc/Syllabi/alumni/history/dubina.html



Edited by beTon - 14-Mar-2010 at 22:45
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.316 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.