build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменик Филип II - Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 12-Apr-2009 at 19:10
Инаку од извори на општината (највисоки) дознав дека им било забрането од највисоките власти во државата (премиерот) да биде 16-крако сонцето. Па отишле на варијанта со 12 крака, но ете се решиле да не изгледа како ефтина копија на некое сонце кое ни е забрането да го имаме, туку да изгледа како друг елемент (ние како запознати со ситуацијата веднаш си поврзуваме дека е некоја квази ѕвезда од кутлеш, но ако некој ги обвини крадите историја и сл. ќе имаат како да се извадат дека нема никаква врска со тоа, туку само мала случајна сличност, сепак има кругови меѓу краците)

Edited by гитардемон - 12-Apr-2009 at 19:11
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 12-Apr-2009 at 20:04
уште побетер! абе ова само кај нас и нигде на друго место, зошто тогаш воопшто ставале Сонце? бар тоа требало да им биде повод за да не насадат фонтана! или кога веќе решиле да фрлат камен и на такво нешто можеле да ја сместат кај домот на тоа зеленилото или паркингот, кој се надевам конечно и ќе го дислоцираат а тука ќе направат некој плоштад... 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 12-Apr-2009 at 22:34
Па кога веќе иделе на некоја таква сонцевидна кружна формација можеле да сколпат некој дериват на државното знаме или па коловрат-от кој е исто така антички симбол кој се среќавам ширум цел македонски фолклор (аватар-от што е кај мене, за да ви биде појасно што е коловрат).
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 17-Apr-2009 at 20:34
Мислам дека треба ова нешто конечно да добие своја нишка (ако не можат администраторите или модераторите, јас би ги преместил сите постови за ова во соодветна нишка, и би ги избришал сите оттука, ако е во ред, а ако сака некој да ми помогне, бујрум).


Еве ги звучниците и рефлекторите


Еве го сега сонцето


Ставиле и некои клупи скрос без врска обоени


Ставија шлем од војник на Филип од двете страни на постаментот


Еве како изгледа тој бункерот откаде што се влегува долу, отпозади
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 17-Apr-2009 at 21:27
Браво Битолчани, секоја чест, можеби местото стварно би требало да е од друга страна, но арно.Applause


Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 18-Apr-2009 at 10:06
Фала за сликите гитар, рефлекторите ептен ми се гадни и не им е тука место ... исто како на стадион. Roll%20eyes

Edited by vardar - 18-Apr-2009 at 10:40
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 18-Apr-2009 at 10:43
зошто се клупите така криво наредени, една повисоко една пониско?
зошто се звучници? (ова некаде сум го пропуштил)
зошто толку се измачија да направат такв рефлектори, кога тука можеше или да стои обична канделабра или пак да има рефлектори во земјата вперени нагоре или нешто слично

постаментот и споменикот ќе бидат одлични, ама другото како да го утнале
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 18-Apr-2009 at 15:41
еве еден апдејт, денес почнаа (и завршија) да го поплочуваат грбот



Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 18-Apr-2009 at 15:52
Originally posted by zabegan

зошто се клупите така криво наредени, една повисоко една пониско?
зошто се звучници? (ова некаде сум го пропуштил)
зошто толку се измачија да направат такв рефлектори, кога тука можеше или да стои обична канделабра или пак да има рефлектори во земјата вперени нагоре или нешто слично

постаментот и споменикот ќе бидат одлични, ама другото како да го утнале


постаментот е супер, и јас сум за тоа, а споменикот е малку како ретардиран филип, но ајде, ќе помине и тоа (го имаме споменикот наназад во нишката сликан)

тоа со рефлекторите не ме прашувај, кој ги знае што имале во главата, ај што се рефлектори не ми смета, ама тие златно-жолтите постолја за рефлекторите се одвратни

а звучниците се веројатно за мултимедијалноста на фонтаната ќе пее песни изгледа Nuts додуша јас мислам дека додека се врти сонцето, ќе има некои звуци и ќе бидат светлата во повеќе бои (затоа не се обични канделабри)... ама која енергетска логика е таа споменикот да се врти и свети по цел ден, навистина не можам да сфатам

и за клупите, не се криви, така изгледа првата на сликата, но не беа целосно прицврстени. мене ме буни бојата на клупиве, навистина чудно
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 22-Apr-2009 at 23:42

Коњаникот Филип Втори наскоро на битолскиот плоштад


Градоначалникот Талески одбегнува да ја открие сумата што ја издвои Градот за споменикот посветен на античкиот крал

Економската криза нема да го врзе општинското кесе

БИТОЛА - Локалните власти на Битола нема да го врзат кесето поради светската економска криза. Сите почнати проекти ќе се реализираат. На малиот плоштад „Магнолија“ наскоро ќе биде поставен коњаникот Филип Втори, тврди градоначалникот на Битола, Владимир Талески. Но, тој одбегнува да ја открие сумата што ја троши Градот за споменикот посветен на античкиот крал.

Изградбата на меморијалниот комплекс е во завршна фаза и ќе биде готов до крајот на месецов. На простор од 200 квадратни метри, покрај споменикот на Филип Втори, ќе има фонтана, жардиниери со копја и други елементи.

„Ние ќе ги склопиме само елементите во целина. Вакво нешто никаде нема. Споменикот го финансира Општината, но и луѓе кои помагаат со пари или материјали. Кога ќе заврши се', ќе ви доставам точна финансиска конструкција колку чини споменичниот комплекс“, вети градоначалникот Талески.

Тој без прецизен одговор на гласиштата што кружат меѓу битолчани дека под сугестија на меѓународната заедница од споменикот на Филип Втори биле отстранети осум од шеснаесетте краци на сонцето што првично било монтирано.

„Она што ние го знаеме е дека Македонија има потпишано некој договор пред години каде што стои дека ваквите симболи не би смеела да ги користи за ваква намена. Ние знаевме дека е така. Всушност, не се работи за 16-кракото сонце, туку за штит што архитектите го извадија од енциклопедија. Не ги знам техничките работи дали претходно имало 16 краци или не“, вели Талески.

Иако Општината се' уште не добила писмено од Владата кои проекти ќе бидат одложени поради светската рецесија, градоначалникот е дециден дека се' што е почнато, а се финансира од градската каса, ќе профункционира.

Продолжува и изградбата на индустриската зона „Жабени“, која наскоро ќе се електрифицира. Градоначалникот смета дека таа ќе донесе пари во општината. „Индустриската зона ’Жабени‘ ќе помогне за развој не само на општината туку и на регионот. Сите средства што се предвидени за таа намена ќе ги реализираме во идниот период. Се подготвуваме за тендер на првите парцели во ’Жабени‘. Иако е економска криза, ќе ве убедам дека има заинтересирани домашни инвеститори за зоната“, категоричен е Талески.

Ќе се одложи реализацијата само на проектите кои се директно финансирани од Владата и од Агенцијата за спорт и млади. „Дел од спортските сали за средните училишта ќе ги завршиме, но салите во основните училишта ќе бидат направени следната година“, вели Талески. Притоа рече дека во овој мандат ќе има олимписки базен во Битола. (А.Б.)



http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=C0B1E66BA59D1642970DB7EF1620CE13
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 23-Apr-2009 at 01:24
dnevnik.com.mk

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 29-Apr-2009 at 20:02
Битолчани дебатираат на интернет за споменикот на Филип Втори
Среда, 29 Април 2009 17:33

EMILIJA%20filip%20vtori%20sl%20001На плоштадот Магнолија привршува изградбата на споменикот на Филип Втори, за чија изградба е донесена одлука од Советот на Општина Битола. Покрај споменикот, ќе има и ново партерно уредување околу него. Овој споменик останува и како обележје на градот за наредните генерации.

-Едноставно сакаме идниот период, се надевам дека и идните генерации ќе го прифатат тоа, сите поважни личности коишто живееле и дејствувале на овај простор да бидат одбележани. Ние сме сведоци дека дел од минатото, поблиското или подалечното, можеби имаа споменични обележја, но немаа сите периоди. За жал овој период беше многу запоставен, а ценејќи ја историјата и фактите знаете дека Филип Втори е всушност човекот кој ја изгради Хераклеја Линкестис. Советот и ние ценевме дека е добро на плоштадот да има еден споменик на кралот Филип Втори, кој што ќе укаже дека всушност не постои се од скоро, значи тоа е еден долг историски период кој што укажува на многу настани и случки, како што знаат многумина да кажат, на бурниот Балкан, изјави градоначалникот Владимир Талески.

Од неодамна постои активна преписка помеѓу битолчани на се повеќе популарниот facebook околу изградбата на споменикотEMILIJA%20filip%20vtori%20sl%20004 на Филип Втори на плоштадот Магнолија. Формирана е гупа која се нарекува Не сакам споменик на Филип II Македонски на плоштад „Магнолија". Групата преку подолг текст на својата страница објаснува зошто не ја поддржува изградбата на споменикот. Меѓу другото истакнуваат дека изградбата на споменикот е недомаќинско трошење на парите на данокоплатците за политичко - пропагандни цели (наместо за подобрување на катастрофалната инфраструктура на градот) Споменикот не се вклопува во архитектурниот пејзаж на плоштадот и други коментари. Групата засега брои 258 членови, а дел од нив имаат и свои коментари околу изградбата на споменикот. Како реакција, се создаде една друга група која не се согласува со ваквиот став, која се вика Сакам споменик на Филип Втори Македонски на плоштадот Магнолија. На нивната страница истакнуваат дека оваа група е направена за сите кои гордо и со исправени глави можат да кажат кои сме, што сме и од каде сме. Гоце Делчев рекол дека МАКЕДОНИЈА не страда од грци, бугари и срби, туку МАКЕДОНИЈА страда од самите Македонци. Групата е многу побројна, засега има 1504 членови и апсолутно ја поддржуваат иницијативата за изградба на овој споменик како дел од историјата на Македонија. И од општината пред се ја истакнуваат историската важност за поставувањето на Филип Втори. EMILIJA%20filip%20vtori%20sl%20003

-Град од околу 100.000 жители како што е Битола, по примерите на светските метрополи и град со најголемо, исклучително големо културно историско богатство, треба да има некаде во јадрото во центарот на градот еден споменик коњаник. Зкачи ако одлуката е за Филип Втори, мислам дека тоа е еден прекрасен пример како треба да се почитува историјата и како треба да се даде почит кон исклучителни личности кои што со своето дејствување во овој простор оставиле силен печат, вели Талески.


Наскоро со привршувањето на работите, битолчани ќе можат да го видат и споменикот и неговото опкружување во вистинското издание.



Тера телевизија

Јас во глобала не сакам вакви глупави трошења на пари, ама споменик е во ред, ако е само споменик. Ама ова чудово ќе биде глупост што ќе троши струја колку што троши целото улично осветлување во градот. Навистина многу глупава работа, ќе се вртел, ќе пеел, ќе светкал споменикот!? Идиотштина е тоа, ама прекинав да се расправам со такви работи бидејќи ако не си македоноид во оваа држава тогаш си предавник (порака до сите со испрани мозоци беше ова, бидејќи знам дека многу луѓе читаат). Споменикот беше ок идеја, ама сонцињата и таа шминката за очи (која троши струја btw, многу) е за морони.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 30-Apr-2009 at 00:32
Пак ли ќе почињаме за "македоноиди" и "предавници"?!?! Денеска втор пут е! Poke

Edited by lslcrew - 30-Apr-2009 at 00:50
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 07-May-2009 at 17:22
Советнички прашања за Филип Втори
Четврток, 07 Мај 2009 16:52

MAJA%20sednica%20filip%20sl%20004

На вчерашната седница опозицијата праша колку изнесува финансиската конструкција на Филип Втори.

-Заедно со пропратните облекти и инсталации, колкав дел од овие средства се исплатени на изведувачите, праша Златко Ќурчиевски, советник од СДСМ.

MAJA%20sednica%20filip%20sl%20002

Градоначалникот рече дека процесот на изградба на споменикот и партерното не е се уште завршен, но ќе ги добијат информациите откако се ќе биде готово.

-Јас, штом завршиме со сите формалности и штом биде ставен во функција, ќе ви доставам каде, за што, колку сме трошеле, колку чини сето тоа, колку е од буџетот на општината и колку сме успеале по нешто да добиеме од другите места. Имаме и донатори кои донираа во материјали, работна рака, рече градоначалникот на Општина Битола, Владимир Талески.

MAJA%20sednica%20za%20filip%20sl%20001

Маја Богоевска
< ="" ="text/"> \n aktiel@tera.com.mk



Тера


Edited by гитардемон - 07-May-2009 at 17:41
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 27-May-2009 at 17:55



 


 

 

20/11/2008

Факт е дека има политичка позадина ова, бидејќи овде имаше една полуисушена елка, и ништо друго. Но сепак...


Edited by гитардемон - 27-May-2009 at 18:05
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 28-May-2009 at 20:06

SOCIALNO%20001


Сосем случајно ја видов сликата. Дали забележувате на левата страна од сликата штитови што личат на (или се исти со) овие:



Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 29-May-2009 at 17:24
Гитаре, би те замолил ако можеш се разбира, да најдеш повеќе слики од овојо споменик/плато. И дали е веќе целосно комплетиран целиот проект. Затоа што мене тотално ми боде очи од тоа што го имам видено. Излишно националистички, со сите можни (НЕУСТАВНИ како поранешното знаме и НЕДОКАЖАНИ  како Филип 2ри) национални симболи. Жалосно што во нашава земја, неможат да направат еден споменик кој нема да биде толку очигледно простачки и нагол! Плус неможам да се сетам за ниеден модерно оформен плоштад со модернистички споменик. Но пред бидам сигурен во моиве претпоставки, би те замолил да најдеш слики од финалната верзија на платото. 
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 29-May-2009 at 18:07
Никако да најдам да ти кажам право. Не сум бил во Битола веќе 2 месеци, а не планирам да одам уште 3-4... Како и да е, те сфаќам, апсолутно си во право, на некој начин е до некаде сфатливо како Филип има врска со Битола (Хераклеја), но ниту тој ја основал Битола, ниту е најважен за Битола за да биде на најголемиот (ако не и единствен) плоштад во Битола. Имаат испланирано толкава соба со историски податоци за Филип за да ги информира 99% од луѓето каква врска има уствари споменикот со Битола. Споменикот инаку е навистина убав, исто како и постаментот (физички), ама опкружувањето е многу тешко срање. Зелено со златно, со рефлекторите во сите бои и звучниците, па сега и штитовите... Ај ако најдам слика ќе ја постирам.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 29-May-2009 at 18:10
Еве една вест, малку постара, но опширна и описна


Споменик на Филип Втори во Битола

Споменик на Филип Втори во Битола
03.05.2009
За многу скоро време во центарот на Битола ќе дојава античкиот македонски владетел Филип Втори, основачот на Хераклеја Линкестис, град претходниик на Битола од 4 век пред нашата ера. По толку долго време општинската власт одлучи да му се заблагодари за тоа на начин што во срцето на градот ќе постави негов споменик излеан во бронза, висок над 8 метри, на кого Филип е прикажан како коњаник. Иако ова е година на рецесија, општината не само што нема да се откаже од споменикот, туку околу него ќе изгради цел меморијален комплекс со фонтана во форма на кралискиот штит и други работи. Градоначалникот Владимир Талески смета дека се
Тоа ќе биде еден цел комплекс симболично уреден во знакот на самиот крал
работи за едно пријатно катче кое во иднина ќе привлече многу посетители.

Идејното решение кое, значи на едната страна од споменикот ќе биде мечот, на друга страна кралскиот венец, а на трета заштитниот шлем на кралот и штитот. Тоа ќе биде еден цел комплекс симболично уреден во знакот на самиот крал. Со постаментот и споменикот одамна имавме завршено, но сакавме партерно да го уредиме целиот тој дел. Ќе има прекрасна атракција тука, нешто исклучително, какво што немаат другите градови.“
изјави Талески.

Талески ќе открие колку пари потроши општината за изградба на комплексот, откако ќе биде готов. Поставувањето на Филип Втори во центарот на градот ја разбранува битолската јавност. Насместо споменици, граѓаните бараат фабрики.
Фабрики треба да се прават да се врaботи младината, народот, а не вакви работи да се прават


„Не рани куќа тоа ништо. Не е ништо тоа. Тоа е штета. Ги жалам младите од што ќе живеат на знам. Слушам сточарството губи, шумарството губи, земјоделието губи, увоз-извоз немаме, фабрики нема, а споменици ми градат.“

„Кои пари ги арчат. Нашите пари се арчат. Не дават од нивните.“

„Споменикот што се прави е убаво, но власта треба да води сметка за граѓанството.“

„Да видиме што фабрика направија. Споменикот чини 700 илјади евра. Фабрики треба да се прават да се врaботи младината, народот, а не вакви работи да се прават.“

Во Битола има над 19 илјади невработени. Се уште не профункционира индустриската зона со странски инсвестиции, за која општината пред 4 години вети дека економски ќе го препороди градот со нови вработувања.
 


Со убава слика


http://www.makdenes.org/content/article/1620644.html

Ме изненади цената да ви кажам право, ама па од друга страна таа хидрауликата и не е ефтина. Ај да видиме колку струја ќе троши, пак ќе речам за тоа најтешко ми паѓа. За кој ќе се врти ова во 5 сабајле?


Edited by гитардемон - 29-May-2009 at 18:11
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 29-May-2009 at 18:13
А еве една нова вест... Задебелниот дел е лудница Nuts

Во Битола споменик за Филип Втори, но не и за бранителите

Изграба на споменикот Филип Втори во Битола

25.05.2009

Во Битола забрзано се гради споменикот на Филип Втори, додека изградбата на споменик на загинатите бранители во воениот конфликт во 2001-та година, никако да почне.

Семејствата на загинатите бранители од конфликтот во 2001-та година од Битола, веќе осум години чекаат градот во нивна чест да подигне достојно спомен обележје. Иако веќе три години родителите на бранителите водат разговори со битолската општина, до денес не е ставена ниту педа цемент од споменикот. Наспроти тоа изградбата на меморијалниот комплекс посветен на Филип Втори ги разбранува страстите. Битолската опозиција смета дека споменикот на бранителите е во сенка на Филип Втори:

„И дали изградбата на овој споменик конечно ја става ,,ад акта“ изградбата на споменикот за бранителите. Мора да имаме предвид дека изградбата на споменикот посветен на бранителите како идеа постои веќе три години, беше утврдена и локација во непосредна близина, можеби и на истата локација каде што сега се наоѓа споменикот на Филип Втори, но од за мене неразбирливи причини овој споменик не се изгради.“

Вели Златко Ќурчиев од СДСМ. Градоначалникот на Битола Владимир Талески им понуди на семејствата на бранителите место за
Дали изградбата на споменикот Филип Втори конечно ја става ,,ад акта“ изградбата на споменикот за бранителите?
споменикот веднаш до Филип Втори, или во рамки на партерниот простор:

„Не се работи за истата маркица, се работи за друга маркица, таа постои некаде во паркот кај Саат Кулата во центарот на градот имаше една идеја штом се заврши Филип Втори, доколку им се допадне ова што го правиме тогаш ќе посветиме еден дел за бранителите, до Филип Втори или кај Филип Втори.“

Вели Талески. Досега еднаш беше објавен конкурс за идејно решение за споменикот на бранителите, но на роднините не им се допадна избраната идеја бидејќи на споменикот не се распознавале ликовите на нивните загинати чеда. Од општината се расположени повторно да распишат нов конкурс во кого овој пат ќе се дефинираат попрецизно критериумите.
 


http://www.makdenes.org/content/article/1739277.html


Edited by гитардемон - 29-May-2009 at 18:14
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.